PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Abs Sorunu

chihiro
31/05/2007, 16:28
ABS ünitesinde kronikleşen sorun üzerine, servisin yaptığı açıklamayı sizlerlede paylaşıyorum. Bu sorunu yaşayan başkaları var mı?

"ABS ünitesi yağmur suyundan dolayı ıslanınca arıza yapıyor. Bu bölgenin resmini çektik. Fiat ile görüştük ve yeni parça gelene kadar cihazın üstünü plastik bir parça ile kapatıp, slikonlayacağız"

Diğer kronik sorunlarıda okuyunca bu araçların özellikle Türkiye'dekilerin sorunlu olduğunu, klasik TOFAŞ serinin devam ettiğini düşünüyorum.

akin78
31/05/2007, 16:45
Keşke tanışma bölümünden kendini tanıtıp sonra bu kunuyu açsaydın.Benim ABS ile ilgili sorunum olmadı ama benim araç 2007 belki yeni olduğu için birtakım iyileştirmeler yapılmıştırda ondan sorun çıkmamış olabilir.Fakat şunu söyleyeyim ki zamanında şahin kullanmış birisi olarak TOFAŞ seri ile alakası yok olayın.Her araç arıza çıkarabilir ve fiat çözüm üretme konusunda çok ilgili bence.

h k
31/05/2007, 21:09
Grande Puntolar Tofaş üretimi değil. Tofaş üretimi şahin ve palio kullanmış biri olarak eski üretimlerle alakası olmayan bir aracınızın olduğunu söyleyeyim.

1 yıldır ne yağmurlar altında gezdim ama bu sorunla hiç karşılaşmadım ve forumda da ilk kez duyuyorum , kronik olduğunu zannetmiyorum. Belkide sizin aracın abs sisteminde baska nedenden meydana gelen bir arıza olabilir.

dejavu
31/05/2007, 21:49
arkadaşlar birincisi; son birkaç yıldır artık bilinen test edilen türk işçiliğinin kalitesi herkes kadar kabul edersiniz.. artık TÜRK ler otomobil sanayisinin kalitesinde avrupayla yarışır oldular.. TÜRKİYE de üretilen araçların ve ya parçaların çoğu kaliteli ve çoğuda kaliteli lüks diye tabir ettiğimiz oto firmalarına üretilen ürünler.. şunu bilin ki artık TÜRK ler kaliteli ürün yapıyor.. ewet italyan üretimi gp lerin sayılı birkaç kronik sorunu var.. (bu arada italyanlar kaliteli araçlarda üretiyorlar.. şimdi aranızdan bazıları çıkacaktır siz söylemeden ben söylim.. bunu biliyorum-ruz ) kimse bunu TÜRKİYE deki servislere ve satıcılara mal etmesin.. daha geçen gün bir servis teknisyeni ile bu konuyu konuştum ve ispatınıda anında gösterdim.. ürün sağlam ama kaliteli olmadığı için arızalı şekli ortaya çıkıyor. sadece özensiz üretim ve montaş.. TÜRKİYE deki hangi servis bunu düzeltebilsin ki.. hiç bir firma bunun altından kalkamaz.. ayrıca abs konusu ile ilgili pek sorunu olan çıkmadı kronik olduğunu düşünmüyorum...

ABNEW
31/05/2007, 22:20
Benim abs ile ilgili yaşadığım tek sorun aracımı yıkattıktan sonra abs uyarı ışığının yanmasıydı.Bir defa oldu ve 5-10km sonra kendiliğinden düzelmişti...

nyesilyurt
31/05/2007, 22:43
benim aracımdada frene basınca,(ABS devreye girmeden çok kısa bir süre önceden elektronik bir ses geliyor.radyo sinyal sesi gibi. gerçi kendileride durydu bu sesi.srevise sordum arka frenler kirlidir ondan olabilir dediler fakat temizlenmesine rağmen aynı sorun devam ediyor.bende gidip gelmekten bıktım artık. ABS motoru arızalı olabilir dedi en son bir servis.artık bilmiyorum. .halen ne denir?

dagored
31/05/2007, 22:47
bir keresinde ben de bir ABS sorunu yaşamıştım: araba yaklaşık 1 - 1,5 m kaydı ve ABS devreye girmedi. Hemen servise götürdüm, bir sorun olmadığını söylediler ama servis çıkışı ilk denememde ABS gayet iyi çalıştı. :)

CaN
02/06/2007, 01:21
yagmur dısında da bı nedenı olabılır cunku ben ılk aldıgımda kaza yaptıgımda frenler tutmamıstı ısıklarda duran arkadasıma carptım cogu kısı ınanmıyo fakat arabadada 3 kısıydık benımde basıma geldı fazlasıylada odedım herkes dıkkat etsın arabalar guzel fakat bu derece onemlı parcalara ozen gostermemısler fren mesafelerımızde baya fazla zaten tekrar dikkatli lutfen hepimiz kazasız belasız kullnalım

Fangio
02/06/2007, 11:43
Yanlışın var Can arkadaşım fren mesafelerimiz kendi sınıfımıza göre gayet ii hatta şöyle diyebilirim izlediğim bi alman test programında clio 40 mt , Gp lerimiz 41 mt , polo ise 43 mt de durdu...

ABNEW
02/06/2007, 14:06
Yanlışın var Can arkadaşım fren mesafelerimiz kendi sınıfımıza göre gayet ii hatta şöyle diyebilirim izlediğim bi alman test programında clio 40 mt , Gp lerimiz 41 mt , polo ise 43 mt de durdu...

Mustafa, hatta bazı yurtdışı testlerde GP ler 38m de durmuştu...

jetli33
02/06/2007, 14:56
FABRİKA VERİLERİTEST VERİLERİMotor:Önde enlemesine yerleştirilmiş dört silindirli benzinli motorHızlanmaMotor Hacmi: 1368 cc 0-50 km/s : 4.5 sn 0-100 km/s : 11.4 snMotor Gücü: 95 HP – 6000 d/d 0-130 km/s : 27.5 snHızMax. Tork: 125 Nm – 4000 d/d Max. hız : 178 km/s Frenler: Önde hava kanallı disk arkada kampanaBagaj: 275 litreİç gürültüBoyutlar:4030/1687/1490 mm Rölanti 59 dB(A)Ağırlık: 1060 kg 100 km/s : 65 dB(A)Lastikler: 175/65 R15100 - 0 km/s 40 mTest tüketimi: 6 lt (ort.)Depo kapasitesi: 45 ltMenzil: 750 km

Fangio
02/06/2007, 16:03
Mustafa, hatta bazı yurtdışı testlerde GP ler 38m de durmuştu...

o zaman Arda abi en iyisi kendimiz ölçücez mesafeyi :tabe: bence öyle lastik sıcak asfalt soğuk parametreleri ile uğraşmak yerine direk normal bi hava koşullarında kuru ve temiz bi düzlükte test etme imkanı bulabilirsek bizim gibi normal hayatta araç kullan sürücüler için en doğru mesafeyide bulmuş oluruz gibi geliyo bana.İşin açıkçası benimde aracın durmayacağını düşünüp el freni ile arkaları kilitlediğim bi iki sefer oldu ilk seferde çok korktum hatta durmayacak diye ama bu birazda arabaya alışmakla alakalı herhalde.Artık hangi süratte ve yol koşulunda durabileceğini aşağı yukarı öğrenmişizdir hepimiz.Daha öncede bu tür güvenlik sistemlerini hakkında açıklayıcı son derece faydalı bilgiler verilmişti forumda arkadaşlarımıza bi daha teşekkür ederim , abs nin düşük süratlerde ki dezavantajını unutmayalım ve dikkatli olalım derim :)

Linos
02/06/2007, 16:07
Araba boşken fren mesafesi çok iyi de, doluyken biraz korkutuyor açıkçası!.. Tabii her arabada böyle de, yine de belirteyim istedim ;)

the_Algn
02/06/2007, 19:22
Fren mesafesinde lastiklerde çok önemli .Alman kanalında özel yapım bir lastiği standart golv5 e taktılar 34m de durmuştu normali 39metredir. 34 metre demek porsche gibi spor bir araçla aynı mesafede hata daha kısa durmak demek

delesandro
02/02/2010, 15:43
chihiroya katılıyorum aynı sorun benim başımda var aracın tekerlek üstünde yapılan ve hangi düşünceyle yapıldığını bilemediğim kapak var. bu kapak yüzünden aracımı yıkama yağlamaya ve yağmurda yola çıkmaya korkuyorum buradan su alıyor ve elektronik sistemi bozuyor. 2008 nisan ayında garanti kapsamı çerçevesinde abs ünitesi ni değiştirdiler abs ve fren lambası arızası verdi. şu an yine aynı arızayı yaşadım aldığımdan beri aracımı cty de kullanmadığım halde direksiyon cty arızası olduğunu söylediler aracım 30 binde serviste tamirinin 2300 tl olduğunu söylediler. ve bana sormadan lastiğin üstündeki kapağı plastikle kapattılar okuduğum kadarıyla bunun kronik bir arıza olduğunu öğrendim. müşteri hizmetleri bunun kendi hataları olmadığını ama fiyatın yarısını karşılıyacaklarını söyledi ben kabul etmedim insan abs ünitesini nasıl bozar veya ben bozmayı becerdim diyen var söylesin lütfen az kaldı fiatla akraba olucam yapmazlarsa tabi