PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ABS kesin sorunlu

CaGRi
08/01/2007, 21:01
Ani frenlerde abs devreye girince Gpunto durmakta çok zorlanıo.Ancak ani yapmazsan direk yere çivilio ve kaymıo.Sizce abs de bi sorun olabilirmi?bugn başıma gelen olay yaklaşık 50 km ile gidiodum. ani fren yapmam gerekti. normalde aracın 7-8 mt de durması gerekir (okdr bile olduunu sanmıyorum da) ama abs devreye girdii için bu mesafe yaklaşık bi 3-4 katına çıktı. daha önceden de abs li araba kullandım ama bu kesnlikle böyle değildi. bi sorun olablr mi??

padawantr
08/01/2007, 21:16
ABS sistemi daha önce de tartışıldı sanırım ama yine de söyleyim. ABS sistemi fren mesafesini kısaltmak için değil dengeli ve kontrollü durmak için yapılmış bir sistemdir. Panik frenlerde lastiklerin kızaklaması sonucu kontrol kaybetmemek için bu kilitlenme olayının önüne geçer. Hangi teker kızaklamaya başladı ise o tekere saniyede bilmemkaç atım şeklinde fren yaptırır.

Yaşadığınız sorun bence ABS'den değil. Kullanmış olduğunuz otomobil fren destek sistemleri olarak oldukça gelişmiş bir otomobildir. ABS'ye ek olarak EBD (Fren destek sistemi) de mevcuttur. Aracın durma süresinin uzaması direk ABS sorununa dayandırılmamalı bence. Yolun zemin şartları da önemli. Mesela buzlu bir yolda seyrediyorsanız ABS size sadece frenleme anında manevra sağlar. Durma mesafesini kısaltmaz. Halk arasında "Abi buzda bile küt diye duruyo" tabiri aslında yanlıştır.

Korhan
08/01/2007, 21:24
ABS sistemi daha önce de tartışıldı sanırım ama yine de söyleyim. ABS sistemi fren mesafesini kısaltmak için değil dengeli ve kontrollü durmak için yapılmış bir sistemdir. Panik frenlerde lastiklerin kızaklaması sonucu kontrol kaybetmemek için bu kilitlenme olayının önüne geçer. Hangi teker kızaklamaya başladı ise o tekere saniyede bilmemkaç atım şeklinde fren yaptırır.

Yaşadığınız sorun bence ABS'den değil. Kullanmış olduğunuz otomobil fren destek sistemleri olarak oldukça gelişmiş bir otomobildir. ABS'ye ek olarak EBD (Fren destek sistemi) de mevcuttur. Aracın durma süresinin uzaması direk ABS sorununa dayandırılmamalı bence. Yolun zemin şartları da önemli. Mesela buzlu bir yolda seyrediyorsanız ABS size sadece frenleme anında manevra sağlar. Durma mesafesini kısaltmaz. Halk arasında "Abi buzda bile küt diye duruyo" tabiri aslında yanlıştır.
Evet hatta ABS buzlu yollarda fren mesafesini uzatabilir. Ama EBD ile de desteklenince aracın kontrolden çıkmasını önler. Yerde buz var mıydı?

microab
08/01/2007, 21:32
Küt diye yapıştırmışsın yavv.
Kesin sorunlu demişsin...

CaGRi
08/01/2007, 21:33
yok kesinlikle herşey normaldi. abs yi biliorm. tanıyorumda. kızaklama faln herşeyide biliorm da bu soruın normal değil gibi gelioo.çünkü gerçekten arabayı durduramıorun abs devreye girince. daha önceden absli vectra megane da kullandım onlarda kesinlikle böyle değildi.

CaGRi
08/01/2007, 21:33
Küt diye yapıştırmışsın yavv.
Kesin sorunlu demişsin...
biraz kötüler gibi oldu ama öyle gibi gelio bana.

padawantr
08/01/2007, 23:08
Arkadaşlar, ABS'nin mantığı bu değil işte. tabii ki ABS devreye girmeden daha ivmeli bir şekilde yavaşlarsınız çünkü disklere yapılan basınç o anda hep sabittir. fakat lastikler kızakladığında bu basıncı darbeler şeklinde verir. bu da çok hızlı bir şekilde frene basar ve bırakır gibi de düşünülebilir. o esnada tabii ki de yavaşlama ivmeniz daha da azalacaktır. çünkü amaç orada kızaklamayı önlemek için freni kesikli hale getirmektir. Tekrar ediyorum. ABS fren mesafesini kısaltmaz. Kontrollü durmanızı sağlar.

gpunto_76
08/01/2007, 23:27
ABS yi nasıl deneyebiliriz? Tabi herhangi bir tehlikeli duruma girmeden. Saatte 100 km ile bos yolda giderken ani ve sert fren yapmak ne gibi sonuclar dogurabilir ?

Mısafır
08/01/2007, 23:57
bence dıkkatlı bı test yap sorun yasıyorsan servıse gıtmenı tavsıye ederım
dedıgın gıbı frenlemeyı uzatıyorsa kızaklama algılamadan abs devreye gırıp frenlemeyı azaltıyor olabılır.

CaGRi
09/01/2007, 00:42
Arkadaşlar, ABS'nin mantığı bu değil işte. tabii ki ABS devreye girmeden daha ivmeli bir şekilde yavaşlarsınız çünkü disklere yapılan basınç o anda hep sabittir. fakat lastikler kızakladığında bu basıncı darbeler şeklinde verir. bu da çok hızlı bir şekilde frene basar ve bırakır gibi de düşünülebilir. o esnada tabii ki de yavaşlama ivmeniz daha da azalacaktır. çünkü amaç orada kızaklamayı önlemek için freni kesikli hale getirmektir. Tekrar ediyorum. ABS fren mesafesini kısaltmaz. Kontrollü durmanızı sağlar.
dediğin doğru tamamende katılıyorum.fakat daha öncedn absli vectra ve megane da kullandım. kesinlikle ama kesinlikle böyle bişi görmedim. bu hafta sonuda servise gidip göstericem ve sonucu tekrardan yazıcam.abs fren mesafesini kısaltmaz dorudur.çünkü belli aralıklarla fren pistonları diskleri tutuyor. buda fren mesafesini uzatıyor. ama bnm dediğim öle böle bi fark diil.50 km ile giderken düz ve kuru yolda fren mesafesi yaklaşık 5 katına çıktı(abartmıyorum).

pdr42
09/01/2007, 07:25
yaw burada barzi bi fark var skoda da ama bu işte yanlıslık var hangi firmaya sorarsan sor abs mesafeyi kısaltmaz ehliyetkurslarında bile oyle anlatılır hadi kısaltsın diyelim bu 1 metere olsun abi 10 metre falan olmaz bu işte bi yanlsılık var

HellKnight
09/01/2007, 10:16
Tamam ama ABS 3-4 katına cıkarmaz kı :S

padawantr
09/01/2007, 10:20
Walla o zaman servisten gelecek cevabı buraya da bi iletirsen neymiş ne değilmiş bi öğrenelim.

civcivx
09/01/2007, 10:24
50 km/s hızla giderken ABS nasıl bir durum hasıl oluyor da, devreye girebilioyr? Yani bence bu süratte iken ABS'yi devreye almayacak şekilde dikkatli seyir halinde bulunmak daha önemli bence.

HellKnight
09/01/2007, 10:27
50 km/s hızla giderken ABS nasıl bir durum hasıl oluyor da, devreye girebilioyr? Yani bence bu süratte iken ABS'yi devreye almayacak şekilde dikkatli seyir halinde bulunmak daha önemli bence.

Istanbuş trafıgı onune yaya-araba-kedı kopek hatta ınek ve at bıle cıkabılıo... :D Bole garıp durumlarda abs kullanmak nerdeyse farz oluo :D

ORACLE
09/01/2007, 10:35
Abi bir kaç kere istemeden ABS yi tecrübe etme sansım oldu.
Daha önceki aracım tipoydu. İşten çıkışta ilk trafik ışıklarını eğimli bir yol var.
Yokuş aşağı iniyorum. Ogün kafam çok dalgındı ve kırmızı yanmasına rağmen ben hala gaza basıyordum. Sonradan ışığın kırmızı olduğunu anladım ama normal frenle duramayacak kadar az mesafe kalmıştı ışıklara.
Burası bir kavşak ve o sırada da karşı şeritten gelip benim önümden diğer istikamete gidecek araçlarda geçişe devam ediyor. Nasıl dalmışsam.
Neyse reflex olarak frene abandım.ABS devreye girdi kütürdüler geliyro frenden ama kontrolü hiç kaybetmiyorum ve ışıklara kadar araç durdu. Mesafeyi ve hızımı tam bilemiyorum ama hızlıydım. Kendime eski tipomdan pay biçtim.
Abi kesin önümden geçen arabalara girmiştim. Hiç şansım yoktu.
Birde yine bayram arefesinde yine ışıklarda ışık kırmızı oldu fakat yerler hafif ıslaktı (şu yağmurun ilk yağdığı andaki gibi yani vızır vızır).Hafif bir fren baskısı dahi lastiklerin kaymasına sebep oldu ve abs devreye girdi.Bir kaç kere basıncı azaltıp durmayı dednedim ama olmadı.her halukarda abs devreye giriyordu durabilmem için. Evet mesafe uzadı ancak bunun yukarıda da belirtildiği gibi abs ile alakası yok. Tamamen yol şartlarına bağlı bir durum

HellKnight
09/01/2007, 10:41
Walla bnm ABS 2 sefer devreye gırdı bugune kdr bırınde maslak darussafaka ısıklarında gecenın bı koru kapatmıs gıdıodm 55-60 mt de fln 180kmden durdu snrm U atmaya calısan bı bora vardı beyaz ona farları dıktı sag kapıdan durdu... En son baktıımda 180 dı gosterge... Bırınde de 30km ıle gıderken camurda kaydı... Yanı yol sartı Oracle'nın de dedıgı gbı... 30km ıle gıderken herhal bı 20mt de fln durdu...

Sezgintr
09/01/2007, 16:44
Videoda gösterilene dikkat ettiyseniz absli ve abs siz arabalar yanyana durdurulurken absli arabanın 2 tekerleği buzlu zeminde değildi. Abs fren mesafesini kısaltıyo gibi durmuş.

Sezgintr
09/01/2007, 18:11
Şimdi abs sorunlumu değil mi ben bunu anlamadım. Fren mesafesini 3-4 kat arttırması bana çok garip geldi. Ben arabamda defalarca bunu denedim ama hiç fren mesafesini arttırmadı. Belki o araçta bi problem olmuş olabilir.
Ben aracın frenlerinden aşırı dercede memnunum hatta şimdiye kadar kullandığım en iyi fren sistemi diyebilirim.

Mısafır
09/01/2007, 18:31
zten usta sofor abs yı her zaman devreye sokmaz lımıt fırenaj yapar yolu hısseder 20 le gıderken bıle kazık fıren yapsanız araba kuru yolda 1-2 metre kayar... lımıt frenaj cok onemlıdır bundan oncekı aracım abs degıldı duz yolda cok verımlı fren yapabılıyordun fakat vırajda fren lımıtını cok ıyı ayarlaman gerekıyordu arac kızalamaya basladıgı anda dırek senı cızgının dısına dogru cekıyor...

Sezgintr
09/01/2007, 18:41
En güzeli vites küçültücen 4ten 2ye at bak araba nasıl kasılıyo.

Sezgintr
11/01/2007, 12:14
https://www.bosch-esperience.de/de/language1/filmclips.html burada abs videoları var seyrederseniz ne işe yaradığını ne yaptığını daha iyi anlarsınız.

Ziyaretçi047
14/02/2007, 04:07
ABS ile ilgili bir açıklama yapim. ABS fren mesafesini kısaltmaz. Bu diğer arabalarda da böyle. hele lastikler kabaklaşmışsa ABS sizi sadece yavaşlatıyor ama malesef araba bir türlü durmuyor. yani abs yüzünden kaza yapabilirsiniz ama ölümcül olmaz ufakça okşarsınız. en güzel fren ayağını yavaş basarak abs yi devreye sokmadan abs yoksa lastikleri kitlemeden yapılan frendir ve en kısa mesafe budur. ama malesef önünüze çocuk çıkınca ver allah basarsınız bunu uygulamak mümkün değil

ben size bir sorun söyleyim. lütfen aracınızda test edin. gaza basın gidin. vitesi boşa alın. freni kökleyin. abs yi devreye sokun. aracınızın devrinde artma oluyor mu?
benim araçta abs devreye girince devir 1000 1500 bazen 2000 civarını buluyor. servisle görüştüm tam bişe bulunmadı. sıkışan havanın yarattığı cart curt manifolt dedik geçtik. sistem iyi çalıştığı için çok bir sorun yaratmadığı için kurcalatmadım. ama bu sorun ilk defa 1 arabada görüyorum. bilgi verirseniz sevinirim.

the_Algn
14/02/2007, 13:32
ABS ile ilgili bir açıklama yapim. ABS fren mesafesini kısaltmaz. Bu diğer arabalarda da böyle. hele lastikler kabaklaşmışsa ABS sizi sadece yavaşlatıyor ama malesef araba bir türlü durmuyor. yani abs yüzünden kaza yapabilirsiniz ama ölümcül olmaz ufakça okşarsınız. en güzel fren ayağını yavaş basarak abs yi devreye sokmadan abs yoksa lastikleri kitlemeden yapılan frendir ve en kısa mesafe budur. ama malesef önünüze çocuk çıkınca ver allah basarsınız bunu uygulamak mümkün değil

ben size bir sorun söyleyim. lütfen aracınızda test edin. gaza basın gidin. vitesi boşa alın. freni kökleyin. abs yi devreye sokun. aracınızın devrinde artma oluyor mu?
benim araçta abs devreye girince devir 1000 1500 bazen 2000 civarını buluyor. servisle görüştüm tam bişe bulunmadı. sıkışan havanın yarattığı cart curt manifolt dedik geçtik. sistem iyi çalıştığı için çok bir sorun yaratmadığı için kurcalatmadım. ama bu sorun ilk defa 1 arabada görüyorum. bilgi verirseniz sevinirim.

ABS nin fren mesafesini uzattığına dair bir ölçüm sonucunuz var mı merak ediyorum..... Kabak lastik demişşsin KAbak lastik(2mm diş derinliği ) test sonuçlarını vereyim hemen , kuru zeminde ..yeni lastikten(8mm diş derinliği)
daha kısa fren mesafesine imza atmışş kuru zeminde
https://www.grandepuntotr.com/forum/showthread.php?t=595

...ABS ile ilgili bu konuda soru Auto Show a da sorulmuş
https://www.grandepuntotr.com/forum/showthread.php?t=713

ABNEW
14/02/2007, 15:16
Abs eğer iki aracı(absli ve abs siz) aynı koşullarda durdurmaya çalışırsanız iki aracın da tekerlekleri kilitlenmeye başlamasından itibaren abs li abs sizden önce durabilir...

Ziyaretçi047
14/02/2007, 19:26
abs yüksek hızda kitlediğinizde kesinlikle fren mesafesini kısaltır katılıyorum. ama yavaş hızlarda kitlediğinizde abs siz daha erken duran arabaya rastlamanız pek de şaşırtıcı değil. ayrıca abs devreye sokmak yerine az basın daha erken duracaksınız garanti ederim. yani kendiniz böğürtün. içiniz geçsin.

gurik
16/02/2007, 09:20
katılıyorum. her şey teknoloji değil. ustalık önemli.

Muhendis06
16/02/2007, 20:23

@cihan,

Bahsettigin problemin aciklamasi soyle olabilir; ABS devreye girdiginde, fren hidroligini saniyede yaklasik 20-30 defa pompalayan bir ABS hidrolik pompa calismaya baslar. Bu pompa elektrik enerjisi ihtiyacini rolanti devrinde karsilayamiyorsa alternatorden destek alabilmek icin ECU'nun mudahalesiyle motor devri artiyor olabilir. :sofeer:

Fakat servisin hava sıkısmasi vs fikrine katilmiyorum...

Ziyaretçi047
17/02/2007, 12:44
Valla bilmiyorum komik bir durum. ABS girince hınn hınnnnn diye motor abi bağırıyor. Önüme çıkan çocuğu korkutmak için de olabilir valla :)