PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Emniyet kemeri ikaz sesi

Sayfa : [1] 2

h k
17/12/2006, 19:04
Bu sesi iptal ettirmeyi soran / soracak olan arkadaslar olacaktir. Sadece bununla ilgili bir konu olmasi ve bunun diger konularin icinde tartisilmamasi icin bir baslik acayim :)

Emniyet kemeri ikaz sesi iptal edilebiliyor , bunu zaten aracin kitabinda da yaziyor. İptal ettirmek icin yetkili serviste exmanier bilgisayari ile araca baglanti kurulup gerekli menüden ikaz sesi kesiliyor. Servisin bilgisayari aciksa 10 - 15 saniyelik bir islem , acik degilse 2-3 dakikalik bir islem :) İkaz sesi kesilince gösterge tablosunda emniyet kemeri tak isigi yanmaya devam ediyor ama ses gelmiyor. Ayrica yol bilgisayarinda yeni bir menü cikiyor , bu menüde "belt buzzer" (kemer sesi) on / off (acik / kapali) yapabiliyorsunuz. Buraya dikkat , eger menüden belt buzzeri on yaparsaniz ses geri geliyor ve menüdeki bu secenekte kayboluyor , yani caniniz isteyince acip kapatamiyorsunuz , kendiniz kapatirsaniz tekrar bilgisayarla acilmasi gerekiyor.

Bu islemi yapabilmek icin bayim benden yazili bir kagit istedi , dilekce seklinde bir kagidi yazip imzalayarak verdim. Diger bayilerde sanirim bu tip bir yöntem izlemektedirler.

AWD
17/12/2006, 19:11
bende kendi yöntemimi yazıyım sanayide çıkma ikitane kemer tokası buldum para bile vermedim onlar takılı istediğim zmnda eski haline dönüyo en azından göstergedeki kırmızı ışıkta gözükmüyo :cool:

h k
17/12/2006, 19:16
o ışığın durması bence iyi aslında , en azından uzun yola çıkınca takmayı hatırlatıyor :)

benim iptal ettirme nedenim evden -bakkala giderken bile ötüp sinir etmesi idi , o yolda zaten 5 km den yukarı hızla gidemiyorum , takma sökme sıkıntısı deli ediyordu . ama uzun yolda gözümün önünde ışık olunca illaki takıyorum.

AWD
17/12/2006, 19:30
he bakkala bile arabayla gidiyoruz yani hadi bakalım :D

h k
17/12/2006, 19:34
he bakkala bile arabayla gidiyoruz yani hadi bakalım :D

6 ayda 18 bini nasıl yaptık sanıyorsun :D

shoparr_
17/12/2006, 19:48
bnm de daha saçma bi yöntem buldum..kendi kemerimi kolduğun arkasından taktım sürekli takılı duruyo..şoför tarafından indi bindi yaptırmıyorum kimseye..yan koltuğa binenlere ise hemen taktırıyorum..bu durumda allah korusun kendimi tehlikeye atıyorum ama şehir içinde zor oluyo tak çıkart..ama bakkala gitmiyorum beennnn :D

Gianfranco
17/12/2006, 20:17
bende kendi yöntemimi yazıyım sanayide çıkma ikitane kemer tokası buldum para bile vermedim onlar takılı istediğim zmnda eski haline dönüyo en azından göstergedeki kırmızı ışıkta gözükmüyo :cool:

En iyi yontem senin buldugun yontem bence. :D

elbruz
17/12/2006, 20:19
arkadaşlar takın kemeri ne olacak sizin iyiliğiniz için her an ne olacağı belli olmaz türkiye yollarında değil mi bende sıkıldım ötmesinden ama takıyorum..

AWD
17/12/2006, 20:23
erou NCAP ten 5 yıldız almış hocam bissürü güvenlik önlemi war boşamı para verdik onlara şahinde doğandada var kemer türküz biz bize bişey olmaz ( nası tam kara cahiller gibi konuştum dimi ) :D:D

dejavu
17/12/2006, 21:38
:)))) abi bende bu işi nasıl hellettim anlatim.
benim araç 5 kapıya abi .:::))) bendekilerde hep takılı duruyo 3 kapılılar gibi tak çıkar yook yani hep takılı kalıyor.. uzun yolda bazen takıyorum.. bakkalada ara sıra gidiyorum her zaman değil bugun 87 gün oldu yani üç ay bende 5900 km yol yapmışım yawwww

okyzan
18/12/2006, 01:11
Arkadaşlar bende kemerin sesini serviste susturmadan once arkadan geçirip takıyordum.. Ama size bir öneri hatta bence uyarı olarakta düşünebilirsiniz.. Kemeri arkadan veya sadece toka alıp takmayın çünkü kemer takılıyken airbag aktif hale geliyor ve allah korusun bir kazada kemer sizi tutmuyorken airbagin suratınıza patlaması çok tehlikeli...

Gianfranco
18/12/2006, 01:25
okyzan dogru soyluyor. Akrabam kaza yapti ve airbag suratinda patladi. Suratini gorseniz hak verirsiniz.

kadoku
19/12/2006, 09:53
kemeri arkadan geçirdiğiniz zaman da kemer katlanıyor buda zaman zaman kemerin sıkışmasına yol açıyor, ben kendi açımdan kemerin sesine alıştım aslında yakın mesafede ötse bile inat ediyorum takmıyorum zaten belli bir süre sonra sesi de kesiliyor o zaman da takmayı unutuyorum aslında hep takmak gerek ama olmuyor işte, bizde hep terse gitme eğilimi var adamlar güvenliğimiz için takmış biz kendimizce çözümler üretiyoruz ...

Misafir2
19/12/2006, 09:58
kemerı koltukların arkasına bağladım sorunu çözdüm diğer türlü gerçekten çok moral bozucu bır sestı o aman allahım duymak istemıyorum:)))

Mısafir
19/12/2006, 10:21
Arkadaşlar aman gözünüzü seveyim bakkala çakkala giderken tamamda 10 dakikadan uzun mesafelerde daima emniyet kemerini takalım. Herşey alışma meselesi. Ben şu anda kemer takmadan yolculuk ederken rahatsız hissediyorum. Allah göstermesin kazada Airbag suratınızı darmadağan edebilir. Sizde yanınızdaki de her şartta kemerinizi takın. Sese kıl olduysanız serviste 15 sn.de hallediceklerdir emin olun. Canınızı tehlikeye atmayın arkadaşlar amman.

Gianfranco
19/12/2006, 16:34
Bu sesi iptal ettirmeyi soran / soracak olan arkadaslar olacaktir. Sadece bununla ilgili bir konu olmasi ve bunun diger konularin icinde tartisilmamasi icin bir baslik acayim :)

Emniyet kemeri ikaz sesi iptal edilebiliyor , bunu zaten aracin kitabinda da yaziyor. İptal ettirmek icin yetkili serviste exmanier bilgisayari ile araca baglanti kurulup gerekli menüden ikaz sesi kesiliyor. Servisin bilgisayari aciksa 10 - 15 saniyelik bir islem , acik degilse 2-3 dakikalik bir islem :) İkaz sesi kesilince gösterge tablosunda emniyet kemeri tak isigi yanmaya devam ediyor ama ses gelmiyor. Ayrica yol bilgisayarinda yeni bir menü cikiyor , bu menüde "belt buzzer" (kemer sesi) on / off (acik / kapali) yapabiliyorsunuz. Buraya dikkat , eger menüden belt buzzeri on yaparsaniz ses geri geliyor ve menüdeki bu secenekte kayboluyor , yani caniniz isteyince acip kapatamiyorsunuz , kendiniz kapatirsaniz tekrar bilgisayarla acilmasi gerekiyor.

Bu islemi yapabilmek icin bayim benden yazili bir kagit istedi , dilekce seklinde bir kagidi yazip imzalayarak verdim. Diger bayilerde sanirim bu tip bir yöntem izlemektedirler.

Bugun bende senin soyledigin sekilde iptal ettirdim. Sonra On yaptim ve gitti secenek. Tekrar geri dondum servise ve yeniden kapattirdim. Ama bana kagit filan imzalattirmadilar.

ORACLE
19/12/2006, 16:40
Arkdaşlar lütfen kemerlerinizi takınız.
Hava yastıkları kemerlerin takılı olması durumunda ancak size faydalı olabilir.
Aksi taktirde belki hiç yara almayacağınız bir kazada bile kemeriniz takılı olmadığı için açılan hava yastığından zarar göreceksiniz.
100 m bile gidecek olsanız mutlaka kemerlerinizi takınız.
Hayatınız bu kadar değersiz değil arkadaşlar.
Ben bu ses sayesinde öyle alıştım ki kemerlere en son servise götürdüğümde bana sormadan kapatmışlar sesi. Ben ancak 1.5 hafta sonra ön sağ tarafa birisinin oturması ile farkettim ötmediğini ve hemen yol bilgisayarından tekrar eski haline getirdim.

gpunto_76
19/12/2006, 18:04
Arkadaslar , oncelikle kemer takmanın cok onemli oldugu bir gercek. Mutlaka arabada iken kemer takın ve taktırın.

Kemer sesi ile ilgili olarak arabanın kılavuzunda yazan bir sesi kesme yontemi var sanırım kimse dikkat etmedi. Su sekilde ;
Arabaya bindiginizde daha anahtarı takmadan once kemeri baglayın, anahtarı takıp MAR konumuna getirin ve 20 saniye kemer takılı bekleyin. Daha sonra kemeri cıkarıp arabayı calistirin , ikaz ısıgı yanacaktır ama ikaz sesi olmayacak. Bu yontem araba tekrar stop edip calistirincaya gecerli sonra eski haline geliyor.

Yine de arkadaslar kemerleri bakkala giderken bile baglamak gerek bence,

Selamlar

Gianfranco
19/12/2006, 18:08
Arkadaslar , oncelikle kemer takmanın cok onemli oldugu bir gercek. Mutlaka arabada iken kemer takın ve taktırın.

Kemer sesi ile ilgili olarak arabanın kılavuzunda yazan bir sesi kesme yontemi var sanırım kimse dikkat etmedi. Su sekilde ;
Arabaya bindiginizde daha anahtarı takmadan once kemeri baglayın, anahtarı takıp MAR konumuna getirin ve 20 saniye kemer takılı bekleyin. Daha sonra kemeri cıkarıp arabayı calistirin , ikaz ısıgı yanacaktır ama ikaz sesi olmayacak. Bu yontem araba tekrar stop edip calistirincaya gecerli sonra eski haline geliyor.

Yine de arkadaslar kemerleri bakkala giderken bile baglamak gerek bence,

Selamlar
Hic dikkatimi cekmemisti. Sagol.

Mısafır
19/12/2006, 20:34
bılıclı suruculer ıkaza gerek kalmadan kemerını takmalı...

EmraH
19/12/2006, 21:33
Arkdaşlar lütfen kemerlerinizi takınız.
Hava yastıkları kemerlerin takılı olması durumunda ancak size faydalı olabilir.
Aksi taktirde belki hiç yara almayacağınız bir kazada bile kemeriniz takılı olmadığı için açılan hava yastığından zarar göreceksiniz.
100 m bile gidecek olsanız mutlaka kemerlerinizi takınız.
Hayatınız bu kadar değersiz değil arkadaşlar.

.........+ 1907 ;)

Ben bugün yaşıyorsam bunu Emniyet Kemerini takmış olmama borçluyum... Lütfen DİKKAT!

Linos
22/12/2006, 00:53
Başka bir forumdan arakladım! Aşama aşama çok güzel izah etmişler!

"BİR OTOMOBİL 80/KM-H SABiT HIZLA DUVARA ÇARPIYOR. İŞTE OLAYIN GELİŞİMİ:

-Çarpışmadan 26 milisaniye sonra ön tamponlar araca gömülür araç kendi ağırlığının 30 katı kadar bir kuvvetle frenlenir. Sürücü ve yolcular kemer ile bağlı değillerse 80 Km. sürat ile araç içinde harekete devam ederler.

-39 milisaniye sonra sürücü koltuğuyla beraber 15 cm öne dogru fırlamıştır.

-44 milisaniye sonra sürücü göğüs kafesiyle direksiyona çarpar ve sonra araç ve içindekiler üzerinde etkiyen yavaşlatıcı kuvvet 80 G.ye ulaşır (yani kendi ağırlığının 80 katı büyüklükte bir kuvvet üzerinde etkir)

-68 milisaniye sonra sürücü 9 TONLUK bir kuvvetle gösterge paneline çarpar

-92 milisaniye sonra sürücü yanındaki yolcuyla beraber aynı anda kafasını ön cama çarpar, yolcu bu çarpmayla kafasına ölümcül bir darbe alarak camdan dışarıya fırlar.

-100 milisaniye sonra direksiyon tarafindan tutulan sürücü tekrar aracın içine düşer, o anda ÖLMÜŞTÜR.

-110 milisaniye sonra araç yavaşça geriye çekilmeye başlar.

-113 milisaniye sonra sürücünün arkasında oturan yolcu sürücü seviyesine yükselir ve kafasıyla sert bir darbe yapar aynı anda kendisi de ölümcül bir darbe almıştır.

-150 milisaniye sonra tekrar sessizlik egemen olur; cam, çelik, plastik parçaları yere düşer.

-200 milisaniyeden daha kısa bir süre içerisinde her şey biter.

Ortaya çıkan çıkan enerji inanılmazdır: 80 km/h hızda ortalama 1 ton ağırlığındaki bir otomobili 30 metre yukarıya fırlatabilir.

LÜTFEN OTOMOBİL HAREKET ETMEDEN ÖNCE,
EMNİYET KEMERİNİZİ TAKIN."

Alıntıdır!!!

Arkadaşlar, umarım kimsenin başına böylesi bir şey gelmez! Lütfen konforumuzdan önce güvenliğimizi düşünelim!!!

gurik
28/01/2007, 04:01
emniyet kemeriyle hayata bağlanın 8P

bahcelili_ali
28/01/2007, 14:47
kemersiz olmaz ama ben kemer sesini kapattırdım çünkü bazen kemer takmak çok luzumsuz olabilio takmayıncada kulaklarım çınlıo

baycep
28/01/2007, 17:14
Ben arabaya bindiğim zaman marşın sarı ışığı sönene kadar emniyet kemerimi takıyorum şehir içi dışı hiç farketmez hemen takarım , takmazsam boşlukta gibi hissediyorum kendimi emniyet kemeri takın arkadaşlar 1 ay önce arabamla ufak bir kaza yaptım banim kemerim takılıydı hiçbir şey olmadı arkadaşım takmamıştı omuzu kırıldı....

uzman
28/01/2007, 22:48
bu kemer olayına ilaveten biliyorsunuz emniyet kemeri takılı olmayınca hava yastıklarıda bir işe yaramıyor.

Mısafır
28/01/2007, 23:20
Ben arabaya bindiğim zaman marşın sarı ışığı sönene kadar emniyet kemerimi takıyorum şehir içi dışı hiç farketmez hemen takarım , takmazsam boşlukta gibi hissediyorum kendimi emniyet kemeri takın arkadaşlar 1 ay önce arabamla ufak bir kaza yaptım banim kemerim takılıydı hiçbir şey olmadı arkadaşım takmamıştı omuzu kırıldı....

+1

h k
09/02/2007, 20:56

ikaz sesini iptal ettirdikten sonra giderek kemer takmayi ihmal etmem ve artik hic kemer takmaz hale gelmiş olmam ve aracima binen diger kisilerinde kemer takmamasi yüzünden sesi tekrar devreye aldim :bye2:

gurik
09/02/2007, 23:40
ses iyidir. yanınıza oturan kişinin sorumluluğunu üzerinize almaktan kurtarır sizi. Ben uyarmadan takıyor yolcular ne olduğunu söyleyince.

otoritec
09/02/2007, 23:43
hiç şikayetçi diilim genel olarak, hatta çok çok iyi...

ORACLE
10/02/2007, 00:50
valla benim bi nihat abim var.Her koltuğa oturduğunda arabama küfür ediyo bu ses yüzünden :D. Ama kesinlikle böyle olmalı. gerçek ten artık kemer takmak bende reflex oldu. Biner binmez otomatikman takıyorum

ABNEW
10/02/2007, 15:15
Ben hiç kemer kullanmayan biriydim GP beni kullanmaya zorladı ve artık alıştım ve memnunum:)

brvhgt
10/02/2007, 17:18
benim arkadaşlarda binince ötüyor hemen herkes aynı tepkiyi veriyor arabaya tamam lan kes bağırma diye ne tuhaf sanırım sadece türklerde vardır bu arabaya fırça atıyorlar yav

Gianfranco
10/02/2007, 20:37
benim arkadaşlarda binince ötüyor hemen herkes aynı tepkiyi veriyor arabaya tamam lan kes bağırma diye ne tuhaf sanırım sadece türklerde vardır bu arabaya fırça atıyorlar yav

Aynisi benimmde basima geliyordu o yuzden iptal ettirdim. Isteyen takar isteyen takmaz..

Gkhan
10/02/2007, 21:19
Çok Güzel Bi Özellik

searchandrescue
11/02/2007, 01:00
arkadaşlar ben işim gereği trafik kazalarına gidiyorum araç içinde sıkışanları çıkartmak amacıyla
trafik kazalarında meydana gelen ölümlerin bir çoğu emliyet kemeri takılı değilken açılan hava yastıkları
emliyet kemeri takılı değilken açılan hava yastığı boyun kırılması sonucu ölüme sebebiyet veriyor lütfen emliyet kemerini takınız taktırınız

jagar
11/02/2007, 01:23
bendede öndeki 2 kemer koltuğun arkasından takılı valla öbür türlü çıkar tak uzun işş, takmasan işkence gibi sürekli uyarı ....

otoritec
11/02/2007, 01:25
toplamda 10sn sabır gösterip takmak lazım derim...

usesw
12/02/2007, 14:28
Eğer çok kısa süre kullanacaksanız, biraz sabredince uyarı kendiliğinden susuyor... yaklaşık 5 dakka kadar ötüyor. Takmayınca kendiliğinden susuyor...

Ziyaretçi047
14/02/2007, 00:28
Not: Bende eski punto vardı kemerim takılı değildi kaza yaptım hava yastıkları patladı.

kara yılan
21/02/2007, 02:04
bende kestirdim sesi...

matrox
21/02/2007, 17:21
arkadaşlar biz bu forumla insanlara örnek olmalıyız diye düşünüyorum.......

emniyet kemeri hayat kurtarır arkadaşlar hava yastığı aktif bir emniyet unsuru değildir ama emniyet kemeri aktif bir koruma unsurudur

siz isterseniz 10 km ile seyir edebilirsiniz ama karşınızdaki 150 ile size çarparsa bu 160 km saat eder emniyet kemeri takmayan arkadaşta büyük olasılıkla büyük yara alır
emniyet kemeri olmadan bir çarpışmada ölmeniz sadece 130 salise alıyor (allah korusun)
ben kendimi öyle bir alıştırmışım ki bazen park ederken bile elim kemere gidiyor ve takıyorum :)

birde siz takmıyor bile olsanız yanınızda oturan kişiye mutlaka taktırın
bir kaza anında o kişiye gelecek bir yaralanma yada sakatlık vebalinin altından kalkmak çok zordur vicdani azap çok büyük olur arkadaşlar

lütfen emniyet kemerimizi takalım taktıralım

sesini kısıp kapattırmayalım

saygılarımla

the_Algn
21/02/2007, 19:29
Matrox güzel yazmışşsın...İnsanlarımız maalesef bu konularda çok bilinçsiz zamanla inşallah toplum olarak aşarız bazı şeyleri..tanıdığım birçok insan arabam ncapten 5 yıldız aldı diye orda burda konuşuyor ama kemer takmıyor komediii

matrox
21/02/2007, 19:50
teşekkürler
umarım bu yazdıklarım önce bizim forumda sonra da çevremizde insanların bilinçlenmesi için bir araç olur

Ziyaretçi047
21/02/2007, 20:05
not2: emniyet kemerim takılı olmadığım için ölümden döndüm suratım dağıldı. 80km hızla önüme yatay çıkan araca girdim. allahtan 2ye bölmedim ön tekerine vurdum. emniyet kemerim takılı olsaydı o kadar hasar almayacaktım. siz de bir kaza beklemeden kendiniz için olmasa bile sevdikleriniz için takın. ya da ben iyi yırttım iz miz yok ama façalı veya sakat bir hayat yaşayabilirsiniz. ve geri kalan ömrünüzü hep o anı düşünerek geçirebilirsiniz.. not...

matrox
21/02/2007, 20:08
geçmiş olsun
ucuz kurtulmuşsun

berkan
22/02/2007, 16:54
çok rahatsız ederse müziğin sesini açıyorum o sesi duymuyorum . yakın yerlere giderken :)

ABNEW
22/02/2007, 16:54
Geçmiş olsun Cihan.Bir musibet bin nasihatten iyidir derler...

multijet
17/04/2007, 00:53
Dynamic ve emotionlarda sağ emniyet kemerinin alarmını susturmak istiyorsanız, sağ koltuğa bağlı ağırlık sensörünün fişini çekin alarm sesi ve ikaz lambası bir daha sağ koltukdan dolayı ikaz vermeyecektir.
Ben sol koltuk içinde freze tezgahında emniyet kemer klipsinin aynısın yaptırdım. Sürekli takılı duruyor ikaz da vermiyor. Bilgilerinize.

erdiyilmaz
17/04/2007, 01:00
emniyet kemeri hayat kurtarmak için, başınızı şişirsin diye degiL.

multijet
17/04/2007, 01:59
Kimseye takmayın dediğim yok yanlış anlaşılmasın, ama şehir içindeki kısa mesafelerde takmak veya tak çıkar yapmak istemeyenler de vardır ben gibi...

Ziyaretçi047
17/04/2007, 02:46
ben sürücü koltuğunun altından geçen bir kablo gördüm. ve gördüm ki bu kablo emniyet kemerine ait. kablo ile oynayıp bişeler yapılabilirse sesten kurtulunabilinir.

NesT
18/04/2007, 13:43
Arkadaşlar yazıların hepsini okumadım sadece başılına istinaden yazıyorum.
Emniyet kemerinizi bakkala ekmek almayada gitseniz takın. 2 defa ağır kaza geçirdik Allah'a şükürler olsun emniyet kemeri sayesinde kurtulduk. Ama araba kurtulamadı hurdaya gitti.
Saygılar.

mustafa
18/04/2007, 14:01
Arkadaşlar kullanma klavuzuna bakarsak orda zaten fiat servisine başvurularak bu sesin kapatılabileceğinin belirtilmiş olduğunu görürüz.Saygılar , sevgiler....

kaaneroglu_15
18/04/2007, 21:53
valla ben aldığım gün serviste hemen iptal ettirdim.hem park sensörünü taktırttım.çok memnunum.

BANU
18/04/2007, 21:58
evet arkadaşlar ben bugün servise gittim tam 2 dakikada ses kesiliyor rahat olun

Honor COOPER
18/04/2007, 22:43
bnm de daha saçma bi yöntem buldum..kendi kemerimi kolduğun arkasından taktım sürekli takılı duruyo..şoför tarafından indi bindi yaptırmıyorum kimseye..yan koltuğa binenlere ise hemen taktırıyorum..bu durumda allah korusun kendimi tehlikeye atıyorum ama şehir içinde zor oluyo tak çıkart..ama bakkala gitmiyorum beennnn :D
bu dediğniz işlem yapıldığında kemerde deformasyonlar olabiliyor.en güzeli sesi kapattırmak ışığında yanması güzel uzun yolculuklarda takmayı hatırlatıyor.

nejatb
20/04/2007, 06:05
arkadaslar, emniyet kemeri takın, taktırın. ama en onemlisi guvenli araba kullanın, hem kendimiz icin hem baskaları icin. hergun olum haberlerini okumaktan bıktık, gencecik insanlar yollarımızda oluyor.

birde, toka, arkadan takma gibi seyler lutfen kullanmayın. takmıyorsanız, hic takmayın ama toka arkadan takma daha tehlikeli cunku arabanın pasif guvenlik sistemleri, hava yastıkları kemer takılı gibi tepki verecek daha fazla zarar goreceksiniz.

takmayanlar icin dogru secenek gidip serviste sesi kapatmaktır. servise gitmeden gecici iptali bu sayfada yazmıslar zaten.

MACHINE
21/04/2007, 17:55
Çok kaza geçirmiş biri olarak sizi uyarıyorum!!! EMNİYET KEMERİNİZİ TAKMADAN YOLA ÇIKMAYIN! Ben arabayı daha çalıştırmadan emnıyet kemerini takıp vücuduma oturtuyorum.Hepimizin canı ve sevdiklerimiz çok değerli.Volvo 60 lı yıllarda emn.kemerini arabalarına koyuyordu DÜŞÜNÜN! Hepinize kazasız sürüşler dilerim!!!

TOTEK
21/04/2007, 18:18
emniyet kemeri tabiki önemli.Bilginiz olsun emniyet kemeri sesini iptal edebiliyorsunuz.Servise gidip examıner cihazına bağlayıp göstergeden iptal edilebiliyor.yeni model grande puntoların yolcu aırbag ağırlık sensörü iptal edilmiş durumda sağ tarafta oturan kişi emniyet kemerini takmadığı zaman buzzer çalmıyor.Bilginize.

BGRAYS
21/04/2007, 23:37
.....yeni model grande puntoların yolcu aırbag ağırlık sensörü iptal edilmiş durumda sağ tarafta oturan kişi emniyet kemerini takmadığı zaman buzzer çalmıyor.Bilginize.

nedeni nedir ?

the_Algn
22/04/2007, 06:23
nedeni nedir ?

maliyetii düşürmek istemiş olabilirler...

Halook!!!
17/05/2007, 19:34
Arkadaşlar bu sesi kesmeye çalışmayalım bence.Bazı arkadaşlar emniyet kemerini arkadan dolaştırıyor veya bağlayıp üstüne oturuyorlar.Lütfen bunu yapmayınız.Çünkü emniyet kemeri ücretsiz hayat sigortasıdır.Arabama bindiğimde ilk yaptığım şey emniyet kemerini bağlamak.Ama ses yaptığından değil.Sadece ve sadece kendi güvenliğim açısından.
Bu konu ile ilgili ufak bir hikaye anlatmak istiyorum sizlere.İzmirde Grande Punto sahibi bir kişi emniyet kemeri ikaz sesini kesmek için emniyet kemeri tokası bulup emniyet kemerinin takılması gereken yere takıyor ve ses kesiliyor.Fakat bu kişi daha sonra 170km/s hız ile kaza yapmış.Önce önündeki bir araca sonra bariyerlere çarpıyor.Arabadaki bütün hava yastıkları patlamasına rağmen bu kişi aracın içinden sağ çıkamadı malesef.Çünkü hava yastığı tek başına yeterli değil.Eğer emniyet kemerini de takmış olsaydı bugün hayatta olacaktı.Lütfen duyarlı olalım ve arabalarımıza bindiğimizde ilk işimiz emniyet kemerimizi takmak olsun...

dagored
17/05/2007, 21:53
Arkadaşlar bu sesi kesmeye çalışmayalım bence.Bazı arkadaşlar emniyet kemerini arkadan dolaştırıyor veya bağlayıp üstüne oturuyorlar.Lütfen bunu yapmayınız.Çünkü emniyet kemeri ücretsiz hayat sigortasıdır.Arabama bindiğimde ilk yaptığım şey emniyet kemerini bağlamak.Ama ses yaptığından değil.Sadece ve sadece kendi güvenliğim açısından.
Bu konu ile ilgili ufak bir hikaye anlatmak istiyorum sizlere.İzmirde Grande Punto sahibi bir kişi emniyet kemeri ikaz sesini kesmek için emniyet kemeri tokası bulup emniyet kemerinin takılması gereken yere takıyor ve ses kesiliyor.Fakat bu kişi daha sonra 170km/s hız ile kaza yapmış.Önce önündeki bir araca sonra bariyerlere çarpıyor.Arabadaki bütün hava yastıkları patlamasına rağmen bu kişi aracın içinden sağ çıkamadı malesef.Çünkü hava yastığı tek başına yeterli değil.Eğer emniyet kemerini de takmış olsaydı bugün hayatta olacaktı.Lütfen duyarlı olalım ve arabalarımıza bindiğimizde ilk işimiz emniyet kemerimizi takmak olsun...

Vefat eden şahısa Allahtan rahmet dilerim.

teşekkürler paylaşıma.. ibret alınması gereken bir durum, umarım alınır!!

Halook!!!
17/05/2007, 22:19
Evet tabiki Allah rahmet eylesin.Vefat eden şahısı şahsen ve direkt olarak tanımıyorum fakat bu anlattığım hikayeyi İzmir Enriko Aliberti'nin servis müdürü beyefendi anlattı bana.Ben sadece sizlere aktardım.Zaten ille de tanımak gerekmez ama ortada böyle bir gerçek var.Ben de ibret alınmasını dilerim.Emniyet kemerlemizim sürekli takılı olması dileğiyle...

Ziyaretçi047
17/05/2007, 23:03
+100000

dagored
17/05/2007, 23:05
bu konu ile ilgili bir slogan buldum:

EMNİYET KEMERİNİ AÇIK BIRAKMA, EVİNE ACI HABER YOLLAMA!!!

ABNEW
17/05/2007, 23:08
Haklısın Haluk, kaza yapan GP sahibine de Allah rahmet eylesin...

Halook!!!
17/05/2007, 23:10
bu konu ile ilgili bir slogan buldum:

EMNİYET KEMERİNİ AÇIK BIRAKMA, EVİNE ACI HABER YOLLAMA!!!

Ben de yukarıdaki yazımın içerisinde bir slogan kullandım aslında."Emniyet kemeri ücretsiz hayat sigortasıdır".Biliyorsunuz geçen hafta trafik haftasıydı ve birçok pankart asılmıştı.Benim söylediğim bu slogan da oradan alıntıdır...
Güzel bir slogan olduğunu düşünüyorum.Eğer bu konu ile ilgili bir slogan belirlemek istersek dagored(Emre) arkadaşımızın yazdığı slogan ve benim yazdığım slogan bu konuyu en iyi şekilde vurgulayacak sloganlar olacaktır diye düşünmekteyim...

Misafir2
17/05/2007, 23:55
arkadaşlar forumumzda bır arkadaşımız bu işi yapmıştı dıye hatırlıyorum sanayıden bulmuş bır toka takıp sesı kestığını falan anlatmıştı yanlışmı hatırlıyorum umarım aklıma gelen kışı değildir ?????

bende sesı kestırdım servıste şehır ıçınde kemer kulanmıyorum ama uzun yola çıkınca mutlaka kemer takıyorum çünkü korkuyorum valla bızım ne yolarımıza nede şöförlerımıze nede kendıme güvenım var bu konuda

HKNZHR
18/05/2007, 07:52
banada satış temsilcisi ogretti bunu bole arkadan baglayınca ses kesiliyor dedi :) tabi o an cok happy oldum neyse servise gidelim bari sesi kapattıralım takılı kalmasından iyidir bakarsın uzun yola cıkarız..

PERSEUS
18/05/2007, 08:30
Benim hayatımı kurtardı da ordan biliyorum :) 99 yılında (o zaman tek kapı polom vardı yine kırmızı) :) Küçükçekmece yokuşunda 120 ile kamyonun altıına girdim. :( Kaput koptu cama saplandı ve ben kemerim sayesinde hayatta kaldım. Arabamda airbag yoktu ve kemerimin olmadığını düşünemiyorum bile. Şimdi böyle bir olaydan sonra sadece minnet duygusundan kemer takıyorum. 8 sene oldu kemersiz asla gezmem. Anlık rahatlıklar için kendinize bunu yapmayın. Kemeri arkadan bağlamak vs anlık çözümler bunlar kaza sırasında size zarar vermekten başka bişeye yaramaz.
LÜTFEN UNUTMAYIN: Kemerler aktif gergili sistemlerdir. Hava yastıkları kemerlerin yeteceği kazalarda devreye girmez. Bu da şehir içinde normal bir sürüşte başka bir araca arkadan çarptığınızda direksiyona yapışmanız demektir.

Linos
18/05/2007, 09:24
banada satış temsilcisi ogretti bunu bole arkadan baglayınca ses kesiliyor dedi :) tabi o an cok happy oldum neyse servise gidelim bari sesi kapattıralım takılı kalmasından iyidir bakarsın uzun yola cıkarız..

Tebrik ederim Hakan! Yukarıdaki onca laftan sonra edindiğin tecrübe bu mu?

The_Cakhal
18/05/2007, 10:07
evet bende şehiriçi arakadan bağlama taktiği yapıyorum, şehirdışı MUTLAKA takıyorum. Ücretsiz hayat güvencesine katılıyorum ve Destekliyorum.

Bülent A.
18/05/2007, 10:41
Açıkçası ben serivste sesi kapattırdım.3 km bi yere gidicem ses acaip rahatsız ediyor.
Ama Şehirlerarası ve İstanbul , Ankara gibi büyük şehirlerde de şehiriçinde mutlaka takıyorum.

ABNEW
18/05/2007, 11:58
Ben eskiden hiç kullanmazdım.GP sayesinde alıştım kemere.Şehir içi-dışı, 1km-10km, hep takıyorum...

ufukbzk84
18/05/2007, 12:03
ARKADAŞLAR ben şahsen kemer takılmaması taraftarı değilim ama istanbulda olanlar bilir... ben evden çıkıyorum 4 km 45 dk eve gittiğim zamanlar oluyo insan bunalıyo sıkılıyo... dayanılmaz oluyo bazen... ben uzun yolda zaten takmayı ihmal etmiyorum veya 1 km lik yol oluyo sinir oluyorum ben şahsen arkadan dolayarak takıyorum... uzun yolda normal olarak takıyorum ... bende sesini kesmek için servise gidicem ışık yansın en azından takmam gerekn zamanlarda uzun yola çıktığımda takmam için beni uyarsın....

Mısafir
18/05/2007, 13:31
Bu mevzuda hep eskiden yazıla mesajları tekrarlamakla yetiniyoruz. Farkettimki yeni okuyanlarda ilk mesajları okumadan direk mevzuya giriyorlar. Kemer hayat kurtarır. hızlanma ihtimali olabilecek tüm yollarda kemer takılmalıdır. Ben sesi kapattrıdım. Sanayi sitesinin içinde yada evden manava giderken sokak arasında takmak sıkıntı olabiliryor. Ama 30-40 km yi geçme ihtimalim hasıl olduğunda zaten otomatik olarak elim kemere gidiyor. Sesi kesmek kemer takmamak demek değil.

Halook!!!
18/05/2007, 13:40
Gideceğiniz yer ister 1km isterse de 1000km olsun emniyet kemerleri takılması lazımdır.Sadece şehirdışında kemer takmak da yanlış bir davranış bence.Hem şehiriçinde hemde şehirdışında kullanmaya özen göstermeliyiz.Yani ne farkediyorki şehiriçi ile şehirdışı?Madem uzun yola giderken takıyoruz kemerimizi,o zaman lütfen şehiriçinde de takalım.Şehiriçinde de kaza yapma ihtimalimiz var ve bu kaza en az şehirdışındaki kadar şiddetli bir kaza olabilir.Kısacası her zaman ve her yerde takalım emniyet kemerimizi...

ufuk61
18/05/2007, 13:45
valla bende emniyet kemerini bağlamıyorum ama izmirde yaşanan olayan sonra artık takarım resmen ders almamız gerekiyor

dagored
18/05/2007, 14:02
zaten bizde olaylar hep böyle oluyor malesef, birilerinin canı yanacak ki uygulaması sonra yapılacak....

Halook!!!
18/05/2007, 19:22
zaten bizde olaylar hep böyle oluyor malesef, birilerinin canı yanacak ki uygulaması sonra yapılacak....
Ne yazık ki dediğiniz gibi birilerinin canı yanınca aklımız başımıza geliyor.Fakat burada yazılanlardan sonra sanırım birçok arkadaşımın fikri değişti ve emniyet kemerlerini sürekli takar haline geldiler.Emniyet kemerini sürekli takma düşüncesini aşılayabildiğimiz her kişi bizim için kardır.İnşallah daha fazla canlar yanmaz...

TEZEL PUNTO 45
18/05/2007, 19:30

Bende ole yapıyordum emre abı aynısını koltugun arkasından takıyordum yalnız memkeltte bır punto gordum kemer takılan yere orjınal aynı emnıyet kemerını ucu varya takılan aynı onun gıbı ama plastık emnıyet kemerının takılmasına gerek yok sadece onu kemer yerıne takıyorsun oluyo ama bız bulamadık onu :(

the_Algn
18/05/2007, 19:53
maalesef üzücü haberleri okudum . Emniyet kemerini herzaman takalım arkadaşlar hatta arka koltuğa oturanlarada taktırıın kaza anında arkadaki ön koltuğa çarpacak sizide tehlikeye atacaktır. İsterse 1.derece akrabam yakınım , çok samimi arkadaşım olsun. Kemer takmadı diye ya da trafik kurallarını ihlal ettiği için başına birşey gelirse bir gram üzülmem allah akıl vermiş , o arabaya biniyorsan takacaksın emniyet kemerini uyacaksın kurallara çok zor birşey değil...Böyle bir konuda Türkiye gibi az gelişmiş bir ülkenin forumunda tartışılır.

pasham55
22/05/2007, 09:42
Elelktrikcisi bi arkadaşıma götürdüm koltuğun altında bi soketi var onu çıkarınca (her iki koltukta da varmış) ses kesiliyo. Ama ben sesi emniyet kemeri takmadığımdan deil. ufak bi mesafeye de ötmesin diye susturdum.

cakal
22/05/2007, 09:51
emniyet kemeri hayatımızı kurtarır arkadaslar takalım lütfen ...! yok sonra takarım dur takıyom gibi birseyler demeyın bence emnıyet kemerı takmazsak kaza allah korusun bi kaza yaparsak bi yerimize başka birşey takmak zorunda kalıriz..! anlayan anladı (timur)

ufukbzk84
22/05/2007, 10:12
aslında bi yönden baktığımızda ikaz sesi emniyet kemeri kadar önemli çünkü çoğumuz bu çoğunluğun içinde bende bulunuyorum arabayı hareket ettrdikten sona kemeri takıyoruz... hatta otobana çıkayım ondan sona takarım dedğim zamanlar bile oluyo dürüst olmak gerekirse... ki hareket ederken kemer takmanın ne kadar riskli bişi olduğunu bile bile bunu yapıoruz... hepimiz belli seviyenin üstünde insanlarız bunun farkındayız ama işimize geldiği gibi yapıoruz... bu yüzden gpide böle şeyler yapamıyosun 20 metre git hemen acayip sinir eden bi sesle birlikte uyarı ikazı sesi!!! dolayısıyla anayola çıkmadan hemen takmak zorunda kalıyoruz....

serkandag
22/05/2007, 12:06
Arkadaşlar Bende Arkadan Dolaştirip Takiyodum Ama Bir Haftadir Araca Bindiğim Gibi Takiyorum Bir Arkadaşinda Dediği Gibi Emniyet Kemeri En Ucuz Hayat Sigortasi. Emniyet Kemeri Takalim Takmayanlarida Uyaralim. Benim Peder 10 Yil önce Istanbula Giderken Emniyet Kemeri Takmiyo Diye Ceza Yazmişlar Dönüşte Emniyet Kemerini Takmiş Geliyor çorluda Tirci Uyuyormuş Tirla Kafa Kafaya çarpişti Lirilmadik Kemiği Kalmadi Oda Yaninda Oturanda Yaşadi Arka Koltukta Oturan Iki Koltuğun Arasindan Tirin ön Tarafina Firlyip Hayatini Kaybetti . Bence çok önemli Bir Ders.

BURSALI
22/05/2007, 12:12
Arkadaşlar, Ben servise gittiğimde iptal edilemediğini söylediler. Acaba beni başlarından mı savdılar. Ayrıca kitapta böyle bişey göremedim. Tüm versiyonlarda bu özellik mevcutmu ?

ufukbzk84
22/05/2007, 12:38
Arkadaşlar, Ben servise gittiğimde iptal edilemediğini söylediler. Acaba beni başlarından mı savdılar. Ayrıca kitapta böyle bişey göremedim. Tüm versiyonlarda bu özellik mevcutmu ?
BENCE SENİ SALLAMIŞLAR... DAHA DÜN SORDUM BİLGİSAYARA BAĞLAYIP İPTAL EDİYOLAR... O KADAR... :D

unik06
22/05/2007, 12:52

ne yazıkii,doğrudan baştan savma metodunu kullanmışlar :icon_smile_wink:

bilgisayara bağlayınca, ayarlardan açılıp/kapatılabiliyor :D

ABNEW
22/05/2007, 13:20
Bence iyi olmuş, oldukça emniyetli bir servismiş:)

Linos
22/05/2007, 13:57
Arkadaşlar, Ben servise gittiğimde iptal edilemediğini söylediler. Acaba beni başlarından mı savdılar.

Senin güvenliğin için servisin böyle bir tavır takındığını düşünüyorum -ki umarım öyledir!..

Ryu
22/05/2007, 15:13
ikaz sesi iptal ediliyor. ben ettirdim.

dagored
22/05/2007, 23:14
Kolayı var:

Koltuğun altına bakın orada iki kablo göreceksiniz. O iki kabloyu kesip uçlarını birbirine bağlayın ne ses kalır ne bişey...

Tabiki canınız o kadar değersizse!
Tabiki ölmeyi istiyor iseniz!
Tabiki sakat kalmayı istiyor iseniz!
Tabiki arkanızda gözü yaşlı anne, baba, eş, evlat bırakmak isterseniz!
....

Ha bütün bunları istiyor iseniz sadece sürücü koltuğuna yapın, bırakın yolcu koltuğunda oturan şahıs bağlasın kemerini!

Qubee
23/05/2007, 00:28
valla ben de alıştım acayip başka arabaya binince de takıyorum direk gayri ihtiyari. Yanımdakilere de taktıra taktıra alıştırdım.

Mertinanc
02/06/2007, 18:11
bencede sanayıden ıkı tane toka ıle cozumlenır

ORACLE
02/06/2007, 18:14
yapmayın arkadaşlar. Bağlayın şu kemerinizi. Bu kadar hafife almayın şu olayı

Halook!!!
02/06/2007, 23:21
Yazılan onca şeye rağmen hala sanayiye gidip toka yaptırmayı veya hala kemeri arkadan dolaştırmayı düşünen arkadaşlara helal olsun diyorum ve başka birşey diyemiyorum...

suvari06
02/11/2007, 23:59
active'i olup da yolcu emniyet kemeri takılmadığında aracı öten var mı?

tempesty
03/11/2007, 00:04
Volkan active - dynamic - emotion farketmez hepsinde ötüyor..Ben sinir katsayımı artırdığı için iptal ettirdim.

Auto engineeR
03/11/2007, 00:04
activelerde de war hatta artık tüm arabalarda olması zorunlu diye biliyorum. ama belki araç tesliminden önce serwiste kapamışlardır sesi. serwise giderseniz hallederler

OzzY
03/11/2007, 00:08
evet var

biloGP
03/11/2007, 01:12
bnm palio hiç sesini çıkarmaz.. :)

ugurozer
03/11/2007, 10:05
ya ayarlardan herseyin sesini kısıyorum ama kemerinki olmuyor :( servis haricinde ben yapamazmıyım arkadaslar sunu ya :( bi abimde gordum biyerden kemer kesmis takmıs takma yerlerine cok komikti :) lutfen yardım banadaaa :)

oguzhan ozcan
03/11/2007, 10:10
En iyisi oturmadan önce takmak o takılı dursun sorun olmuyo herhangi bir rahatsızlıkta vermiyor.

NesT
03/11/2007, 12:00
:wallbash: Yorumsuz

ugurozer
03/11/2007, 12:54
evet o kesin de biz bu durumdan sonra en iyi ihtimal icin ugrasiyoruz :) kısa mesafeli 30 km/h hizla yapılan dur kalklı yolculuklarda inan hic cekilmiyor insanın sinir katsayısını artiriyor

unik06
03/11/2007, 14:05
servise gittiğinde,
rica edersin ustalardan birine,
smart'a bağlayıp kapatırlar 2dk içinde :)

memat
03/11/2007, 14:26
ben rica ettim müslüm abi kapatmam dedi:D:D
bide emniyet kemeri takılı olmayınca airbag açılmıyor die yapmışlar o gıcık sesi illet oluyom

yvz72
03/11/2007, 14:43
bende kapattırdım.ama bu seferde kemer takmıyoruz.

OzzY
03/11/2007, 15:56
Emniyet kemeri hayat kurtarır !!!

ugurozer
03/11/2007, 18:32
hakketten babamın dedigi gibi o eziyet sayesinde kemer takar olduk

h k
03/11/2007, 18:50
ya ayarlardan herseyin sesini kısıyorum ama kemerinki olmuyor :( servis haricinde ben yapamazmıyım arkadaslar sunu ya :( bi abimde gordum biyerden kemer kesmis takmıs takma yerlerine cok komikti :) lutfen yardım banadaaa :)

servis haricinde yapamazsınız. serviste bilgisayara bağlayıp iptal edebilirler .

ama iptal edilien sesi kendiniz devreye alabilirsiniz :) iptal edilince yol bilgisayarında yeni bir menü çıkar. bu çıkan menüden kemer sesini tekrar devreye alabilirsiniz . devreye alıncada menü kaybolur ve sesi ancak yine bilgisayara bağlatıp iptal ettirebilirsiniz :)

bende zamanında gıcık olup iptal ettirmiştim , bir süre o şekilde kullandım ama artık hiç kemer takmaz olduğumu farkedince sesi devreye aldım.

ugurozer
03/11/2007, 21:31
araci aldigimda iptal edip kardesime veya babama verecekken devreye sokacak gibi bir durum olsa ii olurdu, kapanınca menunun kaybolmasi cok kotu ya :( en iyi yontem yine kemeri koltugun arkasından baglamak herlde :)

"Burdan arac kullanan arkadaslara kotu ornek olmak kesinlikle istemiyorum şunu soylemekte fayda var en iyisi herzaman kemer takmaktır hele hele emniyet kemerleri ile senkronize calisan bir guvenlik sisteminde hayati onemi vardır" bizim amacimiz trafikle pek alakalı olmayan alanlarda ve cok dusuk hızda seyreden kısa mesafeli seyehatlerde kapanması....

h k
03/11/2007, 22:31
benimde en çok sinir olduğum 10 km/s hızı bile bulamayacağım 1-2 dakikalık kısa mesafelerde ötmesi , o yüzden kapattırmıştım . iyi olmuştu ama zamanla kemeri hiç takmamaya başlamıştım ve yanıma oturanlarda takmıyorlardı . o yüzden geri açtım ikazı.

kemer sesi biraz daha düşük olsa yada hemen ötmeye başlamasada azcık hızlanınca ötseymiş iyi olurmuş.

ozmermer
03/11/2007, 22:53
20 kmh'ı geçince devreye giriyor bildiğim kadarıyla,bende iptal ettirmeyi düşünüyordum ama her iptal ettiren yeniden devreye almış anlaşılan,vazgeçtim gibi :) geri vitesten 1'e alınca anında ötüyor ..

Aztech
04/11/2007, 19:36
ben sert birplastiktek bayagı bir kastırıp kemerin 1 e 1 aynı şekildinde bir parça kestim ve onları taktım yapımına bayagı bir zaman sarfettim ama şimdi kafam ve kulaklarım rahat etti :dilcikartma:

suvari06
05/11/2007, 09:10
12 haziran'da aldım, şu ana kadar hiç ötmedi. ben de aktivelerde yok zannediyordum. bir arkadaşımda gördüm sizlere sormak istedim. teşekkürler cevap veren tüm arkadaşlara. bugün öğle arası kartaş'a gidip düzelttireyim, ötmesini isteyenlerdenim :D

memat
05/11/2007, 10:50
temsa boşuna demiyo emniyetti belden bırakma (Yanlış anlaşılmasın arada bi emniyet kemeri resmi var)

faruktuzlu
05/11/2007, 10:56
bunu icat edenden Allah razı olsun! bu araç sayesinde eminiyet kemeri takma alışkanlığı kazandım! şimdi de takmayınca araba gitmeyecekmiş gibi geliyor! çok mutluyum valla!

suvari06
05/11/2007, 12:12
servisten geldim. benim aracımda sensör yokmuş. active'i olup da YOLCU emniyet kemeri ikazı olanlar buraya veya bana özel mesajla araçlarını alış tarihlerini yazabilirler mi? KARTAŞ'ın dediğine göre "fiat sizin aracınızı sensörsüz üretmiş olabilir, sizin aracınız ile beraber fabrikadan çıkanlarda olmayabilir, fabrika böyle bir şeyi yapma hakkı vardır". herhangi bir FIAT servisinde calışan bir arkadaşımdan da cevap bekliyorum. ne demek yani benim active'de yok, önceki ve sonraki activelerde var. canım çok sıkkın bu konuda. teşekkürler ilgilenen tüm arkadaşlara.

SteinGP
05/11/2007, 14:38
sesi kesmenin en iyi yolu iki kemeri bağlayıp kontağı açın 20 saniye bekledikten sonra ikisinden birini çözün ve marşa basın aracınızı stop edene kadar kemer sesi gelmeyecek :)

suvari06
05/11/2007, 15:05
iyi de ben kesmek istemiyorum. benimki ötmüyor, ötmesini istiyorum. active'i olup YOLCU tarafı takılmadığında öten var mı?

Linos
05/11/2007, 16:06
iyi de ben kesmek istemiyorum. benimki ötmüyor, ötmesini istiyorum. active'i olup YOLCU tarafı takılmadığında öten var mı?

Volkan, hiç duymadım şu ana kadar bunu! Kartaş'a gitmişsin ama dilersen başka bir servise daha göster! Sensörsüz olması saçma...

unik06
05/11/2007, 16:27
Volkan, hiç duymadım şu ana kadar bunu! Kartaş'a gitmişsin ama dilersen başka bir servise daha göster! Sensörsüz olması saçma...

bence de,

başka bir servise daha gösterseniz daha iyi olur.

sensör olmaması biraz saçma geldi bana.

MACHINE
05/11/2007, 19:46
EMNİYET KEMERİNİ TAKMAYIP BİDE BUNA ENTERESAN ÇÖZÜMLER ÜRETENLERE BRAVO VALLA! ÖNCEDEN SESİ KAPATTIRIP SONRADAN EMNİYET KEMERİ TAKMA ALIŞKANLIĞI KAZANANLARADA HELAL OLSUN ! (Emniyet kemeri takmanın yaptığınız yolculuk süresi veya yaptığınız hızla alakası yoktur) Benim kafayı direksiyona çarptığı halde hala emn.kemeri takmayan birçok arkadaşım var.BİRŞEYİ BİLMEK BAŞKA BİR ŞEY ONU KAVRAMAK BAŞKA BİR ŞEYDİR.Herkes kırmızı ışıkta geçilmeyeceğini bilir fakat yollarda bir sürü kırmızıda geçen araba var.Bir düşünün nedendir acaba?

tangozcan
05/11/2007, 19:50
Konuyu tam anlamadım ama benimkide active we yolcu tarafı takılı deilken ötmüo sadce sürücü takılı deilken ötüo:Sbi yanlışlık göremedim sizde

suvari06
05/11/2007, 20:45
sizin de aynı benim gibi o zaman. bizlerin active'leri var, yolcu tarafında koltukta sensor yok, bundan yolcu emniyet kemeri takmadığı zaman ikaz sesi yok.
sensöz için koltuğu deştiler, sürücü koltuğunda buldular, yolcu tarafında kablolar çıkmadı.
burada servislerde çalışan arkadaş yok mu? bana bu konuda yardımcı olabilecek.

faruktuzlu
06/11/2007, 10:55
arkadaşlar takmanız ne kaybettirir! araba alırken her türlü donanım olsun istiyoruz, ama o donanımın tadını çıkarmak için sağ kalmamız gerek! araçta sağ salim kalabilmek için de emniyet kemeri takmamız gerek! uğraşmayın takın gitsin yaw! valla çok iyi bişeymiş ben şimdiye kadar takmadığıma hayret ediyorum! kendimi çok güvende hissediyorum takınca! daha seri ve dikkatli kullanabiliyorum bu şekilde! kendini güvende hissetmek çok önemli! hadi kendinize bir iyilik yapın!

birotteau
06/11/2007, 14:13
Herkese merhaba,

Volkan, benim aracim da Active, ben de Haziran ayinda aldim, ancak benim sag koltuk emniyet kemeri uyarisi vermiyor, ayrica menu de boyle bir sey yok, emin misiniz arkadaslar?
Selamlar
ahmet

OzzY
06/11/2007, 17:35
kaldırmış olabilirlermi yaw

tempesty
06/11/2007, 18:50
Arkadaşlar burda sanırım bir yanlış anlama var..Araç active de olsa her iki koltukda da sensör mutlaka mevcuttur..Fakat yolcu koltuğunda eğer kimse oturmuyorsa elbette emniyet kemeri ikazı yapılmaz çünkü koltukta ''AĞIRLIK'' sensörü var..Yani koltukta eğer birisi oturuyorsa emniyet kemeri ikazı yapıyor,sensör olmaması bana da çok saçma geldi.

suvari06
06/11/2007, 19:25
Merhaba, Bora aracın 2006 mı? benimki 12 Haziran 2007 çıkışlı, Ahmet'in de 15 Haziran ruhsat tarihli. bizimkilerde bu özelliği kaldırmış olabilirler mi? yarın başka bir servise de gideceğim.

tempesty
06/11/2007, 19:29
Volkan aracım 1 mayıs 2006 çıkışlı benim..Yolcu koltuğunda kimse oturmadığında kemer ikazı vermiyor ancak birisi oturursa vermeye başlıyor..

birotteau
06/11/2007, 21:28
Bora merhaba,
Ben kendi aracimda dikkat ediyorum da sag koltuk emniyet kemeri yuvasinda surucu tarafindaki gibi bir kablo yok,ayrica yolcu otursa bile bir uyari vermiyor. Anladigim kadariyla Haziran ayinda boyle bir sekil yapmislar. Ilginc ama yaniliyor olmayi cok istiyorum.
Cok selamlar
ahmet

tempesty
06/11/2007, 21:38
Evet AHMET Bey haklısınız eğer yolcu oturduğunda bile ikaz vermiyorsa aracınızda sensör yok demektir çok ilginç demekki bizden sonra sensör olayını kaldırmış olmalılar ya da...........

suvari06
06/11/2007, 22:31
sağ koltuğa birisi oturduğunda ikaz vermiyor, sorun bu. arkadaşımın 2006'sı var, koltuğa karpuz koyduğunda bile ötüyor, kemeri bağla diye.
durum anlaşıldı. KARTAŞ'ta da o kabloyu bulamadılar.. 2007lerde yok demek bu ikaz.
ne yapabilirim? fikri olan var mı?

ugurozer
07/11/2007, 01:39
benm arac 2007 ancak var. bişe yapma oturanı uyar takmassa basin sismez takma kafana yau

suvari06
07/11/2007, 12:03
ben takmasını istiyorum, uyarmaktan bıktım :) taksici değilim, sevdiklerim oturuyor. keşke kafam şişse.
2006 yazında başka bir araçla bir kaza yaptım. sizlere tavsiyem takmanız.

Ziyaretçi047
07/11/2007, 12:55
benim aracım da active. bende de sağ taraf için sensör yok. orda oturan takmasa da herhangi bir uyarı yok. benim bildiğim de dynamic lerde oluyordu

ufukbzk84
07/11/2007, 13:28
evet cihan kardeş dyanmicte o özellik var ağırlık sensörü var... ötüyo biri oturduğunda...

OzzY
07/11/2007, 14:59
Active Lerde De Olmasi Lazim

Daywalker
07/11/2007, 16:36
Ölmemek için birinin ya da birşeylerin ikazına gerek duyan milletin çocukları, hepinizi saygı ile selamlıyorum....

Emniyet kemeri hayat kurtarır, umarım bunu bir sevdiğinizi bir yakınınızı kaybetmeden önce kavrar, emniyet kemeri ikazını atlatmaya çalışmaktansa ikaz olmadan da emniyet kemeri takmayı alışkanlık haline gitirirsiniz. Hiçbiriniz için "Emniyet kemerini takmadığı için artık forumda değil" gibi bir başlık açılmış olmasını istemem doğrusu..

Er-NnN
07/11/2007, 16:42
sonuna kadar katılıyorum...

emniyet kemeri takarım taktırırım...

yanımdaki ne kadar kızarsa kızsın...

cico
07/11/2007, 20:42
Arkadaşlar kemer takmak hayat kurtarır.ama siz ötmemesini istiyorsanız eğer kemeri boş koltuğa takın öyle kalsın hiçbir zaman ötmez artık.

pdr42
09/11/2007, 19:52
benm arac active ama sağ taraftakide takmazsa bangr bangır otuyo arkadaslar activelerde de var bu ozellik

ugurozer
09/11/2007, 21:11
anlasılan bazılarının musurlerı calınmıs :)

pdr42
10/11/2007, 22:14
ilginc ilk basta benmkinin calınması lazım arakdaslar aracı aktive olupta otmeyen varmı

TheVisit
10/11/2007, 23:22
Yaşadıklarım ve insanların yaşamlarından öğrendiğim tek şek var tüm araçlarla ilgili!
BİNER BİNMEZ EMNİYET KEMERİNİN TAKILMASI VE TAKTIRILMASIDIR.
Artık arka da oturanlar bile kendiliğinden takmaya başlamışken bunu forumda hala konuşmamız inanın yersiz.. Sizlerin bu konuyu aşmış olduğunuzu düşünüyorum.

Punto_Can
14/11/2007, 01:01
arkadaşlar benimki de active ve yolcu koltuğunda sensör mevcut. yanım boşken herhangi bir sıkıntı yok, koltukta kimse oturmuyorken o kötü dımbırtı ötmüyor, taaa ki bir kaç kilodan fazla bir ağırlık koltuğa basınç uygulayana kadar :D örneğin yan koltuğa 4 tane şişe bira biraz da tuzlu fıstık fln koy hemen ötmeye başlıo,kemeri takmadan susmuyo :D aradaki mantığı anlamadım :D :D :D

anvil
14/11/2007, 11:33
arkadaşlar benimki de active ve yolcu koltuğunda sensör mevcut. yanım boşken herhangi bir sıkıntı yok, koltukta kimse oturmuyorken o kötü dımbırtı ötmüyor, taaa ki bir kaç kilodan fazla bir ağırlık koltuğa basınç uygulayana kadar :D örneğin yan koltuğa 4 tane şişe bira biraz da tuzlu fıstık fln koy hemen ötmeye başlıo,kemeri takmadan susmuyo :D aradaki mantığı anlamadım :D :D :D
sen de 3 bira al bir de öyle dene :D

ozgurakin
14/11/2007, 12:29
Yolcu koltuğunda böyle bir ikaz benim Active arabamda yok. Ağırlık sensörü falan mı koymuşlar arabaya?
Şöför için ikaz var sadece.
Kapttırmayın, mutlaka kemer takın arkadaşlar. İsterseniz yanındaki koltuğa pek sevmediğiniz bir arkadaşınızı oturtun ve kemer takmamışken 20-30 arası bir hızda ona söylemeden freni kökleyin. Kafasını cama çarpmadan duramaz sanırım. O yüzden mutlaka takılmalı.

hakanyigit
16/11/2007, 10:50
benim ikinci active puntom 2006 model olan ilkinde yolcu uyarısı vardı 2007 olan aracımda yok herhalde fiat malzemeden çalmaya başladı bu garip bir durum fiat müsteri hizmetlerini aramanın vakti gelmiştir...

tempesty
16/11/2007, 12:04
Yolcu koltuğunda böyle bir ikaz benim Active arabamda yok. Ağırlık sensörü falan mı koymuşlar arabaya?
Şöför için ikaz var sadece.
Kapttırmayın, mutlaka kemer takın arkadaşlar. İsterseniz yanındaki koltuğa pek sevmediğiniz bir arkadaşınızı oturtun ve kemer takmamışken 20-30 arası bir hızda ona söylemeden freni kökleyin. Kafasını cama çarpmadan duramaz sanırım. O yüzden mutlaka takılmalı.

Özgür abi süper fikir walla koptum yaa :muz::punk0000:

okinen_26
16/11/2007, 20:07
bence ötmesın cok gereksız ölcek olduuktan sonra ne olsa cagre etmez :)

NesT
17/11/2007, 10:57
Volkan öncelikle kendi güvenliğini sağladıktan sonra sağ yanında oturan anneni, babanı, kardeşini, eşini, arkadaşını, akrabanı, herhengi bir insanı da güven altına almak için aracında ki sensör araştırman için sana saygı duydum.

2 Kez büyük kaza yaptım her zaman olduğu gibi kemerlerimiz takılıydı. Allah şükür ucuz atlattık.

Önce önlemlerimizi alalım daha sonra kurtulmayı ve kurtarılmayı bekliyelim.

İster küsün ister kızın ama şunu bilin emniyet kemeri takmamak değil takmak ve taktırmak üstünlüktür ve ayrıcalıktır.

İnsanların güvenliğini sağlamak için çaba ve emek harcayan herkesden Allah razı olsun.

baycep
17/11/2007, 21:26
Biner binmez sarı lamba sönene ,yani arabayı çalıştırana kadar ; kemerimi takmış olurum. dogu Anadolunun en hızlı kemer çeken ve yerine takan soförüyüm. şehir içi dışı hiç farketmez takarım ve yanımdakine taktırırım, ayrıca arabamda kesinlikle sigara içirtmem. şehir içindede çok hızlı kullananlar oluyor...

MACHINE
19/11/2007, 17:17
Arkadaşlar bırakın emniyet kemeri takmak istemeyenler takmasın.Böylece kafayı müsait olan bir yere çarpar.Belki o zaman düzelir ve takmaya başlar.Eğer takmamaya devam ediyorsa o zaman düzelmemiştir.Yine çarpar çarpar çarpar...Taki düzelene kadar...

anilpunto
20/11/2007, 23:40
Benim aracım Active ve ötüyor.
Bir konuya dikkat. Yanınızdakilerin kemer takmasına bence engel olmayın. Yakın bir tarihte iki arkadaşım önde giden kamyonun altına girdi. Aracı kullanan sanırım airbag sayesinde nispeten az yarayla kurtuldu ama sağ önde oturan malesef çok ciddi yaralı. Hatta hafıza kaybı olacak kadarda üzücü bir halde. Aracı kullanan ise çok pişman ama yapacak birşey yok. Sağ önde oturan arkadaş da hep sıkıldığı için takmazdı kemeri..........
Siz siz olun araçtaki herkese (arkadakilerde dahil) kemer taktırın, istenmeyen bir olayda vicdan azabı insanı mahveder..

jkn20
21/11/2007, 12:15
Eğer araçta teksem sağkoltuğun kemerini takıyorum,in bin,tak-çıkart adamı deli ediyor.
Ama uzun yolda kesin olarak takıyorum,arka koltuktakilere bile taktırıyorum ( çocuklar böylece arkada yaramazlık yapamıyorlar )

CarChaRodoN
28/03/2008, 13:05
Arkadaşlar bu konuda bir bilgisi olan varmı servise gittim yapamayacaklarını söylediler.

muratde
28/03/2008, 13:11
emniyet kemer sensörü derken ne yapmak istediğini tam olarak söylersen kardeşim...yardımcı olmaya çalışırım.

femoli
28/03/2008, 13:27
Emniyet kemerinden sensör iptal edilmez sadece ses olayını iptal ettirebilirsiniz bunuda servisinize gidip yaptırabilirsiniz ama her servis yaparmı bilmem ben yaptırdım şimdi sadece lamba yanıyor ama ötmüyor..

muratde
28/03/2008, 13:29
eski emniyet kemer tokası bulun bir tane tokaya tutturun..olmaz mı öle...ses için diyorsan birebir gelir.

femoli
28/03/2008, 13:48
Ama o zman airbag ler devrede olur ufak kazalar bile ölümle sonuçlanabilir. O biraz tehlikeli ..

ABNEW
28/03/2008, 15:07
Bildiğim kadarıyla emniyet kemeri ikaz sesi iptali servislerde istenirse iptal ettirilebiliyor.(Servis kullanıcıdan yazı istiyordu sanırım)

Scorpex
28/03/2008, 15:47
Arkadaşlar sorunun çözümünü sunuyorum :) plastik bir parça çok basit ve kullanışlı neredeyse tüm aksesuarcılarda bulabilirsiniz ben kendiminkine taktım :) Türkler yapıyorlar be kardeşim :)

Kesinlikle kablo ipatli yapmayın arkadaşlar yazılımı üzerinde de onama yaptırmayın..

İsteyen arkadaşlar olursa tedarik etmeye çalışırım. Bana sanayideki müşterim hediye etmişti 5 ytl yazıyordu üzerinde.

Uyarmadan geçmiyim kesinlikle uzun yolda ve uzun zaman araç üzerinde vakit geçircekseniz kesinlikle emniyet kemerinizi takınız ve taktırınız.

Bu sadece kısa durkalmalarda aracı terk ettiğinizde kullanınız.

https://img256.imageshack.us/img256/4149/dsc00019el2.jpg (https://imageshack.us)

https://img213.imageshack.us/img213/7938/dsc00021hi7.jpg (https://imageshack.us)

https://img256.imageshack.us/img256/3606/dsc00022cs6.jpg (https://imageshack.us)

ekorkut
28/03/2008, 16:21
Valla benim arabada o sesi iptal ettirmeden önce ön sağdaki kemer takılsın takılmasın ikaz sesi vermiyordu diye hatırlıyorum.

Scorpex
28/03/2008, 16:36
Valla benim arabada o sesi iptal ettirmeden önce ön sağdaki kemer takılsın takılmasın ikaz sesi vermiyordu diye hatırlıyorum.

Benim aracımda da vermiyor ama verenlerde varmış baksanıza
Örnek olsun diye sağ kemere takıp resim çektim.

makineman
28/03/2008, 17:00
Benim aracımda da yolcu koltuğuna birisi oturup da kemer takmamışsa sesli uyarı veriyor. Yolcu tarafında ağırlık sensörü var. Bu sensör belki Emotion'lara has bir özelliktir.

Scorpex
28/03/2008, 17:04
Benim aracımda da yolcu koltuğuna birisi oturup da kemer takmamışsa sesli uyarı veriyor. Yolcu tarafında ağırlık sensörü var. Belki Emotion'lara has bir özelliktir.

ya kıllandım şimdi : benim Fire Active. Activelerde bu özellik hiçmi yok yoksa benimkimi arızalı??

OzzY
28/03/2008, 18:46
Eskiden vardı kalkmış olabilir. veya bağlantılarda bi eksiklik olmuş olabilir.

femoli
28/03/2008, 19:01
sağ koltukta ağırlık sensörü bütün gp laerde standart diye biliyorum benim araçta vede unik06 nın aracında var benimki dynamic unik06 nın active..

şekerlioğlu
28/03/2008, 20:12
activlerdede olması lazım.benimkinde var

red shark
28/03/2008, 22:32
benim aracımda da her iki koltukta uyarı sistemi var (dynamic) aldığım ilk gün aracı serviste iptal ettirdim sesi.şimdi sadece uyarı ışığı yanıyor takmayınca ses yok.ayrıca aynı ses benzin ışığı yanıncada ötüyordu.doğal olarakta o seste kesildi:D

ugurozer
28/03/2008, 23:21
Arkadaşlar bu tür konular hiçbir ülkede tartışılmıyordur bile hakketten Türklüğümüzü belli ediyoruz ya :) Lütfen yapmayın arkadaşlar iptal ettirmeyiniz o sesi o sesin çalmadaki o ısrarı Emniyet kemerlerinizin hava yastıkları ile senkronize çalışmasıdır. Bir kaza anında o kemerler hava yastıkları ile birlikte çalışır ve sizin kemerinizi taktığınızı düşünür gergin kemer koltuga yakın oldugunuzu dusunerek hiç açılmaması gerktiği kadar hava yastığını açar ve sizin olup olmadık bir durumda bile boynunuzu kırıp ölümünüze neden olabilir. Kafaya takmaya değmez inanın sesi duyunca takın kemerinizi sussun. Hiçbirşey sizin canınızdan değerli değildir.

SteinGP
29/03/2008, 00:47
Kemer uyarı sesinden rahatsız olanlar bu resimleri yazıcıda bastırıp odalarının çeşitli yerlerine koysunlar bence,bir de fırlayan kişinin yerine kendilerini koysunlar,sonra isterlerse takmasınlar..Ender arkadaşımız da kemer tokası için tedarikçi olabileceğini söylemiş,şehir içinde 30 km/s hızla bu şekilde hayatını kaybeden bi insan resmi görmüştüm,onu da ona gönderebilirim..Bu işin şehir içi şehir dışı olmaz,şehir içinde arkadan size bi otobüsün çarpıp sizi uçurmayacağının garantisi arabayla beraber size verildi sanırım..Biraz ağır konuştum kusura bakmayın ama bu işgüzarlıktan öte bir şey değil....

akin78
29/03/2008, 08:38
''Emniyet kemeri hayata bağlar'' ...

ekorkut
29/03/2008, 11:46
Benim iptal ettirmemdeki tek gaye, arabayı park yerinde manevra ettirirken bile hemen ötmeye başlamasından rahatsız olmamdı. Kendim de şehirler arası yolculukların hepsinde takıyorum ve yanımdakine de taktırıyorum kemeri. Aslında şehir içinde de takmak lazım ama bir türlü alışkanlık haline getiremedim. Keşke takabilsem.

Türker
29/03/2008, 11:55
benim arabamda böyle bir özellik yok, sağ taraf tamamem bagımsız yani hic bir uyarı vermiyor takılmadıgında,

şekerlioğlu
29/03/2008, 13:02
arkadaşlar,iki şeyi birbirine karıştırmıyalım.mesele emniyet kemeri takıp takmama değil.
benim araçta ben taksam bile yolcu koltuğu boşken bile takılı olmadığı için ötmeye başlıyor.yaklaşık 2-3 dakika kadar ve gerçekten rahatsız edici bir ses.birçok arkadaşta sanırım bu yüzden sesi kesecek yollar arıyor.zannetmiyorumki kimse emniyet kemeri takmıyalım desin.ayrıca yolcu airbegi her zaman devrede diye biliyorum.sadece menüden iptal edilebiliyor yanılmıyorsam.iptal ettiğinizde devamlı yanan bir uyarı ışığı var.
uzun yolda yalnız seyahat edenler,yolcu airbag'i menüden iptal ederek,gereksiz yere açılmasını önleyebilirler.(denemadim ama,belki yolcu tarafı takılı değilkende öten e.kemer ikaz seside kesilebilir).

ABNEW
29/03/2008, 16:26
arkadaşlar,iki şeyi birbirine karıştırmıyalım.mesele emniyet kemeri takıp takmama değil.
benim araçta ben taksam bile yolcu koltuğu boşken bile takılı olmadığı için ötmeye başlıyor.yaklaşık 2-3 dakika kadar ve gerçekten rahatsız edici bir ses.birçok arkadaşta sanırım bu yüzden sesi kesecek yollar arıyor.zannetmiyorumki kimse emniyet kemeri takmıyalım desin.ayrıca yolcu airbegi her zaman devrede diye biliyorum.sadece menüden iptal edilebiliyor yanılmıyorsam.iptal ettiğinizde devamlı yanan bir uyarı ışığı var.
uzun yolda yalnız seyahat edenler,yolcu airbag'i menüden iptal ederek,gereksiz yere açılmasını önleyebilirler.(denemadim ama,belki yolcu tarafı takılı değilkende öten e.kemer ikaz seside kesilebilir).

Hikmet Bey, yolcu koltuğu boşken emniyet kemeri ikaz ışığı ve sesi gelmemeli(Yolcu koltuğu için) Koltuklarda ağırlık sensörü olduğu için sadece dolu olduğunda ikaz vermeli aksi halde bozukluk var demektir.Menüden iptal edilen şey ise dediğiniz gibi sadece yolcu hava yastığı...

irgil
29/03/2008, 16:43
evet hikmet bey yolcu koltuğu boşken ışık ve sesli ikaz yok sizin sensör arızalı olabilir yolcu koltğuna birisi oturunca ışık yanıyor sesli ikaz ise 20 km hıza ulaşıp kapıların kilitlenmesiyle başlıyor

ewren
29/03/2008, 17:05
O sesden rahatsız olup iptal ettirip hayatımdan olmaktansa o sese alışır hayatta kalırım daha iyi

JASMINE
29/03/2008, 17:51
Benim aracımda active ve her iki koltukta da sesli ve ışıklı uyarı veriyor. Ben markete giderken dahi takıyorum. Hatta arabaya binince ilk işim o oluyor. Atilla beye aynen katılıyorum. Çocuklarımıza örnek olunması gerektiğini düşünüyorum ve arka koltuğa oturttuğum yeğenlerimin dahi kemerlerini taktırıyorum. Hayat bu kadar basit değil. Lütfen emniyet kemerlerimizi takalım, takmayan arkadaşlarımızı israrla uyaralım...

kukart
20/04/2008, 14:23
arkadaşlar aracın menü ayarlarıyla oynadım emniyet kemerinin uyarı alarmı bitürlü suturamadım durduk yere dert buldum kendime... birde passenger no mu olsa daha ii ( sanırım airbag kapama olayı ) kapalı olması sizce nasıl olmalı kapalımı açıkmı...

öncelikle emniyet kemeri alarmına cvp acil bekliyom kafam şişti :) :(

plastro
20/04/2008, 14:35
Servis bilgisayara bağlayıp iptal ediyor sinyali sadece takmadığın zaman ekranda uyarı ışığı yanıyor

sarr
20/04/2008, 14:39
Koltuğun altında sensörü var ağırlığı hissedince uyarı veriyor onu kapatınca ses kesiliyormuş ama nasıl kapatılacağı hakkında bilgim yok."Passenger bag" yolcu hava yastığını açıp kapama olayı. Araçta tek kişiysen ALLAH göstermesin kaza anında orası açılmasın diye "no" yapabilirsin...

Radiance
20/04/2008, 14:43
Çıkma bi emniyet kemeri tokası edinip kısa yolculuklarda kullanabilirsin.

Linos
20/04/2008, 15:26
İptal ettirmek isteyen arkadaşlar: Bu başlığa da bir göz atın isterseniz... ;)
https://forum.grandepuntotr.com/ser-kursu/4709-%3D%3Dlutfen-emniyet-kemerinizi-takin%3D%3D.html

Mert ŞENKAL
21/04/2008, 15:56
Sesten kafayı yiyorum ısrarla da takmam kardeşim ben emniyet kemeri felan diyenlere :P

Hepsiburada.com | Akıllı Alışveriş Burada | Oto Aksesuar | EMNİYET KEMER İKAZ SUSTURUCU+AİRBAG AKTİVASYONU APARAT 211118 (https://www.hepsiburada.com/productdetails.aspx?categoryid=26010&productid=otm211118)

jackal
21/04/2008, 22:46
Sevgili arkadaşlar herkes emniyet kemerinin sesinden rahatsız olduğunu beyan etmiş ancak çok önemli bir noktayı lütfen unutmayalım;
- koltuğa oturmadan önce emniyet kemerini takarsanız,
- Emniyet kemeri soketine uydurma bir aparatla sesi keserseniz,
- yan yolcununkini kendinizin kemerine takarsanız SESİ kesersiniz Ancak, Allah korusun ki bir darbe anında Emniyet kemeri sizi sıkıca ileri gitmenizi sağlayamayacağı için kafanız ve yolcunun kafası hızlıca öne gidecek ve o anda şiddetle açılan hava yastığı direk yüzünüze gelecek, yani tekrar soyluyorum Allah korusun benzer kazalarda kazazedelerin baş kopması yada büyük travmalar geçirdikleri bir çok örnek var bu yüzden sizden ricam ya sesini kıstırıp takmayın yada sürekli takılı gezin. Hayatın hataya toleransı yoktur. Hepinizi çok önemsiyorum ve kötü bir durumla karşılaşmamanızı temenni ediyorum.

ekorkut
22/04/2008, 13:50
Ses serviste kapatılabiliyor. Sonra tekrardan yol bilgisayarından açılabiliyor. Fakat kapatmak için yine servise gitmek icap ediyor.

nyesilyurt
24/04/2008, 00:16
emiyet kemerini taklım lütfen.. hayat güzel ..

trocky
22/05/2008, 00:52
hurdaya çıkmış bir araçtan yada yedek parçacıcdan alınmış bir parça ile emniyet kemeri takılan yere uygulanınca ses felan çıkmıyor ama benim arabanın kapı direklerinden gelen ses gerçekten beni sinir etmeye başladı :-(

kukart
22/05/2008, 18:30
habu arabada ses gelmeyen yer varmı
ben stereo ses alıyorum arçtan heryerden ses.. yada ben fazla dinliyorum sanırım..

KaMiKaZe
24/05/2008, 20:17
Arkadaşlar bu tür konular hiçbir ülkede tartışılmıyordur bile hakketten Türklüğümüzü belli ediyoruz ya :) Lütfen yapmayın arkadaşlar iptal ettirmeyiniz o sesi o sesin çalmadaki o ısrarı Emniyet kemerlerinizin hava yastıkları ile senkronize çalışmasıdır. Bir kaza anında o kemerler hava yastıkları ile birlikte çalışır ve sizin kemerinizi taktığınızı düşünür gergin kemer koltuga yakın oldugunuzu dusunerek hiç açılmaması gerktiği kadar hava yastığını açar ve sizin olup olmadık bir durumda bile boynunuzu kırıp ölümünüze neden olabilir. Kafaya takmaya değmez inanın sesi duyunca takın kemerinizi sussun. Hiçbirşey sizin canınızdan değerli değildir.

Ne kadar seviyoruz kendimizi kötülemeyi. Bunun türklükle ilgisi yok buyrun buda fiatın ingiltere forumu
How does one kill the "Beep Beep Beep" ?? - The FIAT Forum (https://www.fiatforum.com/grande-punto-technical/117224-how-does-one-kill-beep-beep-beep.html)

bence o ses çok sinir bozucu çalmak zorundada değil sorumluluk sahibi insanlar zaten onu takması gerektiğini bilir takmıyorsada alacağı riski bilir arabanın bana emir vermesine gerek yok. Sorun zaten yolculuk yaparken emniyet kemeri takmakta değil. Araca biniyorsunuz 100 metre gidip durucaksınız ötmeye başlıyor biniyorsunuz gene başlıyor sinir bozucu. Ben 1 kere iptal ettirdim iptal edince menu içinde seçenek çıkmıştı onu geri on yaptım şuan o seçenek kayboldu tekrar servise uğramak gerek ilk sefer ücret ödemedim ama 40 ytl istiyorlar çok möhim iş için....

KaMiKaZe
24/05/2008, 21:15
Dediğiniz gibi, "sorumluluk sahibi insanlar" onu takmasını bilir ve 100 metre gidecek dahi olsa emniyet kemerini takar. Çünkü emniyet kemeri takmanın gideceğiniz mesafe ile ilgisi yoktur aracın trafiğe açık alanda hareket halinde olması ile ilgilidir bu "sorumluluk". 100 metrelik mesafe içinde yapacağınız yolculukta kaza riskini sıfıra indiremezsiniz çünkü kaza riskini en az sizin kadar diğer araçların sürücüleri ve bulunduğunuz trafikteki ölümlü-yaralamalı trafik kazalarının yıllık-aylık-haftalık gibi belirli bir zaman aralığında oluş sıklığı da etkiler.

şöyle anlatayım bu sonuçta bir yazılım bende bir yazılımcıyım. Biz yazılımcılar olarak kullanıcılara o programda neleri yapıp yapamıyacaklarını ayarlar dediğimiz bölümlerde sunarız. Bunun yanında programın doğru çalışması için yapılması zorunlu olan gereksinimler vardır biz her gereksinim için kullanıcı uyarmayız (buraya tıklama oraya basma burayı değiştirme vb gibi) fakat kullanıcı aldığı eğitim çerçevesinde programın düzgün çalışması için neler yapması gerektiğini bilir. Bunuda bu şekilde yorumlamak lazım sonuçta siz kullanıcı olarak bunu takmanız gerektiğini biliyorsunuz. buna rağmen oraya ikaz lambası konulmuş yetmiyormuş gibi birde ses eklenmiş. İşin en ilginç yanı ise sesi kısma özelliğini vermişsiniz ama kapatma özelliğiniz yok. He insan hayatını koruyor diyorsanız insan hayatı bir hoparlörden gelicek beep sesine yada ağarlığımı tartıcak iki sensöre bağlı olmamalı madem bu kadar önem veriyorlar güvenliğe aracın çalışmasını önlesinler yada çalışsın yürümesin. ben bunu yazılım eksiği olarak yorumluyorum yada euroncap taki yıldızları tamamlamak için yapıldığını düşünüyorum.

ugurozer
25/05/2008, 00:43
Benim niyetim kimseyi kotulemek değil. Hele hele yüce turk milletini ve zekasını asla bu iki cumle arasında dahi tutmam. Ancak hangi zeka olursa olsun insan hayatını riske atacak sekilde kullanılırsa ben ona karsiyim. Burada cok genc uyeler ve ziyaretciler var. İnanın onlar icin her turlu hile ayrı bir cazibe. Sizin verdiginiz akıl belki bin kişinin olumlu yonde işine yarayabilir ancak bazı kişilerin ölümüne de sebep olabilir. Bunu dusunememiş olduğunuzu biliyorum bunu hiçbir insan evladı istemez tahminim.

Saygısızlık veya küçük düşürme değildi amacım kesinlikle yanlış anlaşıldıysam gerçekten ozur dilerim.

Sadece araçlarımızdaki kemerinin takılmadığı halde araca takılmış gibi gosterilmesinin yuksek can guvenliği tehlikesi oluşturduğunu bildirmek istedim.

EPKAH
25/05/2008, 21:54
şöyle anlatayım bu sonuçta bir yazılım bende bir yazılımcıyım. Biz yazılımcılar olarak kullanıcılara o programda neleri yapıp yapamıyacaklarını ayarlar dediğimiz bölümlerde sunarız. Bunun yanında programın doğru çalışması için yapılması zorunlu olan gereksinimler vardır biz her gereksinim için kullanıcı uyarmayız (buraya tıklama oraya basma burayı değiştirme vb gibi) fakat kullanıcı aldığı eğitim çerçevesinde programın düzgün çalışması için neler yapması gerektiğini bilir. Bunuda bu şekilde yorumlamak lazım sonuçta siz kullanıcı olarak bunu takmanız gerektiğini biliyorsunuz. buna rağmen oraya ikaz lambası konulmuş yetmiyormuş gibi birde ses eklenmiş. İşin en ilginç yanı ise sesi kısma özelliğini vermişsiniz ama kapatma özelliğiniz yok. He insan hayatını koruyor diyorsanız insan hayatı bir hoparlörden gelicek beep sesine yada ağarlığımı tartıcak iki sensöre bağlı olmamalı madem bu kadar önem veriyorlar güvenliğe aracın çalışmasını önlesinler yada çalışsın yürümesin. ben bunu yazılım eksiği olarak yorumluyorum yada euroncap taki yıldızları tamamlamak için yapıldığını düşünüyorum.
evet ama insan bazen de unutabiliyor emniyet kemerini takmayı. sesli uyarı vermesi çok güzel bence.

EnginBERK
16/07/2008, 21:00
emniyet kemeri bizim can güvencemiz, yola çıkarken herşeyimiz.
fakat takmadığımız zaman çıkan o ses gerçekten delirtiyor.

bu sesi nasil iptal ederiz, servise mi gitmemiz gerekiyor?

teşekkürler

erdiyilmaz
16/07/2008, 21:33
seLam engin,

şu LinkLeri inceLemeni tavsiye ederim. kolay geLsin.

https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/30-emniyet-kemeri-ikaz-sesi.html
https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/7287-sag-koltuk-emniyet-kemer-sensoru-iptali.html
https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/5664-emniyet-kemeri.html

CesSpOoL
16/07/2008, 21:57
Servise sordum 40 ytl demişti : )

KaMiKaZe
16/07/2008, 22:14
okan bence gittiğin servisi bir daha gözden geçirsen iyi olur 40 ytl almaları çok büyük terbiyesizlik 1 ila 2 dakka arasında sürüyor işlem.

plastro
16/07/2008, 22:37
Ben serviste iptal ettirdim ücretsiz yaptılar takmazsam sadece kemer ışığı yanıyor

DAYI
17/07/2008, 00:09
Emniyet kemer ikazı smart test cihazına bağlanarak iptal edilebilir şu ana kadar hiç bir müşterimizden bu işlem için ücret talep etmedik başka servislerinde bu konuda yardımcı olacağına inanıyorum.Saygılarımla..

FoR_ReaL
17/07/2008, 00:22
Birde 5 Ytl ye satılan kemer ucunun plastik hali var

ince5757
17/07/2008, 11:28
Servis hemen hallediyor buna parada almıyorlar ne ya böyle 40 milyon.

mm_isik
17/07/2008, 11:32
evet 40 ytl yı sanırım o işi yapacak kısı kendıne ıstedı senden okan. yanı faturalı bı ıslem deıl dırek bı cebe gırme operasyonu olacaktı:) servısler bu konuda ucretsız ıslem yapıyorlar. ama yogun zamanlarında ılgılenmeyebılırler.

THuNDeRCoP
17/07/2008, 11:40
Ben ce sahsı kanaatım ve ufak bı kaza tecrubesı gecırdıkten sonra sunu soyleyebılırım. Bu aracı aldıgımda bende kemer olayını cok sıkıntı ettım kendıme yok arkadan baglamalar yok yanımdakının kemer basslıgını kendı kemer bolumune takmalar. Ama en nıhayetınde bu gavur bu ısı yaptı madem bende sunu takayım dedım ve gercekten takmaya alıstıktan sonra bı kaza da atlatınca ne kadar yararlı oldugunu gordum. Arkadaslar herkeze kazasız belasız surusler dılıyorum ama malesef turkıyede dıreksıyonu tumayı ogrenen veledler bıle dıreksıyon basına gecınce sen ne kadar ıyı kullanıcı olursan ol o acemılerden sızı koruyacak bısı yok. O yuzden ufak sıkıntılar ıcın buyuk problemlerle karsılasmamanız ıcın bu konuyu pek sıkıntı etmemelısınız... Kazasız belasız keyıflı surusler herkeze.....

cucefix
17/07/2008, 11:56
Peki servise 40 ytl verip ayarlatacaksınız ama,40 ytl'ye hayatınızı geri alabilecekmisiniz acaba.onun için şidettle tavsiyem takın derim..

kukart
17/07/2008, 11:59
servis bu sesin iptali olmadığı iddasında bulunarak işten kaçıbiliyor bana oldu.. tabi ben bunu yapıtıklarını bildiğimi özellikle belittim ve ciddi bişekilde uyarınca yapmak zorunda kaldılar ve bundan ücret almamaları lazım eğer bu talepte bulunursalar yönetimine şikayet edin ...

EnginBERK
17/07/2008, 15:16
teşekkür ederim..

chn73
17/07/2008, 20:42
ana yola inmeden yakın mesafelere kısa yolculuklar yapacağım zaman kemeri arkadan dolandırıp takıyorum.fakat gideceğim mesafe uzun olacaksa mutlaka takıyorum.bu işin şakası yok.

toggykaya
17/07/2008, 21:14
walla ben koltuğun altındaki o kutuyu açıp kabloları birbirine bağladım.. ne ışık yanıyo nede ses vr.. ama kemerimi takıyorum.. sadece çok kısa mesafelerde çok sıkıcıydı ikazlar..

SteinGP
17/07/2008, 21:29
Bu işin kısa mesafesi uzun mesafesi olduğuna inanmıyorum,otopark hariç her yerde takarım kemerimi,100 metrelik yol da size çarpmayacaklar diye bi garantiniz yok,100 metretlik yolda değil benim gibi evi ana cadde üzerinde olan arkadaşlar özellikle,otoparktan çıkarken bile devenin biri gelip size çarpabilir,ama tabi zorla da kimseye taktırılmaz hele ki bu sıcaklarda araçtan inince tişört veya gömleğinizin ön kısmında kemer şeklinde bi ter izi olabiliyor :)

HKNZHR
17/07/2008, 23:13
bende serviste kapattırdım ilk etapta olmuyor dediler.. arkadaslarım daha önce yaptırmışlar dedim nasil olmaz dedim.. ozaman yazalım dediler.. ücret almadılar.. bence işin peşini bırakma 40 ytl isteyen adama yaptır sonrada sikayet et böle adamlara mustahak xD

ayrıca sesin kesilmemesi daha tehlikeli cunku hergun kilometrelerce yol yapmıyoruz ve kemer arkadan takılı oluyor.. sesi kestirene kadar otoban dısında kullanmıyordum sesi kapattırdım daha cok kullanmaya başladım cıkarıp takma zahmeti olmuyor..

CesSpOoL
18/07/2008, 10:50
evet 40 ytl yı sanırım o işi yapacak kısı kendıne ıstedı senden okan. yanı faturalı bı ıslem deıl dırek bı cebe gırme operasyonu olacaktı:) servısler bu konuda ucretsız ıslem yapıyorlar. ama yogun zamanlarında ılgılenmeyebılırler.
: )) Yok yaw zannetmiyorum kabul etsem 40 lirayı da almazlardı işlem için o zaman , ama hatırlı oldukları için iptal etmek istemedi sanırım. Allah korusun ihtiyacım olduğu anda kemerim takılı olmaz ihtimali ile öyle söylemişlerdir, zaten öle bi ifade vardı yüzünde söylerken : ) Bilemem tabi ama ben hayatta düşünemem öyle bişeye tenezzül edeceklerini..

Painkiller
19/07/2008, 00:54
Arkadaşlar kemer takılmadığındaki rahatsız eden biiip sesinin dışında yalnız yolculuk yaptığımda yolcu tarafının kemerinin uc kısmı bozuk yollarda zaman zaman yan direkteki plastik kısma çarparak tak tuk ses çıkartıyor. Bu sesin çıkmaması için ben kemer ucunu koltuğun yan tarafına doğru yaslıyorum ama var mı başka bir çözüm bulan yahut bundan rahatsız olan. Keşke kemer takılmadığında kemer ucunun duracağı yer daha düzgün olsaymış ve elbette yükseklik ayarı da olsaymış...

KaMiKaZe
19/07/2008, 22:17
sanki bu konu verilen linklerde uzun uzun tartışılmıştı :D

murtis
02/03/2009, 14:15
arkadaşlar bu alarm sesini ve uyarı ışığını iptal etmenin servisten başka en kolay yolu koltuk altındaki soketlere bir operasyon yapmak.yolcu koltuğunun ve sürücü koltuğunun altında plastik bir kapak var.2 adet plastik maşa ile oaraya monteli.plastik maşaları düz bir tornavida ile çok kolay dışarı çekebiliyorsunuz.sonra bu kapağı çıkartıyorsunuz.yolcu tarafında biri ağırlık sensörü diğeri emniyet kemer tokasına giden iki kablo ve soket var.sürücü tarafında ise sadece kemer tokasına giden bir kablo ve soket.sürücü koltuğunun altındaki kemer tokasına giden ikili kabloyu kesip birbirine bağlayıp bantlıyorsunuz.yolcu tarafındaki kemer tokasına giden kabloyu da aynı şekilde kesip birbirine bağlayıp bantlayın.ağırlık sensörüne dokunmanıza gerek yok.bundan sonra hiçbir zaman ne uyarı ışığı ne de uyarı sesi duymayacaksınız.bunları yapmış olmama rağmen ben sürekli emniyet kemeri takıyorum.sadece sinir bozucu bir uyarı seis var diye yaptım.

Atakan KÖRO
02/03/2009, 14:21
güzel bir uygulama.
her ne kadar doğru olmasa da ben de 2 tane boş kemer tokası aldım onları takıyorum. her zaman takılması gerekir ama şehir içinde sürekli takıp çıkartmaktan sıkıldığım için böyle bir çözüm bulmuştum.

FunTastik
02/03/2009, 23:46
arkadaş gaza gelmiş :-)

Stalker
04/03/2009, 17:41
Arkadaşlar sokak aralarında bile insanların 50-70 yaptığı bir ülkede "anayola çıkmadığım zaman takmıyorum" demek bence kumardan farksız. Ara sokakta 40-50km hız yapan dikkatsiz biri size yandan çarptığı zaman ve sizin ve/veya ön yolcunun emniyet kemerini takmadığı durumda kafa kafa çarpışırsınız ve suratınızda yara/kırık ya da daha beyin travması/beyin kanaması gibi allah göstermesin kötü durumlarla karşılaşabilirsiniz.
Çıkma emniyet tokası takan arkadaşlara bir sorum var... Sizce aracı mı kandırıyorsunuz yoksa bana birşey olmaz diyerek kendinizi mi kandırıyorsunuz?
Ben aracım 3 kapı olmasına rağmen(emniyet kemeri çok daha arkada ve tak çıkar 5 kapılara göre daha sıkıntılı) hep takıyorum. Tabiki 10 dakkada 3-4 kere indi bindi yapınca insanın asabını bozuyor ama keşke taksaydım diye hayatım boyunca 1 kere pişmanlık duyacağıma defalarca asabımı bozarım daha iyi :)

ABNEW
04/03/2009, 17:46
Açıkçası ben pek emniyet kemeri kullanan birisi değildim.Gp ile bunu kullanmaya başladım.İlk başlarda oldukça rahatsız olsam da şimdi 50m bile gitsem takmadan aracı hareket ettirmiyorum.Emniyet kemeri kullanma alışkanlığını bu araçla kazandım yani:)

Mert e katılıyorum, başımıza ne zaman ve ne geleceği belli olmaz.Her zaman takmak yararımıza...

ugurozer
05/03/2009, 11:00
arkadaslar o kabloları kesip kısa devre olarak bagladıgınızda arac orada kimse oturmuyormus gibi davranacak kemer takılsada aktif gergiler calışmayacak hava yastıgı açılmayacak, sizin burnunuz bile kanamadan kucuk bir kazada yanınızdaki sevdiginiz bu sebepten hayatını kaybettiginde neler hissedeceksiniz???

ED 088
05/03/2009, 12:50
konuyu özetleyelim:

Emniyet Kemeri İle Hayata Bağlanın !!!

OzzY
05/03/2009, 13:29
arkadaslar o kabloları kesip kısa devre olarak bagladıgınızda arac orada kimse oturmuyormus gibi davranacak kemer takılsada aktif gergiler calışmayacak hava yastıgı açılmayacak, sizin burnunuz bile kanamadan kucuk bir kazada yanınızdaki sevdiginiz bu sebepten hayatını kaybettiginde neler hissedeceksiniz???
Öncelikle bence kesinlikle yanlış bi uygulama ancak, yapılan işlem ağırlık sensörüne değil kemer sensörüne yapılcak şekilde anlatılmış, yani sensör kemeri sürekli takılı olarak görücek. tabii bununda bununda yine çok tehlikeli sonucu var. kemer aslında takılı olmasa bile hava yastığı açılcak...

GPden önce(aslında cmax) kemer alışkanlığım yoktu uzun yolda bile takmazdım, bu sinir edici ses sayesinde artık arabayı çalıştırmadan kemer takıyorum(her arabada)

murtis
07/03/2009, 11:42

emniyet kemeri kablolarını kısa devre yaptığım için araç sürekli birisi oturuyor ve kemeri takılı algılıyor.bu sebeple hava yastıkları her zaman açılabilir.ben ve eşim sürekli kemer taktığımız için sorun yok bizim için.kemer takmadan bu uygulamayı yapanların ise ;kemeri arkadan bağlayanlar , plastik toka bulup takanlar yada serviste bu uyarıyı kapattıranlar kadar tehlikede olduğunu söyleyebiliriz değil mi ? sadece benim uygulamam daha pratik ve her zaman eski haline kendimiz döndürebiliriz.

Fuzuli
07/03/2009, 12:19
bu sinir edici ses sayesinde artık arabayı çalıştırmadan kemer takıyorum(her arabada)

Ben kemer takardım ama 100-200 mt sonra durup bir yerlere uğrayacaksam takmadan ilerlerdim...Gp sağolsun kontağı çevirip abs ışığı sönene kadar kemeri takmış oluyorum...

Bu arada bazı araçlarda airbagler kemerle birlikte çalışıyor bu doğru...Bizimkisinde de olabilir ama bildiğim bir şey var bu tip araçlarda kemer takılı olduğu duruma göre sürücünün kaza esnasındaki hareketi düşünülerek airbagler patlatılıyor...
Yani kemer takan bir sürücü için 0,002 sn ise takmayan için bu sürenin daha kısa olması gerekir...Yani kemer takılı değil iken airbaglerin patlaması söz konusu olursa da ayrı yaralanmalar olabilir diye düşünüyorum...

10 seneyi geçti...Ataköyde E-200 sahibi bir adam kızını ön koltuğa oturtmuştu...Kaza esnasında patlayan airbag kızın kafasını koparmıştı :( O yüzden belirli boyun altında insanlar ile belirli yaşın altında çocukların öne oturması sakıncalı....Aynı durum kemer bağlı olarak hesaplanmış airbaglerde de yaralanmalara yol açabilir...

Ama hepsinden önemlisi Allah kimseye kaza bela yaşatmasın...

Stalker
07/03/2009, 13:53
Ben kemer takardım ama 100-200 mt sonra durup bir yerlere uğrayacaksam takmadan ilerlerdim...Gp sağolsun kontağı çevirip abs ışığı sönene kadar kemeri takmış oluyorum...

Bu arada bazı araçlarda airbagler kemerle birlikte çalışıyor bu doğru...Bizimkisinde de olabilir ama bildiğim bir şey var bu tip araçlarda kemer takılı olduğu duruma göre sürücünün kaza esnasındaki hareketi düşünülerek airbagler patlatılıyor...
Yani kemer takan bir sürücü için 0,002 sn ise takmayan için bu sürenin daha kısa olması gerekir...Yani kemer takılı değil iken airbaglerin patlaması söz konusu olursa da ayrı yaralanmalar olabilir diye düşünüyorum...

10 seneyi geçti...Ataköyde E-200 sahibi bir adam kızını ön koltuğa oturtmuştu...Kaza esnasında patlayan airbag kızın kafasını koparmıştı :( O yüzden belirli boyun altında insanlar ile belirli yaşın altında çocukların öne oturması sakıncalı....Aynı durum kemer bağlı olarak hesaplanmış airbaglerde de yaralanmalara yol açabilir...

Ama hepsinden önemlisi Allah kimseye kaza bela yaşatmasın...

Yol bilgisayarında bulunan "passenger airbag" opsiyonu da bahsettiğin durum için konulmuş. Boyu 1.50-1.55 ten kısa olan biri oturunca yada bebek koltuğu kullandığımız zaman yolcu airbaglerinin kapatılmasını kitapçıkta öneriyor diye hatırlıyorum.

Buremir
07/03/2009, 22:13
ugurozer´isimli üyeden Alıntı https://forum.grandepuntotr.com/designs/cyborg-red/buttons/viewpost.gif (https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/30-emniyet-kemeri-ikaz-sesi-12.html#post212230)

Emniyet kemeri takılı olsun yada olmasın hava yastıkları açılır ama özellikle yolcu kısmındaki hava yastığı emniyet kemerinin takılı olup olmamasına göre oturan yolcunun ağırlığına göre açılır bu açılma hızı olarak değil de hacim olarak farklılık gösterir
emniyet kemeri takmayan bir insan takan birine göre daha hızlı ve kontrolsüz şekilde öne geleceği için daha az basınçla şişer emniyet kemeri takılı olduğu durumda ki şiddetle patlarsa yaranlanmaya sebep vermesin diye

Mercedes olayında ise yanlış hatırlamıyorsam adam mercedes'i mahkemeye vermiş ancak haksız çıkmıştı çünki ön yolcu koltuğuna 11 yaşın altında kimselerin oturmaması gerekiyor

HasanAliz
07/03/2009, 23:35
araba dururken manyağın biri gelir size çarpar hiç belli olmaz.
emniyet kemeri takmamak için bahane aramamalıyız.bende alışkanlıktır her zaman emniyet kemeri kullanırım.ikaz sesi olmayan araclarda dahi kullanıyorum farketmez.
yakın bir dostumun corolla aracı var.ikaz sesini servisten susturdu.ben onun aracına bindiğimde dahi hemen emniyet kemerimi takarım.
yine bir olay anlatayım: yakın bir dostum yabancı bir bayanla evlidir.Türkiyeye geldiklerinde beraber takılrız hep.bir senesi egeye birlikte gittiğimizde bu arkadaşımın eşi emniyet kemerini takmayan ve motor kullanırken kask kullanmayan insanları görünce çok şaşırmıştı hayretler içinde kalmıştı.bende aynı şekilde onun hayretler içinde kaldığını görünce çok şaşırmıştım :) bizde çok olağan birşey ama onlarda olmazsa olmazlardan.

görkem koçsan
15/03/2009, 02:46
arkadaşlar bencede kemeri takın kazada çok faydalı oluyor.kendimden biliyorum torpidoya kafayı vuruyodum bel kemiği vbg. yaralanmaları engelliyor.

Ogulcan.Öğüt
15/03/2009, 12:30
Bırakın ugrasmayın :D benim gibi koltugun arkdadsından geçirip takıverin :D

abulbul08
15/03/2009, 12:47
Bırakın ugrasmayın :D benim gibi koltugun arkdadsından geçirip takıverin :D

aynen katılıyorum bende öyle yaptım.uzun yola çıkarken takıyorum tabi şehir içi için geçerli.

Ogulcan.Öğüt
15/03/2009, 13:42
tabi abi şehir içi takmıyorum ve cok gııcık bi sesi var sehirler arası tabiki takmak en mantıklısı ...

zetalpzet
02/04/2009, 10:04

:)))) bunu daha önce yapan arkadaşlarımda olmuştu bizim milletin zekasına pratikliğine hayranım

abulbul08
11/02/2010, 21:27
Bugün puntom ile 500 metre boyunca emniyet kemer sesini dinlemek zorunda kaldım:D
ve bu mesafe sonunda ses kesildi.şaşırdım
tekrar denedim 500 m sesi dinleme kabiliyeti gösterebilirseniz ses kesiliyor.
emniyet kemer ışığı sürekli yanıyor fakat ses gelmiyor.

GP COSKUN
11/02/2010, 21:34
Bugün puntom ile 500 metre boyunca emniyet kemer sesini dinlemek zorunda kaldım:D
ve bu mesafe sonunda ses kesildi.şaşırdım
tekrar denedim 500 m sesi dinleme kabiliyeti gösterebilirseniz ses kesiliyor.
emniyet kemer ışığı sürekli yanıyor fakat ses gelmiyor.

bu özellik hepsinde mevcut
aracı stop ettirip veya kontağı açıp kapadığınızda ses yine aktif hale geliyor ve söylediğiniz gibi bir müddet sonra susuyor
yalnız söylemeliyimki hakikaten çok sinir bozucu ve gıcık bir ses
:cool0000:

ABNEW
12/02/2010, 00:31
bu özellik hepsinde mevcut
aracı stop ettirip veya kontağı açıp kapadığınızda ses yine aktif hale geliyor ve söylediğiniz gibi bir müddet sonra susuyor
yalnız söylemeliyimki hakikaten çok sinir bozucu ve gıcık bir ses
:cool0000:

Coşkun, işte o gıcık ses bana emniyet kemeri takma alışkanlığı kazandırdı:)

KaGaN
12/02/2010, 09:22
Kesinlikle o sesin acaip faydası var :) Ben bile bakkala markete gitmiyorsam muhakkak takıyorum..Zaten yolumun üstü hep protokol olduğu için takmassam basarlar cezayı acaip çevirme var bu aralar.

KaMiKaZe
12/02/2010, 10:49
Coşkun, işte o gıcık ses bana emniyet kemeri takma alışkanlığı kazandırdı:)

valla ne yalan söyleyim benide o ses soğuttu emniyet kemerinden iptal ettim rahatım :D

KaGaN
12/02/2010, 13:20
orhan demekki ters tepmiş sana :D

ABNEW
12/02/2010, 15:12
valla ne yalan söyleyim benide o ses soğuttu emniyet kemerinden iptal ettim rahatım :D

orhan demekki ters tepmiş sana :D

Evet Kağan, Orhanda ters etki yaratmış:)

Orhan, bence ihmal etme hep tak ;)

tolga&emine ORAL
24/02/2010, 23:02
Biz daha farkli bir yöntem bulduk.muhtemelen oturduğumuz (yolcu tarafi) koltukta bir adet switch var sol baldirinizi hafif yukari kaldirdiğiinizda alarm ötmüyor.emniyet kemeri takmadan bu hareketi yapin deneyin göreceksiniz :)

puntohastasi
28/06/2012, 14:47
valla arkadaşlar Araca bindiğim zamn ötmeye başlıyor müzik dinleyemiyorum bu yüzden takıyorum tabiki kısa mesafelerde böyle.... uzun yolda muhakkak takarım sizde takın canını seven taksın

ersan16
01/01/2013, 23:04
araç kullanırken kontağı çalıştırmadan emniyet kemerini takarım, yanımdaki insana da taktırırım. yalnız benim aracımda ara sıra (5-6 ayda bir) emniyet kemeri takılı olduğu halde takılı değilmiş gibi ikaz veriyor.
ses belli bir süre sonra kesiliyor fakat ikaz ışığı sürekli yanıyor

bu zaman kadar çok önemsemedim ama az önce evine bıraktığım arkadaş arabaya laf edince çözümüne bakayım dedim. başka bir konuda 150 tl civarı sensörlerin değiştirilmesi ile çözüldüğünü okudum.

emniyet kemeri ile kaza anında aracın güvenlik sistemleri arasındaki konu hiç aklıma gelmemişti. kemerim takılı olduğu halde airbag açılmaması gibi bir durum oluşacaksa açıkcası başlarım böyle işe :) bi çözümüne bakıcaz artık

ykaya1983
06/06/2013, 20:14
Arkadaşlar benim aracımda uzun bir zamandır emniyet kemeri uyarısı çalışmıyor.Aracımı aldığım ilk aylarda alarm ötüyordu ama nedense uzun bir zamandır bu ses çıkmıyor.Bugün kabloları tek tek kontrol ettim ama herhangi bir sorun gözükmüyor.Acaba benden habersiz giitiğim özel servis veya fıat servisi bu uyarıyı cihazdan kapatmışlar mıdır?