PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Serviste fren balatası bilmecesi

ozmenomer
09/08/2011, 23:16
arkadaslar gecen hafta aracımı 20.000 bakımına götürdüm ve teslim ederken balatalarınızın 30.000 de değişeceği kararına varıldı dendi. balata dediğin bittiğinde ışık yakmazmı neden bitmeden değiştireyimki servis eyüp göker oto o yüzden birmota gitmeyi düşünüyorum. birde ben değiştirmek istemiyorum diyede bir hakkım var mı? tecrübeli arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

GP COSKUN
10/08/2011, 00:06
ömer araçlarımızda balata sensörü var tabiki
yanlız önde ve tek tarafta bulunmakta
balata ışığı yandıktan sonra en kısa zamanda bu şekilde kullanmadan değiştirmelisinki
diske zarar vermeden sadece balata değişimi ile kurtarırsın
değiştirip değiştirmemek sana kalmış tabiki

fawori
10/08/2011, 01:00
istanbul trafiğinde normal abi dur kalk fren dur klak fren ne olucaktı.

ozmenomer
10/08/2011, 09:50
balata ışığı yandıktan sonra en kısa zamanda bu şekilde kullanmadan değiştirmelisinki

meseleyi anladım abide sanki bana biraz yaptırımmış gibi geliyor hani misal 30binde değilde 35 binde biticek neden illa bakımla yaptırıyımki diye düşünüyorum. teşekkür

kara kız
10/08/2011, 12:10

buzamana kadar fren balatası sensörünün devreye girdiğini görmedim..ılk balataları değiştiğimde kabloların koptuğunu gördüm servisin tavsıyesi uzerine ucuz olan kablosuz balata taktım..su an hala onları kullanıyorum aracım 76.ooo km de ve sıkıntı yok...

ozmenomer
10/08/2011, 12:38
buzamana kadar fren balatası sensörünün devreye girdiğini görmedim..ılk balataları değiştiğimde kabloların koptuğunu gördüm servisin tavsıyesi uzerine ucuz olan kablosuz balata taktım..su an hala onları kullanıyorum aracım 76.ooo km de ve sıkıntı yok...

heh bende tam bundan bahsediyorum ne kadardır kullanıyorsunuz en sonki balataları illa bakımlarda değiştirmek zorundaymısız gibi bırakıyor servisler

saitbaransel
10/08/2011, 14:06
valla ben 15.000 de değiştiriyorum ne olur ne olmaz sonuçta fren bu kendi canımı geçtim insanları dusunmek lazım birazda

bahadir77
10/08/2011, 20:40
fren balatalarının ortalama omru 20.000 km oldugu ıcın degıstırıyorlar.
sızın dedıgınıze gore de neden yag ve hava fıltresı degıstırıyoruz onların da belkı omru henuz bıtmemıs oluyor. bence servıslerde yapılan degısımler uretım esnasında fabrıka degerlerıne gore yapılıyor. 20.000 de yada 30.000 de yada farklı bır km de degısmesının sıze zararından cok yararı vardır. bakımlı araba her zaman guven konusunda mınımum sıkıntıyı yaratır.

saygılarımla.

erosistanbul
10/08/2011, 21:03
dostum hiç düşünmeden değiştir. fazla pahalı bişey değil zaten. banada servis değiştirmeme gerek yok, daha idare eder demişti. 30bin deyken diski spiralletmek zorunda kaldım.

bvulgari
10/08/2011, 21:17
fren balatalarının ortalama omru 20.000 km oldugu ıcın degıstırıyorlar.
sızın dedıgınıze gore de neden yag ve hava fıltresı degıstırıyoruz onların da belkı omru henuz bıtmemıs oluyor. bence servıslerde yapılan degısımler uretım esnasında fabrıka degerlerıne gore yapılıyor. 20.000 de yada 30.000 de yada farklı bır km de degısmesının sıze zararından cok yararı vardır. bakımlı araba her zaman guven konusunda mınımum sıkıntıyı yaratır.

saygılarımla.
Fren balatasının fabrika değeri falan olmaz. Frene basmassın uzun yol yaparsın 80-100.000 km gider zırt pırt fren yapıp durursun 5-10.000 km gider.. Serviste bitmeden fren balatası değiştirmenin fazladan para ve işçilik ücreti vermek dışında hiçbir manasızlığı yoktur.. Yağ bu şekilde değil..Hava filtreside bulundugun ortama göre değişir kışın daha çabuk kirlenir yazın daha geç kirlenir..Yada istanbulda daha çabuk kirlenir ormanda daha geç kirlenir gibi.
Sen git servis ne derse onu yap orda değiştirt tabi o ayrı mevzu..Karışacak değilim.

makeles
11/08/2011, 10:44
değiştirmeden önce daha ne kadar gidebileceğini sorun..
30bin bakımda servis 40bin de değiştiririz demişti.. şuan 66bin km oldu..
en son bakımda 20bin km sonra değişim notu düşmüşler..
bu gidişle en az 90-100bin km kullanıcam gibi..

visions
14/08/2011, 00:01
selam aynı sorun bendede oldu 40000km degişmesi gerkiyor dediler disk -balatalar ben değiştirmedim 50000 km bakıma gittim gecen gün azalmiş dediler degişmesi lazım yıne değiştirmedim benim tahminim 60000km bakımda değiştirecem:))

bahadir77
14/08/2011, 02:08
Fren balatasının fabrika değeri falan olmaz. Frene basmassın uzun yol yaparsın 80-100.000 km gider zırt pırt fren yapıp durursun 5-10.000 km gider.. Serviste bitmeden fren balatası değiştirmenin fazladan para ve işçilik ücreti vermek dışında hiçbir manasızlığı yoktur.. Yağ bu şekilde değil..Hava filtreside bulundugun ortama göre değişir kışın daha çabuk kirlenir yazın daha geç kirlenir..Yada istanbulda daha çabuk kirlenir ormanda daha geç kirlenir gibi.
Sen git servis ne derse onu yap orda değiştirt tabi o ayrı mevzu..Karışacak değilim.

neden bu konuyu ustunuze aldınız bılemıyorum. böyle bır cevap vermenıze de gerek yoktu.

ayrıca 35.000 tl nın uzerınde para verıpte aldıgımız araclara 100-150 tl lık fren balatasını yılda 1 yada 2 yılda 1 degıstırmenın (bıtmemıs olmasa bıle) butcemızı sarsacagıı yada sevıslerın zengınlesegını dusunmuyorum.
fren balatası yanı bu hayata tutunmanızı saglayan guvenle durmanızı saglayan en onemlı 2-3 malzemeden bırı.
oyuzden bıtsın bıtmesın uygun km.lerde degıstırmek en mantıklısı...

tayfux
14/08/2011, 03:22
bencede değiştir 20 bin az rakam değil..

xnode
14/08/2011, 13:19
Fren balataları kablolu ve kablosuz oluyor. Eğer araç üzerinde kablosuz fren balatalarından var ise doğal olarak ikaz vermiyor bilginize.

cnc
15/08/2011, 15:51
peki 20 bin bk a ne odediniz

OzzY
15/08/2011, 16:23
neden bu konuyu ustunuze aldınız bılemıyorum. böyle bır cevap vermenıze de gerek yoktu.

ayrıca 35.000 tl nın uzerınde para verıpte aldıgımız araclara 100-150 tl lık fren balatasını yılda 1 yada 2 yılda 1 degıstırmenın (bıtmemıs olmasa bıle) butcemızı sarsacagıı yada sevıslerın zengınlesegını dusunmuyorum.
fren balatası yanı bu hayata tutunmanızı saglayan guvenle durmanızı saglayan en onemlı 2-3 malzemeden bırı.
oyuzden bıtsın bıtmesın uygun km.lerde degıstırmek en mantıklısı...

isafa ne gerek var peki? ayda 1 değiştireyim ozaman yada her gün değiştireyim yağı filtreleri vs bakımlı olsun.

uygun km diye bişey yok denildiği gibi bitmesi/bitmesine yakın olduğu gözle çok rahat görülür zaten.

40000kmdeyim, 20000kmde bakıldı daha yarıya gelmemiş ama sertleşmiş bunlar değiştirelim dedi usta değiştirdik. 40000de bakıldı değişmedi vs.

wosswoss
15/08/2011, 16:39
benimde fren balatalarından ıslık sesi geliyor ama 40binde dostum baktı gayet sağlam değiştirme dedi..ama ıslık sesine takıldım kaldım artık 50binde değiştircem :)

ozmenomer
16/08/2011, 12:19
peki 20 bin bk a ne odediniz
20 bine 430 tl para ödedim göker oto da arkadaşın dediği olaya gelirsek 30 milyarlık arabaya binme meselesine balatada değişse 600 olacak neden vermek zorunda olayımki. bence balata 20.000 de değişmez .

lektonstar17
16/08/2011, 12:36
20 bine 430 tl para ödedim göker oto da arkadaşın dediği olaya gelirsek 30 milyarlık arabaya binme meselesine balatada değişse 600 olacak neden vermek zorunda olayımki. bence balata 20.000 de değişmez .

periyodik bakım için 430 tl çok değilmi yavvv. Allahtan arabamız fiat,ya ford yada toyota falan olsaydı milyarı bırakıcaktık heralde servise.
ha bide aklıma gelmişken sorayım 5000 de serviste yağı değiştirmeyi düşünüyorum acaba bana kaça patlar ?

ozmenomer
16/08/2011, 16:27
periyodik bakım için 430 tl çok değilmi yavvv. Allahtan arabamız fiat,ya ford yada toyota falan olsaydı milyarı bırakıcaktık heralde servise.
ha bide aklıma gelmişken sorayım 5000 de serviste yağı değiştirmeyi düşünüyorum acaba bana kaça patlar ?
tabiki cok ama garanti korkusuna veriyoruz napalım. 5000 yağ değişiminde yağ filtresinide değiştircekler yağ zaten 80 desen filtre 15 işçilik falan yine 150 bitek hava filktresi eksik işte

aykut_1914
16/08/2011, 22:15
5bine kadar yapılan yağ kontrolleri ücretsiz diye biliyorum ama yanlış mı biliyorum?

bahadir77
17/08/2011, 00:14
isafa ne gerek var peki? ayda 1 değiştireyim ozaman yada her gün değiştireyim yağı filtreleri vs bakımlı olsun.

uygun km diye bişey yok denildiği gibi bitmesi/bitmesine yakın olduğu gözle çok rahat görülür zaten.

40000kmdeyim, 20000kmde bakıldı daha yarıya gelmemiş ama sertleşmiş bunlar değiştirelim dedi usta değiştirdik. 40000de bakıldı değişmedi vs.

soylemek ıstedıgım o degıl. her parcanın tabııkı bır omru var. bak fren balataların bıtmemıs ama sertlestıgı ıcın degıstırdın. belkı degıstırmemıs olsan allah esırgesın tutması gereken yerde fren mesafesını uzatsa ufak captada olsa kaza yapabılırdın.o yuzden soylemek ıstedgım 100-150 tl ıcın ufak hesaplardan kacınalım degısmesı gereken parcayı zamanında degıstırelımkı aracımız omru uzun olsun.
sadece frenler ıcın degıl soylemek ıstedıgım perıyodık olarak bakımda kontroledılen hersey ıcın gecerlı omrunu tamamlamaya yada kullanım ıslevınde motora yada araca zarar veren parcaların degısmesı taraftarıyım.
aynı durum lastıkler ıcınde gecerlıdır. yeterlı km yı yapmıs dıs aralıgı azalmıs yada artık az kullanıldıgı ıcın sertlesmıs lastıklerın de degısmesı gerektıgını dusunuyorum.

trafıkte her gun goruyorum egzosundan sıyah dumanlar ata ata gezen aracları bakımları duzgun olsa o kadar kotu gaz salarlarmıydı pekı...

herkesın fıkrıne saygı duydugumuda belırttım. ben tıtız bır adamım. boyle seylere takılırım.

temız araba+bakımlı araba=maximum koruma

mrfee
17/08/2011, 11:34
valla benim araç 37 binde şuan.geçenlerde 30 bin km bakımında 5 bin kullandıktan sonra değiştirilmeli diye not yazmışlardı . şuan frenler fena değil, herhalde 40 binde hem bakım hemde balatayı yaptıracağız gibi gözüküyor. km ler ne zaman geliyor geçiyor anlamış değilim. arabam 2008 ben hep servise gittim ama artık servise gitme konusunda kararsızım. 20 veya 40 binkm bakımları en az 400 tl.+ balata en az işçilik dahil 150 tl toplam 550-600 tl
sanayi de olsa 200 tl ,50 tl balata toplam 250 tl iş biter bilemedin 300 olsun

OzzY
17/08/2011, 13:37
soylemek ıstedıgım o degıl. her parcanın tabııkı bır omru var. bak fren balataların bıtmemıs ama sertlestıgı ıcın degıstırdın. belkı degıstırmemıs olsan allah esırgesın tutması gereken yerde fren mesafesını uzatsa ufak captada olsa kaza yapabılırdın.o yuzden soylemek ıstedgım 100-150 tl ıcın ufak hesaplardan kacınalım degısmesı gereken parcayı zamanında degıstırelımkı aracımız omru uzun olsun.
sadece frenler ıcın degıl soylemek ıstedıgım perıyodık olarak bakımda kontroledılen hersey ıcın gecerlı omrunu tamamlamaya yada kullanım ıslevınde motora yada araca zarar veren parcaların degısmesı taraftarıyım.
aynı durum lastıkler ıcınde gecerlıdır. yeterlı km yı yapmıs dıs aralıgı azalmıs yada artık az kullanıldıgı ıcın sertlesmıs lastıklerın de degısmesı gerektıgını dusunuyorum.

trafıkte her gun goruyorum egzosundan sıyah dumanlar ata ata gezen aracları bakımları duzgun olsa o kadar kotu gaz salarlarmıydı pekı...

herkesın fıkrıne saygı duydugumuda belırttım. ben tıtız bır adamım. boyle seylere takılırım.

temız araba+bakımlı araba=maximum koruma

aynı şeyi söylüyoruz aslında, bu mesajdaki herşeye katılıyorum. yılı doldu diye lastik değiştirdim. 40000de triger değiştirdim. 12 binde fren hidroliği değiştirdim vs. benim takıldığım nokta bitmese bile her sene değiştirin yazınız. bu gereksizdir. kontrol tabiki yapılmalı ama bitmemişse sertleşmemişse nolcak 150 tlden diyip balata veya başka birşeyi değiştirmek anlamsız.

ozger66
18/09/2011, 14:51
Arkadaşlar bir çok araca bindim fiata ilk defa biniyorum. Ortalama bir kullanıcı için 20.000, 40.000 km rakamları fren balatası için bana çok erken gibi geliyor. Bu kadar kalitesiz mi?