PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tüm araçların yakıt tüketimi hk

Misafir047
31/08/2011, 22:00
arkadaşlar benim anlamadğım skoda octavia passat s 40 volvo dizel modellerine bakıyorum yakıt tüketimleri benim araçtan düşük nasıl oluyor gerçekten doğrumu o kadar ağır araba 4.5 yakıyor o zaman aklıma şu geliyor bizim araçlar yeterince tasarruflu değilmiş!!!

bu konu hakkındaki düşüncelerinizi öğrenmek istiyorum

Punto_Can
31/08/2011, 22:08
bizim dizel gp lerin fabrika verilerinde ş.dışı tüketim 3.5 olması lazım, ancak bunu yapan var mı? saydığın araçlarda da aynı mantık işte, fabrika bu kadar yakar diyor ama biz asla o kadar yakamıyoruz :)

Misafir047
31/08/2011, 22:45
bizim dizel gp lerin fabrika verilerinde ş.dışı tüketim 3.5 olması lazım, ancak bunu yapan var mı? saydığın araçlarda da aynı mantık işte, fabrika bu kadar yakar diyor ama biz asla o kadar yakamıyoruz :)

olurmu hiç oyle sonuçta opel corsa ortalama 3.5 yakıyor fabrika verilerine göre bizimkisi 4.6 tabiki biz 5.5 yakarız opel corsa 4.5 yakar sonuçta resmi değerler

ozay06
31/08/2011, 23:20
Her marka yakıt tüketimini belirtirken belli şartlar altında hesap yaparlar Aracın normal ağırlığı+sürücü(75kg)+21 derece hava sıcaklığı düz yol vb.. Bir firmayı diğer firma ile karşılaştırıken bu bilgileride edinmek gerekir Örnek olarak verdiğim değerler ile bir firma kataloğuna 100km deki yakıt tüketimini yazıyor Biz arabaya 4 kişi biniyoruz bagajı dolduruyoruz kendi sürüş tekniğimizle sürüyoruz sonuç fabrika değerleriyle doğal olarak tutmuyor Sakin kullanan bir sürücü ile sert kullanan bir sürücü arasında %10-15 tüketim farkı oluşuyor ya da benim şehiriçi kullanımımla başka birisinin kullanımı bir değil Ben işyerime gidip gelirken Kızılay trafiğinden geçiyorum başka bir arkadaş genellikle akıcı yolları kullanıyor doğal olarak benim tüketimim fazla çıkıyor
Tüketimi bire bir karşılaştırmak neredeyse imkansız

swimmer_tr
31/08/2011, 23:43
ona bakarsanız bmw 5.20d nin yakıt tüketimi 5.2lt ortalama :) test şartlarının dışında evet 5.20d nin motoru daha verimli tabi ki o kadar yatırım yapıyor ar-ge ye ama bunun karşılığında da alıyor binlerce euro yu :) arabamız verimli derken en verimli bizimki demiyorum ben ancak orta sınıf araçlar içinde en verimli araç bizimki emin olabilirsiniz. bir de corsa zaten o da aynı motoru kullanıyor :)

Misafir047
01/09/2011, 00:16
arkadaşlar ben neden fabrika verileri tutmuyor demiyorum ki tabiiki tutmaz zaten kimse beklemiyor herkes fabrika verilerine ulaşılmayacağını bilir 1.5 ton 1.6 motor arabanın yakıt tüketimi 4.6 nasıl oluyor bizimkisi 4.6 diyorum

asil
01/09/2011, 00:29
otomobil firmaları sadece sürücü koltuğu,175\65\14 jantayna yok anten yok her tarafı batlı depo 10 lt yakıt yani bütün gereksiz ağırlıkları yok edilmiş araba 2.2 yakmadığına dua edin.çünkü yakıtları bile farklı oluyor.bizim arabalarımız tabiki o kadar yakamaz araç üstündeki bir sürtünme bile 100 km çok şey deyiştirmez ama birden çok etken bir araya geldiğinde olay deyişir.birde türkiyedeki petrol kalitesi düşük.bir çok etken var.ben doğru doğru yazmış firma görmedim.opel bire bir 1.3 m jet 90 lık motor kullanıyo 3.5 yakarsa punto 3 yakması lazım aynı motora sahip ilginç geliyor....

SRDR KRKC
01/09/2011, 00:29
Ben Bu Yaz Puntoda 4.0 Gördüm Paso :) Arkadaşımda Passat Var Daha Hiç 7 Nin Altına İnmedi Rampada 14 ü Gördüğünü Gördüm Anlık Yakıtta :)

TORnADO
01/09/2011, 00:36
Benim 95 bg Fiorino şehiriçi 7.5 Lt'den aşağı düşmüyor hiç ben de anlamadım. 9400 km oldu ama düşme filan yok malesef. Halaoğlumun 530 d arabası bile şehiriçi 6 Lt'lerde dolaşıyor ya! :)

uzuncocuk
01/09/2011, 00:56
1.6 dıesel 128 ps aracımın 11000 kmde , yakıt tuketım degerı hıc az yakacagım dıye ugrasmadan, ve maxımum 5 dakıkalık calıstırmalar halındeyken 6.9 lıtre sehır ıcı ve bu son 5 depodur aynı... 90 km sabıt hızla 100 km de 5.2 lıtre yaktı. ama yol engebelı ve en kral surtunme katsayısına sahıp mıcır asvaltta... sıcak asvaltta verıler neredeyse yarım lıtre asagıda cıkıyor.....

TORnADO
01/09/2011, 00:58
Beygir ne kadar fazla olursa olsun motor hacmi çok önemli.Büyük motorlu araçlar genelde daha az yakıyor.

uzuncocuk
01/09/2011, 01:10
Beygir ne kadar fazla olursa olsun motor hacmi çok önemli.Büyük motorlu araçlar genelde daha az yakıyor.
evet haklsın.. ben aslında yakıt tuketımıme az demıyorum ama benım kullanım tarzımla 7 lıtre gercekten az:)

dexter
01/09/2011, 03:46
ben 260 km yolu ankara-zonguldak arası 3.5 ortalamayla gitmiştim...yani tasarruf yapmak için kasmak gerekiyor...ancak ş.içi 5.8 ortalama yakıyor... keşke ş.dışı 2,ş.içi 3 litre yakabilseydi arabalarımız tabi:D

Misafir047
01/09/2011, 11:55

eğer büyük motorlı araçlar daha az yakıyorsa demek doğrudur ama aklım almıyor uyuk motorl araçların daha az yakması

uzuncocuk
01/09/2011, 12:44
eğer büyük motorlı araçlar daha az yakıyorsa demek doğrudur ama aklım almıyor uyuk motorl araçların daha az yakması
75 bg fiorino ıle 750 devırde hafıf yokusta ayagımı hıc gaza basmadan debrıyajdan kaldırdıgımda arac stop edıyordu. sımdı sankı gaz verıyormusum gıbı kalkıyor aynı sekılde. aslında az yakmak degıl olay. ben 90 km hıza ulasabılmek ıcın cok daha az gaza yuklenıyorum aslında.1500 devırde turbo acılıyor 1800 devırde vıtes attıgımda hıc bayılmıyor ust vıteste . boylece az yakıyor gıbı gorunuyor ama yuksek hacımlı motorlarda da gaz meretıne yuklendıkce yuklenıyor ınsan...o zamanda cok yakıyorum ama kucuk hacımlı motorlarda yuksek hıza ulasmak ıcın bunu gaz pedalına cok basarak saglıyoruz fark burada.... ama bu az yakma olayını 1.3 multıjet 90 km hıza vardıktan sonra en ıyı sekılde gerceklestırıyor. asıl tasarruf burda baslıyor.

speedy_16
01/09/2011, 14:19
ona bakarsanız bmw 5.20d nin yakıt tüketimi 5.2lt ortalama :) test şartlarının dışında evet 5.20d nin motoru daha verimli tabi ki o kadar yatırım yapıyor ar-ge ye ama bunun karşılığında da alıyor binlerce euro yu :) arabamız verimli derken en verimli bizimki demiyorum ben ancak orta sınıf araçlar içinde en verimli araç bizimki emin olabilirsiniz. bir de corsa zaten o da aynı motoru kullanıyor :)
yeni 320d kullnmıştım gerçekten az yakıyor ondan öncede era 1,5 crdi kullndım sehir içi karışık era 5,2 bmw 5,9 yakmıştı 184 hp bir aracın 1,5 eraya çok yakın yakması çok güzel sehir dışı 90 hız sabitleyici ile giderseniz 4,5 4,7 gibi rakamlar çok rahat görülüo

ozay06
01/09/2011, 14:27
Tabi bu arada firmaların yaptığı çalışmalarda var Yeni nesil motorlarda hem hacim küçüldü hemde güç arttı
Örneğin vw 1,6 102bg motoru şehiriçi ortalama 9,7lt yakarken 1,4 tsi 122bg 8,2lt 1,2 tsi 105bg ise 7,1 lt yakıt tüketiyor Bu oranlar vitesin otomatik olması durumunda yarım lt daha aşağı yakıyor Ama ford, honda, toyota uzun yıllardır aynı motorları kullanıyor ve otomatik vitesi manuel e göre daha fazla tüketim yapıyor Başka bir örnek ise Vw Passat Aracın dizel versiyonunun boş ağırlığı 1500 kg Yakıt tüketimi ise şehiriçi 5,2lt şehirdışı ise 3,8lt
Punto da az yakan araçların başında geliyor ama 1,3 multijet çıktığı yıldan bu tarafa kayda değer bir güncelleme veya çalışma yapılıp değerler daha aşağı çekilmeye çalışılmadı

uzuncocuk
01/09/2011, 15:40
Tabi bu arada firmaların yaptığı çalışmalarda var Yeni nesil motorlarda hem hacim küçüldü hemde güç arttı
Örneğin vw 1,6 102bg motoru şehiriçi ortalama 9,7lt yakarken 1,4 tsi 122bg 8,2lt 1,2 tsi 105bg ise 7,1 lt yakıt tüketiyor Bu oranlar vitesin otomatik olması durumunda yarım lt daha aşağı yakıyor Ama ford, honda, toyota uzun yıllardır aynı motorları kullanıyor ve otomatik vitesi manuel e göre daha fazla tüketim yapıyor Başka bir örnek ise Vw Passat Aracın dizel versiyonunun boş ağırlığı 1500 kg Yakıt tüketimi ise şehiriçi 5,2lt şehirdışı ise 3,8lt
Punto da az yakan araçların başında geliyor ama 1,3 multijet çıktığı yıldan bu tarafa kayda değer bir güncelleme veya çalışma yapılıp değerler daha aşağı çekilmeye çalışılmadı
1.3 dıesel cıtf turbo 3 sılındır 145 bg bmw motoru kapımıza gelmek uzere:)

Misafir047
01/09/2011, 17:41

işte anlatmak istediğim olay bu nasıl oluyorda bu koca araç bizden az yakıyor

swimmer_tr
01/09/2011, 22:28
işte anlatmak istediğim olay bu nasıl oluyorda bu koca araç bizden az yakıyor

nasıl oluyor da insanlar o araçlara binlerce lira veriyorsa öyle oluyor :) teknoloji deniyor bu olaya geliştikçe gelişiyor ama bi yandan da pahalılaşıyor. hal böyle olunca lüks araçlar teknolojiyi orta sınıftan daha önden takip ediyor.

bir de yukarıda uzuncocuk arkadaşımız şöyle bir mesaj yazmıştı:

75 bg fiorino ıle 750 devırde hafıf yokusta ayagımı hıc gaza basmadan debrıyajdan kaldırdıgımda arac stop edıyordu. sımdı sankı gaz verıyormusum gıbı kalkıyor aynı sekılde. aslında az yakmak degıl olay. ben 90 km hıza ulasabılmek ıcın cok daha az gaza yuklenıyorum aslında.1500 devırde turbo acılıyor 1800 devırde vıtes attıgımda hıc bayılmıyor ust vıteste . boylece az yakıyor gıbı gorunuyor ama yuksek hacımlı motorlarda da gaz meretıne yuklendıkce yuklenıyor ınsan...o zamanda cok yakıyorum ama kucuk hacımlı motorlarda yuksek hıza ulasmak ıcın bunu gaz pedalına cok basarak saglıyoruz fark burada.... ama bu az yakma olayını 1.3 multıjet 90 km hıza vardıktan sonra en ıyı sekılde gerceklestırıyor. asıl tasarruf burda baslıyor.

bu da bir sebep :)

kukart
01/09/2011, 22:39
verilerde herzaman reklam kokan hareketler oluyor
mesela bir ara passat (dizel) bidepoyla 1500km yol (km tam hatılamıyorum 1200de olabilir) yapıyor dediler
ama şunu söylemediler depo 60 lt alıyor .:)

ozay06
01/09/2011, 23:37
verilerde herzaman reklam kokan hareketler oluyor
mesela bir ara passat (dizel) bidepoyla 1500km yol (km tam hatılamıyorum 1200de olabilir) yapıyor dediler
ama şunu söylemediler depo 60 lt alıyor .:)

Depo ister 60lt alsın ister 1600lt alsın passat dizelin 100km deki ortalama yakıtı 3,8lt :punk0000:Ortalama yakıtın depodaki kapasiteyle alakası yok sanırım Bir depoyla şu kadar gittim diyerek yakıtı hesaplama gibi garip bir yöntem zaten neden kullanılır bilmem Bütün hesaplamalar araçların 100km deki ortalama yakıtına endekslidir Bir arabayla diğeri karşılaştırılırken depo karşılaştırması bir anlam ifade etmiyor

Misafir047
02/09/2011, 00:31
nasıl oluyor da insanlar o araçlara binlerce lira veriyorsa öyle oluyor :) teknoloji deniyor bu olaya geliştikçe gelişiyor ama bi yandan da pahalılaşıyor. hal böyle olunca lüks araçlar teknolojiyi orta sınıftan daha önden takip ediyor.

bir de yukarıda uzuncocuk arkadaşımız şöyle bir mesaj yazmıştı:

bu da bir sebep :)

ben mantıklı açıklama bekliyorum teknik olarak açıklama bekliyorum neden diye??

bir de yani bizim motor gwei teknoloji ürünümü mesela opel corsa 3.5 yakıyor fabrika verilerine göre kaputun altında punto motoru var ama puntonun fabrika verilerine gore 4.6 yakıyor bu neyle açıklayacaksınız diyorum inşallah anlatabıldım derdimi

hfguler
02/09/2011, 02:14
sakın polo ve golf bluemotion un teknik özelliklerine bakmayın....:) sanırım yakmıyorlar....

kukart
02/09/2011, 02:35
Depo ister 60lt alsın ister 1600lt alsın passat dizelin 100km deki ortalama yakıtı 3,8lt :punk0000:Ortalama yakıtın depodaki kapasiteyle alakası yok sanırım Bir depoyla şu kadar gittim diyerek yakıtı hesaplama gibi garip bir yöntem zaten neden kullanılır bilmem Bütün hesaplamalar araçların 100km deki ortalama yakıtına endekslidir Bir arabayla diğeri karşılaştırılırken depo karşılaştırması bir anlam ifade etmiyor

bir gazete haberinden yola çıkarak anlatmaa çalıştım passat ın ne kaa yaktığı umrumda deil, binen düşünsün... bu tarz haberlerin ve katalog değerlerinin hiç bir zaman demiyorum sadece kataloğa yazılan değerlerin ortaya konduğu aynı ortamın (kapalı... aracın hava akımı veya hava sartlarına bağlı durumla karşılaşmadan makine üzerinde hareketi ile ortaya konulan değerler...) sağlandığı anlarda değeri yakalayabiliriz veya Yine bir gazete haberinde clio nun avrupa yı şu kadar depo veya litre dizel yakarak dolandığı haberinde olduğu gibi... Firmaların satış politikaları (reklamları) en çok talep gören kritere odaklı yürüyor ve şu sıralar en çok dikkat edilen kriter yakıt ekonomisi...

uzuncocuk
02/09/2011, 12:12
passatta 3.8 lıtre golf te 3.8 lıtre polo da 3.8 lıtre... bu nasıl ıstır????? reklam olarak verılen rakamları burda paylasmayalım bence bırde ortalama yakıt 3.8 yazmıssınız passat ıcın ozaman bu passa 1500 kılo agırlıgı ıle sehırlerarası 90 km sabıt hızla 2.5 lıtre falan yakar... yapmayın. o arac ortalamada en az 6 lıtre yakacaktır sehır ıcı dısı karısık. bu forumda yakıt ıle ılgılı bırsuru konu var ve her kullanan kısı de bu aracın fabrıka verılerıne gore en az 1 lıtre genellıkle de 2 lıtre fazla yaktıgını bılır... depo kapasıtesı aynı olan kısılerınde bır depo ıle su kadar gıttım demelerı gayet mantıklı cunku hala bırcok aracta yol bılgısayarı yok zaten olan cogu kısıde guvenmıyor bılgısayar verılerıne. bu yuzden kı hesaplamalarını bır depo yakıt alıp sonra bellı bır mıktar yol yapıp sonra tekrar depoyu doldurarak yakıtlarını hesaplıyorlar. bu yontem de hıc garıp degıldır..:)
ıkı kankı ıkı puntosunun deposunu doldurup seyahate baslasalar bırının benzını dıgerınden 100 km once bıtse o zaman anlasılır deponun kac km goturdugu:))))))

uzuncocuk
02/09/2011, 12:27
sakın polo ve golf bluemotion un teknik özelliklerine bakmayın....:) sanırım yakmıyorlar....
satıs temsılcılerıne kalsa hıcbır fırmanın dızelı yakmıyor:) bıde sankı bız hıc araba bılmıyoruz gıbı ballandıra ballandıra anlatıyorlar... polo mu alırken passat ıcın bu 3.8 lıtre muhabbetı vardı ww.da... dedımkı gelın beraber surelım . ve en usta soforunuz sursun 3.8 yakarsa ben bu aracı alacam ama 3.9 yakarsa 100 km de aracı bedava ya alırım.... kem küm ehe öhö..... sonra bayı sahıbının dızel passatının ortlama yakıt tuketımıne baktık.... depo 70 lıtre. ortalama karısık 6.4..... o yuzden emın olun vw lar yakmaz:) fabrıka verısı 5.2 ort.

ozay06
02/09/2011, 14:10
passatta 3.8 lıtre golf te 3.8 lıtre polo da 3.8 lıtre... bu nasıl ıstır????? reklam olarak verılen rakamları burda paylasmayalım bence bırde ortalama yakıt 3.8 yazmıssınız passat ıcın ozaman bu passa 1500 kılo agırlıgı ıle sehırlerarası 90 km sabıt hızla 2.5 lıtre falan yakar... yapmayın. o arac ortalamada en az 6 lıtre yakacaktır sehır ıcı dısı karısık. bu forumda yakıt ıle ılgılı bırsuru konu var ve her kullanan kısı de bu aracın fabrıka verılerıne gore en az 1 lıtre genellıkle de 2 lıtre fazla yaktıgını bılır... depo kapasıtesı aynı olan kısılerınde bır depo ıle su kadar gıttım demelerı gayet mantıklı cunku hala bırcok aracta yol bılgısayarı yok zaten olan cogu kısıde guvenmıyor bılgısayar verılerıne. bu yuzden kı hesaplamalarını bır depo yakıt alıp sonra bellı bır mıktar yol yapıp sonra tekrar depoyu doldurarak yakıtlarını hesaplıyorlar. bu yontem de hıc garıp degıldır..:)
ıkı kankı ıkı puntosunun deposunu doldurup seyahate baslasalar bırının benzını dıgerınden 100 km once bıtse o zaman anlasılır deponun kac km goturdugu:))))))

Bir önceki mesajımda belirtmiştim ama bu mesajımda siz yazınca farkettim Yazdığım değer tabiki şehirdışı rakamı Şehiriçi 5,2 ortalama 4,3lt

Bahsettiğiniz üzere katalog rakamlarını tutturmanın neredeyse imkansız olduğunu yine daha önceki mesajlarımda belirttim Ama bu başlığı açan arkadaşın bahsettiği asıl sormak istediği cevabını merak ettiği konu ise büyük ve ağır araçların yakıt tüketimlerinin küçüklerle nasıl hemen hemen aynı değerlerde olması Ben bunu anlatmaya çalışıyorum

Ayrıca birkaç kişi ve sinizde bahsettiğiniz REKLAM sözcüğünden neyi kastettiğinizi açıklamanızı istiyorum Benim reklamla ıvırla zvırla ne işim olabilir Neyin reklamını yapabilirim? Vw passat kimsenin bilmediği benim anlatarak birilerinin öğreneceği bir araç mı?

uzuncocuk
02/09/2011, 18:44
Bir önceki mesajımda belirtmiştim ama bu mesajımda siz yazınca farkettim Yazdığım değer tabiki şehirdışı rakamı Şehiriçi 5,2 ortalama 4,3lt

Bahsettiğiniz üzere katalog rakamlarını tutturmanın neredeyse imkansız olduğunu yine daha önceki mesajlarımda belirttim Ama bu başlığı açan arkadaşın bahsettiği asıl sormak istediği cevabını merak ettiği konu ise büyük ve ağır araçların yakıt tüketimlerinin küçüklerle nasıl hemen hemen aynı değerlerde olması Ben bunu anlatmaya çalışıyorum

Ayrıca birkaç kişi ve sinizde bahsettiğiniz REKLAM sözcüğünden neyi kastettiğinizi açıklamanızı istiyorum Benim reklamla ıvırla zvırla ne işim olabilir Neyin reklamını yapabilirim? Vw passat kimsenin bilmediği benim anlatarak birilerinin öğreneceği bir araç mı?
reklam kelımesıne takılmayın:) onu vw nın reklamı olarak yazmıstım .. emın olun o aracların yakıt tuketımlerı sadece kagıt uzerınde aynı.... bıde dedem gıbı surenlerde aynı cıkar belkı.... cok da uzatılıp kafa yorulacak bırsey degıl... sılındır hacmı ne kadar buyuk yakıt o kadar cok... gerısı bos .....

hfguler
03/09/2011, 12:08
benim izmir hatayda oturuyorum... gaziemir sarnıç kavşağına gidip geliyorum... genelde ortalamam 5.5 veya 5.4 oluyor... ama aracımın şehir içi tüketim 5.9 fabrika verilerine göre... çankaya trafiğine girersem ortalamam 5.9 6.0 gibi bi rakam oluyor... ani kalkış sert fren yapmadan çok sakin kullanan biriyim...sanırım fabrika verilerini bu yüzden tutturabiliyorum...( eski 1.9 tdi vw caddy'im ile 5.3 1.9 multijet doblo ile 5.8 ortalamalar görmüşlüğüm vardır.) sanırım çok sabırlı kullanımda bu rakamlar yakalanabilir...

speedy_16
03/09/2011, 17:56
reklam kelımesıne takılmayın:) onu vw nın reklamı olarak yazmıstım .. emın olun o aracların yakıt tuketımlerı sadece kagıt uzerınde aynı.... bıde dedem gıbı surenlerde aynı cıkar belkı.... cok da uzatılıp kafa yorulacak bırsey degıl... sılındır hacmı ne kadar buyuk yakıt o kadar cok... gerısı bos .....
passatları bilmiyorum ama
BMW 320 d 2,0 184 hp dizel 90 sabit giderken 4,5 lt gibi bi ortalama vardı ve o performans ve motor hacmine göre mükemmel bi rakam arkadaşlar yol bilgisayrımı bozuldu die dalga geçiolardı :)
Golf TSİ 1,4 140 hp ilede sehr dışı 80 ve 90 sabit giderken 4,7 4,9 gibi rakmlar görünüo 4,9 çoğu tsi cı görmüş zaten forumlara konu olmuş bizzat ben 80 90 cruise controlle giderken 4,7 gördüm ortalamada yakıtta, tabi bunlar yol bilgisayarı ortalaması yanlış göstermişsse hata payı varsa bilemiyorum ama bilgisayrı 0 layıp aynı yoldan gidiş dönüş ortlaması basınca hepsinin yakıtı çıkıyo tabiki her zaman öle sabırlı kullanılabilirmi oda ayrı konu :D

blackhawk
03/09/2011, 19:06
Biraz önce baktım arkadaşlar 1.6 focus tcdi 6lt 100 km. karma tüketim dün İzmir'de akşam trafiğinde 70-80 km hızda 4 lt 100 km ortalama yakaladım. Sakin kullanım ve doğru viteste gerçekten mjet az yakıyor.