PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Debimetre temizledikten sonra yakıt arttı !!!

cemyk
02/10/2011, 12:25
Herkese merhaba. ben forumda okuduğum şekilde debimetreyi çıkartıp balata temizleyicisiyle temizledim. daha doğrusu temizlediğimi düşünüyorum çünkü iki tarafta girişte bulunan ızgaraları çıkartamadıgım için balata sıpreyini bolca ve tazzikli şekilde içine doğru sıktım neredeyse balata sıpreyinin yarısını boşalttım diyebilirim.

benım sorunumda bundan sonra başladı. normalde aynı yolda giderim hep ve trafık aynı ortalama 5,4 - 5,6 arasında ortalama yakıtım vardı. şimdi ise yakıt 5,9-6 arasında değişiyor.

nerde yanlış yapmış olabilirim ??? :sweatingbullets:

Tayfun-E30
02/10/2011, 13:09
Aracin performansina etkisi ne oldu?

pertry
02/10/2011, 16:43
Havalar biraz soğudu onunda etkisini düşünün

Du Hast
02/10/2011, 20:27
Herkese merhaba. ben forumda okuduğum şekilde debimetreyi çıkartıp balata temizleyicisiyle temizledim. daha doğrusu temizlediğimi düşünüyorum çünkü iki tarafta girişte bulunan ızgaraları çıkartamadıgım için balata sıpreyini bolca ve tazzikli şekilde içine doğru sıktım neredeyse balata sıpreyinin yarısını boşalttım diyebilirim.

benım sorunumda bundan sonra başladı. normalde aynı yolda giderim hep ve trafık aynı ortalama 5,4 - 5,6 arasında ortalama yakıtım vardı. şimdi ise yakıt 5,9-6 arasında değişiyor.

nerde yanlış yapmış olabilirim ??? :sweatingbullets:
debimetreyi tamamen söküp tekrar temizleyin. 8 - 10 kısa fıslatırsanız balata spreyini yeter.

cemyk
03/10/2011, 11:44
performans arttı gibi ama benim amacım performan artması değil yakıt tasarrufuydu. havalar soğuyunca bu durum nasıl etkiler bilmiyorum. çıkartıp birdaha temizledim. ama durum farketmedi gibi. aceba bu balata sıpreyinin debimetreye bir zararı varmıdır ? yada debimetre çok hassas bir aletmi ?

cihankardes
03/10/2011, 12:04
Çok bilgim yok ama bir mühendis olarak şunu düşündüm. Debimetrenin kanatları daha önceden ayarlanmış şartlara göre ölçüm yapar. Direncin düşmesi ile daha çok dönüş yapabilir. Ancak şunu belirteyim fazla ölçüm yapmasının aracın performansına ve gerçekte yaptığı yakıt sarfiyatına nasıl bir etkisi olur hiç bir fikrim yok.

cemal arslan
03/10/2011, 14:23
araç kaç km de ??

sanırım debimetre yanlış ölçüyor...bir pompacıya gidin...yada garantisi varsa...servise gidin...

debimetrenin anlık değerine bakın....

değer düşük mü yüksek mi ??

cemyk
03/10/2011, 16:54
araç 35 000 km de. bugün daha iyi anladım araçta performans artısı var. düşük devirlerden daha kolay toparlıyor araç. sanırım bu durumu mazotu daha fazla kullanarak sağlıyor buda yakıtı arttırıyor. açıkcası debimetrenin bozlduğu kanısı oluşmaya başladı bende. performans iyi ama yakıt için sıkıntılıyım. bulabilirsem tanıdık birisinden debimetre geçici olarak temin edip denemek lağzım. farkı ozaman daha net anlaşılır.

cemal arkadaşım debimetrenin anlık değerini pompacılar ölcebiliyormu ? yada kastettiğin pompacı benim anladığım gibi benzin koyan pompacılar değil sanırım :))))