PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : start&stop arızası

alpdemir
03/10/2011, 00:51
puto evom 1800 km de arıza ışığını yaktı:realmad: start&stop devre dışı diyor araba . bakalım servis yolu gözüktü

oguzhan06
03/10/2011, 18:40
geçmiş olsun durumdan haberdar et neden oldu acaba daha 1800 km.de..

Mugen_punto
03/10/2011, 18:58
Onu bazen benim araçta da yapıyor dikkatimi çekti eğer emniyet kemeri takılı değilse veya park edeceksiniz yavaşladınız geri vitese aldınız yine aynı şekilde start&stop devre dışı yazısı çıkıyor..

borakin
03/10/2011, 19:59
Onu bazen benim araçta da yapıyor dikkatimi çekti eğer emniyet kemeri takılı değilse veya park edeceksiniz yavaşladınız geri vitese aldınız yine aynı şekilde start&stop devre dışı yazısı çıkıyor..

kullanıcı kılavuzunda bahsetmiş bu durumdan ama detaylarını hatırlamıyorum.

Mugen_punto
03/10/2011, 20:57
Pek takılmıyorum ona ben keşke hepten devre dışı olsa :D çokta bir işime yaramıyor :)

xarsi
04/10/2011, 20:41
uzun ışıklarda oldukça iyi oluyor aslında. geçmiş olsun. start stop düğmesi çok sert ayrıca bazen sertçe basmak durumunda kalıyorum. sonuç hakkında bilgilendirirsiniz..

iris19
05/10/2011, 00:01
start&stop çok tehlikeli bir teknoloji diezel araçlar için turbonun kısa sürede bozulmasına sebebiyet veriyor artı yazın klima kompresörüne...şöyle açıklıyım her sabah 7 de marşa basıyorum 1 dakika kadar çalışır durumda bekliyorum ki turbo yağlansın ve ısınsın daha sonra 1km kadar gidiyorum ışıklarda motor daha içindeki buharı atmadan geri stop ediyor.çünkü turbonun uzun zaman kullanabilmemiz için aracı stop etmeden önce 10 sn boşta bekleyip turbonun içindeki havanın boşalması gerekiyormuş daha sonra stop etmemiz gerekiyor

Budweiser
05/10/2011, 00:38
start&stop çok tehlikeli bir teknoloji diezel araçlar için turbonun kısa sürede bozulmasına sebebiyet veriyor artı yazın klima kompresörüne...şöyle açıklıyım her sabah 7 de marşa basıyorum 1 dakika kadar çalışır durumda bekliyorum ki turbo yağlansın ve ısınsın daha sonra 1km kadar gidiyorum ışıklarda motor daha içindeki buharı atmadan geri stop ediyor.çünkü turbonun uzun zaman kullanabilmemiz için aracı stop etmeden önce 10 sn boşta bekleyip turbonun içindeki havanın boşalması gerekiyormuş daha sonra stop etmemiz gerekiyor

Ek olarak araç birden stop edildiğinde turbonun palleri dönmeye devam eder fakat araç stop edildiği için yağlama yapmaz buda pallerin ömrünü kısaltır. Uzun yoldan geldiğiniz takdirde 30-45 saniye kısa mesafeler içinde en az 10 saniye rölantide bekletip öyle stop ederseniz turbonun ömrü artar. Sadece dizel değil tüm turbolu araçlar için geçerlidir. Bu görev için zaten Turbo Timer lar mevcut.

siyahinci83
05/10/2011, 01:41
açıkcası ben fiat mühendislerinin bu konuda kafa yorup ona göre bir işlem yaptıklarını düşünüyorum teknik anlamda çok fazla bir bilgim olmadığı için sadece yorumlayabiliyorum mesela adamlar ona göre bir turbo koymuşlardır hatta yeni multijet II motorların yağı bile 5W30 kitapçıkta detaylı açıklaması da vardı yani bu özelliği koydularsa eğer mutlaka ciddi testlerden geçmiştir diye düşünüyorum

alpdemir
06/10/2011, 00:21
arkadaşlar, ertesi gün arabanın arzıza ışıkları söndü ama ben ginede gittim servise .
vitesin altında bi sensör varmış , konumlama hatası gibi bişeyler söylediler, fabrika çıkışında parçalar birbirlerini bazen tam olarak tanımaya biliyormuş falan filan dediler bir daha yaparsa parçayı değiştireceklermiş. şimdilik bir sıkıntı yok

SteinGP
06/10/2011, 21:55
eğer aracı uzun süre yüksek devirli kullanırsanız,kırmızı ışıkta durduğunuzda start stop devre dışı kalıyor zaten.ayrıca klima yüksek performansta çalışıyorsa veya bekleme süresi 60 saniyeyi geçmişse,yine çalışıyor araç kendiliğinden.

direngezer
21/12/2014, 15:14
start stop arızası aküden değil arkadaşlar ben yeni akü aldım boşuboşuna,6 ay araştırdım sonunda arızayı buldum, arızada sayılmaz aslında, emniyet kemerleri ötmesin diye sürekli takılıydı meğersem ondan devreyegirmiyormuş, araca binerken emniyet kemerinizin soketini takın inerkende çıkartın düzelir