PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : servislerde kullanılan motor yağları

hsnn35
01/10/2011, 19:30
iyi günler arkadaşlar gp 50.000 bakımında aracımın motor yağını değiştirdiler,yalnız ben 10w 40 kullanılır diye biliyordum,sordum 5w 35 elf motor yağı kullandıklarını söylediler,ne dersiniz?sizin aracınıza serviste ne kullandılar biliyor musunuz?bir de 5w 35 lik motor yağının 10 40 a göre farkı nedir?

VICEROY
01/10/2011, 20:08
Kendi yazdıklarımdan alıntı aktarabilirim...

Yağ seçiminde iklim şartlarıda önemli. Çukurova bölgesi için 10w40 uygun değerdir. Yalnız API değeride bir o kadar önemli elbet. TR pazarında araştırdığım kadar ulaşılan en iyi API (Amerıcan Petroleum Institute) değeri API SL olarak görülüyor ki sonundaki SL ifadesi 2004 yılı ve öncesi üretilen teknolojideki motorların randımanına uygunluk anlamındadır.

Selenia modellerini netten araştırdığım kadar bu değer API SJ den ileri gitmemiş. Castrol,mobil ve opette API SL değerlerinin karşılandığını kutusunun arkasında okuyabilirsiniz.
Bir başka yaklaşımla, motosiklet kullanıcılarının yanında şanslıyız.. Race tarzı yüksek devirli motorların kullanım kitapçıklarında tavsiye edilen JASOMA(japon standartları) API SL değerini verebilen hiçbir marka yağ piyasada olmayınca en yakın castrol race API SJ ustalar tarafından malesef tercih ediliyor ve ciddi sıkıştırmalarda krank elde...
Bu uyumsuz yağ seçeneklerinden dolayı yağ firmalarının hiç birisi garanti vermemektedir!
Seçiminizde tüm uygun kriterleri tutturduysanız tüm markalar aynıdır,büyük ticari pazara malzeme olup daha fazla para ödemenin yararı yoktur.
Yağ tercih ederken bilgili ve bilinçli olmak uzun ömür için tartışılmazdır.
Şahsen castrol magnetec kesinlikle tavsiye etmem. Özelliği gereği tüm aksamlara yapışan bu yağdan dönüş olmuyor...

API SA (A harfinden başlar ve yıllara göre yenilendikçe alfabetik sıraya göre ilerler. Avrupada gelinen son Nokta M yani API SM dir.

Tablo veriyorum inceleyebilirsiniz...
https://c1110.hizliresim.com/11/10/1/15165.jpg (https://goo.gl/mc9cY)
Yazdıklarımdan çıkarılması gereken sonuç; üretici firmanın mühendislerinin tavsiye ettiği vizkozitedeki ve API değerindeki yağ özellikleri her ne ise onu ısrarla tercih etmeli.Bu tercihi yaparken markada ısrarcı olmanın anlamı yok çünkü aynı değerleri içeren tüm markalar aynıdır.Aksi taktirde kutunun üzerine kafalarına göre değer yazacak olsalar suçlu duruma düşerler...
Kağıt mendil denilince akla selpak geliyor ama bütün mendillerin kalitesi farklı düşüncesi yağ sınıflandırmasında geçersizdir

lektonstar17
01/10/2011, 20:43
evomu 10000 bakımına götürücem zaman istanbuldaki tüm servisleri arıcam ne tür yağ kullanıyıorlar diye sonra en uygun servise götürücem.dikkat ettimde her serviste farklı yağ var. ayrı telden çalıyolar.bu nasıl iş anlamadım.servisler kendi istedikleri markaylamı anlaşıyor acaba

hsnn35
01/10/2011, 21:16
öncelikle viceroy uğraştırdım teşekkür ederim,ama bu 5w 35 özellikli yağ hakkında basit ve net bi kaç cümlesi olan varsa daha iyi olucak,teşekkür ederim

VICEROY
02/10/2011, 08:59
Vizkozite yağın kalınlığının ölçüsüdür diyebiliriz.
Yağ kalın ise vizkozite yüksektir. Daha geniş vizkozite aralığı daha fazla polimer içerdiği anlamına gelir ve motor için iyi değildir. 10w nun 5w ile kıyasında bu fark iki kat demektir. Her iki yağın soğuk hava akışkanlıkları aynı iken 10w olan sıcak havalarda daha performanslıdır.
Başta dediğim gibi iklim şartlarınızı ön plana alıp seçim yapmalısınız.

Mugen_punto
02/10/2011, 10:57
Peki bu yağ değerleri motorların beygir gücüne göre de değişiyormu ?

VICEROY
02/10/2011, 16:53
Araçların motorları geçen zamanla gelişim gösteriyor. Artan tork ve beygir gücü,turbo vs... en başta yazdığım gibi bu gelişime ayak uyduran yağ markalarıda American petroleum ınstıtue (API) değerlerine göre çağa ayak uydurmuş oluyor ki bunu tablo olarak yukarıda verdim.. O halde kullanım kitabında yazılan değerlerde ısrarcı olmak lazım,kullanılan markada değil. Aynı özellikleri sağlayan tüm yağlar aynıdır.