PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Frene basınca sol arka teker kızakladı

emirozal
28/07/2011, 10:09
Arkadaşlar geçtiğimiz günlerde araca bindim tam kalkarken küt diye bir ses oldu umursamadım. teker yarım tur dönmeden camın üstünden geçtiğimi farkedip normal bir fren yaptım kızaklama sesi duydum. noluyoz dedim. 2 metre gittim birdaha yaptım ses arkadan geliyor. kapıyı açtım gözüm arka tekerde birdaha fren yaptım baktım arka teker kızaklama yapıyor. çok garibime gitti. 3-5 denemeden sonra düzeldi. ogünden sonrada başıma gelmedi. neden böyle birşey yaparki bu araba.ben normal oldugunu düşünmüyorum. kime sorduysam hiçbir fikir veremedi.

cck1
28/07/2011, 10:17
Lastiğin dişlerin arasında kalan camlardan olmuştur...

emirozal
28/07/2011, 10:40
yok dostum ya. o küt seside zaten camın kırılma sesi değildi. arabadan geldiğini düşünüyorum. cam kırılması öyle ses çıkarmazdı. zaten geçtiğim camda 3-5 parça bişeydi. tam tur lastik dişlerine girecek kadar değil. arka kampanalarla ilgili bir sorun bence.

cck1
28/07/2011, 10:45
hmm... umarım ciddi bişey değildir... seyranbağlarında mı oturuyorsunuz?

emirozal
28/07/2011, 11:34
inşallah kardeş sağolasın.
hayır sokulluda oturuyorum ben.

macsea
28/07/2011, 12:17
sanayiye gidip balataları temizlettirin bence.

hidroliq
28/07/2011, 14:11
el freni ile ilgili bişey olabilir, soğuk don yapmış havalarda yapardı eskiden, el frenini indirirdikten sonra yapışırdı, o küt seside el freninin birden bırakması oluyor. sol tekerleğinin el freni teli yada el freni tertibatının elden geçirilmesi gerekebilir, yada balatalarının.

emirozal
28/07/2011, 15:16
sağol tolga söylediklerin mantıklı. dediğin gibi bir kontrol yaptırsam fena olmaz. bidaha bi başıma gelsinde öle giderim :D

Du Hast
28/07/2011, 16:39
kampana - balatalar ıslanmışsa yapar normal.

speedy_16
28/07/2011, 16:44
arakadşların dediği mantıklı ama fren yapınca arka teker kızaklıyomuş abs li araba kızaklamazki ?

hidroliq
28/07/2011, 17:29
abs çok az süratlerde (5-10 15 km gibi) devreye girmiyor zannedersem ama buna rağmen kilitlenme varsa, o zaman balata yayı yada telinden kaynaklanıyordur çok büyük ihtimalle, Emir'in araçtaki gibi tak sesinden sonra yeteri kadar boşluk bırakmıyordur balata kampana ile arasında, frene az dokununcada normalden ileride kaldığı için çok daha fazla sıkıştırıyor olabilir balatayı,
Can ın dediği gibide sıcaktan da yapışmış olabilir havalar ciddi sıcak çünkü, güneş altında kalınca araba ciddi ısınıyorlar :)
ama fren önemli bu kilitlenmeyi yüksek süratte yaparsa çok tehlikeli,Allah korusun bir koptumu arkası 100 km gibi bir süratte toplaması çok zor, toplayana kadar istanbul gibi bir trafikte bir kaç temas olabilir, en azından sanayiden ordan burdan geçerken bir 10 15 dakika bir yere git söktür, bakıp pisliğini temizlesinler hem o sırada çıkar bir anormallik varsa,
4 gündür randevu bekliyorum fiat servisten, yarın sabah 8:30 a alabildim eger alamasaydım bende sanayiye gidecektim valla, fazla sürmez arka kampana sökmek takmak ama risk almaktan iyidir, nacizhane tavsiyemdir. :)

emirozal
28/07/2011, 17:40
arabayı yıkamacıdan alıp getirdim. bikaç saat sonrada bu olay geldi başıma. ıslak balatalar güneş altında kuruduğu için olur diyosanız ondan olmuştur.

hidroliq
28/07/2011, 17:42
kampananın içine su girecek şekilde yıkamışsa adam :) piskopat bişey olması lazım ama neden olmasın büyük bir ihtimalle ondan olmuştur eger su girmişse. :)

Du Hast
28/07/2011, 20:27
arabayı yıkamacıdan alıp getirdim. bikaç saat sonrada bu olay geldi başıma. ıslak balatalar güneş altında kuruduğu için olur diyosanız ondan olmuştur.
dediğim gibi su kaçtığından olur. kışın daha çok rastlarsınız bu duruma en azından ben rastlıyorum