PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : tavan döşemesini sökerken nelere dikkat edicem?

emrgnc
16/09/2011, 23:01
ses yalıtımını yaparken tavan döşemesinide söküp hem yalıtımı orayada uygulamak hem de arka tavan lambasını kolayca yapmak istiyorum.
1- döşemeyi sökerken nelere dikkat edicem nasıl sökücem?
2- lambayı yerleştirdiğim yer tutamakların hizasındamı olmalı, arkası bi tek orayamı oturuyor?
garajımızın duvarı yapılır yapılmaz işe başlicam :)

StrawBeeRy
17/09/2011, 22:05
ön direklerin çıtçıtlarından çek çıkar kapı lastiklerini sök orta direklerin plastiklerinin çıtçıtlarını sök birde arkada iki tane vidası var bagajın üzerinde onları sök sonra tavanı indir koltukların üzerine ama ellerin temiz olsun ıslak olmasın çıkarırken bagajdan yavaş yavaş çarpraz çekerek çıkar yalnız çok dikkat et kenarları kırılabiliyor bilhassa takarken çok hassas ol aman ha yalıtım yapıcam diye tavanından olma :)

OzzY
17/09/2011, 23:51
lambanın oturacağı özel bi alan bulamadım ben. kafama göre yer belirleyip kestikten sonra Engin abinin tavsiyesiyle içeriye havlu(veya herhangi birşey) koydum rulo yaparak. böylece lamba sığmış oldu.

emrgnc
20/09/2011, 00:45
ön direklerin çıtçıtlarından çek çıkar kapı lastiklerini sök orta direklerin plastiklerinin çıtçıtlarını sök birde arkada iki tane vidası var bagajın üzerinde onları sök sonra tavanı indir koltukların üzerine ama ellerin temiz olsun ıslak olmasın çıkarırken bagajdan yavaş yavaş çarpraz çekerek çıkar yalnız çok dikkat et kenarları kırılabiliyor bilhassa takarken çok hassas ol aman ha yalıtım yapıcam diye tavanından olma :)

geçenlerde bi 99 passatınkini söktük ordan az çok aşinayım ona benzermiş işlem :) kenarları kırılıyor derken ezilme gibimi oluyor? birde direkleri çekerken herhangi kırılcak bi tırnak var mı arasından düz tornavidayı takıp kastırsam hemen atarmı yoksa ellemi girişiyim dicemde o da saçma olcak :)

emrgnc
20/09/2011, 00:48
lambanın oturacağı özel bi alan bulamadım ben. kafama göre yer belirleyip kestikten sonra Engin abinin tavsiyesiyle içeriye havlu(veya herhangi birşey) koydum rulo yaparak. böylece lamba sığmış oldu.

peki lamba gece aynadan gözünü alıyor mu bulundu yerden? öndeki lambadan kablosunu çekip tavandaki yerinide delip içinden kabloyu sarkıtıp bırakıcam sanayiye gittiğimde lamba alıp takıcam. bu aralar yolum düşmüyo bir türlü bakıma bile götüremiyorum yatıyo öylece araba

emrgnc
20/09/2011, 01:11
birde şunu sormak istiyorum öndeki aydınlatma lambası(activelerdeki)nın yan sanayi 0 ını kaça alırız?

Tayfun-E30
20/09/2011, 01:23
Tavaanda zangirdama falan olmuyor bende, sizde oluyormu yalatim biraz fuzuli geldi bana..

emrgnc
20/09/2011, 01:28
Tavaanda zangirdama falan olmuyor bende, sizde oluyormu yalatim biraz fuzuli geldi bana..

bi şikayetim olduğundan değil sadece işin başına geçmişken onuda aradan çıkarmak amacım, zaten arka aydınlatma yapıcaktım bu şekilde daha kolay daha temiz olur diye kalkıcam bu işede. bide ufaktan ses sistemine başlicam ilerde tekrar uğraştırcak bişeyin önüne geçmiş olurum diye düşünüyorum bilmem ne kadar haklıyım

OzzY
20/09/2011, 01:51
peki lamba gece aynadan gözünü alıyor mu bulundu yerden? öndeki lambadan kablosunu çekip tavandaki yerinide delip içinden kabloyu sarkıtıp bırakıcam sanayiye gittiğimde lamba alıp takıcam. bu aralar yolum düşmüyo bir türlü bakıma bile götüremiyorum yatıyo öylece araba
rahatsız edici bişey görmedim aynada ama ayna ayarından bile değişir o

birde şunu sormak istiyorum öndeki aydınlatma lambası(activelerdeki)nın yan sanayi 0 ını kaça alırız?

doblonunkini 10 liraya almıştım ben opar. lineanınkide o civardadır. lineanınkini görmedim ama doblonunki şekil olarak birebir aynı. gpninki ithal olduğu için 40 tl gibi bişeydi.
incelemediysen bi göz at:
https://forum.grandepuntotr.com/kendi-modifiyeni-kendin-yap/16543-arka-tavan-lambasi.html

asil
20/09/2011, 01:58
bunlar nasıl peki

Tayfun-E30
20/09/2011, 03:28
Bende bass falan var problem olmuyor kapi iclerinde falan izalasyon var tabi, genellikle sunrooflu araclarda tavan izalasyon ister, yapan arkadaslardan ozur diliyerek bana gore cok fuzuli olan 2. Tavan lambasi icin ne dosemenizi sokun nede delin derim... ayrica nasil bir izalasyon uygulayacaksiniz bilmiyorum ama dosemeyi sokmektende zor olucaktir orayi izole etmek..

StrawBeeRy
20/09/2011, 10:20
geçenlerde bi 99 passatınkini söktük ordan az çok aşinayım ona benzermiş işlem :) kenarları kırılıyor derken ezilme gibimi oluyor? birde direkleri çekerken herhangi kırılcak bi tırnak var mı arasından düz tornavidayı takıp kastırsam hemen atarmı yoksa ellemi girişiyim dicemde o da saçma olcak :)

eizliyor değil bildiğin kırılıyor iz yapıyor sonuçta fiberden yapılıyor sanırsam.tırnaktan ziyade dikkatli çıkarmaya bak ne olur ne olmaz :)

insomnia06
20/09/2011, 11:04
service manuali bulup bakmanızı tavsiye ederim..tek tek nelere dikkat etmeniz gerektiği yazıyor.bende bir ara skydome arızası için tavan döşemesi sökmek istemiştim(ama sökmedim)service manual gayet faydalıydı..

emrgnc
20/09/2011, 22:00
rahatsız edici bişey görmedim aynada ama ayna ayarından bile değişir o

doblonunkini 10 liraya almıştım ben opar. lineanınkide o civardadır. lineanınkini görmedim ama doblonunki şekil olarak birebir aynı. gpninki ithal olduğu için 40 tl gibi bişeydi.
incelemediysen bi göz at:
https://forum.grandepuntotr.com/kendi-modifiyeni-kendin-yap/16543-arka-tavan-lambasi.html

sık kullanılanlara ekledim o konunu, çok açıp baktımda fiyat aklımda kalmamış kusura bakma :) lineanın ki gridir muhtemelen ona bi bakıyım parçacıya gidince sağolasın

emrgnc
20/09/2011, 22:02
bunlar nasıl peki

bunlar astra nınkiler değilmiydi geçenlerde benzer bi konuda görmüştüm.. bunlardan ziyade yan sanayi üründe olsa orjinal tipten yanayım çünkü bunu takmak istesem döşemeyi buna göre kesmem gerekicek, orta tarafı kesip lamba koymak daha kolay sanki

emrgnc
20/09/2011, 22:07
Bende bass falan var problem olmuyor kapi iclerinde falan izalasyon var tabi, genellikle sunrooflu araclarda tavan izalasyon ister, yapan arkadaslardan ozur diliyerek bana gore cok fuzuli olan 2. Tavan lambasi icin ne dosemenizi sokun nede delin derim... ayrica nasil bir izalasyon uygulayacaksiniz bilmiyorum ama dosemeyi sokmektende zor olucaktir orayi izole etmek..

sunrooflu passatın tavanını söktüğümüzde incelemiştim sadece üstünde GERMANY damgalı küçük bi karton yapıştırmışlar tavana, vibrasyonu kesmeye dair başka hiç bişey yok. yani onu ordan söküp daha geniş bi alana şekil verilebilir bitüself bantla kaplamak çok çok daha iyi bi yalıtım sağlicağını düşünmüştüm. benimkinde skydome olmadığı için düz saç daha fazladır, direklere tavana komple uygulayıp görmek istiyorum. dediğiniz gibi fuzulide olabilir ama malzemeyi inceledim etkisi psikolojik olcak bişeye benzemiyor, hele ki sıcak fönle iyice yapıştırdıktan sonra :) dediğim gibi tavana izolasyonu düşünmüyordum ama aydınlatmada yapacağım için temiz temiz olsun aradan çıksın istedim garaj müsait nasıl olsa :)

emrgnc
20/09/2011, 22:11
eizliyor değil bildiğin kırılıyor iz yapıyor sonuçta fiberden yapılıyor sanırsam.tırnaktan ziyade dikkatli çıkarmaya bak ne olur ne olmaz :)

yani bütün civatayı ıvırı zıvırı söküp iki kişiyle birlikte aynı anda indirmek mi temiz olur? :) tavan lambası döşemeye tutturulmuş bişey demi tavan sacını tutan bi bağlantısı yok? sadece güneşlikler, tutamaklar, kapı fitili ve direkler sökülcek dimi?

emrgnc
20/09/2011, 22:12
service manuali bulup bakmanızı tavsiye ederim..tek tek nelere dikkat etmeniz gerektiği yazıyor.bende bir ara skydome arızası için tavan döşemesi sökmek istemiştim(ama sökmedim)service manual gayet faydalıydı..

ilk kez duydum nedir o nerden temin ederiz? muhtemelen servistendir :)

StrawBeeRy
20/09/2011, 22:13
yani bütün civatayı ıvırı zıvırı söküp iki kişiyle birlikte aynı anda indirmek mi temiz olur? :) tavan lambası döşemeye tutturulmuş bişey demi tavan sacını tutan bi bağlantısı yok? sadece güneşlikler, tutamaklar, kapı fitili ve direkler sökülcek dimi?
aynen öyle iki kişiyle daha rahat sökülür.güneşlik tutamak,ön ve yan direkler birde kapı fitilleri o kadar

Tayfun-E30
20/09/2011, 23:26
Simdi soyle anlatayim; tavan yekpare bir parca oldugu icin zangirdama yapmaz, dynamatin falan izalasyon malzemesi var cati izalasyon malzemesinin incesi daha rahar sekil veriliyor kat kat istege gore uygulanabilir sq sistemlerde titresimi kirilmalari minimuma indiricektir.. Ama pro islerde ugrasmaya deger...

StrawBeeRy
20/09/2011, 23:29
tavanın içi böyle :)

https://b1109.hizliresim.com/11/9/20/16684.jpg (https://goo.gl/mc9cY)

buda malzememiz

https://c1109.hizliresim.com/11/9/20/16695.jpg (https://goo.gl/mc9cY)

emrgnc
21/09/2011, 00:05
Simdi soyle anlatayim; tavan yekpare bir parca oldugu icin zangirdama yapmaz, dynamatin falan izalasyon malzemesi var cati izalasyon malzemesinin incesi daha rahar sekil veriliyor kat kat istege gore uygulanabilir sq sistemlerde titresimi kirilmalari minimuma indiricektir.. Ama pro islerde ugrasmaya deger...

işte benimde bu yalıtımı istememdeki sebeplerden biride ses sistemini ucu açık yani geliştirebileceğim bi şekilde kurmayı planlamam, birde bizim gibi hobi olarak değilde, bu işi profesyonel şekilde yapanlarda gördüğüm arabayı komple kaplıyorlar. bizimkide ''profesyonel hobi'' olsun, olmuşken tam olsun düşüncesi yani

emrgnc
21/09/2011, 00:07
tavanın içi böyle :)

https://b1109.hizliresim.com/11/9/20/16684.jpg (https://goo.gl/mc9cY)

buda malzememiz

https://c1109.hizliresim.com/11/9/20/16695.jpg (https://goo.gl/mc9cY)

mert adamsın diyorum başka bişi demiyorum :D şu fotolar ilaç gibi geldi bana resmen :D malzemenin markası ney hatırlıyomusun?

StrawBeeRy
21/09/2011, 00:20
pazar malı :D hatırlamıyorum ya :)

OzzY
21/09/2011, 03:17
sık kullanılanlara ekledim o konunu, çok açıp baktımda fiyat aklımda kalmamış kusura bakma :) lineanın ki gridir muhtemelen ona bi bakıyım parçacıya gidince sağolasın

orjinalinde ön tarafta olduğu gibi birde çerçevesi olması lazım
https://forum.grandepuntotr.com/attachments/kendi-modifiyeni-kendin-yap/14830d1309415988-arka-tavan-lambasi-fotograf297-jpg
bu fotoğrafta görünüyor onun saca bir bağlantısı varmı bilmiyorum ama bence gerek yok.

50 tl yazılmış lineanınkine ancak farklı fiyata bulunabilirmi bilmiyorum yerli parça için anlamsız geldi.

benim doblo lambasında farklı bir çerçeve vardı kenarları tavan düzleminde 2 cm filandı ben kullanmadım. konuda yazdığım gibi poşet havlu vb bişeyle yeterli boşluğu açınca döşeme lambayı tutabiliyor.

ekleme: birde halojen ampulmu kullanıcaksın bilmiyorum ama gecikme devresinden fazla güç çekildiğinde kolay bozulabileceğini söylemişti elektronikçi bi abim araştırman iyi olur. lede çeviriceksen problem yok.
gerçi bana mantıklı gelmiyor bu durum çünkü zaten gecikme işi - hat üzerinden yapılıyor.

emrgnc
22/09/2011, 02:23
dediğin gibi alınca bakıyım bi çerçeve gereksizse takılamasada olur, ancak şu devre kısmı kafama takıldı. lede çevirmicem öndeki gibi sarı ışıklı haliyle kullanıcam, sadece sigortasını yükseltmem gerekir diye düşünüyodum. direk öndekinin kablosuna bağlasam ilk etapta sigorta atarmı ya da başka bi ters bişey?