PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sarı abs ışığı yandı. Ne yapmalıyım?

turkemi
28/08/2011, 21:14
Az önce arabamla bayram için memleketime geliyordum.
Aniden fren yapmak zorunda kaldım ve sonrasında sarı ABS ışığı yanmaya başladı.
Ne sorun olabilir?Ne yapabilirim?Maliyeti ne olur?
Daha yeni fren balatalarını değiştirmiştim.Ne oldu anlamadım.
Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim

VICEROY
28/08/2011, 22:54
Sürekli yanması arıza sebebi ya da sorun algılamasıdır. Servise gösteriniz. Kesinlikle basittir,sıkıntı olmaz.

E_N_D_E_R_
28/08/2011, 22:57
Sürekli yanıyor mu? evet ise servise, değilse yola devam...
yanmıyor ise fren yaptığınızda ABS nin çalıştığını gösterir. sorun yoktur umarım.

cilem
28/08/2011, 22:58
valla gecmiş olsun benim iki senedir yanıyor ama çözüm bulunamadı. içiniz rahat yola devam edin ben iki senedir o şekilde uzun yola da çıkıyorum. gecici çözüm olarak fren soketleri gevsemiş olabilir servis sıkılaştırabilir. benim ki bu sekilde gecici çözüldü baslarda. bi çözüm bulursanız lütfen bizleri de bilgilendirin, bulabilirsiniz inşallah..

yenievocu
28/08/2011, 23:17
aynı durum benim aracımda da olmuştu.servise gösterdiğimde abs kabloları ile ilgili bir işlem yaptılar ve düzeldi.zaten fabrika, bazı araçlara ait abs kabloları hakkında düzeltme yapılması için servislere yaz gönderip ilgili araçları çağırıyor.servisle görüşmeniz yararınıza olacaktır.

cilem
28/08/2011, 23:20
aynı durum benim aracımda da olmuştu.servise gösterdiğimde abs kabloları ile ilgili bir işlem yaptılar ve düzeldi.zaten fabrika, bazı araçlara ait abs kabloları hakkında düzeltme yapılması için servislere yaz gönderip ilgili araçları çağırıyor.servisle görüşmeniz yararınıza olacaktır.

tesekkürler bende bunu ileticem servise

ZAK1980
29/08/2011, 01:26
tesekkürler bende bunu ileticem servise
Çilen Mayıs baslarında abs problemı dıye ciddi bir geri çagrılma yapılmıstı

Otomobil devinden geri arma - GAZETEVATAN.COM (https://haber.gazetevatan.com/otomobil-devinden-geri-cagirma/371329/44/Haber)

Bolu_Beyi
29/08/2011, 02:18
Bu haberi bende görmüştüm, Fakat böyle bir problem yaşamadığım için kulak ardı ettim demekki. Sizin problemlerinizin kaynağı bu olabilir...

pertry
29/08/2011, 13:21
Eğer arka taraf kampanalı ise kampananın içine bi baktırın derim içindeki abs okuyucuları kapalı alanda olduğu için balatanın tozları vericinin üzerinde birikebiliyor.

GP COSKUN
29/08/2011, 14:44
emre
abs sensöründeki bir sıkıntıdan kaynaklı olması muntemel bir arıza
bu arada arka tekerlerimizde abs sistemi mevcut değil
sorun ön tarafta yani

pertry
29/08/2011, 15:08
emre
abs sensöründeki bir sıkıntıdan kaynaklı olması muntemel bir arıza
bu arada arka tekerlerimizde abs sistemi mevcut değil
sorun ön tarafta yani

Bende kampana var ve sensörde mevcut koyu renkli mıknatıs benzeri bi parça
ışığım yandığı için arızanın sebebini bulamamıştık sonra aklıma 1 ayönce değiştirdiğimiz balata geldi söktüğümüzde parçanın etrafı, balatanın içindeki metallerle doluydu,temizledikten sonra abs arızası sona erdi.

GP COSKUN
29/08/2011, 15:37
o abs sensörü değil
arka fren limitörüne bilgi veren sensör
ama bu devre dışı kaldığındada abs uyarısı verir
fakat arkalarda abs yok

pertry
29/08/2011, 21:15
o abs sensörü değil
arka fren limitörüne bilgi veren sensör
ama bu devre dışı kaldığındada abs uyarısı verir
fakat arkalarda abs yok

Ok tamamdır

Romeo_er2
30/08/2011, 00:21
ışık yanıp sönmüyorsa abs sensörüdür büyük ihtimal..birazcık hızlanıp frene sertçe basıp durumu kontrol edebilirsiniz..dışardan biri bakıp absnin devreye girip girmediğini söyler size..

sosyete63
03/10/2013, 16:39
İki gün önce bende aynı sorunu yaşadım. Abs ışığı yandı ve aracımı defalarca yeniden çalıştırsam da sönmedi. Ancak sorun çözüldü. Abs sensörlerine giden kablo sağ ön koltuğun altından geçiyor ve koltuk ileri geri yapıldığında kablo yerinden oynayabiliyor yada çıkıyor. Bu yüzden abs ışığı yanabiliyor. Aracımı iç dış yıkamaya verdikten sonra bu sorun oluşmuştu bende de, aracı yıkayan arkadaşlar fazla dikkat etmediğinden yada bilmediğinden dolayı koltukları sert bi şekilde ileri geri yaptığından dolayı bu sorun çıkabiliyor.

PUNTO2008
04/10/2013, 09:16
Peki arkadaşlar, benim araçta yanmasını bırakın, frene basarken bile yanıp söndüğünü, ABS olduğunu, devreye girdiğini görmedim, hissetmedim, yoksa bizim fire activelerde abs mi yok yaw, belki de bugüne kadar ben farkedemedim. Ayrıca şunu da belirteyim, frenlerim çok hassas, ayağınızın ucuyla azıcık dokunmanızda hemen frenlemeye başlıyor, alışkın olmayhan birine özellikle yüksek hızda ve ALLAH korusun ani fren yapıp abanırsa takla makla atar diye düşünüyorum, bu 1 sorun mu yoksa normal mi, yoksa bu 1 ABS olduğunun emaresi mi?:)

messi78
04/10/2013, 17:48
Arkadaşlar bugün başıma geldi bu nalet olay. Sabah Ankara'dan Karabük'e doğru yola çıktım. Saat 9.40 gibi tem otoyolunda ilerlerken ABS devre dışı dedi ve sarı Abs ışığı yandı. Sağa çektip stop ettim tekrar çalıştırınca gitti bi 10 dakika sonra tekrar aynı şey oldu. Karabük'e kadar yaklaşık 4 kere ışık yaktı havada 0-9 derece arasında değişti. Ancak aynı sorunu dönüş yolunda yaşamadım hiç. Hiçbir şekilde ne ışık yaktı ne de devre dışı dedi ? Sizce yarın servise gidip bi görüşeyim mi ? Araç daha yeni Şubat çıkışlı 13.500km de sinir oldum 40bin lira para verdim karşılığı bu mu arkadaş :@