PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : hillholder çalışmıyor

asqhelon
25/05/2007, 19:58
En sonunda benim de başıma geldi... Hillholder çalışmıyor yazısı ve sarı üçgen ikaz sürekli yanıyor.. yorumlarınız lütfen
servis bişi yok diye gönderdi :(

Ziyaretçi047
25/05/2007, 20:54
servis bişe yok diye gönderdi mi???

Muhendis06
25/05/2007, 21:09
Bu yorumu yapan servisin hangisi oldugunu merak etmeye basladim bile...
Ilk etapta son kullanici olarak sigortalari kontrol etme sansin olabilir. Gecmis olsun..

Linos
25/05/2007, 21:15
Bir ara başka bir sorun için benim hillholder ayarlarını değiştirmişti Yasin Usta! Yanlışlıkla yapılan bir ayar sonucu geri viteste çalışan hillholder, 1. viteste çalışmıyordu :)

Servise götür arkadaşım, anlamıyorlarsa başkasına götür! 2 dakikalık işi var sadece...

batuhan
25/05/2007, 21:20
En sonunda benim de başıma geldi... Hillholder çalışmıyor yazısı ve sarı üçgen ikaz sürekli yanıyor.. yorumlarınız lütfen
servis bişi yok diye gönderdi :(
yuh be servisiin ismini versene aklımızda bulunsun

ferruh25
25/05/2007, 21:34
Hilholder Nedir Arkadaşlar Bilgilendirirmisiniz

asqhelon
25/05/2007, 21:47
servis koşuyolu ortadoğu otomotiv... ışık söndü servisten sonra takipteyim... ama mantıklı bi açıklama yok servisten, zaten ben de beklemiyordum.. bu tür spesifik olaylarda servis de bizle beraber öğreniyor..

P.S. hillholder yokuşlarda kalkışlarda aracın kaymasını engelleyen sistem.

*C@N*
25/05/2007, 21:51
hilholder yokuş destek sistemidir. kalkışlarında siz ayağınızı frenden kaldırıp gaza bastığınız süre zarfında ayağınızı debriyajdan kaldırırken ; araç geri kaymasın diye motora otomatik olarak fren uygular.Bu sayede otomatik araçlar gibi bir kaymadan kalkış sağlanır kalkışla beraber otomatik frenleme devre dışı bırakılır.Hoş bi sistem özellikle bayanlar için

alperylm
25/05/2007, 21:55
annemde palio feel var arkadaşlar otomatik ve onda da sarı üçgen lamba yanıyordu bende servise gittiğimde sorun olmadığını söyledilerr otomatik arabada da hillholder ister istemez varya

*C@N*
25/05/2007, 22:06
Ben o olayı çözebilmiş değilim zaten.Otomatik çok araba kullandım yokuşlarada girdim bilerek onlarla kimisi gıram kaymadan kalkıyo bilerek frenden gaza çok yawaş bastığım halde örneğin honda civic ford focus. Ama komşunun kia sportage 5 para etmez jipinide kullandım nası kaçırıyo geriye.. nası otomatik vitesse o

ferruh25
25/05/2007, 22:08
Teşekkürler Imdi Hatirladim

*C@N*
25/05/2007, 22:13
rica..

mehmet1907
25/05/2007, 22:50
dynamiclerde de varmı bu hillholder arkadaşlar emotiona özel bişeymi yoksa dualogic şanzımanamı özel

Ziyaretçi047
25/05/2007, 23:37
otomatik geri kaymicak diye bişe yok. motora uygulanan kuvvet lastiklere uygulanan eğim kuvvetinden daha düşük kaldığı anda araç geri kaçacaktır. bu durum balatalara ve motora da zarar verecektir.

alperylm
26/05/2007, 00:01
cihancım hillholder da aynı belli bir süre destek oluyor

ABNEW
26/05/2007, 00:42
Alper, hillholderın motorla bir alakası yok yalnız, sadece fren basıncını ayak pedaldan çekildikten sonra 1-2sn kadar daha sabit tutuyor...

Ziyaretçi047
26/05/2007, 02:28
evet hillholder frenleme yapıyor. motorla ilgisi yok.

Linos
26/05/2007, 06:40
Alper, hillholderın motorla bir alakası yok yalnız, sadece fren basıncını ayak pedaldan çekildikten sonra 1-2sn kadar daha sabit tutuyor...

2 sn. sabit tutuyor ancak bu esnada gaz verirseniz, verdiğiniz süre kadar daha tutuyor... Yani istediğiniz kadar tutuyor esasında! (Bunu da Yasin Usta sayesinde daha yeni keşfedebildim ;))

kadoku
26/05/2007, 09:21
servis koşuyolu ortadoğu otomotiv... ışık söndü servisten sonra takipteyim... ama mantıklı bi açıklama yok servisten, zaten ben de beklemiyordum.. bu tür spesifik olaylarda servis de bizle beraber öğreniyor..

P.S. hillholder yokuşlarda kalkışlarda aracın kaymasını engelleyen sistem.

Bende aracımı Ortadoğudan aldım ama servisine 2-3 kez gittim açıkçası ilgi alakadan pek memnun kalmadım şimdi ise evime uzak olmasına rağmen Maltepe Evsan'a gidiyorum eğer sorununa o servisde çözüm bulamazsan Anadolu yakasında sana tavsiye edeceğim tek servis Evsan'dır.

2 sn. sabit tutuyor ancak bu esnada gaz verirseniz, verdiğiniz süre kadar daha tutuyor... Yani istediğiniz kadar tutuyor esasında! (Bunu da Yasin Usta sayesinde daha yeni keşfedebildim ;))
Bunun hilholderla ilgisi yoktur kanımca çünkü yokuşta kalkış esnasında debriyajı kavrama noktasında tutup gazı da belli bir ayarda tutarsan hilholder olmasa da araba bu durumda geri kaymaması lazım.

Linos
26/05/2007, 09:44
Bunun hilholderla ilgisi yoktur kanımca çünkü yokuşta kalkış esnasında debriyajı kavrama noktasında tutup gazı da belli bir ayarda tutarsan hilholder olmasa da araba bu durumda geri kaymaması lazım.

:D :D Kadir, bahsettiğin ve benim de gayet iyi bildiğim şey aracı kavrama noktasında bırakmakla alakalı -ki balata ve yakıt ekonomisi açısından son derece zararlı bir uygulama! Ben Hillholder'dan bahsediyorum!

Ayağın debriyajda (tam debriyaj), vitese aldın, freni bıraktın... Eğer 2 sn. içinde kalkış yapamazsan fren kendini bırakır ve kaymaya başlarsın! Ancak bu süre zarfında gaza hafif hafif basarsan, bastığın süre içinde araç frenleme yapmaya devam eder, hillholder devreden çıkmaz! Çok faydalı olmasa da fazla bilinmeyen bir özellik ;)

kadoku
26/05/2007, 10:19
:D :D Kadir, bahsettiğin ve benim de gayet iyi bildiğim şey aracı kavrama noktasında bırakmakla alakalı -ki balata ve yakıt ekonomisi açısından son derece zararlı bir uygulama! Ben Hillholder'dan bahsediyorum!

Ayağın debriyajda (tam debriyaj), vitese aldın, freni bıraktın... Eğer 2 sn. içinde kalkış yapamazsan fren kendini bırakır ve kaymaya başlarsın! Ancak bu süre zarfında gaza hafif hafif basarsan, bastığın süre içinde araç frenleme yapmaya devam eder, hillholder devreden çıkmaz! Çok faydalı olmasa da fazla bilinmeyen bir özellik ;)

okidir, ilk fırsatta bende denerim ;)

akin78
26/05/2007, 11:25
dynamiclerde de varmı bu hillholder arkadaşlar emotiona özel bişeymi yoksa dualogic şanzımanamı özel

Dynamic 90 hp lerde standart.

ABNEW
26/05/2007, 19:59

Murat pek anlamadım, 2sn, gaza basma süresine göre mi uzuyor?
Sistem 2sn sonra balataları ser bırakıyor sanıyorum ben gaza bassak da basmasak da?

Linos
27/05/2007, 14:35
Murat pek anlamadım, 2sn, gaza basma süresine göre mi uzuyor?
Sistem 2sn sonra balataları ser bırakıyor sanıyorum ben gaza bassak da basmasak da?

Evet Arda, aynen dediğin gibi! Gaz verdiğin süre kadar uzatabiliyorsun süreyi. Gazı bıraktıktan 2 sn. sonra yine bırakıyor! Bir ara buluştuğumuzda bizzat gösteririm olmadı ;)

Ayrıca servislerde bilgisayardan bu süreyi uzatmak mümkünmüş! Ama 2 sn. gayet yeterli bir süre bence... ;)

holigan
07/12/2007, 10:55
arkadaşlar merhaba;

peki bu hillholder herzaman devredemi otomatikman, yoksa biz bir ayar yada bir işlem yapıyormuyuz devreye almak için?

Auto engineeR
07/12/2007, 11:19
murat abi bende öyle değil ya.. hatta 2 saniye yetmiyor. neden diyeceksin :) çok dik yokuşlarda ayağımı frenden çekip gazı köklüyorum, ama dizel o kadar zor dewirleniyor ki,2000 dewrin üstüne çıkana kadar 2 saniye geçmiş we araba kaymaya başlamış oluyor.. 2000i beklemeden debriyajdan çekmeye başlasam yemiyor kaldıramıyor. bende durum böyle

holigan hillholderin warsa her zaman dewrededir, açma kapama düğmesi yok

holigan
07/12/2007, 11:25
alper teşekkürler.

77bg dynamiclerde standart diye biliyorum en azından araç özelliklerinde öyle diyor:)

Auto engineeR
07/12/2007, 11:27
doğrudur dynamiclerde standart hale gelmişti güwenlik paketi sanırım. walla bnm zamanımdaki paketleri biliyorum sonrasında değişiklikler oldu takip edemedim :)

holigan
10/12/2007, 14:10
arkadaşlar ben özellikle denedim yokuşta falan ama direk kayıyorum.. yanlış anlamayın ben acemi değilim sadece ablam kullanırken ona yardımcı olabileceğini düşünüyorum bu özelliğin:):):)

Daywalker
10/12/2007, 14:29

Bu ilginçmiş bilmiyordum bir ara denemeli bakalım nasıl olacak :)

ABNEW
10/12/2007, 15:13
Benim bildiğim hillholder, esp, asr gibi ekipmanların sadece 90bg sj ve 95bg mj motorlarda standart olduğu...

77bg ve 75bg lik motorlar dynamic donanımla bile alınsa asr, esp vb, araçta bulunmuyor...

holigan
10/12/2007, 15:34
yok abi 2008 model active versiyonda bile standart esp asr ve hillholder.en azından FIAT - fiat.com.tr (https://www.fiat.com.tr/grandepunto_donanim.aspx) burda yazıyor.

makineman
10/12/2007, 15:37
yok abi 2008 model active versiyonda bile standart esp asr ve hillholder.en azından FIAT - fiat.com.tr (https://www.fiat.com.tr/grandepunto_donanim.aspx) burda yazıyor.
Donanım listesine dikkat ederseniz bahsettiğiniz özelliklerin yanında (***) şeklinde not var ve alt kısımda bu özelliklerin sadece 95HP Starjet ve 90HP Multijet motor seçenekleri tercih edildiğinde standart olduğu belirtilmiş.

holigan
10/12/2007, 15:45
doğru diyorsun hocam dikkat etmemişim özür dilerim..