PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Silifke-Düzce Yakıt Tüketimi

Honor COOPER
11/08/2011, 11:58
Arkadaşlar dün saat 10:30 da Silifkeden yola çıktım tam dolu depo ile yakıtı Alpetten 3.29 TL den aldım pompa ilk tık ettiğinde dolumu bitirdik.
Güzergahım ise Silifke-Mut-Karaman-Konya-Ankara (otobanından)-Düzce.
Kaynaşlı gişelerde sarı ışık yandı.Toplam mesafe 760Km-Ortalama hızım 90 km/h-süre:8 saat 29 dk.Ortalama Tüketim 4,9 lt/100 km.Kalan Menzil ise 160 Km.
Sürüş tarzımı soracak olursanız bölünmüş yollarda sınır olan 110 km/h geçmedim otobanda özellikle iniş aşağı olan bölümlerde 130 km/h ile ilerledim ama anlık tüketimim 2 lt gösteriyordu zaten,yolculuğun tamamı klima açıktı ama dijital ekranda 3 çentik yani en düşük seviyedeydi ayrıca tek kişiydim ve arkada sadece kişisel giyim eşyalarımın olduğu valiz ve laptopum vardı.yolculuk önceside 4 lastik 32 barda sabitlendi.
Bunları ayrıntılı yazmamdaki sebep forumda 4 kişi klima açık 3.5-4 lt ile uzun yol yaptığını-Bir depo ile 1250 km gittiğini söyleyen arkadaşlardan bunun sırrını öğrenmek içindi.
menzil 4.9 ortalama ile 160 km gösteriyor ise ortalama şu an depoda 7-8 lt arası mazot var yada ben bu performansla devam etseydim 920 km yol yapacaktım.başka hesapla 35 lt mazotla 760 km yol yapmışım.Eğer bu araç 1200 lü km ler gidiyorsa ben niçin 920 de kalıyorum?
90 hp olmasına rağmen 5 vites olması etken olabilirmi?
remaple 109 hp civarı olan aracımdaki bu artış yakıt tüketimine etki ediyor olabilirmi?(Alp Bey eğerki standartlarda sürersem normalden az yakacağını söylemişti.)
Kat iptali ve son susturucu yerine düz boru modifiyesi sizce etkenmidir aşırı tüketime.
Yada bu soruları es geçelim benim bu tüketim verim normal olanda 1200km gidenlermi abartıyor sizce.
Herkese teşekkürler şimdiden yazacakları için.

tafo0911
11/08/2011, 12:17
Onur hocam bence tüketimin normal çünkü yol bilgisayarındaki ortalama hız 90. Ben tatilde Bursadan Muğla Ortacaya 4.4 lt ortalama ile gittim klima açık ve ortalama hızım 81 km civarındaydı.
Daha önceki başka bir denememde ise Bursadan İzmite 70-90 arası bir hızla 3 kişi +bagaj ile ortalama tüketimim 3.7 idi.
Demem şu ki eğer sürekli 90'la dikkatli bir şekilde gidilirse ortalama tüketim 4'ü geçmez dolayısıyla da 1 depoyla 1000 km ve üzeri rahatlıkla yapılabilir.

ultraslan33
11/08/2011, 12:19
hemşerim 1200 km nasıl yapıyolar bende hiç anlamıyorum bende seninkine yakın hatta neredeyse aynı değerlere ulaşıyorum...açıkçası benimde inanasım gelmiyor..

Honor COOPER
11/08/2011, 12:55
Onur hocam bence tüketimin normal çünkü yol bilgisayarındaki ortalama hız 90. Ben tatilde Bursadan Muğla Ortacaya 4.4 lt ortalama ile gittim klima açık ve ortalama hızım 81 km civarındaydı.
Daha önceki başka bir denememde ise Bursadan İzmite 70-90 arası bir hızla 3 kişi +bagaj ile ortalama tüketimim 3.7 idi.
Demem şu ki eğer sürekli 90'la dikkatli bir şekilde gidilirse ortalama tüketim 4'ü geçmez dolayısıyla da 1 depoyla 1000 km ve üzeri rahatlıkla yapılabilir.
O zaman burdan şunu çıkarıyoruz bu değerler için peygamber sabrı gerekli.
benim ortalamamı 90 a çeken en büyük etken 230 km lik ankara düzce arasındaki otobandı 130 lu hızlarda ilerlediğimde iniş aşağı gitmeninde avantajı ile anlık tüketimim 2 lt lerde geziyordu çünki gaza hiç basmıyordum.bölünmüş yollardaki 100110 da ise ortalamam 5 -5.2 civarı idi en sıkıntılı periyod ise silifke-karaman arası virajlı ve rampa yollar idi Karamana vardığımda ortalamam 5.9 idi düşüre düşüre anca 4.9 düşürdüm düzceye varana kadar.
yalnız burda birde şöyle sonuç çıkıyor fire motor puntomlada aynı kullanım şartlarında aynı güzergahı 6.1 lt ortalama ile gelmiştim 2 yıl önce demekki dizel ile fire arasında aynı kullanımla uzun yoldaki tasarrufumuz 100 km de 1-1,5 lt arası ki bu değerin bence daha yüksek olması gerekiyor yanılıyormuyum.

Birkan61
11/08/2011, 13:03
80'i, max. 90'ı geçmeyecek şekilde 5 ve 6.viteste sabit gideceksiniz. Motor frenini kullanmaya çalışıp, gaz pedalına çok nazik basacaksınız hızlandığınız zaman. Hızınızı düşürüp yükseltmek yerine sürekli sabit gitmeye çalışacaksınız.

Peygamber sabrıyla bir depoyla 1200 görülür.

Ama normal şartlarda kullanıpta 1200 km yaptım diyenin yalanını yiyeyim :)

tafo0911
11/08/2011, 13:08
Onur hocam bir de sizin aracınız yazılım sonrası 109 hp, bence bu da tüketime olumsuz yönde etki ediyor.
Fakat yakıt tüketimini düşürmenin en önemli noktası sizin de dediğiniz gibi peygamber sabrı ki bu da bence şart çünkü mazotun litresi 3.75!!!

serkankucuk
11/08/2011, 13:14
Remap yapılmış olması tüketimi olumsuz etkilemez, aksine iyi etkiler çünkü normalde 2500 devirde 120-130 km/h hızları görürken şimdi ise belki de 2000 devirde görüyordur ve bu da yakıt tüketimini azaltacaktır...

Ama Silifke-Karaman arası da gerçekten kötüdür çünkü onlarca kez Toroslar'a tırmanıp iniyorsunuz hele ki Sertavul rampası of of of...

4.9lt ortalama biraz yüksek gibi duruyor ama yolun yarısının kötü olduğunu düşünürsek çok da fazla değil...

tafo0911
11/08/2011, 13:20
Araç yazılım öncesi 2500 devirle 120 130 görüyorsa yazılımdan sonra da aynı devirde aynı hızı görecektir. Devir hız ilişkisinin yazılımla alakası yoktur, şanzımanla ilgilidir...

serkankucuk
11/08/2011, 13:28
Peki yazılımın kattığı nedir acaba?
Alt devirleri güçlendirip, aracı alt devirlerde yüksek hıza kavuşturmak değil midir?

tafo0911
11/08/2011, 13:32
Yazılımın amacı alt devirlerde yüksek hıza çıkmak değildir,aracın alt devirlerde daha güçlü olmasını sağlamaktır. Eğer alt devirlerde daha hızlı gitmek istiyorsanız dişli oranlarına müdahele etmeniz gerekir.

Honor COOPER
11/08/2011, 13:50
Benim yazılım farklı demekki benim hissettiğim aracın 2500 den sonraki inanılmaz gücü ama 2000 devire kadar boşluk ama 2000 deviri geçince anlatılmaz bir ivmelenme.Sanki turbo 2000 den sonra dolmaya başlıyor.ve 2750 de zirve yapıyor gibi.

serkankucuk
11/08/2011, 14:25
Ya Onur abi senin o araba da hiç ekonomi için bişi yapılmış gibi mi duruyor :D Her yerinden performans akıyor arabanın, bence remap uygulamasında özellikle üst devirlerde yüksek performans istenmiş...

tafo0911
11/08/2011, 14:48
Onur hocam bizim m.jetlerde iş yok, Ali Cihangiroğlu'nun üstün yol tutan tdci fiestası bizimkilerin üstünden atlar ve bunu da 3lt ortalama tüketimle yapar:))

Honor COOPER
11/08/2011, 15:07
Ya Onur abi senin o araba da hiç ekonomi için bişi yapılmış gibi mi duruyor :D Her yerinden performans akıyor arabanın, bence remap uygulamasında özellikle üst devirlerde yüksek performans istenmiş...
Serkan hocam valla haklısın aslında ama işte ben beyanı asıl kabul ettiğim için.Geçen pazartesi mersinden silifkeye dönüyorum kumkuyudaki Altın portakal sitesi başlangıçta ışıklarda durdum yanıma Siyah bir Leon geldi eleman bildiğin taciz atışı yapıyor biliyorsan rampa başlangıcı ışık ve baya dik bir rampa olbios otelin oraya kadar 2km kadar sürüyor.kalktık eleman burnu çıkardı benim canavar kendini toparlayınca bildiğin hacamat etti rampa bittiğinde 3 araba fark atmıştım sonra 4 lüleri yaktım yavaşladım eleman yanımdan geçerkenki masumiyet ve utanmışlığını anlatamam aklı sıra benim aracın görünüşüne bakıp şuna bir ders vereyim dedi ama dersini aldı bilmiyorduki 245 nm tork ve 109 beygir bir dizel ünite barındırdığını kaputun altında!:-) bundan sonra Puntolara bulaşmaz gibime geliyor.her vites değişiminden sonraki Turbo zirveleri anlatılmazdı seri vites değişiminin vermiş olduğu avantajı ve tork gücünü fazlasıyla kullandım.Muhtemelen 102 likti Leon ama sonuçta o istedi kapışmayı.

Honor COOPER
11/08/2011, 15:12
Onur hocam bizim m.jetlerde iş yok, Ali Cihangiroğlu'nun üstün yol tutan tdci fiestası bizimkilerin üstünden atlar ve bunu da 3lt ortalama tüketimle yapar:))
Kardeşim O arkadaşımızı nerden tanıyorsun.
Bizim ne haddimize Pancar motorlu(syn.Ali ELÖVER arkadaşımın deyimidir) Fiestalarla kapışmak
Fiesta ayrı klasman o platformdaki Ali bey ve bir kaç arkadaş Fiestanın (heleki eski kasası için de aynı iddadalar)Mitsu EVO dan bile iyi yol tuttuğunu iddaa ettiler zamanında.Bravo aldığımda oyuncak göstergeli dediler kendi göstergelerine bakmadan!

tafo0911
11/08/2011, 15:21
Eski bir fiesta sahibi olarak(artık babam kullanıyor) fordclubtr'ye de üyeyim dolayısıyla bilirim ordaki şahane fiesta muhabbetlerini. 6 yıl kullanmamış olsam o fiestayı gerçekten de inandıracaklardı beni fiesta mucizesine:)

ozay06
11/08/2011, 15:28
Onur bey bahsettiğiniz yoldan her yıl anamura gider gelirim Sizin silifke-mut arası özellikle de mut-karaman arası yakıt tüketiminiz yolun geri kalanı ile kesinlikle aynı olmuyor Bu yolda özellikle bahsettiğiniz tarafa gidişte 100km yoldaki tüketiminiz karaman-konya-ankara arası yolun 200km deki yakıt tüketimine eşittir En azından ben her yıl bu şekilde bir ölçüm yapıyorum Bu duruma birde klima eklenince zaten tüketim iyice coşuyor Diğer arkadaşların bahsettiği yolları tam bilemediğim için yorum yapamayacağım Bence tüketiminiz o yol için uygun

tafo0911
11/08/2011, 15:34
Onur hocam bir de litresi 3.29'dan yakıt aldığını yazmışsın..
Bursa'da 3.80 neredeyse arada 50 krş fark var.
Acaba diyorum tüketiminin biraz fazla olması aldığın yakıtla ilgisi olabilirmi?

ozay06
11/08/2011, 15:45
Onur hocam bir de litresi 3.29'dan yakıt aldığını yazmışsın..
Bursa'da 3.80 neredeyse arada 50 krş fark var.
Acaba diyorum tüketiminin biraz fazla olması aldığın yakıtla ilgisi olabilirmi?

Sanırım onur bey lt bazında hesap yapmış Yanlız arada belirttiği tl hesabını 3,29 dan yapmış Eğer ölçümü sizin rakamınızdan yaparsa tüketim bahsettiğinden daha da fazla çıkacaktır

Honor COOPER
11/08/2011, 15:54
Tevfik hocam mersin dönüşü Tömükte büyük bir Alpet istasyonu var Mersinliler bilir ordan aldım daha öncede almıştım.Hatta tam ölçüm için Silifkede totaldennüstünü doldurdum 15 tl lik daha.Rekabet için yaptıklarını söylüyorlar ama 6 aydır diğer bayilerden 40-50 kuruş arası ucuz satıyorlar euro dizeli sıkıntı olsaydı kokusu çıkardı.bayi karından kısıp kazanıyor olabilirler.ama kapış kapış alıyor millet.

Honor COOPER
11/08/2011, 15:57
Sanırım onur bey lt bazında hesap yapmış Yanlız arada belirttiği tl hesabını 3,29 dan yapmış Eğer ölçümü sizin rakamınızdan yaparsa tüketim bahsettiğinden daha da fazla çıkacaktır
Evet onun için Litre bazında ölçtüm.zaten fazla gelmesi tüketimin 4.9 olması idi.açıkçası bu tarz bir kullanımda 4.3-4.5 arası bekliyordum.Ama belirtilen silifke karaman arası ekstara yük getirdi bana görede tahmimce düz bir yol olsa idi o kısım 4,5 ları görebilirdim.

tafo0911
11/08/2011, 16:02
Zaten bizim belirttiğimiz ve ifade ettiğimiz tüm veriler litre hesabı.
Demek istediğim şu:
Onur bey yolculuğunu litresini 3.29'dan Alpetten aldığı yakıtla yapmış ve ortalamada 4.9 lt yakıt tüketimi olmuş 100 km'de. Eğer yakıtını atıyorum bilindik bir opet'ten,shell'den,bp'den veya total'den almış olsaydı belki tüketimi litre bazında biraz daha düşmezmiydi?

maccoder
11/08/2011, 16:06
Uzun yolsa sanki bana fazla yakmış gibi geldi benim 1.3 multijet evo 75 bg ful depo lamba yanana kadar şehir içinde 700 - 720 km yapıyor tabi klima kapalı bir şekilde nadir açarım klimayı tabi sizinki ful klima açık ve araç 90 bg olduğu için sanırım normal bir değer.

vonali26
11/08/2011, 16:15
Silifke ve Karaman arası ve klima bence yakıtı etkileyen faktör. 90 ortalama gayet başarılı bir ortalama o yola göre bununda etkisi yüksek olsa gerek.

dexter
11/08/2011, 18:00
klima kapalı ankara zonguldak arasını giderken 3,5 gelirken 3,7 ortalamayla geldim.. klima açık olarak fethiye ankara arasında da 4,5 la geldim... klima ile hız önemli bir etken...80-90 ile en az yakıt tüketimi sağlanırken 100-120 ile gidince artıyor... üstelik benim araba 75 beygir...

muratx41
11/08/2011, 20:58
bende gebze-balıkesir arası kullandım puntoyu ortalamam 3.8 di ama 100 geçmedim hiç arada klima actım 2500 devri üzerine cıkmadım böyle tutturdum sallamıyorum mazot o zaman 3.08 den 100 tl aldım gittim geldim 750 km ısık yanmadı ayııp olmasın diye aldım yazdıklarım tamamen gerçektir ama çok sabır gereklidir

bilmec
11/08/2011, 21:54
ilk mesajım foruma ;)

tekirdağ istanbul arası kullanımda merak edip silivride bilgisayarı sıfırladım. hızım genelde 80-90km arası esnek kullandım. 10km mesafeyide yol çalışması yüzünden 30-60 arası gitmek zorunda kaldım. 50km sonundaki yakıt tüketimim 3.1 lt/100km di. tabiki klima kapalı ve gaz pedalını sadece okşadım.

serkankucuk
12/08/2011, 09:53
Serkan hocam valla haklısın aslında ama işte ben beyanı asıl kabul ettiğim için.Geçen pazartesi mersinden silifkeye dönüyorum kumkuyudaki Altın portakal sitesi başlangıçta ışıklarda durdum yanıma Siyah bir Leon geldi eleman bildiğin taciz atışı yapıyor biliyorsan rampa başlangıcı ışık ve baya dik bir rampa olbios otelin oraya kadar 2km kadar sürüyor.kalktık eleman burnu çıkardı benim canavar kendini toparlayınca bildiğin hacamat etti rampa bittiğinde 3 araba fark atmıştım sonra 4 lüleri yaktım yavaşladım eleman yanımdan geçerkenki masumiyet ve utanmışlığını anlatamam aklı sıra benim aracın görünüşüne bakıp şuna bir ders vereyim dedi ama dersini aldı bilmiyorduki 245 nm tork ve 109 beygir bir dizel ünite barındırdığını kaputun altında!:-) bundan sonra Puntolara bulaşmaz gibime geliyor.her vites değişiminden sonraki Turbo zirveleri anlatılmazdı seri vites değişiminin vermiş olduğu avantajı ve tork gücünü fazlasıyla kullandım.Muhtemelen 102 likti Leon ama sonuçta o istedi kapışmayı.

ya o 1.6 benzinli 102bg motoru ne çok arabayı koydular, bizim eski Octavia'da da vardı bence 75'lik Multijet bile zorlar o motoru, ama sizinki farkını koymuş tabi ortaya :) Abi boşver biraz da yaksın be seninki, yaksın yaksın feda olsun ona hatta :)

Honor COOPER
12/08/2011, 12:02
Anladım Serkan kardeşim diyorsunki whisky içen bardak saymaz :-(
Bende çok kafama takmıyorum açıkçası dizel bir puntoyla ilk uzun yolculuğumdu beklentilerimin çok üstü tüketim diye nedenlerinin ne olduğunu öğrenmek istedim.Belkide beni yanıltan çok üzerine düşülerek konfordan ödün verilerek elde edilen tüketim değerleriydi.Bu yazılanlardan sonra çıkardığım sonuç toplam tüketimim normal bir puntodan 3-4 lt fazla olduğu 760 km de.o da dediğin gibi değer sonuçta aracın gerektiği yerlerde seni üzmemesi mutlu edip utandırmamasına.

ozmenomer
12/08/2011, 23:38
hocam konuyla alakası yok ama düzce geçiş yolumuydu istikametmiydi bende düzceliyimde merakım ondan

serkankucuk
13/08/2011, 11:13
Bu ilk uzun yolunsa abi bi gün atla arabana şöyle bi Antep yap ne bileyim Ankara yap normal kullanarak, bir de düzlüğü daha fazla olan bi uzun yolda ne kadar yakar görmüş olursun :)

Honor COOPER
13/08/2011, 11:28
hocam konuyla alakası yok ama düzce geçiş yolumuydu istikametmiydi bende düzceliyimde merakım ondan
Düzce varış noktasıydı halada düzcedeyim kardeşim.

Honor COOPER
13/08/2011, 11:32
Bu ilk uzun yolunsa abi bi gün atla arabana şöyle bi Antep yap ne bileyim Ankara yap normal kullanarak, bir de düzlüğü daha fazla olan bi uzun yolda ne kadar yakar görmüş olursun :)
Dönüşü Ankara'dan-Aksaray-Mersin-Silifke istikametinde yapmayı düşünüyorum zaten Serkan hocam.Bu güzergahta yolun yaklaşık %60 otobandan olacak bakalım bizim yaramaz ne yapacak.

serkankucuk
13/08/2011, 11:38
oo tamam o zaman, yol genelde de rampa aşağı olduğu için ortalama yakıt normalden de bi 0.3-0.5 lt az olur...

Honor COOPER
18/08/2011, 12:13
Evet dün tekrar Düzceden Silifkeye döndüm dönüş güzergahım Düzce-Ankara-Aksaray-Mersinden Silifke toplam yol 810Km-ortalama hız 95km-Ortalama tüketim 4,6lt-Ben eşim ve çocuk.ayrıca baya yüklü bir bagaj.Klima kullanımı %70 gibi.Bu yolun yaklaşık 550km si otobanda geçiyor onun için hız ortalamam yüksek ama yüksek rakımdan alçağa gidildiği için otobanda çoğu yerde 150 li hızlarda 3 lt anlık tüketim gösteriyordu.
Şimdi daha çok sevdim aracımı.dönüşe göre daha uzun yol-daha çok ağırlık ve daha fazla hız faktörlerine rağmen daha az yakmamda gidilen yolun tüketimdeki önemini gösterdi.Bu arada yakıtı shell fuel save aldım 3,66 dan.