PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Coca Cola Formülü Çalınmış

microab
23/05/2007, 21:33
23 Mayıs 2007
Coca Cola'nın tarifini çalanlara hapis cezası

(a.a.)

Coca Cola'nın gizli tutulan tarifini çalarak rakibi Pepsi'ye satmaya çalışan eski firma çalışanları hapis cezalarına çarptırıldı.

Coca Cola'nın merkezinin bulunduğu ABD'nin Georgia eyaletinin başkenti Atlanta'da görülen mahkemede, gizli tarifi çalmaktan Temmuz 2006'da iki suç oratğıyla tutuklanan eski sekreter 42 yaşındaki Joya Williams 8 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Williams, masumiyeti konusunda ısrarlı oldu.

Zanlılardan, suçunu kabul eden ve adaletle işbirliği yaptığı için daha az ceza alan İbrahim Dimson'a ise 5 yıl ceza verildi. Diğer zanlı Edmund Duhaney'nin cezasına ise henüz karar verilmedi.

Çok gizli tutulan tarifi çalan eski Coca Cola çalışanları, geçen yıl Mayıs ayında Pepsi Cola şirketine "Dirk" imzalı bir mektup göndererek, "çok gizli ve çok ayrıntılı bilgiler vermeyi" önermişlerdi. Pepsi şirketi ise rakibi Coca Cola ve polisi uyarmıştı.

Polisin soruşturması ve telefon kayıtları sonucunda Williams'ın gizli bilginin kaynağı olduğu anlaşılmıştı.
Pepsi'ye gönderilen ve Amerikan Federal Soruşturma Bürosu'nun (FBI) eline geçen mektupta, gizli bilgi karşılığında yüksek miktarda para talep ediliyordu.

Mektupta, "Coca Cola'nın üst düzey 5 yöneticisinin dışında kimsenin bilmediği bazı ürünlerin üretimi ve paketlenmesi konusunda bilgi sağlayabilirim" deniliyordu.
__________________________________________________ __________
Rekabet e centilmenliğe bak--Fairplay bu olsa gerek...

shoparr_
23/05/2007, 23:42
3-5 seneye kadar yakalayacaklar sanırım coca colayı..okumuştum biyerde:D

jeoenis
24/05/2007, 11:08
iş ahlakı bu olmalı coca colanın formülünü almış olsaydı pepsinin satışları ikiye katlanabilirdi ama adamlar folmülü almak yerine coca colayı uyarmayı tercih etti bravo ben olsam yapmazdım.

Mısafır
24/05/2007, 11:12
Tebrık etmek lazım
bu sekılde pepsı cocacolanın 1-0 onune gecmıs oldu..

femoli
24/05/2007, 11:32
bu olayı ben takip etmiştim pepsi bu olayla hiç yapmadığı kadar reklam yapmıştı hemde bedava bu olay pepsiye yaradı ama gerçektede bu olması gerek orada pepsi güzel bir şey söylemişti rekabet güzel şeydir ama centilmence yapıldığı zaman bu laf çok hoşuma gitmişti

Bülent A.
24/05/2007, 12:08
PEPSİ COLA = COCA COLA

Yani her iki firmada aslında aynı kişilerin.
Araştırın göreceksiniz.
Bu olay Seatın bir üretim planının Skodaya satılmaya çalışılması ve Skodanın Seatı uyarmasına benziyor.

*C@N*
25/05/2007, 20:22
çalınsa ne olur rezalet bir içecek eve sokmuyorum.Zararları diz boyu...Alışveriştede kola dışında ne bulursam alıyorum.Ev icetea fanta meyvesuyu ayran kaynıyo

shoparr_
25/05/2007, 22:43
fanta farksız mı yahu ben tüm gazlılar aynı sanıyordum:dont:

Gkhan
25/05/2007, 23:14
öyle yada böyle gidiyor be kardeşim :)

HKNZHR
25/05/2007, 23:46
valla adana sıcagının altında buz gibi bir pepsi süper oluyor.. 2 si aynı şirket olması ihtimalini vermiyorum en azından aynı şirket olsalar rekabet ve reklam icin bukadar para harcamazlar... biz bir gurup arkadaş mümkün oldugunca pepsi almaya calısıyoruz cunkü coca cola kazandıgı karın bir miktarını israil askerlerini yatırıyor silahlanmalarına yardımcı oluyor..