PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Egr valfi kontrolü

vvkaymak
22/09/2011, 21:18
Merhaba arkadaşlar
egr valfinin çalışmasını açması veya kapanması neye göre belirleniyor yani piston yanma odası sıcaklığımı yoksa başka bir durumu bilgiye sahip olan varmı acaba.

cemal arslan
22/09/2011, 22:17
egzoz sonda müşürü...olması lazım...

Du Hast
23/09/2011, 03:27
Merhaba arkadaşlar
egr valfinin çalışmasını açması veya kapanması neye göre belirleniyor yani piston yanma odası sıcaklığımı yoksa başka bir durumu bilgiye sahip olan varmı acaba.
Multijet motorlarda egr nin çalışması:

Enjeksiyon ünitesi motor soğutma suyu sıcaklığı > 20°C ve 800 ila 3000 dv/dak. arasında bir kare dalga sinyali ile E.G.R elektrovalfine kumanda etmektedir.
Bu sinyalin neden olduğu değişiklik E.G.R elektrovalfinin bobinindeki bir tıkacın hareket ederek egzoz manifoldundaki yanmış gazların emme manifolduna geçmesini ayarlamaktadır ; bu şekilde iki sonuç elde edilmektedir :

Daha az hava girmektedir;
Yanma sıcaklığı düşmekte ( etkisiz gazlar mevcut olduğu için) ve azot oksit formasyonuda azalmaktadır.

Enjeksiyon ünitesi debimetreden gelen bilgiler doğrultusunda dolaşan gazın miktarından haberdardır. Nitekim eğer belirli bir devirde belirli bir havanın (Qam) emilmesi ön görülmüşse ve debimetreden gelen değer (Qar) bunun altında ise fark (Qgr) dolaşan gazın miktarını göstermektedir.
Qam - Qar = Qgr
Qam - Hafızada kayıtlı olan teorik hava miktarı
Qar - Gerçek hava miktarı
Qgr - Dolaşan gaz miktarı
Atmosfer basıncı sinyali , dolaşan gazın miktarını azaltacak ve motorun egzoz dumanını önleyecek şekilde rakıma göre vites (sürüş) kondisyonunun tanınması için EGR elektrovalfine kumanda edilmesinde kullanılmaktadır.

vvkaymak
23/09/2011, 09:21
yani alınan hava miktarı fazla ise egr bir miktar açılarak içeri eksoz gazı alıp hava miktarını azaltmaya mı çalışıyor. Burda ölçülen bir sıcaklık olması gerekiyormu, yani eksoz gazı sıcaklığı 650°C geçince diye bir kontrol varmı acaba.

vvkaymak
23/09/2011, 12:05
Euro V normları gereği emisyon değerleri daha aşağı çekmek için daha önceki versiyon euro motorlarda olmadığı kadar egr valfi aktif kullanılmaya başlandı bunun gereği olarakta DPF filtre devreye girdi. Çünkü eski euro motorlarda olmadığı kadar kurumlanma oluyor, ve servise gittiğinizde daha önceden görmediğimiz karbon clean işlemi yapılıyor böylece motorun kurumlanması önüne geçilmeye çalışıyor, bunların hepsi daha düşük emisyon oranları için.
Euro V motorlarda gaza çok basmadığın sürece araba çok güçsüzmüş gibi gidiyor bunun sebebi EGR valfinin çok aktif kullanılması bende bu egr valfinin tamamen kapatmadan sadece çalışmasını biraz sağırlaştırabilirmiyiz diye araştırıyorum. Saygılar.

Du Hast
24/09/2011, 01:43
Euro V normları gereği emisyon değerleri daha aşağı çekmek için daha önceki versiyon euro motorlarda olmadığı kadar egr valfi aktif kullanılmaya başlandı bunun gereği olarakta DPF filtre devreye girdi. Çünkü eski euro motorlarda olmadığı kadar kurumlanma oluyor, ve servise gittiğinizde daha önceden görmediğimiz karbon clean işlemi yapılıyor böylece motorun kurumlanması önüne geçilmeye çalışıyor, bunların hepsi daha düşük emisyon oranları için.
Euro V motorlarda gaza çok basmadığın sürece araba çok güçsüzmüş gibi gidiyor bunun sebebi EGR valfinin çok aktif kullanılması bende bu egr valfinin tamamen kapatmadan sadece çalışmasını biraz sağırlaştırabilirmiyiz diye araştırıyorum. Saygılar.
iptal ettirmek en güzeli. motorun içine bildiğimiz manada ediyor..

vvkaymak
24/09/2011, 08:58
euro 5 dizel motorlarda egr valfi nerde ve nasıl iptal edebiliriz arıza lambasını yakmadan.

okaya
24/09/2011, 10:10
ben fişini çektim arıza verdi.daha önce forumda yazılmıştı egr nin içine pul koyup kapatıyorlarmış galiba.

vvkaymak
24/09/2011, 14:35
fakat ben egr valfinin üstünde fiş veya soket bulamadım euro 5 motorlarda oyüzden tam yerini soruyorum yoksa yanlış yeremi bakıyorum.

okaya
24/09/2011, 18:01
benim gp 13 mjet plastik motor kapağının hemen sağında altına doğru

vvkaymak
25/09/2011, 10:54
motor bloğunun arkasında olabilirmi

okaya
25/09/2011, 14:26
soketi çıkarırsanız arıza veriyor sonra sildirmeye gidiceksiniz kardeşimde linea var soketi çıkardı onda arıza vermedi bende verdi.

vvkaymak
25/09/2011, 15:48
acaba çıkartınca bariz performans artışı oluyormu.

okaya
25/09/2011, 16:30
kardeşim hissettiğini söyledi çok iyi oldu deyince bende denedim ama olmadı artık temizletmek gerek.

vvkaymak
25/09/2011, 17:10
benim motor yerleşimi biraz farlı egr hangisi bulamıyorum.

pertry
25/09/2011, 18:32
benim motor yerleşimi biraz farlı egr hangisi bulamıyorum.