PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Daha 700 km de olan punto evo 1.3 dizel egsozdan duman siyah duman atıyor

dogus618
20/09/2011, 10:53
öncelikle tüm formdaki dostlar merhabalar ben albea kullanıcı idim multijet oda siyah duman atardı beni uyuz ederdi hemde çıok fazla atardı enjektör temizliiği yaptırırdım kesmesdi ama
bu aldığım arabada sıfır daha ilk aldığım andan beri siyah duman atıyor he abartı değil ama aynadan görünücek kadar ama şunuda sölim anlık hızlanmalarda atıyor herkes buna normal diyor ama babamda toyota auris war 1.4 dizel ondada deli gibi anlık hızlan asla duman cıkmıyor bu multijetler neden böledir size

StrawBeeRy
20/09/2011, 10:56
kullandığınız araba dizel normal bir durum toyotadanda çıkıyordur size öyle geliyor.

dogus618
20/09/2011, 11:07
Walla toyotayı önüme aldım ben arkadan takip ettim asla duman diye bişi söz konusu değil ama ben multijetlerdeki bu duman olayından nefret ediyorummmm

StrawBeeRy
20/09/2011, 11:11
tek multijette değil çoğu dizel arabada var kurumlaşmadan dolayı oluyor arkadaşımda caddy ve yeni polo var ikiside dizel ikisindende duman atıyor.hyundai eralar duman atıyor.megane3 dizel duman atıyor.focuslar duman atıyor korkucak bir durum değil..

dogus618
20/09/2011, 11:15
Walla cok haklısın kardeş ama hani insanın takıntılı olduğu durum wardır ya bende dumana çok taktım:))))) açıkcası o yüzden benzinli arabayı seviyorum daaha çok ama onada benzin yetişmiyor yaw:)))))

StrawBeeRy
20/09/2011, 11:19
benzinin 4.30 lira olduğu bir ülkede dizel arabaya binmek daha mantıklı geliyor :)

dogus618
20/09/2011, 11:21
Aynen öle istediği kadar duman atsın diyor insan içinden dizel en iyisi benzinin fiyatını ve yaktığını hesaplayınca duman hiç insan umruunda olmuyyor

Ziyaretçi034
20/09/2011, 15:05
Aynen öle istediği kadar duman atsın diyor insan içinden dizel en iyisi benzinin fiyatını ve yaktığını hesaplayınca duman hiç insan umruunda olmuyyor

kuzenimde auris var, multijetler kadar duman atmasada atıyor. hele hyundai era ve vw caravelle, hızlanırken gazı köklediğimde köfte arabası gibi duman atıyor :D

bir müşterimiz şirkete uğramıştı, eğlenceye giderken arabasını şirketin otoparkına bırakmıştı dönüşte alırım diye, audi a7.

küçük bir tur atmıştım ( kabul ediyorum deli cesareti :D) 3,0 TDI o bile duman atmıştı.

duman atmayan dizel görmedim sonuç olarak

belki hızlanmalarda pedala benzinli araç gibi basmazsak önüne geçilinebilir

blackhawk
20/09/2011, 17:14
Ani hızlanma yerine tatlı tatlı hızlanırsanız ayna da duman görmezsiniz. Ama ne yalan söyleyeyim turbo insanı cezbediyor.:)

darkman
20/09/2011, 17:40
valla standartta çok ani hızlanmada atıyodu benim 1.3 corsa yazılımdan sonra dip gazda arkada bi köfte arabası gibi duman atıyor :D

tayfux
20/09/2011, 19:06
dizel arabanın duman atmasının birçok nedeni olabilir onun için çok kafaya takılcak birşey değil..

Du Hast
20/09/2011, 19:24
duman atmayan dizel olmaz :) toyota da atıyordur. o anki hava akımından dağılmış olabilir. beyaz E350 CDI arka tamponunda siyah iz bile oluyor :) sıfır fluance kullandım onda da vardı.

Bolu_Beyi
20/09/2011, 23:25
Benzin + LPG :P

levan34
21/09/2011, 00:19
taksim tepebaşında bir otopark var 5 katlı...gişede kuyruk yüzünden cuma-cumartesi geceleri içi full olur ve trafik olur...dizellerin dumanı heryeri kaplar...

fawori
21/09/2011, 01:28
kullandığınız yakıtda önemli burada

dogus618
21/09/2011, 10:45
esasında hepiniz çok doğru sölüyorsunuz biişi diyemiorum gazı hafif hafif yedirdinmi pek bi duman olmuyor haklısınuız ama turbo böle ataklaştırınca arabayı basmak zorunda hisseidior insan kendini :)

Ziyaretçi034
21/09/2011, 12:20
kullandığınız yakıtda önemli burada

onun önemine geçenlerde denk geldim, uzun zamandır opet'ten yakıt alıyordum, hatta marka olarak genelleme yapmayayım sadece 2 istasyondan yakıt alıyordum. geçenlerde iki istasyondanda uzaktayken depo çeyreğe indi. şuradan 50 liralık yakıt alayım diye bp'ye girdim. aldığım yakıt çok hoşuma gitti, sonra bi 50, sonrada depoyu doldurdum :D

opete göre pahallı ama aracın ivmelenmesi bile değişti sanki. önceden ışıklarda / ilk kalkışta v.s. 3 bin devir ve üzerinde vites değiştirken bp'de 2 bin - 2.500 arası devir yeterli gelir oldu. tabi dumanda kesildi biraz opete göre :)

cemal arslan
21/09/2011, 12:28
duman atan araçlardaki olası sorunlar

1. yakıtın kalitesi
2. hava filtresi tozdan tıkalıdır
3. hava filtresi kalitesizdir hava geçirmiyordur
4. turbo basmıyordur ...hava hortumlarında kaçak vardır
5. turboda sorun vardır
6. enjektörlerde sorun vardır...fazla yakıt veriyordur işeme yapıyordur
7. debimetre bozuktur
8. turbo basınç sensörü bozuktur

diğer taraftan anlık hızlanmalarda dizel araçlar yapısı itibariyle bir miktar duman atarlar...
ancak bu bir miktar ne kadardır bu çok önemli...

atmaması imkansız...

carbon clean yapılabilir...depoya yakıt katkısı atılabilir...

Backer
24/09/2011, 13:52
Aracınızda dpf varmı ? Sormamın sebebi dpf gerçekten çok fark ettiriyor Ben gaz pedalının üstünde tepinsem bile duman atmıyor araç 5000 km de...

dogus618
24/09/2011, 19:09
aracınızda dpf varmı ? Sormamın sebebi dpf gerçekten çok fark ettiriyor ben gaz pedalının üstünde tepinsem bile duman atmıyor araç 5000 km de...
kusura bakmayın cahilliğime verin ama demek istediğinizi anlayamadım dpf nedir ve varsa nasıl anlarım

USTA
24/09/2011, 20:35
kusura bakmayın cahilliğime verin ama demek istediğinizi anlayamadım dpf nedir ve varsa nasıl anlarım

Partikül filtresinden bahsetmiş arkadaş,dumanı önemli ölçüde azaltan bir sistem bu ancak değişim zamanı geldiğinde cep yakan cinsten bir fiyatı sahiptir ve otomatik olarak temizlemeye başladığında aracınızı belli bir kilometrenin üzerine çıkaramazsınız,yavaş sürmek zorunda kalırsınız...
Bütün turbo dizeller dip gaz yapınca duman atar,turboya yapılan aşırı yükleme ve oluşan basıncın dışarıya atılmasının başka yolu yoktur...

Backer
24/09/2011, 21:32

Dizel partikül filtresi dediğimiz bir filtre aracınızda olduğunuda şu şekilde anlarsınız S&S varsa aracınızın motor normu E5 dir. Eğer yoksa Norm standart E4 olur.

Backer
24/09/2011, 21:35
Partikül filtresinden bahsetmiş arkadaş,dumanı önemli ölçüde azaltan bir sistem bu ancak değişim zamanı geldiğinde cep yakan cinsten bir fiyatı sahiptir ve otomatik olarak temizlemeye başladığında aracınızı belli bir kilometrenin üzerine çıkaramazsınız,yavaş sürmek zorunda kalırsınız...
Bütün turbo dizeller dip gaz yapınca duman atar,turboya yapılan aşırı yükleme ve oluşan basıncın dışarıya atılmasının başka yolu yoktur...

5000 km deki aracımın şimdiden dpf filtresinin kirlenipte ilerde bana çıkaracağı maliyetleri düşünürsem aracımı sürmekten zevk alacağımı sanmıyorum :) Çokta sorun değil dpf filtresinin iptal edilmesi ancak duman konusuna gelince Şuan bindiğimiz araç sınıfının en az karbon salınımını yapıyor gerçekten E5 normuna yakışan çevreci bir motor tekrar söylüyorum gaz pedalının üstünde tepinsemde aracım duman atmıyor :)