PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Frenlerin Ötmesi beni deli ediyor :(

kolombo
10/09/2011, 02:35
Arkadaşlar arabayı aldı alalı frenlerde bir ötmedir gidiyor. Servise sorduğumda artık arabaların frenlerinde aspes tozumudur nedir onun kullanılmadığını söylüyorlar. (kanserojen madde içerdiğindenmiş). Ama her frene basışımda o sesi duymak beni deli ediyor. Serviste temizliyorlar o anlık bitiyor ama sonra yine başlıyor ötmeye. Servisteki yetkili bana frenleri değiştirebileceklerini fakat yeni aldığımdada bir süre sonra aynı sesin olacağını söyledil. Ne yapmamı önerirsiniz. Dediği gibi yeni frenlerde bir süre sonra bu şekilde ötecekmi.

WiSTaRiA
10/09/2011, 02:56
Fren balatalarından o ötme... Ben yeni değiştirdim bakımda ve ne ötme var nede başka bişey...

karaduman77
10/09/2011, 08:07
aynı sıkıntı benim araçtada var servise götürdüm balatalar sağlam diyor.peki neden ötüyor dediğim zaman yayları değiştirmişsiniz amortisörler sert dedi sonuç radyonun sesini aç sesi duymamaya çalış dedi!!
gerçekten rahatsız edici bir ses

diesel32
10/09/2011, 08:24
Arkadaşlar arabayı aldı alalı frenlerde bir ötmedir gidiyor. Servise sorduğumda artık arabaların frenlerinde aspes tozumudur nedir onun kullanılmadığını söylüyorlar. (kanserojen madde içerdiğindenmiş). Ama her frene basışımda o sesi duymak beni deli ediyor. Serviste temizliyorlar o anlık bitiyor ama sonra yine başlıyor ötmeye. Servisteki yetkili bana frenleri değiştirebileceklerini fakat yeni aldığımdada bir süre sonra aynı sesin olacağını söyledil. Ne yapmamı önerirsiniz. Dediği gibi yeni frenlerde bir süre sonra bu şekilde ötecekmi.

as diğer adıyla amyant çok zehirli bir mineraldir. lifli yapısı ile aşırı sıcaklığa ve aşınmaya karşı son derece dayanıklıdır. daha çok gemi yapımında kullanılan bu madde 1980'lerde avrupada yasaklanmaya başlandı. nedeni ise başta akciğer kanseri olmak üzere insanlara türlü hastalıklara neden olmasıdır.
sesi duymak insanı gıcık etsede sağlıktan önemli değildir hiç bir zaman...

beyaz esaret 17
10/09/2011, 12:20
Arkadaslar benım arabamın bakımı geldıgınde fren balatala da degıstırdık we opar takıldı ancak frenler otmeye basladı usta daha sonra ustayla ıncaledık orjınaller tellı balata we otuyor trw marka taktık problemım cozuldu

tayfux
10/09/2011, 12:23
geçenlerde peugeot servisine gittim araç bakmaya mis gibi RCZ geldi siyah siyah jantlı adam frene bir bastı cızzzz fren sesi..bu arabaya bu oldu mu dedik yanımdaki arkadaşımla..gerçekten kötü bir ses..bence balatadan kaynaklanan bir sorun..

Mentor
10/09/2011, 12:30
oksıtlenme olabılır bendede aynı sorun var orada sırada ses gelıyor sonra kesılıyor para sıkışmış gene:D

WiSTaRiA
10/09/2011, 12:38
Balatalardan kaynaklanıyor....

shellcininabisi
10/09/2011, 12:42
balataları taşlatmıştım ben eski aracımda sorun çozülmüştü. usta da fren balatalarının ilk takıldığında kalın olmasının neden olduğunu, zamanla inceldikçe kesileceğini söylemişti. o yüzden tüm balataları söküp zımpara aletiyle taşlamıştı.

onn.off
10/09/2011, 13:38
LANCIA balatası tak 100 tl civarı birdaha ötmez hiç gidip para verip temizletme 2..3 gün sonra yine ötüyor

rockforever
10/09/2011, 14:04
ne yapılırsa yapılsın ötme ihtimali var arkadaşlar takmayın o kadar...

kralcarsi
10/09/2011, 14:44
bende de aynı problem vardı, servisten söylenilen asli balataların artık üretilmediği ve tozların balatalara yapışmasından ötürü sesin meydana geldiği .. bir defa temizlettim, ama bir kaç gün sonra tekrar ses yapmaya başladı .. rutin bakımda balataları değiştirdim, sonrasında 7 bin km yaptım ve şu an için ses yapmıyor, kalitesizlerde daha çok sıkıntı olabilir, en iyi çözüm müziğin sesini biraz artırmak

onn.off
10/09/2011, 15:09
Sorun punto nun kalitesiz balatasında size tavsiyem LANCİA balatası alın birdaha ötmez zaten puntonun ve lancia nın balatalarını yan yana tutun aradaki farkı göreceksiniz

SRDR KRKC
10/09/2011, 15:37
aynı sıkıntı benim araçtada var servise götürdüm balatalar sağlam diyor.peki neden ötüyor dediğim zaman yayları değiştirmişsiniz amortisörler sert dedi sonuç radyonun sesini aç sesi duymamaya çalış dedi!!
gerçekten rahatsız edici bir ses
Bizim Türk Ustalarının Pratik Çözümlerine Hastayımm :) :) :robot000:

ERDEM1907
10/09/2011, 16:25
Frene bastığımda durmaya yakın frenlerde gıcırdamaya başlıyor. tam dururken ses yükseliyor. Normal hızda frende ses yok. Gacur gacur ses yapıyor çok ilginç. a tanışmıştım. Fren balatalarını değiştir. Diski torna ettir demişti. arabanın km si 13,000.

insomnia06
12/09/2011, 11:09
Frene bastığımda durmaya yakın frenlerde gıcırdamaya başlıyor. tam dururken ses yükseliyor. Normal hızda frende ses yok. Gacur gacur ses yapıyor çok ilginç. a tanışmıştım. Fren balatalarını değiştir. Diski torna ettir demişti. arabanın km si 13,000.
tavsiyem diski torna falan ettirmeyin geçici bir çözümden ibaret sadece..bana da tavsiye etmişlerdi fakat torna ettirdikden sonra her frene bastığımda araba yolda geziniyordu,titreme vs yapıyordu..diskleriniz bittiyse kesinlikle gidin değiştirin kafanız rahat olsun..

atila
12/09/2011, 13:30
doblo da aynı sorun vardı.disk yüzeyi balata yüzeyinden genişti.disk inceldikçe dairenin en dış kenarı 2 3 milim genişliğinde yüksek kalıyordu.yeniyken yapmıyordu,balata diski inceltikçe ses başlıyor.diskleri değiştirince ses kesildi.

kolombo
12/09/2011, 14:34
as diğer adıyla amyant çok zehirli bir mineraldir. lifli yapısı ile aşırı sıcaklığa ve aşınmaya karşı son derece dayanıklıdır. daha çok gemi yapımında kullanılan bu madde 1980'lerde avrupada yasaklanmaya başlandı. nedeni ise başta akciğer kanseri olmak üzere insanlara türlü hastalıklara neden olmasıdır.
sesi duymak insanı gıcık etsede sağlıktan önemli değildir hiç bir zaman...
Arkadaşım tşk.ederim verdiğin bilgiler için, ama benim inan o sesten dolayı psikolojim bozuluyor yaw. yani sağlığım tehlikede demek :)))) Duymuyayım diye frene asılsam arkadaki bana yapışacak. Müziğin sesini açmak, O sesi duymasamda farkında olduğum için yine sorun. En iyisi balataları değiştirmek sanırım.

alibozpinar
12/09/2011, 18:25
Arkadaşlar şimdi ben bişey soracam en iyi balata hangisi peki bizim araçlar için??

grandepuntoo
13/09/2011, 17:26
arkadaş ben müzigi açsam ne olur frene basınca herkes bana bakıyor müzige degil gıcırtıya sanki aaaa bakımsız araba gibi neyseki benimki diskler ısınınca kesiyor anormal bi ses beni degil duyan herkesi sinir ediyor bencede trw sordugum kişiler aynen kullan düzelir dedi

kolombo
13/09/2011, 22:06
arkadaş ben müzigi açsam ne olur frene basınca herkes bana bakıyor müzige degil gıcırtıya sanki aaaa bakımsız araba gibi neyseki benimki diskler ısınınca kesiyor anormal bi ses beni degil duyan herkesi sinir ediyor bencede trw sordugum kişiler aynen kullan düzelir dedi Aynı dert herkeste mevcutmuş. Frene basmıyayım desem olmuyor. Bassam bir türlü. balataların değişimi garanti kapsamında değerlendiriliyormu. Olmazsa arkadaşın dediği gibi lanciyanın veya trw mi taktırayım. O cızırtıyı duyunca içim gidiyor tabi birde yayaların kulakları tırmalanıyor. :)

FeyyazYavuz
13/09/2011, 22:39
o ses bende de var balataları değiştirdim diskleri taşlattım o ses yine gitmedi :S

ozger66
18/09/2011, 14:31
Merhabalar ses benim aracamda da var. 2009 28.000 olan aracın fren balatası bitmez diye düşünüyorum.Ancak yüksek hızlarda ve araç sıcakken ses yok. Sanki balata ısınınca kayboluyor. Bazende hiç belli olmuyor. Frene basma oranıylada alakalı sanki. Yukarıda bi arkadaş yazmış psikolojim bozuluyor araç bakımsız gibi duruyor diye. Katılıyorum çok haklı. Sesi duyan bakım ne zaman diyor? Aracında uyarı yaptığı filan yok. Frenleme güzel sorun yok ama cıyak cıyak ses var. Hatta bi kere muhabbet kuşumu arabaya bindirmiştim balatanın sesine tepki verdi o da öttü :))))

krm1983
18/09/2011, 17:23
diskin yanındaki bölge taşlanırsa sorun kalmaz

wosswoss
20/09/2011, 16:22
benimde bu sorn canımı sıkıyor... değiştirsende bir süre sonra yine yapar senin balatalar sağlam dedi..bende elletmedim.ama çok rahatsız ediyor..araç 42bnde artık 50bin bakımında değiştirtecem..hangi marka en iyiki

orkun09
13/10/2011, 19:01
Bende aynı sorunla uğraşıyom. Sert frende ses yok ancak hafif fren yapınca çıkan o tizzzzzzz ses manyak bişey yahu. Sanki porselene çiviyle çizim yapılıyomuş gibi :D

dogus618
13/10/2011, 20:12
walla bugun aynı dert benide uyuz etti rampa iniorum frenlerde gacur gucur sanki şahinle iniorum yokuşu bu puntoların freni diskleri çabukdağılıcak sanki araaba 2200 de daha sıkıcı bı ses normal hafif gidişlerde yok ses ama rampa inerken falan garc gurc cok yawwwwww

orhflz
13/10/2011, 23:03
Balata değişiminde lancia balatası kullanın. Denenmiştir, tavsiye ederim

makeles
14/10/2011, 00:30
değiştirmeden önce sağ sol padlerin yerini değiştirin ya da pürüzleri taşlatın.. mis gibi olsun

Romeo_er2
14/10/2011, 02:22
EBC fren balataları kullanarak bunu önlüyorum =)

hem çok çok performanslı hemde uzun ömürlü ;)

dogus618
14/10/2011, 06:09
yaw 2200 km de balatam hasar görmüş olabilirmi peki arkadaşlar

sakinkaradas
14/10/2011, 09:18
işte size bu sorunun çözümü fren balatınızı beşer veya trw marka ile degiştirin.sebebi balatının imalat aşaması ile alakalıdır.hok serisi balatalarda ötme sorunu olmaz.bunları türkiyede beşer orjinalde ise trw uygular.bu markalarda ben ses/ötme şikayeti hiç almadım.ayrıca evolar hariç fiatın tüm 70/75 ps dizelleri aynı balatayı kullanır.
beşer 3826(20tl) numarasıyla trw gdb1579(33tl) numarası ile satışa sunuluyor.2 üründen hangisini alırsanız alın sorun ortadan kalkar.
not:bu balatalarda kablo yoktur.kablonun vazifesi balatanın bitmesine yakın içerde ikaz lambasını yakmasıdır.ancak forumdaki arkadaşların çogu zaten araçlarıyla fazlası ile ilgilendigi için çogunlukla balata tam bitmeden zaten degiştiriyoruz.bu yüzden problem teşkil etmez.bir balatanın ömrü ortalama 20/30 bin km arasıdır.
ben kendi aracımda uygulamasını yaptım.eleştirecek olanlar bunu göz ardı etmesin lütfen.

dogus618
14/10/2011, 09:52
walla serviste değilde dışarda değişssem balatayı garanti dışı kalırmı hemen aracım anlaşılırmı

efe mert
14/10/2011, 10:15
ben alıştım artık. çok düşük hızlarda önüme çıkan yaya için korna bile kullanmaya gerek duymuyorum. yaklaşırken azcık dokunuyorum frene uyarı vazifesi görüyor yaya için:) benim de aracım daha 26000 de hiç susmuyor yazın başladı bu ötmeler eskiden yoktu.

sakinkaradas
14/10/2011, 13:59
walla serviste değilde dışarda değişssem balatayı garanti dışı kalırmı hemen aracım anlaşılırmı
fren balataları aracın garanti kapsamında olan bir parça degildir.lastik,sileceklerde öyle.dilersen dışarda degişimini yaptırabilirsin.servislerde zaten balata pahalı.bakıma gittiginde bakıyorlar bitmemişsse zaten degiştirmiyorlar.

dogus618
14/10/2011, 14:03
fren balataları aracın garanti kapsamında olan bir parça degildir.lastik,sileceklerde öyle.dilersen dışarda degişimini yaptırabilirsin.servislerde zaten balata pahalı.bakıma gittiginde bakıyorlar bitmemişsse zaten degiştirmiyorlar.
anladımmm ozaman bugun hemen değişiorum cok ses yapıo sinir bozuo cünki

kolombo
01/04/2012, 00:27
Arkadaşlar birkaç sorum olacak.
1- Bu benim frenler neredeyse aldığımdan beri halen ötüyor.Aracım 16000 km'de. Servise sorduğumda içindeki asbes tozuyla alakalı. Artık az kullanılıyor fillan dediler. Ne yapılırsa yapılsın yine olacağını söylediler. (Birmot). Bir arkadaş lancianın frenleriyle değiştirilirse sorun kalmayacağından bahsetmiş. Lancianın farkı ne.
2- Dün bu konuyu konuşmak ve garanti süremin ne zaman biteceğini öğrenmek için birmotu aradım. 31.03.2012 de garantiniz bitiyor dendi. Fakat Ruhsatımda 27.04.2009 trafiğe çıkış tarihi yazmasına rağmen nasıl oluyorda benim garanti 31.03.2012 de bitiyor anlamadım. (2 yıl fiat garantisi bitince 1 yıl 400 tl ye uzatmıştım.)
3-İlk defa 27.04.2012 tarihinde muayene tescil tarihi olduğu için, muayeneden önce tüp taktıracaksan taktırki iki defa muayeneye girmesin dediler. Doğrumudur. Tşk.

gurik
01/04/2012, 00:41
lancia balatalar ne ötüyor ne de ısınıyor.

polis_01_54
01/04/2012, 02:16
aynı sorun bende de vardı ya balatadan yada balata diski cizmiş disk değişecek malesef. bir de servis bi b..ktan anlamıyor adam akıllı bi ustaya götür

kolombo
01/04/2012, 08:44
1- Bu benim frenler neredeyse aldığımdan beri halen ötüyor.Aracım 16000 km'de. Servise sorduğumda içindeki asbes tozuyla alakalı. Artık az kullanılıyor fillan dediler. Ne yapılırsa yapılsın yine olacağını söylediler. (Birmot). Bir arkadaş lancianın frenleriyle değiştirilirse sorun kalmayacağından bahsetmiş. Lancianın farkı ne.
2- Dün bu konuyu konuşmak ve garanti süremin ne zaman biteceğini öğrenmek için birmotu aradım. 31.03.2012 de garantiniz bitiyor dendi. Fakat Ruhsatımda 27.04.2009 trafiğe çıkış tarihi yazmasına rağmen nasıl oluyorda benim garanti 31.03.2012 de bitiyor anlamadım. (2 yıl fiat garantisi bitince 1 yıl 400 tl ye uzatmıştım.)
3-İlk defa 27.04.2012 tarihinde muayene tescil tarihi olduğu için, muayeneden önce tüp taktıracaksan taktırki iki defa muayeneye girmesin dediler. Doğrumudur. Tşk.

kadir07
01/04/2012, 10:07
1-ben trw diye bir marka aldım o gün bugündür problem yok.garanti bitiyormuş zaten istersen benim ustaya gideriz işçilik dahil 60tl civarıydı.
2-garantinin trafiğe çıkış tarihiyle başlamsı gerekir bence ama zaten arada bir ay gibi bi süre var çokta önemli değil
3-muayeneden önce taktırırsan muayeneye bi daha gitmezsin doğru söylemişler..

hturk57
01/04/2012, 13:35
vala geçem eylul ayında komple bakım yaptırdım , balatalarda orjinalleriyle değişti kısa bi sure sonra yine otmeye basladı ara da ötmedği de oluyo ama cok sinir bozucu tabi,dun ustaya sorum bu sorunu o da aynı şeyi söyledi sorunun aspes kullanılmamasından kaynaklıdıgını..

seastar1905
08/05/2012, 23:38
arkadaşlar frene basınca şu cızz sesi benimde canımı çok sıkıyor.balata temizleme spreyi falan alıp temizlesem sorun kalkarmı sizce bu ürünü alıp deneyeyimmi
Carpex Fren Balata Temizleme Spreyi 09e016 GittiGidiyor'da 53791319 (https://urun.gittigidiyor.com/garaj/carpex-fren-balata-temizleme-spreyi-09e016-53791319)

Solitude
09/05/2012, 01:02
Son zamanlarda benimkilerde çalgı çengi ye döndü iyice, artık bütün mahalle anlıyor balata sesinden benim eve geldiğimi.

maceraci95
09/05/2012, 08:29
Arka frenler kampanalı olduğu için ayar isteyebilir. Bende aynı sorun olduğu zaman frenleri ayarlatıyorum. Ses kesiliyor. Bunuda şöyle anlarsınız frenler iyi durumdayken el freni üç diş tutuyorsa ayar bozulunca 5 veya 6 diş tutuyor.

buraktii
09/05/2012, 08:50
günaydınlar benimde ayhı sorun vardı arka tekerleri söktürdüm frenlerin aralarına gres gibi bir sey sürdüler şiemdi kesildi bu fren sesi fiyatın kronik arızası sanırım

tonymontana
09/05/2012, 08:52
disklerin semente olmuş demişlerdi bana ısınıp ani soğuyunca sertleşip manasına geliyor sanırım yüzeyi. tornadan sonra opar marka yumuşak balata kullanın. ses geçer.

seastar1905
10/05/2012, 22:33
abilerim bana yardımcı olmadız..bu ürünü alsam işe yararmı kurtarın beni bu sesten balatalar yeni diskler torno oldu belli süre tık yoktu ama yine başladı..
Carpex Fren Balata Temizleme Spreyi 09e016 GittiGidiyor'da 53791319 (https://urun.gittigidiyor.com/garaj/carpex-fren-balata-temizleme-spreyi-09e016-53791319)

tonymontana
10/05/2012, 22:49
Opar balata taktiniz mi

Sent from my Optimus 2X using

seastar1905
10/05/2012, 22:59
Opar balata taktiniz mi

Sent from my Optimus 2X using
serviste degişti balatalar ama ne taktılar bilmiyorum faturasına baktım ordada yazmıyor ne marka oldugu..

TOLGAHAN
15/05/2012, 11:49
arkadaslar aynı dert bendede var tam millete hava atıcakken durmaya yakın MAGİRUS dolmuscuların frene bastığında çıkan ses gibi çıkan iğrenç bir ses camları kapatıp kafanızı deve kusu misali direksiyonun altına sokmak geliyor:)))

seastar1905
15/05/2012, 20:03
o ses yokmu bitiriyor beni fren balata temizleme spreyı kullansak faydası olurmu diye sormustum ama cvp veren pek olmadı:)

bayzer
11/06/2012, 12:12
bence ses güzel kornaya basmaya gerek duymuyorum herkes eve kaşta gelip gittiğimi biliyor. ama tabi herkesin bakması kötü bişi benimde balata ikaz ışığım sürekli olmamakla beraber kafasına göre yanıp sönüyor fren performansım iyi acep sebeb kablosumudur.

arothel
11/06/2012, 14:05
abilerim bana yardımcı olmadız..bu ürünü alsam işe yararmı kurtarın beni bu sesten balatalar yeni diskler torno oldu belli süre tık yoktu ama yine başladı..

kardeş o temizleme vazifesi gören bi sprey. o sese pek bi faydası olacağını sanmıyorum ama denemeye değer diyorsan sen bilirsin.

bu arada ses problemi olan ne çok insan varmış şükür bende en ufak bi ses yok:)

seastar1905
11/06/2012, 19:47
kardeş o temizleme vazifesi gören bi sprey. o sese pek bi faydası olacağını sanmıyorum ama denemeye değer diyorsan sen bilirsin.

bu arada ses problemi olan ne çok insan varmış şükür bende en ufak bi ses yok:)

bizim gp lerin alayı sesli hayret sende nasıl yok yaw:)

TOLGAHAN
12/06/2012, 14:09
eve yaklaştığımı eşim fren sesinden tanıyor:)) yemeğin altını ısıtmaya baslıyor:D

serseri27
12/06/2012, 21:31
Benim punto sadece azcık frene dokundugumda yapıyor bu sesi.
biraz fazla basarsam ses yok.

byadrenalin
14/11/2013, 23:45
Aynı sorun bende de var :) Aracı aldığım da üstünde olan balatalar ötmüyordu. Bakımı geldi opar marka balata taktım. 2 gün iyiydi ama sonra ötmeye başladı. Tam durmaya yakın sanki halk otobüsü gibi ötüyor :) gidip geri verdim başka balata aldım o da aynısını yapıyor. Herkes TRW öneriyor. Param olduğu zaman bir de onu deneyeceğim :) Umarım sorunu çözer.

milanbg
15/11/2013, 00:18
Garantisi biten araçlar için söylüyorum opar balatalardan uzak durun sesden şikayet ediyorsanız. Trw balata siteyin yedek parçacıdan. ötme ses falan yok olursada garantili bire bir değişimi var. Ben sadece o balataları kullanıyorum.ne ses oluyor ne ötme ne gıcırdama.

halils2
15/11/2013, 15:02
2.5 senedir opar kutusu içinden çıkan kale balata kullanıyorum. Daha hiç ötme yapmadı. Acaba opar kutusunda başka marka balata da mı var?

MEHMET SUNGUR
15/11/2013, 15:43
arkadaşlar balatalara tozu tahliye edici kanal açtırın sorun gidiyor ben yaptım

YALCINGUNEL
15/11/2013, 18:20
bilende konuşuyor bilmeyende :))) balatalardaki ötme sesi yeni üretilen butun balatalarda vardır çünkü balataların içerisindeki bir madde kanserojen olduğu için artık çıkarıldı bu yüzden butun balatalar artık cıykkk sesi çıkarıyor çıkarmayan balatalarda bu kurala uyulmuyordur uymayan fırma da nekadar kalıtelı bır urun çıkarıyor oda tartışılır yani...

miskofalez
15/11/2013, 18:55
Kaliteli bir balata temizleyici alın würth olabilir mesela lastikleri sökün ve uygulayın büyük ihtimalle sıkıntı çözülücektir...

milanbg
15/11/2013, 19:24
bilende konuşuyor bilmeyende :))) balatalardaki ötme sesi yeni üretilen butun balatalarda vardır çünkü balataların içerisindeki bir madde kanserojen olduğu için artık çıkarıldı bu yüzden butun balatalar artık cıykkk sesi çıkarıyor çıkarmayan balatalarda bu kurala uyulmuyordur uymayan fırma da nekadar kalıtelı bır urun çıkarıyor oda tartışılır yani...

Bütün balatalar ötüyor diye birşey yok. O dediğiniz maddenin adı as dir. Ötmeyen balata vardır. as koyulmadığı için ötecek die bi kural yok illaki onun yerine başka maddelerde bulunmuştur ve ötmeyi engelleyici balatalar yapan firmalar vardır.

TRW Marka balata ötmez. kullanıyorum biliyorum. Kalitesinden oldukça memnunum.

Ziyaretci046
15/11/2013, 19:32
kale balata kullan sıfır sess peynir ekmek gibi takıyoruz gram ses yok

Ozzy3327
15/11/2013, 20:04
Kale balatada o kadar sertki,resmen balata duruyo disk bitiyo:)

Ziyaretci046
15/11/2013, 20:43
opar kutusunun içinden çıkan kale balata öyle normal kale kutusunda alcagın yumuşak

Ozzy3327
15/11/2013, 23:08
Evet olabilir,ben en son bakımda opar taktırdım çok aşırı toz ve ses yapıyo,en yakın zamanda değiştircem.çekilecek gibi değil:)

benkimya
17/11/2013, 21:17
hocam tavsiye edebileceğin en kaliteli balata Kale midir? Başka önerin var mı?
Bende bıktım bu sesten sokakları korna basmadan dönebiliyorum :D
Yakında bakım var, onlarıda değiştireceğim

leomar32
18/11/2013, 13:07

kanserojen olan madde as :) geç ısınan hatta ısınmayan bir madde. Zamanında Türkiye'nin belli baslı koylerınde yalıtım için kullanılırdı. Havadan daha düşük yogunlukta oldugu için hava ortamında asılı kalır ve solundugundan yıllar sonra kanser yapar. Dogan Şahin vs gibi araçlarda kullanıldıktan sonra yasal olarak yasaklandı. Hala kullanılanları var ama kesinlikle yasal değildir.