PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Marş sorunu acil yardım lütfen..

xnode
31/07/2011, 19:00
Bir saat kadar önce, aracımın ayna anahtarını söküp temizledim, soketini filan çıkardım. Bir de şerit ledlerden almıştım onun iki kablosunu akü başlarına değdirerek çalışıp çalışmadığını kontrol ettim. Bunun dışında birşey yapmadım açıkçası..

Sorunu görmek için video'ya kaydettim :(
Dailymotion - Marş problemi - Oto-Moto Kanalı (https://www.dailymotion.com/video/xk9bi0_mary-problemi_auto)

Az önce dışarı çıkmak için marşa ilk bastığımda ekranda Radyatör vs. sırayla birsürü ileti çıktı ve motor birkaç döndükten sonra stop etti. Şimdi marşa basıyorum ancak tüm göstergeler sıfıra iniyor ve tırıııııııkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk şeklinde kesintisiz bir ses geliyor kontağı kapatıncaya kadar.

Bu arada sunroof, elektrik sistemi lambalar vs. normal çalışıyor. Kontak açıldığında tüm lambalar normal bir biçimde çalışıyor. Ancak marşa bastığımda motor dönmüyor ve tırıııkkkkkkkkkkkkk diye kesintisiz bir ses devam ediyor..
Sorun neden olabilir ? Dışarı da çıkmam gerekiyor acaba kendim çözebilir miyim :(

Çok canım sıkıldı..

xnode
31/07/2011, 20:03
Problemi video'ya kaydettim. Umarım problemin anlaşılmasına katkısı olur.

Dailymotion - Marş problemi - Oto-Moto Kanalı (https://www.dailymotion.com/video/xk9bi0_mary-problemi_auto)

iris19
31/07/2011, 21:14
selenoid arzası gibi görünüyor.bu arada ayna anahtarı nerede bulunuyor.

xnode
31/07/2011, 21:17
Pardon ayna anahtarı derken şu cam açıp kapama düğmesi ve aynayı hareket ettiren yuvarlak butondan bahsetmek istemiştim. Sol tarafta kol dayamanın yanındaki..

tayfux
31/07/2011, 21:23
akünün kutup başlarını ve kabloları kontorl edin hemen muhtemelen iletimsizlik var..

E_N_D_E_R_
31/07/2011, 22:24
geçmiş olsun. bence bir servise gitmelisin. araçlarımız elektronik daha büyük iş alma başına derim.

sfkbrtn
31/07/2011, 23:07
akü kutup başlarını kontrolde fayda var daha önceki arabamda benzer bir sorunda işe yaramıştı

tayfux
31/07/2011, 23:30
nasıl oldu cem baktın mı kontrol ettin mi?

xnode
31/07/2011, 23:48
Evet akü kutup başlarını kontrol ettim ancak ondan değil sanırım. :( Çünkü sorun devam ediyor. Yarın aracın olduğu yere bir tamirci çağırmak gerekecek sanırım...

Farlarda, camların açılıp kapanmasında ve teybin çalışmasında ve sunroof'un açılıp kapanmasında bir sorun olmuyor yani bir zayıflık söz konusu değil.. Acaba marş motoru ile ilgili bir sorun mu var.. Ama buna yol açacak birşey yapmadım, denk mi geldi acaba :(

tayfux
01/08/2011, 00:28
aynı olay bana da olmuştu kutup başları oturuyor ama kutup başlarının uçlarındaki teller kutup başına değmiyordu tam olarak ve orada beyaz beyaz kurum oluşmuştu..teller tam oturtulunca düzelmişti..

Du Hast
01/08/2011, 00:34
takviye ile birlikte marş yapın derim
akü sorunu gibi görünüyor

xnode
01/08/2011, 00:47
Açıkçası takviye kablom var. Ancak takviye yaparsam farklı bir arızaya neden olabilirim endişesi ile denememiştim...

Yarın sabahtan aracın başına inerek hem kutup başlarını tamamen söküp tekrar takayım hem de takviye ile çalıştırmayı deneyeyim bakalım.

tayfux
01/08/2011, 00:50
Açıkçası takviye kablom var. Ancak takviye yaparsam farklı bir arızaya neden olabilirim endişesi ile denememiştim...

Yarın sabahtan aracın başına inerek hem kutup başlarını tamamen söküp tekrar takayım hem de takviye ile çalıştırmayı deneyeyim bakalım.
cem kutup başarına bağlanan kablolara çok iyi bak..bence sorun aküden değil aküden olsa en başında skydome açılacağını düşünmüyorum çünkü orası sağlam elektrik ister diye tahmin ediyorum..

xnode
01/08/2011, 00:54
Ben de aynı şekilde düşünüyorum. Akünün gücünün yeterliliğini test etmek için sunroof'u açıp kapattım, yanısıra aracımda çok güçlü bir müzik tesisatı var ondan da ses aldım, lambaları açtım kapattım. Video'da dikkat ettiyseniz, gösterge ışıklarında da hiç güç kaybı yok.

Eski araçlarda marş motorunun kömürlerinde sorun olduğunda "tık" der ve hiç ses olmaz. Bunda o da yok, kontağı kapatıncaya kadar tırttt sesi geliyor..

Zaten marş motoru hiç dönmüyor. Birkaç tur atsa belki aracı çalıştıracak. Starter denen zımbırtıda sorun oluşmuş olabilir mi ? Çünkü direkt o sinir bozucu tırtttttt ses geliyor ve kontak tamamen kapatılıncaya kadar kesilmiyor.

tayfux
01/08/2011, 00:59
Ben de aynı şekilde düşünüyorum. Akünün gücünün yeterliliğini test etmek için sunroof'u açıp kapattım, yanısıra aracımda çok güçlü bir müzik tesisatı var ondan da ses aldım, lambaları açtım kapattım. Video'da dikkat ettiyseniz, gösterge ışıklarında da hiç güç kaybı yok.

Eski araçlarda marş motorunun kömürlerinde sorun olduğunda "tık" der ve hiç ses olmaz. Bunda o da yok, kontağı kapatıncaya kadar tırttt sesi geliyor..

Zaten marş motoru hiç dönmüyor. Birkaç tur atsa belki aracı çalıştıracak. Starter denen zımbırtıda sorun oluşmuş olabilir mi ? Çünkü direkt o sinir bozucu tırtttttt ses geliyor ve kontak tamamen kapatılıncaya kadar kesilmiyor.
cem benim başıma gelen ile birebir uyuşuyor inşallah benim dediğim gibi basit birşeydir..

xnode
01/08/2011, 01:11
Valla Tayfun'cum, ECU'da falan sorun olmasın da, geri kalan herşey yaptırılır. Gerekirse marş motoru da alırız, aküyü de yenileriz. Sonuçta bunlar miyadı olan ve dolan şeyler. Değişmesi gerekiyorsa değişir..

Yardım ve bilgilendirmeleriniz için hepinize çok teşekkür ederim. Tam giyinmiş ve biryere gidiyordum, böyle birşey başıma geldi çok canım sıkıldı :( Ama daha çok kendime canım sıkıldı, gittim kurcaladım sağı solu ondan oldu bu sanırım. Bir daha ellemem artık aracı :(

tayfux
01/08/2011, 01:12
Valla Tayfun'cum, ECU'da falan sorun olmasın da, geri kalan herşey yaptırılır. Gerekirse marş motoru da alırız, aküyü de yenileriz. Sonuçta bunlar miyadı olan ve dolan şeyler. Değişmesi gerekiyorsa değişir..

Yardım ve bilgilendirmeleriniz için hepinize çok teşekkür ederim. Tam giyinmiş ve biryere gidiyordum, böyle birşey başıma geldi çok canım sıkıldı :( Ama daha çok kendime canım sıkıldı, gittim kurcaladım sağı solu ondan oldu bu sanırım. Bir daha ellemem artık aracı :(
cem sen yarın direk a git olmadı ara gelsin bi baksın bakalım..

xnode
01/08/2011, 01:17
Hocam araç çalışmıyor ki, keşke çalışsa da gitsek. İşin ilginç tarafı önümüzdeki hafta 'a uğrayıp fren balataları ve rotlara baktırmak istiyordum. Akşam 'ı cepten aradım ama meşgule aldı, pazar gecesi diye de rahatsızlık vermeyeyim dedim.

Acaba telefon etsek gelir bakar mı hiç bilmiyorum, yarın sabahtan arayayım olmazsa...

tayfux
01/08/2011, 01:19
Hocam araç çalışmıyor ki, keşke çalışsa da gitsek. İşin ilginç tarafı önümüzdeki hafta 'a uğrayıp fren balataları ve rotlara baktırmak istiyordum. Akşam 'ı cepten aradım ama meşgule aldı, pazar gecesi diye de rahatsızlık vermeyeyim dedim.

Acaba telefon etsek gelir bakar mı hiç bilmiyorum, yarın sabahtan arayayım olmazsa...
bende bugün saat 4 gibi konuştum..gelir heralde kırmaz bizleri..

xnode
01/08/2011, 01:22
Valla gelirse öyle iyi olur ki, aslında 1 km uzakta oto elektrikçi falan var ama elletmek istemiyorum aracımı tanımadığım ve işinin ehli olduğundan emin olmadığım insanlara. Hoş 'la da yüzyüze tanışma fırsatımız olmadı ama buradan yazışmışlığımız var...

tayfux
01/08/2011, 01:30
Valla gelirse öyle iyi olur ki, aslında 1 km uzakta oto elektrikçi falan var ama elletmek istemiyorum aracımı tanımadığım ve işinin ehli olduğundan emin olmadığım insanlara. Hoş 'la da yüzyüze tanışma fırsatımız olmadı ama buradan yazışmışlığımız var...
aynen haklısın.. halleder kafana takma..

xnode
01/08/2011, 22:15
Evet bugün geldi ve aracı takviye ile çalıştırabildik.
Enteresan bir biçimde akümüz miyadını doldurmuş.. Yeni bir akü taktık şu anda bomba gibi oldu.

Yorum ve yardımlarını esirgemeyen herkese teşekkür ederim.
la bütün gün araçta ne var ne yok baktık. Araçtan seyir halinde ve dönüşlerde bir uğultu geliyordu, sol ön rulman rulmanı değiştirdik ve güzel oldu. Oto'ya teşekkür ediyorum.

Netice itibarıyle, Sayfa 1'de video'da bulunan sorunla karşılaşırsanız sorun Akü'nüz..
Saygılar.

Bunlar da bugünden birkaç foto.

https://img850.imageshack.us/img850/6418/s6300233.jpg

https://img405.imageshack.us/img405/6549/s6300232b.jpg

tayfux
01/08/2011, 23:57
geçmiş olsun cem sorunun hallolmasına çok sevindim bu arada senin araç arkadan feci duruyor :)

vdevir
02/08/2011, 00:10
geçmiş olsun..

günümüzde ECU tarafından yönetilen motorlarda akıllı çalıştırma sistemi " smart start"

vdevir
02/08/2011, 00:17
Geçmiş olsun..

günümüzdeki yeni nesil motorlarda kontrol ECU dadır. Marş motoru ECU tarafından tahrik edilir, buna "smart start" deniyor. Kontağı açtığınızda ECU marş yapmaya engel bir durum var mı yok mu değerlendiriyor, eğer okeyse, marşa bastığınızda, marşdan gelen sinyal ECUya girer,ve buradan ECU marş motorunun selenoitine çıkış verir.Şayet marş şartına engel bir durum varsa, bu sinyal gönderilmez ve araç çalışmaz.Eğer aracınızın ECUsunda ki datasette bu algoritma aktifse, aracınızı çalıştıramazsınız.

isterseniz bir yetkili servis desteği alın, daha ciddi hasarlara neden olabilir. ayrıca takviyeyi de kullanma klavuzundaki prosedüre göre yapın.

Du Hast
02/08/2011, 02:11
Evet bugün geldi ve aracı takviye ile çalıştırabildik.
Enteresan bir biçimde akümüz miyadını doldurmuş.. Yeni bir akü taktık şu anda bomba gibi oldu.

Yorum ve yardımlarını esirgemeyen herkese teşekkür ederim.
la bütün gün araçta ne var ne yok baktık. Araçtan seyir halinde ve dönüşlerde bir uğultu geliyordu, sol ön rulman rulmanı değiştirdik ve güzel oldu. Oto'ya teşekkür ediyorum.

Netice itibarıyle, Sayfa 1'de video'da bulunan sorunla karşılaşırsanız sorun Akü'nüz..
Saygılar.

Bunlar da bugünden birkaç foto.

https://img850.imageshack.us/img850/6418/s6300233.jpg

https://img405.imageshack.us/img405/6549/s6300232b.jpg
demiştim hocam :)
skydome, farlar v.s. gibi donanımlar için akü yeterli enerjiyi verebiliyor ama marş gibi çok fazla akım çeken donanımlara akü bozulduysa yetmiyor. eski sistem araçlar olsa marş gıv gıv eder almazdı yeni nesil araçlar böyle :)

Ziyaretci046
02/08/2011, 13:33
evet gidip yerinde arıza tespit cihazımızla arıza kodlarını okuyup gördük gerekeni yaptık uğultu vardı sol ön tekerlek rulmanını değiştirdik yeni aküsü takıldı atık sigortaları iç aydınlatma lambaları yanmaya başladı punto güzel yapılan işlemler yerinde olay bu ayrıca Ecu bir problem yok yetkili servis desteği alıcak birşeyde yok arıza belli çözümde belli :) gerisi hikaye

macsea
02/08/2011, 14:08
evet gidip yerinde arıza tespit cihazımızla arıza kodlarını okuyup gördük gerekeni yaptık uğultu vardı sol ön tekerlek rulmanını değiştirdik yeni aküsü takıldı atık sigortaları iç aydınlatma lambaları yanmaya başladı punto güzel yapılan işlemler yerinde olay bu ayrıca Ecu bir problem yok yetkili servis desteği alıcak birşeyde yok arıza belli çözümde belli :) gerisi hikaye

helal olsun bu olayda kaçmadı senden:tongue00:

umit
02/08/2011, 16:26
ya kıskanıyorum bu izmir lileri hep izmir de yaşamak istemişimdir 2 sene askerlik yaptım doyamadım, şuraya bak fiat yetkili servisi - müşteri ilişkisi değil resmen arkadaşlık, benim aracım arıza yapacak yetkili servisim benim ayağıma gelecek bunda ala güzel ne olabilir, birde nispet yapmıyorlarmı aracı bilgisayara bağladık işte rulman değiştirdik vs. harikasınız bey, aç bir şube şu istanbul a... bu ayağa servis kaça patlıyor bu arada:) dermişimmm...

tayfux
02/08/2011, 16:33
bravo :)geçen konuştuklarımızı unutmadın değil mi :)

Ziyaretci046
02/08/2011, 20:58
teşekkür ederim yolu düşen herkesi beklerim oto olarak grandepunto tamir ve bakım servisi boşu boşuna demiyoruz biz burdayız sizleri de bekleriz fazla tamir ve bakım ücreti ödemek istemiyosanız ve işinizin düzgün ve garantili olmasınada önem veriyosanız başka bir alternatif düşünmenize gerek yok :)

macsea
03/08/2011, 10:47
ya kıskanıyorum bu izmir lileri hep izmir de yaşamak istemişimdir 2 sene askerlik yaptım doyamadım, şuraya bak fiat yetkili servisi - müşteri ilişkisi değil resmen arkadaşlık, benim aracım arıza yapacak yetkili servisim benim ayağıma gelecek bunda ala güzel ne olabilir, birde nispet yapmıyorlarmı aracı bilgisayara bağladık işte rulman değiştirdik vs. harikasınız bey, aç bir şube şu istanbul a... bu ayağa servis kaça patlıyor bu arada:) dermişimmm...

lütfen ama nazar değdirmeyelim izmir ekibine :prop0000:

pertry
03/08/2011, 12:32
Çok ilginç bi durum Marş Motoru dönüyor fakat dişliler volana gitmiyor sanki ama böyle bile olsa göstergeler gitmemesi gerek buda kısa devreden kaynaklanabilir.
Bence marj motorunuz ve akününzde problem
Marş kömürleri kollektöre tam baskı yapmıyor olabilir yada marş motorunun rotoru metal kısma değip kısa devreye yol açıyor olabilir.

umit
03/08/2011, 14:05
Çok ilginç bi durum Marş Motoru dönüyor fakat dişliler volana gitmiyor sanki ama böyle bile olsa göstergeler gitmemesi gerek buda kısa devreden kaynaklanabilir.
Bence marj motorunuz ve akününzde problem
Marş kömürleri kollektöre tam baskı yapmıyor olabilir yada marş motorunun rotoru metal kısma değip kısa devreye yol açıyor olabilir.

bence sanki oto oraya gelicek sorununu çözecek, aracını bilgisayara bağlayıp,akünü ve aks rulmanını değiştirecek, mutlu mesut vedalaşacaksınız:)

pertry
03/08/2011, 19:33
bence sanki oto oraya gelicek sorununu çözecek, aracını bilgisayara bağlayıp,akünü ve aks rulmanını değiştirecek, mutlu mesut vedalaşacaksınız:)
aks rulmanımı

ERDEM1907
03/08/2011, 19:50
sorunun çözülmesine sevindim. a da helal olsun halletmiş sorunu. Her zaman diyorum İzmir deki Fiatcılar çok şanslı biz İstabul da böyle güvenilecek usta bulamıyoruz

acRep
03/08/2011, 19:53
:D :D :D

Oooo lar çoğaldıı :D

umit
05/08/2011, 09:19
aks rulmanımı

evet marş sorunu aks rulmanı değişerek çözüldü,akü boşa değişmiş:D arkadaşım sana şimdi nasıl anlatsam bilemiyorum ki, son yazdığımdan bunumu anladın, yahu millet olayı çözmüş iş bitmiş sen şuraya bak buraya bak yazmışsın, konuyu gelişmeleri okumadan yorum yazmışsın bende öyle bir espirili yazı yazdım ama nafile hala...:pokey000:

xnode
05/08/2011, 13:02
heh heh :D

notradas
18/10/2011, 19:02
aynı sorun bendede var bi araçdan akü takviyei yapsam halledebilirmiyim
anfi açık kalmışş :D