PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motordan Yağ Sızma Sorunu!

barisunye
19/09/2011, 19:07
aracım 2008 starjet...lpgli...bayram oncesı birmotda 60 bın bakıma verdım aracı(bu arada 418 tl tuttu bujıle yag fıltreler 60bın bakım:)) aracı aldıktan sonra bı yag kokusu gelmeye başladı..kaputu açtıgımda hatta bazen dumanlar gordum..sızan yağ motor ısınınca yanıyrdu...
sonra servıse tekrar goturdum bakımdan sonra oldu dıye..baktılar ettıler bakımla alakası yok daha onceden olmuş bız o bolgeyle ısımız olmadı vs dedıler...doğruda yanı sızan yağ kurum olmuş.....peki dedim 60 bın bakım yapıp aracı kontrol edıp eksıksız dıye verıyosunuz bu sorunu nasıl farketmıyosunuz falan dedık vs vs...
sonuç olarak heralde üst kapak contasının ordan bıyerden sızıyor...servıs açmamız lazım dedı..egzantırık kayışı vs değişecek 400 tl fıyat verdı.....sanayıdekı ustama goturdum aracı getır kalsın motor soğukken sıkalım ıyıce yuzde 80 kesılır dedi...yag sızan yerlerı yıkatıp bı goturmeyı dusunuyorum...eğer ındırırsek toplamak masraflı olcak gıbı..:)sızan yere sılıkon falan sıksak olmazmı..
önerisi tavsiyesi olan varmı?

ZAK1980
19/09/2011, 21:45
Silikonmu bildiğimiz silikon ıse işin olmasın motorun sıcaklıgında erıyıp gıder sen en ıyısı ustana bırak ısı

GP COSKUN
19/09/2011, 21:46
contada yirtilma vardir dgistirmek en mantiklisi

tayfux
19/09/2011, 21:55
benim lada samara aracımda da başıma gelmişti ben contayı değiştirmiştim kesilmişti size de değiştirmeyi öneririm..

Du Hast
20/09/2011, 01:16
aracım 2008 starjet...lpgli...bayram oncesı birmotda 60 bın bakıma verdım aracı(bu arada 418 tl tuttu bujıle yag fıltreler 60bın bakım:)) aracı aldıktan sonra bı yag kokusu gelmeye başladı..kaputu açtıgımda hatta bazen dumanlar gordum..sızan yağ motor ısınınca yanıyrdu...
sonra servıse tekrar goturdum bakımdan sonra oldu dıye..baktılar ettıler bakımla alakası yok daha onceden olmuş bız o bolgeyle ısımız olmadı vs dedıler...doğruda yanı sızan yağ kurum olmuş.....peki dedim 60 bın bakım yapıp aracı kontrol edıp eksıksız dıye verıyosunuz bu sorunu nasıl farketmıyosunuz falan dedık vs vs...
sonuç olarak heralde üst kapak contasının ordan bıyerden sızıyor...servıs açmamız lazım dedı..egzantırık kayışı vs değişecek 400 tl fıyat verdı.....sanayıdekı ustama goturdum aracı getır kalsın motor soğukken sıkalım ıyıce yuzde 80 kesılır dedi...yag sızan yerlerı yıkatıp bı goturmeyı dusunuyorum...eğer ındırırsek toplamak masraflı olcak gıbı..:)sızan yere sılıkon falan sıksak olmazmı..
önerisi tavsiyesi olan varmı?
kapak açılınca triger seti değişmesi gerek diye birşey yok ama değişirse çok iyi olacaktır. sizinki biraz şansızlık olmuş kapaktan kaçırması. belki kürbiratör kapağından kaçırıyordur. eğer oradan kaçıyorsa çok ucuza mal edersiniz. motoru yıkatıp bakın bir nereden kaçıyor anlaşılır. sanayide yaptırmak daha mantıklı olur. çok fazla detay gerektiren bir iş değil. hatta kapak açılmışken kurumlarıda temizletin mis gibi olsun :)

barisunye
20/09/2011, 14:49
fıkır ve değerlendırmeler için teşekkurler...
once dedıgınız gıbı yıkatıp ustanın sıkma işlemını deneyecem..inş mudahele etmeden yanı açılmadan kesılır sızma...kesmezse dediğiniz gibi açılacak galiba....peki ben seneye yaza kadar boyle kullansam ne olur..seneye trıger vs de değişirim hem..ıksı bı arada cıkmıs olur

GP COSKUN
20/09/2011, 15:14
sorduğun sorunun cevabı motordaki sızıntıya göre değişir
sızıntı nemlendirme şeklindeyse devamlı sık sık gözle kontrol edilip bir müddet
kullanılabilir
ancak sızıntı akıntı ıslaklık boyutunda ise başka arızalara ve sorunla yol açar
mesala
sızan yağ dan dolayı diğer elemanların cıvataları gevşeme yapar
marş dinamosu yada şarz dinamosuna yağ ulaşırsa dinamoyu yakarsın
şanzumanın motorla birleştiği yere ve volantın olduğu bölüme sızıntı olursa debriyaj balatanı yağlar kullanılmaz hale getirirsin
bunun yanında yardımcı kayışlara ve kasnaklara yağ ulaşırsa görevlerini yapamazlar
ayroca sızıntının durumu motor devire kalkıp yağ basıncı yükseldiğinde ne durumda olduğuda hayati derecede önem taşır

barisunye
20/09/2011, 16:06
sorduğun sorunun cevabı motordaki sızıntıya göre değişir
sızıntı nemlendirme şeklindeyse devamlı sık sık gözle kontrol edilip bir müddet
kullanılabilir
ancak sızıntı akıntı ıslaklık boyutunda ise başka arızalara ve sorunla yol açar
mesala
sızan yağ dan dolayı diğer elemanların cıvataları gevşeme yapar
marş dinamosu yada şarz dinamosuna yağ ulaşırsa dinamoyu yakarsın
şanzumanın motorla birleştiği yere ve volantın olduğu bölüme sızıntı olursa debriyaj balatanı yağlar kullanılmaz hale getirirsin
bunun yanında yardımcı kayışlara ve kasnaklara yağ ulaşırsa görevlerini yapamazlar
ayroca sızıntının durumu motor devire kalkıp yağ basıncı yükseldiğinde ne durumda olduğuda hayati derecede önem taşır
::))valla içimi rahatlattın....
şaka bi yana da korktum bu işden.....servis ve sanayıdekı usta kullan boyle suan ıcın sıkıntı olmaz dedi de...ama benım daha 4 yaşındakı aracı boyle kullanmaya nıyetım yok..çözum basamaklarını sırayla deneyecem....ilk adımı bu haftasonu atayım bakalım nolcak