PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : punto ile doblo turbosu değişimi

mehmet_67
11/09/2011, 00:07
selam arkadaşlar 1.3 75hp dizel punto evo kullanıyorum malum bildiğiniz gibi puntolarda 2000 devire yaklaştıgında zaman turbo calışıyo bende diyorum ki 1.6 doblonun turbosuyla değiştirsem sizce nasıl bi verim olur düşük devirlerdede daha iyi gitmesini istiyorum turbo işlerinden anlayan arkadaşlar varsa cevab yazarlarsa sevinirim

speedy_16
11/09/2011, 02:01
kendinide tanıtırsan daha iyi olur arkadaşım
gelelim soruna ;
1,3 75 hp m-jet'teki turbo sabit geometrili 1,6 105 lik doblodaki turboda sabit geometrili boyut olarak seninkinden büyük deilse bi far olmaz 1,3 90 m-jet le 1,6 120 lik bravo trubosu değişken geometrili olduğundan üst devir performansın artar bunuda yazlımla desteklersen daha iyi olur ama madem turbo değiştirceksin daha büyük düzgün bi turbo al tak dışarıdan ?

Romeo_er2
11/09/2011, 02:23
turbonuz daha geç dolar tam tersi..çünkü doblodaki turbo gt1447 sizin araçtakinden çok daha büyük..aracınızda yazılım olsa bile hacim 1.3 olduğu için turbonun doluşu çok daha geç olacaktır...zaten devir bandı kısa olduğu için üst devirleride çok kullanamıyacaksınız..iş turboylada bitmiyor malesef..bu işin en basit listesi turbo-komple egzoz-filtre-yazılım..kabaca bir hesapla 3*4 lira civarı tutar..ama sanayiye girdimi evdeki hesap çarşıya uymaz =) eğer bu işi ciddi olarak düşünüyorsanız benimle özel mesajla iletişime geçerseniz yardımcı olmaya çalışırım =)

mehmet_67
11/09/2011, 22:43
arkadaşlar mesajlar için teşekkürler ertuğ arkadaşın dediklerini bi deneyelim bakalım ne kadar verim alıcaz

Romeo_er2
11/09/2011, 22:46
arkadaşlar mesajlar için teşekkürler ertuğ arkadaşın dediklerini bi deneyelim bakalım ne kadar verim alıcaz

kolay gelsin..sormak istediğiniz şeyler olursa çekinmeden sorabilirsiniz..

Ersal
11/09/2011, 23:23
Ben 75 lik Puntoda kullandım 90 lıkta hatta şu anda 90 lık FUN var bende ama 75 likten neredeyse farkı yok biraz daha iyi90 lık.Benim anlamadığım 65 bg lik Clio dizel benzinli gibi kalkarken benim 90 lık veya 75 lik GP neden böyle hantal.Chip uygulaması yapılmadan bunun bir çaresini bulamazmıyız.

mehmet_67
11/09/2011, 23:30
hemde cok hantal 1.6 dizel kullandıktan sonra sanki hiç gitmiyo gibi geliyo değişiklikler yapalım bakalım ortaya ne cıkıcak

By_HaNNibaLL
12/09/2011, 00:00
1.6 turbosunu uygulamak zahmetli ve bi o kadarda gereksiz bi iş olacaktir.
alt devirler daha iyileşsin diye yapacaksiniz ama tam tersine araba alt devirlerde eskisinden daha kötü olur çünki turbonuz büyük oldugu için daha gec dolacak.

Size tavsiyem 1.3 turbolarinin modlanmiş halini içindeki pallerin büyütülmüş olanini takmanizi öneririm sitede örnekleri var ertuğ ilgilenmiş zaten ama varsa sorunuz özelden konuşabiliriz. Örnek gösterebilirim size bende yaptirağim yakin bi zamanda

mehmet_67
12/09/2011, 14:26
yaptırırken foto cekebilirsen iyi olur nasıl yapıldıgını bi görmek isterim

punto_multijet
12/09/2011, 16:04
Ben 75 lik Puntoda kullandım 90 lıkta hatta şu anda 90 lık FUN var bende ama 75 likten neredeyse farkı yok biraz daha iyi90 lık.Benim anlamadığım 65 bg lik Clio dizel benzinli gibi kalkarken benim 90 lık veya 75 lik GP neden böyle hantal.Chip uygulaması yapılmadan bunun bir çaresini bulamazmıyız.

cliolarda hacimde fazla ve guc dusuk turbosu daha ufak bildigim kadarıyla. bundan dolayı erkenden dolması normal clio dizelin

comanchee
12/09/2011, 16:48
turbonuz daha geç dolar tam tersi..çünkü doblodaki turbo gt1447 sizin araçtakinden çok daha büyük..aracınızda yazılım olsa bile hacim 1.3 olduğu için turbonun doluşu çok daha geç olacaktır...zaten devir bandı kısa olduğu için üst devirleride çok kullanamıyacaksınız..iş turboylada bitmiyor malesef..bu işin en basit listesi turbo-komple egzoz-filtre-yazılım..kabaca bir hesapla 3*4 lira civarı tutar..ama sanayiye girdimi evdeki hesap çarşıya uymaz =) eğer bu işi ciddi olarak düşünüyorsanız benimle özel mesajla iletişime geçerseniz yardımcı olmaya çalışırım =)

turbo her devirde devrededir.Fakat belli bir devirden sonra turboyu doldurma hızı ve turbo basıncı yükseldiğinden daha efektif çalışmaya başlar.markadan markaya değişmekle birlikte ortalama olarak 1500-2000 devir bandında max torku vermeye başlar motor.

blackhawk
12/09/2011, 17:27
Valla ben dizel toyota ya kafa tutuyorum.clio dizel şöyle dursun. Kalkarken motoru bayıltmayın. Seri kalkmak için 4000 devirde vites değiştirin. Birde arasıra uzun yol yapın örümcek ağlarını atın üzerinden.

cemal arslan
12/09/2011, 20:58
cliolarda hacimde fazla ve guc dusuk turbosu daha ufak bildigim kadarıyla. bundan dolayı erkenden dolması normal clio dizelin

dolan turbo değil...sisteme bastığı hava miktarı...

turbo her devirde devrededir.Fakat belli bir devirden sonra turboyu doldurma hızı ve turbo basıncı yükseldiğinden daha efektif çalışmaya başlar.markadan markaya değişmekle birlikte ortalama olarak 1500-2000 devir bandında max torku vermeye başlar motor.

aynen katılıyorum...

turbo doluyor diye bir şey yok...

netten turbonun çalışma prensibine bakın...ortada dolan bir şey mi var ???

turbo...egzoz manifoldundan çıkan gaz ile turbo her daim çalışır...ancak sisteme yeteri kadar hava basmasını ayarlayan turbo basınç sensör vardır onun verilerine göre dump valve üzerinden basılan havanın bir kısmı tahliye edilir kalanı yanma odasına gönderilir.

araç çalıştığı anda turbo da çalışır...çünkü atık gaz ile egzoz kısmındaki pervaniye döndürür...bu esnada pervanenin bağlı olduğu milin karşı tarafındaki emiş pervanesi de havayı hava kanalına basarak ve bazı araçlarda bulunan intercoolerde soğuyan hava yanma odasına gider ancak turbonun bastığı yada emdiği havanın tamamı yanma odasına gitmez. hava kanalında bulunan hava belli bir basınca kadar çıkmaktadır. o basınç olmadan basılan hava yine bir işe yaramaz.

rölantideki turbo basıncı düşük değerdedir. siz gaza bastıkça bu basınç artar.
bu da genelde 2 bin devirden sonra işe yarayacak bir basınç değerine ulaşır.

bu yüzden 2 bine kadar olan basınç azlığından dolayı genelde turbonun bastığı zaman yada devir olarak algılanır.

turbo her nekadar sürekli hava bassada bizim işimizi görecek devir 2 bin ve üzeridir...

hatta bazı araçlarda bu 2500 rpm bile olabiliyor...

gelelim büyük turbo meselesine...ben büyük turbo taktırmak yerine...önce yazılımla istediğini alabiliyormusun...ona bak derim....

iş sadece ...büyük turbo aldım..hadi takalımla bitmiyor....3-5 bin lira masrafı ve tadilatı göz önünde bulundurmak lazım...

mehmet_67
13/09/2011, 13:38
yorumlar için herkese tesekkürler arkadaşlar,ama turboyu alt devirlerde calıştırmanın yolunu bulmam lazım yaşadığım sehirde rampa cok gazdan ayağımı cekip tekrar gaza bastıgımda sürekli vites değiştirmek zorunda kalıyorum buda benim canımı oldukca sıkıyo konuyla bilgisi olan arkadaşların yorumlarını bekliyorum

Misafir047
13/09/2011, 14:20

hak'katen clio hemde daha atak hem daha puntodan az yakıyor neden bilen var mı

cemal arslan
13/09/2011, 14:31
yorumlar için herkese tesekkürler arkadaşlar,ama turboyu alt devirlerde calıştırmanın yolunu bulmam lazım yaşadığım sehirde rampa cok gazdan ayağımı cekip tekrar gaza bastıgımda sürekli vites değiştirmek zorunda kalıyorum buda benim canımı oldukca sıkıyo konuyla bilgisi olan arkadaşların yorumlarını bekliyorum

iyi bir yazılımla bu sorun büyük ölçüde giderilir...

büyük turbo takarsan...turbo basınç sensörü sanırım sürekli yüksek basınç hatası verebilir...yada çok fazla hava bastığı için korumaya alabilir...

bu araçta daha önce büyük turbo uygulaması denendiyse...ona göre yapmakta fayda var....

yoksa kaş yapayım derken göz çıkartırsın...