PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yolda kaldım zincir kopardı aracım :((

fixer1981
10/08/2011, 17:32
2008 model 74500 km deki aracımla şehirler arası yolda yaklaşık 130 km hızla giderken zincir kopardım neyse çektim kenara usta çağırdık çerkezköyde sanayiden aracı çektik götürdük yaptırdık ancak araç çok silkeliyor özellikle rölantide iken bunu neden yapar servisten arkadaşlar varsa yardımcı olurlarsa çok sevinirim yoğunluktan aracımı servise bırakamıyorum :((

Du Hast
10/08/2011, 18:15
2008 model 74500 km deki aracımla şehirler arası yolda yaklaşık 130 km hızla giderken zincir kopardım neyse çektim kenara usta çağırdık çerkezköyde sanayiden aracı çektik götürdük yaptırdık ancak araç çok silkeliyor özellikle rölantide iken bunu neden yapar servisten arkadaşlar varsa yardımcı olurlarsa çok sevinirim yoğunluktan aracımı servise bırakamıyorum :((
zincir kopardıysa siboblarıda eğmiştir. siboblar eğrildiyse araç düzenli çalışmaz. zincir koparmasında silindir kapağıda açılıp bakılmalıdır. yeni zincir takılıp gönderilmez.

Ziyaretçi049
10/08/2011, 18:18
Bu zincir Triger Zincirimi?

pertry
10/08/2011, 19:41
Aracı 2. el mi aldınız

Ziyaretçi034
10/08/2011, 20:10
zincir kopardıysa siboblarıda eğmiştir. siboblar eğrildiyse araç düzenli çalışmaz. zincir koparmasında silindir kapağıda açılıp bakılmalıdır. yeni zincir takılıp gönderilmez.

sente ayarıyla ilgili olabilirmi diye düşündüm.

sübaplar eğrildiyse sadece onunla kalmaz, muhtemelen iticilerde parçalanmıştır, yüksek bi hız sonuçta

fawori
11/08/2011, 01:28
ilk defa mjet in zincir kopardığını duyuyorum hayret yaw ama masraflı olur segman ayarları kaçmıştır geçmiş olsun.

tayfux
11/08/2011, 01:33
zincir mi kopardı :S hocam masraf ne oldu neler değişti?

Ziyaretci046
11/08/2011, 01:36
oo zincir bi anda kopmaz sahibine birşeyler söylemiştri önceden gittiğin usta uyarmadı mı uyarmadıysa ustaya bi fatura kes hiç zincir ilk çalıştrmada şakur şukur ses yapmıştır gidiyom demiştir sesli çalışma vardır ben sahşen öyle birşeyde direk söylerim zincir gidik hemen sökelm derim triger kayışı konusunda hassasiyetimi herkes bilir :)

WiSTaRiA
11/08/2011, 01:43
Keşke benimle irtibata geçseydiniz... Bizim buralardaymışsınız hemen çorlu haliç otoya çektirtir gereken ne varsa yaptırırdık... Siboplarda problem olabilir... 74000 deki aracı ilk defa duyuyorum zincir kopardığını...
Geçmiş olsun...

FPT
11/08/2011, 01:53
Çok geçmiş olsun. Eğer orijinal kilometrede bir araçsa şaşılacak bi durum kesinlikle fabrikasyon zincirdeki üretim hatasıdır. 156binde doblomda daha yeni ses başladı halledecek zaten yakında

asil
11/08/2011, 01:58
çok ilginç ilk defa multijetin zincir kopardığını duydum 250000km kadar gider diyolardı yanlış hatırlamıyosam.motor kulaklarınıda kontrol ettirin bence.geçmiş olsun.

FPT
11/08/2011, 02:12
160.000 km değişim periyodu :) Yok artık ne alaka derdim zincir bu diyordum ama Dobloda şakır şakır zincir sesi başladı

Du Hast
11/08/2011, 02:22
benim zincir 75 binde başlamıştı ses yapmaya.

sübaplar eğrildiyse sadece onunla kalmaz, muhtemelen iticilerde parçalanmıştır, yüksek bi hız sonuçta
130 la giderken 6. viteste olduğunuzu düşünürsek 2500 civarı bir devir olması lazım. yinede yüksek ve dizel için tehlikeli.
multijetlerde hidrolik iticiler var. kopma anında iticilere zarar verir mi bilmiyorum ama kesinlikle bir kaç tane sibob eğrilmiştir.
günümüz araçlarında yüksek sıkıştırma oranları yüzünden ateşleme odaları iyice daraldı. piston tepesi siboblara kesin vurmuştur.
1990 model isuzu gemini düz dizel motorun triger kayışı kopmuştu. devirde 1500 1800 civarıydı. 2 tane sibob eğmişti. rolantide özellikle soğuk motorda dengesiz ve titreşimli çalılıyor, egzosta patır patır ses yapıyordu. ısınınca azalıyordu siboblar ısınıp biraz genleştiği için.
senteyide tam getirememiş olabilir. işin ehli olmayan usta multijetin sentesini getiremez. triger zinciri değişirken egzantirik ve krank aparatlar tarafından kilitlenir sente kaçmasın diye.

farukileri
11/08/2011, 07:19
benim arabam da şu anda 74100 km de ve hiçbir sorun yok allaha şükür zincirde...geçmiş olsun öncelikle.Yetkili servise bir gidin derim bence orada en azından daha iyi bir şekilde çözüme kavuştururlar sorununuzu

Ziyaretçi034
11/08/2011, 09:11
.
multijetlerde hidrolik iticiler var. kopma anında iticilere zarar verir mi bilmiyorum ama kesinlikle bir kaç tane sibob eğrilmiştir.

corsa ile aynı motor olduğuna göre iticilere zarar veriyor, kendimden biliyorum.

motor konusunda acemiliğimi 2000 liranın üzerinde bi masrafla gidermiştim :rolleyes2:

omer06
11/08/2011, 12:19
geçmiş olsun

pertry
11/08/2011, 13:04

Hiç ses seda çıkmıyor arkadaşın başı bi hayli ağrıdı galiba
son durum nedir merak ettim
benim düşüncem acabanın kilometresi ile oynanmış olabileceği

GP COSKUN
11/08/2011, 13:13
75 binde bırakın zinciri kayış bile kopması olası bir arıza değil
anlattığınız hadisede 130km hız ile seyir halinde iken koptuğunu yazmışsınız bu durumda subapların eğilmemesi gibi bir durum söz konusu olmaz muhakkak zincir koptuğu anda aşağıda açık konumda olan subaplar piston tepesine ğarpmıştır
sadece zincir değişimi ile kurtarılmayacak bir durum var ortada
arıza bu olarak söylensede size ortada şüpheli bir durum var bu süratte zincir kopartıp subap eğmeyecek motor yok maalesef düşünün ilk çalıştırmada yada rolantide koptuğunda bile subaplar eğilir eğer eğilme yok ise zincir koptuğunu sanmıyorum bence bu olayı siz biraz araştırıp üzerine gidin farklı bir durum var ortada

pertry
11/08/2011, 13:37
75 binde bırakın zinciri kayış bile kopması olası bir arıza değil
anlattığınız hadisede 130km hız ile seyir halinde iken koptuğunu yazmışsınız bu durumda subapların eğilmemesi gibi bir durum söz konusu olmaz muhakkak zincir koptuğu anda aşağıda açık konumda olan subaplar piston tepesine ğarpmıştır
sadece zincir değişimi ile kurtarılmayacak bir durum var ortada
arıza bu olarak söylensede size ortada şüpheli bir durum var bu süratte zincir kopartıp subap eğmeyecek motor yok maalesef düşünün ilk çalıştırmada yada rolantide koptuğunda bile subaplar eğilir eğer eğilme yok ise zincir koptuğunu sanmıyorum bence bu olayı siz biraz araştırıp üzerine gidin farklı bir durum var ortada

Evet bende farklı durumdam şüpheleniyorum aracın km si orjinal değil bence

takres
11/08/2011, 14:49
geçmiş olsun km yi yarıya çekmişler sanırm ...

Infortion
11/08/2011, 21:32
Benim 2006 Model 1.3 Multijet 108.000 km'de ses seda yok daha. 75.000 kmdeki araç nasıl bir anda zincir koparır şaşırtıcı. 2. el aldıysanız aracınızı kesin kilometre düşürmüşlerdir. Geçmiş olsun..

okaya
12/08/2011, 15:50
Arkadaşlar normalde bu zincirin ömrü nekadar olması lazım daha önce bu işlerden anlayan fiat'ı bilen birisi 100.000-120.000 garanti gider demişti.ama arkadaşımızın zincir daha önce kopmuş.peki bunun kopmasına sebep olan birşeymi var acaba anlayamadım.

FPT
12/08/2011, 15:57
arkadaşlar servisin önerdiği aralık 160.000 kilometre. Ben yav zincir bu ne gerek var diye düşünürken 157.000km deki doblomda zincir sesini duymaya başladım. İlk çalıştırmalarda şıkır şıkır bir ses duyuyorsanız kısa süreli zincir artık beni değiştir diyor anlamına gelir. Bu zincirin artık uzadığının işareti. Kopmasa bile diş atlayabilir ve kopmayla aynı sonuçları verir. Orijinal kilometredeyse aracın yağ değişimleri yapılmadıysa düzensizse de kopma gibi sonuçlar doğuyor. la bugün bu konuyu bir hayli konuştuk hatta ortak kanımız bu ;)

Ziyaretci046
12/08/2011, 19:02
salı günü doblonun zincirini değiştirecez merak edenler buyursun gelsin ;) otoya bekleriz

fixer1981
13/08/2011, 22:38
Hiç ses seda çıkmıyor arkadaşın başı bi hayli ağrıdı galiba
son durum nedir merak ettim
benim düşüncem acabanın kilometresi ile oynanmış olabileceği

yok hocam çok yoğundum ancak girebilyorum ilginiz için hepinize çok teşekkür ederim arkadaşlar evet iticiler demişsiniz hepsi gitti :(( komple değişti hepsi tapetler varmış onlar da değişti yağı suyu ne var ne yok hepsi gitti yerine yenisi geldi ama eski tadı yok aracın birazda yakıt tüketimim arttı :( bana 890 tl ye maal oldu... eskisi gibi olsa değdi diyecem de maalesef :( subap uçları eğildiyse 1000 km sonra düzelir dediler ama bakalım bekliyorum servise gittim orda eksantrik milinin eğilmiş olabileceğini söylediler ama sökmeden kimse bişey söyleyemiyor ayrıca araç sentede bakalı kullandıkça görecez tek temennim bir daha yolda kalmamak :))

fixer1981
13/08/2011, 22:43
arkadaşlar servisin önerdiği aralık 160.000 kilometre. Ben yav zincir bu ne gerek var diye düşünürken 157.000km deki doblomda zincir sesini duymaya başladım. İlk çalıştırmalarda şıkır şıkır bir ses duyuyorsanız kısa süreli zincir artık beni değiştir diyor anlamına gelir. Bu zincirin artık uzadığının işareti. Kopmasa bile diş atlayabilir ve kopmayla aynı sonuçları verir. Orijinal kilometredeyse aracın yağ değişimleri yapılmadıysa düzensizse de kopma gibi sonuçlar doğuyor. la bugün bu konuyu bir hayli konuştuk hatta ortak kanımız bu ;)

aynen benim aracım daki sorun da bu servis bakımlı değil lüleburgazda özel servise gitmiş gelmiş ilk sahibi olan hayırsız :) ve yağ değişimlerini kafasına göre yapmış adam ve sonuç ayrıca ilk sesi duyduğumda servise gittim ancak 70.000 km bakımından çıktığında sesi kesmişti araç yağla ilgili olduğu söylendi ve birdaha problem yaparsa gel değiştirelim dendi ve ben o sesi bidaha duymadan koptu zincir :(

fixer1981
13/08/2011, 22:47
şimdide subapları eğdiyse 1000 km kullan düzelir diyolar bekliyorum 583 yaptık yeni zincirle hala eski tas eski hamam titreye titreye bi hal olduk rölantide :))

fixer1981
13/08/2011, 22:49
Aracı 2. el mi aldınız
evet aracı ikinci el aldım ve ilk sahibi arcı sadece 2 kez servise götürmüş :gun_band: böylesini vurmak suç olmamalı...

fixer1981
13/08/2011, 22:51

iticiler gitmişte değişti hepsi şimdi de iki muhtemel sorun sebebi varmış birisi sizin dediğinizi gibi subapların yamulması diğeride eksantrik milinin eğrilmesi bakalım bekliyoruz biraz kullan sonra bakalım bu şekilde zararı yok dediler umarım dedikleri gibidir... yani zarar vermez daha fazla...

fixer1981
13/08/2011, 22:57
zincir mi kopardı :S hocam masraf ne oldu neler değişti?

550 parçalar tuttu 250 usta aldı geriside git gel masrafı falan 880 tl harcadım ama değmedi tapepler varmış onlar değişti horoz varmıi itecekler onları dağıtmış onlar değişti artı zincir seti alıdık doğal olarak yağı filtresi sıvı contası antifrizi falan derken 550 ye çıktı sadece parça... bence puntonu satmakla en iyisini yapmışsın :)

fixer1981
13/08/2011, 23:01
Keşke benimle irtibata geçseydiniz... Bizim buralardaymışsınız hemen çorlu haliç otoya çektirtir gereken ne varsa yaptırırdık... Siboplarda problem olabilir... 74000 deki aracı ilk defa duyuyorum zincir kopardığını...
Geçmiş olsun...

gecenin bi yarısı oldu bu iş yoksa illaki servise giderdim ama kaldığım yerde çerkezköy ve kapaklı arası organizenin orası... ya zaten ertesi gün çorluya servise gittik ve bana sadece parça fiyatı olarak 976 tl ücret çıkardılar :(( işçilik dahail değil ve 280-300 tl işçiliği varmış bu işin... çok para yani :)

fixer1981
13/08/2011, 23:04
Çok geçmiş olsun. Eğer orijinal kilometrede bir araçsa şaşılacak bi durum kesinlikle fabrikasyon zincirdeki üretim hatasıdır. 156binde doblomda daha yeni ses başladı halledecek zaten yakında

444 lü numarasından fiata ulaştık ama aracın servis kaydı yokki adamlar doğal olarak yardımcı olmuyorlar bu durumda ama zaten fabrikasyon değil sebebi belli 70000 bakımın bıraktığımda gürsoy otoya oradaki arkadaşlar yağın çamur gibi olduğunu söylediler sebebi buymuş sorunun ama yağlama bakımı yapılınca kesti sesi bizi yanıltan da o oldu...

fixer1981
13/08/2011, 23:13
benim zincir 75 binde başlamıştı ses yapmaya.

130 la giderken 6. viteste olduğunuzu düşünürsek 2500 civarı bir devir olması lazım. yinede yüksek ve dizel için tehlikeli.
günümüz araçlarında yüksek sıkıştırma oranları yüzünden ateşleme odaları iyice daraldı. piston tepesi siboblara kesin vurmuştur.
1990 model isuzu gemini düz dizel motorun triger kayışı kopmuştu. devirde 1500 1800 civarıydı. 2 tane sibob eğmişti. rolantide özellikle soğuk motorda dengesiz ve titreşimli çalılıyor, egzosta patır patır ses yapıyordu. ısınınca azalıyordu siboblar ısınıp biraz genleştiği için.
senteyide tam getirememiş olabilir. işin ehli olmayan usta multijetin sentesini getiremez. triger zinciri değişirken egzantirik ve krank aparatlar tarafından kilitlenir sente kaçmasın diye.

araç serviste kontol edildi sentedeymiş ancak subap ve egzantrik olayından bahsedildi ayrıca subapları hafif eğdiyse bile kullandıkça normale döner dendi ama bunu söyleyen servis değil sanayideki usta... sen dersin dostum böyle bişey olduysa zamanla düzelirmi yoksa illaki açılacakmı tekrar motor aynı sıkıntıyı tekrar yaşarsam ibret için yakarım bu aracı :)

fixer1981
13/08/2011, 23:18
corsa ile aynı motor olduğuna göre iticilere zarar veriyor, kendimden biliyorum.

motor konusunda acemiliğimi 2000 liranın üzerinde bi masrafla gidermiştim :rolleyes2:

ben yaklaşık 900 tl ile başladım bakalım Allah sonumuzu iyi etsin :) gül gibi arabayı sattım benzinli diye gittim elin hurdasını aldım şimdi adam etmeye uğraşıyorum... gerçi araba çok güzel bi model ama bakımsız olması yıktı beni :****wallbash:

vdevir
13/08/2011, 23:30
geçmiş olsun.

aracın geçmişini biliyormusunuz, km orjinal mi?

motorda kullanılan yağın, zincir baklaları aşınması ve zincir boyu uzaması ile göbekten

alakası vardır. Motorunuzda kullandığınız yağa dikkat ediniz.

subaplar pistona bindirştir, parça kopardıysa, gömlekleri de kontorl ettirmek gerekir. Motor açılmışken, ana yatak ve kol yataklara da bakınız.

abulbul08
13/08/2011, 23:45
Geçmiş olsun

fixer1981
13/08/2011, 23:47
geçmiş olsun km yi yarıya çekmişler sanırm ...
olan oldu artık ama umarım öyle bişey çıkmaz en azından aracı satarken ben zor durumda kalmam ama edirne özakıncı fiat servisinden 2010 sonunda 62 bin küsurda kayış değişimi için servise girdiği bilgisini aldım o yüzden kilometrenin orjinal olma durumu yüksek ihtimalmiş servisten bir arkadaşın söylediği artık milletin vicdanına kalmış işimiz bir de bu aracı tanıdığımız vasıtasıyla aldık gelde çık işin içinden...:uhm00000:

fixer1981
13/08/2011, 23:49
Geçmiş olsun

sağol ahmet bey...

fixer1981
13/08/2011, 23:56
geçmiş olsun.

aracın geçmişini biliyormusunuz, km orjinal mi?

motorda kullanılan yağın, zincir baklaları aşınması ve zincir boyu uzaması ile göbekten

alakası vardır. Motorunuzda kullandığınız yağa dikkat ediniz.

subaplar pistona bindirştir, parça kopardıysa, gömlekleri de kontorl ettirmek gerekir. Motor açılmışken, ana yatak ve kol yataklara da bakınız.

çok sağolun... km konusunda ustanın söylediğine inanıyoruz doğal olarak çünkü ful servis bakımlı değil ama ilk kullanıcıdan ve araç alındıkta 5 ay sonra 10.000 bakımına gitmiş bu ortalama ile gittiğini düşünürsek orjinal :)) polyannacılık oyunyorum yani :))

dogus618
19/09/2011, 17:28
ben yaklaşık 900 tl ile başladım bakalım Allah sonumuzu iyi etsin :) gül gibi arabayı sattım benzinli diye gittim elin hurdasını aldım şimdi adam etmeye uğraşıyorum... gerçi araba çok güzel bi model ama bakımsız olması yıktı beni :****wallbash:
BENDE SİZİN GİBİ BAKIMSIZ Bİ ALBEA ALMIŞTIM MULTİJET BAKA BAKA Bİ HAL OLDUM EN SONUNUNDA MOTOR ÜFLEDİ BİZE :) O YÜZDEN SATMAK ZORUNDA KALDIM 2.EL ALIRKEN GERÇEKTEN SERVİS KAYITLARI COK ÖNEMLİ VE AİLEDEN ALDIK ARABAYI GİRDİ BİZE BİDE DIŞARDAN BİLMEDİĞİN BİRİNDEN ALDINMI DAHA COK FECİ OLUR WALLA KASA TEMİZ MOTOR YOKTU BENDE YANİ GÖRÜNTÜ WAR İCRAAT YOKTU
:rip:

Ziyaretçi051
19/09/2011, 17:49
araç zincir kopardığında aksantirik milleri dönmez fakat krank milidönmeye devam eder dolayısı ile pistonlarda o on için açık kalan süpaplara vurarak buların bağlı olduğu hidrolik iticileri kırarlar daha önemlisi eksantrik milinede baskı yaparak yamulmasına neden olabilir aksantrik millerininde kontrol edilmesi gerekir.

cemal arslan
19/09/2011, 20:19
o değilde...iyiki araçta chip tuning yokmuş

yoksa....herkes chipten oldu diyecekti : ))))))))))

meco
26/12/2013, 22:32
Arkadaşlar merhaba

Albea 1,3 multijet aracımla yolda 90 km hızla giderken tak die bir ses geldi ve arıza lambası yanar yanmaz aracı boşa aldım ve araba kendiliğinden stop etti. Sonrasında aracı hiç marş basmadım ve ustaya gösterdim aracımın triger zinciri koptuğunu söledi. Araç 2000 devir bandındaydı ve araç 166 binde acaba sipobları eğmeme ihitmali varmı. Araca ne gibi zarar verir. Sadece trigeri değiştirerek kurtarabilirmiyim. Özellikle oto cevap verirsen sevinirim abi Saygılar.

Ziyaretci046
27/12/2013, 00:48
Subaplarin ustunde tus takimlarindan bircogu kirilmistir ust kapak sokulup degismeden zincir degistirmek mantikli olmas Subaplari multijetler genelde yamultmaz

meco
02/01/2014, 10:36
tşk ederim oto aracı servise çektim subopların yuvası olduğu için eğilmemiş horoz takımı değiştirdiler seti değşitirdiler pompacıya gittik oradaa enjektör ayarı yapıldı saat gibi oldu :)

aaaccc
06/01/2014, 12:16
tşk ederim oto aracı servise çektim subopların yuvası olduğu için eğilmemiş horoz takımı değiştirdiler seti değşitirdiler pompacıya gittik oradaa enjektör ayarı yapıldı saat gibi oldu :)

Aynı sorun benimde başıma geldi. Çok kötü oldu yolda kalmak vs neysede insan üzülüyor gözü gibi baktığı arabanın bozulmasına. Size bir şey sorabilir miyim?

Sonuç olarak bu iş ne kadar tuttu? Bana şuan servis tahmini 2500 tl çıkardı.