PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Duymayan Kalmasın Turbo 2500 d/d de devreye girermiş

abellan denton
27/07/2011, 11:12
Yakalşık 3 aydır devam eden ve henüz çözülemeyen gp nin kağnıya dönüşmesi problemimiz için bir kere daha servise girdik. Usta geldi arabaya beraber bindik ve o beklediğimiz muhteşem cevap bir kere daha geldi. -------Arabanın bi şeyi yok gidiyor işte.
-Usta eskiden araba 1750-2000 devir arasında yani turbo devreye girince birden fırlardı ve bu kadar sesli değildi. Sanırım turboda bi problem var.
-Turbo 2500 de devreye girer.
-:siritma:
-Servis bitti. Aracı aldık düzelen hiç bi şey yok.ama bi hayli faydalı oldu turbonun 2500 de devreye girdiini öğrendik.
Makineye de bağladıklarını ve bi şey olmadığını sölediler.
Bakalım GP yi hayata döndürme çalışmalarımız devam edecek umutluyuz hala. GElişmeleri paylaşmaya devam edeceğim. Fikri olan arkadaşlar paylaşırsa çok sevinirim ne yapmalıyız.

izoci
27/07/2011, 11:16
gelsin benim çılgın 75'e otursun :D

StrawBeeRy
27/07/2011, 11:19
günaydın hocam ::)

byspayn
27/07/2011, 11:27
Usta dahi kaçılın beyler :D

sakinkaradas
27/07/2011, 11:34
benim arabanın çok acelesi var demekki 1700/1800 deyince devir fırlıyon kereta

USTA
27/07/2011, 11:43
Turboların geneli 1750 dd devreye girer,servis elemanı saçmalamış...

abellan denton
27/07/2011, 11:49
Turboların geneli 1750 dd devreye girer,servis elemanı saçmalamış...
Keşke sadce bu kadar saçmalasa dahası var ama ben birden yüklenmek istemedim.DEvamı gelecek.
Ne yapmamaız gerektiği hakkında bilgisi fikri olan paylaşırsa sevinirim.
BU arada aracın uzatılmış garantisi devam ediyor acaba bu yüzden mi bakmıyorlar.

USTA
27/07/2011, 11:55
Garanti devam ediyorsa yapmak zorundalar..

siyahinci83
27/07/2011, 12:17
Keşke sadce bu kadar saçmalasa dahası var ama ben birden yüklenmek istemedim.DEvamı gelecek.
Ne yapmamaız gerektiği hakkında bilgisi fikri olan paylaşırsa sevinirim.
BU arada aracın uzatılmış garantisi devam ediyor acaba bu yüzden mi bakmıyorlar.

bence başka bir servise götürün derim yada müşteri hizmetlerini arayın çözüm için yardımcı olsunlar

tayfux
27/07/2011, 12:20
2500 çok fazla o saatten sonra girmesin zaten :) turbo mantiken her zaman devrededir fakat asıl patlamasını 1800 den sonra yapar..

IVAA
27/07/2011, 12:22
servisten kağıt isteyin Turbo 2500devirde devreye girer diye bakalım veriyorlarmı :) 1500 devirde devreye girmesi daha bir zevkli oluyor :)

emrahesmer
27/07/2011, 13:06
turbo kacta devreye giriyor bilmiyorum ama gp nin vites geçişlerini 3000 den sonra yapınca atak oluyor ama çok yakıyor. bidaha kesinlikle 1.3 araç almam megane 1.5 benden az yakıyor.

tayfux
27/07/2011, 13:28
turbo kacta devreye giriyor bilmiyorum ama gp nin vites geçişlerini 3000 den sonra yapınca atak oluyor ama çok yakıyor. bidaha kesinlikle 1.3 araç almam megane 1.5 benden az yakıyor.
emrah hocam yalnız şöyle de bir durum var biz vitesi boşa attığımızda 2.0 gösteriyor yol bilgisayarı ve ona göre hesaplıyor ortalamayı ama meganelerde 0.0 gösteriyor ve ona göre gittiği kilometre ile litreyi bölüp hesaplıyor bence burda bir kayıp var..ama uzun yolda dersen kesinlikle haklısın uzun yolda megane gerçekten çok ama çok az yakıyor basınca gidiyor kullanıcısını üzmüyor birde hız sabitleme varsa zaten araba kokluyor resmen..

Du Hast
27/07/2011, 13:50
vites geçişini 3000 den sonra yaparsanız meganeden de focusdan da fazla yakar.
aynı motora sahip, sizin yaptığınız gibi 4000 devir civarı vites atarak fluance kullandım yol bilgisayarı 10 lt gösteriyordu. Gp yi bu şekilde kullansam 8 lt oluyor :)

emrahesmer
27/07/2011, 14:00
emrah hocam yalnız şöyle de bir durum var biz vitesi boşa attığımızda 2.0 gösteriyor yol bilgisayarı ve ona göre hesaplıyor ortalamayı ama meganelerde 0.0 gösteriyor ve ona göre gittiği kilometre ile litreyi bölüp hesaplıyor bence burda bir kayıp var..ama uzun yolda dersen kesinlikle haklısın uzun yolda megane gerçekten çok ama çok az yakıyor basınca gidiyor kullanıcısını üzmüyor birde hız sabitleme varsa zaten araba kokluyor resmen..
bunun ortalamayla pek alakası yok megane babamın arabası ve bende çok kullanıyorum. kesinlikle gp den daha atak ve ekonomik. çok pişman oldum bu konuda gp çok ağır kalıyor kalkışlarda. pedala yüklenincede çok yakıyor. ben meganla 100 km de gidince 3.5 - 4 arası yakıyor gp de ise 4.5-5 arası ve rampa gelince düşüyor.

comanchee
27/07/2011, 15:13
tubo eksoz manifoltundan tahrik alan bir parça ve motor çalıştığı müddetçe hep devrededir.düşük devrilerde turbo basıncı da düşük olduğundan araba zorlanıyormuş gibi bi his uyandırır.1500 dd sonra turbo basıncı arttığından emme manifoltuna daha yüksek basınçla hava basmaya başlar sıkıştırma artar ve etkin bir yanma gerçeklerşir.psikolojik olarak turbo devreye girdi diyoruz ama zaten hep devrede aslında sadece düşük devirlerde nefesi yetmiyor keratanın

serkankucuk
27/07/2011, 17:29
Hemşerim sen hangi servise gitmiştin acaba onu da bi yazsan ya, Bilen'den memnun olmayanlar vardı, Birmot'a bi sorsan olmadı Tarsus'taki servisin adı neydi onlara göstersen?

alibozpinar
27/07/2011, 17:43
boranlar hemşerim o tarsustaki:) mersinde mezitlidede var servis. oda boranlar tarsustakinin mersindeki yeri.

asil
27/07/2011, 19:03
ustaya sorsaydın bi arkadaşım turbo ne işe yarıyor diye :D

abellan denton
28/07/2011, 09:11
Arkadaşlar öncelikle özür dünden beri nete giremedim.
Cevaplar için çok teşekkür ederim.
Şimdi arabayı Adanaya götürmeye karar verdik. Sebebi;
Benzer bi olay Audisi olan bi arkadaşımın başına geldi. Ayağımı gaz pedalından çekince ses geliyor diyordu servise götürdü o ses bütün Audinin kabul ettiği bi ses hiç bi şey yapamazsınız dediler. Arkadaş Adana Audi ye götürdü Turboyu deiştirmişler ses vs kalmadı ve Audinin de böle kabul ettiği bi ses vs yok demişler

fatihtemizer
28/07/2011, 11:02
hacı turbonda problem var..zannedersem değiştirmek istememişler..turbo valfinde de sorun olabilir beyne giden bilgileri saçmalamaya başlamış olabilir..bende de fazla basınç problemi vardı turbo valfi değişince sorun ortadan kalktı..2500 d/d turbo devreye girer gibi saçma bir açıklama olamaz..

abellan denton
28/07/2011, 12:18
Bu bizim bu sebeple 2. servise gidişimiz. İlkinde de arabanın bi şeyi yok gidiyor dediler. Araba daha sesli çalışıyor deyince siz arabayı fazla dinliyorsunuz psikolojik olabilir dedi usta. Usta deil psikolog sanki.
Debimetre diye bi şeyden bahsediliyor o da böyle şeylere(çekişten düşme atikliğin kaybolması vs.) sebep olurmuş deyince aldığımız cevap siz internete fazla takılmışsınız oldu.İnternete girmesek demekki araba fişek gibi olacakmış. Heralde stickeri de gördü ya ondan.:)

İlk serviste internetin ne zaralı bişi olduğunu, ikincide de turbonun 2500 de devreye girdiğini örendik. Fiat sevisinin bu eğitici öğretici yanı bi ayrı hoşuma gitti:)

ultraslan33
28/07/2011, 14:29
feriştahı olsa 10 değil 20 havayastığı olsa gene almam megane hele bi de gri ise...şahsiyetsiz kişiliksiz bi araçç çünkü ama punto stil sahibi bi araç..yada ben çok sevdiğimdenmi öle geliyo:)

abellan denton
28/07/2011, 23:54
Megane almayı düşünmüyorum arkadaşlar. Şimdilik punto yu suni tenefüsle döndürmeye çalışıyoruz. Punto ile ilgili fikir veren arkadaşlara teşekkür.

ibrahim06
29/07/2011, 00:01
Üşenmeyin civarlardaki servise götürün. Ben bir sorunum için taa Ağrıdan Ankaraya izne gelmeyi bekledim. Zira ne Erzurumdakilerde iş var ne de Ağrıdakilerde.

abellan denton
29/07/2011, 00:19
Üşenmeyin civarlardaki servise götürün. Ben bir sorunum için taa Ağrıdan Ankaraya izne gelmeyi bekledim. Zira ne Erzurumdakilerde iş var ne de Ağrıdakilerde.
Bize de Adana yolu göründü gibi Mersindekilerden fayda olmayacak anlaşılan.
Anlayamadığım diyelim benim turbo tamamen iflas etmiş ve değişecek garantiden değişince bunun parası servisten mi çıkacak da bu arkadaşlar böyle arabaya el sürmemeye gayret ediyorlar.

gorefest
29/07/2011, 14:57
turbonun iflas ettiğini ya da sorunlu olduğunu nasıl anlayabiliriz acaba?

abellan denton
29/07/2011, 15:11
turbonun iflas ettiğini ya da sorunlu olduğunu nasıl anlayabiliriz acaba?
Bu konuda çok fazla pratik bilgi sahibi değilim. Ama gerek forumda gerekse nette yaptığım araştırmalardan edindiğim teorik bilgiye göre bizim aracı değerlendirdiğimde problem turbo gibi. Yani araç önceleri devir yükselirken 1500 den 2000 e doğru gelirken aniden fırlayıp hafiften koltuğa gömerdi tabi sizin gazı kökleme durumunuza göre bunun şiddeti değişiyor olabilir. Şimdi özellikle devri fazla yükseltmeden vites değiştiriyorum ve acaba devir toparlanırken o ani patlamayı yapacak mı die bakıyorum sonuç kesinlikle böle bişi yok. Ancak 2500 civarı bi kıpırdanma var o da öyle eski şahlanma değil.
Bir de sanırım seste de artışa sebep oluyor turbo arızası ve bizim araçta da 2000 devirden sonra vuuuuvvvv die bi ses oluyor ve eskiye göre rölanti bile bi hayli sesli.Gır gır gır traktör gibi.

abellan denton
29/07/2011, 15:13
Dün sabah peugeot 206 lı bir bayan yanımdan uçarcasına:prop0000: geçti arkasından hemen yapıştırdım zar zor yetiştim.;( Oysaki zar zor yetiştiğim 206 115 km civarı gidiyordu.

serkankucuk
29/07/2011, 15:42
Hemşerim benim Punto'da da bi ara böyle bi sorun oldu, araba gitmiyodu ayrıca değişik bir ses geliyordu sürekli, ben de turbo.dan şüphelendim ama meğersem şarj dinamosu, alternatör bozulmuş ve oralarda bozulan bi parça bi sürü parçayı da bozmuş, tabi arıza ışığı, kaydı filan da görünmüyordu...
yanlış hatırlamıosam şarj dinamosu, alternatör filan değişti, kayışı değişti iyi de para yedi tabi ama düzelmişti...

gorefest
29/07/2011, 16:12
Bu konuda çok fazla pratik bilgi sahibi değilim. Ama gerek forumda gerekse nette yaptığım araştırmalardan edindiğim teorik bilgiye göre bizim aracı değerlendirdiğimde problem turbo gibi. Yani araç önceleri devir yükselirken 1500 den 2000 e doğru gelirken aniden fırlayıp hafiften koltuğa gömerdi tabi sizin gazı kökleme durumunuza göre bunun şiddeti değişiyor olabilir. Şimdi özellikle devri fazla yükseltmeden vites değiştiriyorum ve acaba devir toparlanırken o ani patlamayı yapacak mı die bakıyorum sonuç kesinlikle böle bişi yok. Ancak 2500 civarı bi kıpırdanma var o da öyle eski şahlanma değil.
Bir de sanırım seste de artışa sebep oluyor turbo arızası ve bizim araçta da 2000 devirden sonra vuuuuvvvv die bi ses oluyor ve eskiye göre rölanti bile bi hayli sesli.Gır gır gır traktör gibi.

Benimde son zamanlarda bi sorunum var. Turbodan mı diye şüpheleniyorum. Performansta sizin anlattığınız kadar net bir düşüş değil ama mesela özellikle yokuşta çekişlerde ya da düz yolda ani hızlanmalarda gaza fazladan basınca bir anda motordan daha fazla bir ses geliyor ama araç hızlanmıyor yani sanki motor zorlanıyor gibi. Nasıl anlatsam o sesi - sanki vites boştayken bir anda gaza yüklenmişiz gibi:) Turbo ile alakalı olabilir mi ki?

abellan denton
29/07/2011, 16:30
Hemşerim benim Punto'da da bi ara böyle bi sorun oldu, araba gitmiyodu ayrıca değişik bir ses geliyordu sürekli, ben de turbo.dan şüphelendim ama meğersem şarj dinamosu, alternatör bozulmuş ve oralarda bozulan bi parça bi sürü parçayı da bozmuş, tabi arıza ışığı, kaydı filan da görünmüyordu...
yanlış hatırlamıosam şarj dinamosu, alternatör filan değişti, kayışı değişti iyi de para yedi tabi ama düzelmişti...
Hemşehrim dediğin gibi bişi de olabilir tabi, biz sadece bulgulardan hareketle turbo olabilir diyoruz.
Bizim derdimiz GP yi eski haline döndürmek önemli olan bu. Ama servise diyoruz araç gitmiyor. Biniyoruz bii yok arabada turbo 2500 de devreye girer şeklinde cevaplar ve çözüme yönelik başka bişi yok. Yani deseler yok turbo sorunsuz ama şundan da olabilir bi de ona bakalım yo o da değilmiş şu da olabilir ama hiç böle bişi yok.
Gidiyor işte, makineye bağladık bişi çıkmadı bu kadar hadi gazla...
Garanti olmasa ve sanayi ye gitsek kesin şimdiye çözülmüştü bu iş. Ama garantiyi bişi zannettik böle gidiyoruz. Belkide turbo problemi çıksa da kullanımdan olmuş vs. deyip yine sıyrılacaklar. Bakalım Adana ne diyecek. Kararlıyız. Adana Ankara olmadı İtalyada biter bu iş.:)

gorefest
29/07/2011, 16:57
turbo değişim fiyatı ne kadar acaba_

umit
29/07/2011, 17:55
wastegate e bakmadılar mı bu üstadların???

abellan denton
30/07/2011, 00:09
wastegate e bakmadılar mı bu üstadların???
İlk seferde bişi yok deyip bitirdiler ikincide makineye bağladık bi şey çıkmadı dediler.
wastegate nedir bilmiyorum.
Benim anlamadığım turbo dan veya başka bi yerden fark etmez demiyorlar ki tamam biz kontrolleri yapıp problemin ne olduğunu bi şekilde buluruz.
Ancak biz ne dersek ona bakıp bi şey yok diyorlar.
Vatandaşa debimetre dedik siz internette fazla takılmışsınız dedi. SAnki ADSL faturasını o ödüyor.
Şimdi tutup wastegate desek belki bize bilmediğin şeye karışma diyebilir.
Ben söyledikten sonra ne anladım onun servis ve usta olduundan.
Doktora gittik mi ne deriz benim şu şu şikayetlerim var deriz ve o da sorunu tespit eder gerekirse bu tespit için tahlil vs ister. Hangimiz doktora gidip ben grip oldum:agri: ya da sarılık oldum deriz. Bunu diyebilsek doktora deil doğruca eczaneye ilaç almaya giderdik.
Yolumuz belli önümüzdeki hafta içi Adanada soluğu alıyoruz. Bakalım neticeyi burdan paylaşacağım.

uzuncocuk
30/07/2011, 00:13
benım turbo 2500 devırde kapanıyor yaw ........:)

serkankucuk
30/07/2011, 19:27
valla hemşerim servislerin bazılar tecrübesiz veya sanayide dükkan açabilecek kadar usta olmayanları çalıştırıyormuş, e böyle adamlar da her sıkıntıyı çözemiyor, benim Ankara'da gittiğim usta baya iyiydi sağolsun 1.5 günde arabayı dinledi, arızayı buldu aradı bana söyledi, ben de gereken herşeyi yap dedim, o da değişmesi gerekenleri değiştirip tamir edilebilecekleri etmiş, servisler de böyle çalışabilse keşke dediğin gibi garanti yüzünden mağdur olmasan...

emin tahir
01/08/2011, 23:11
abellan denton (https://forum.grandepuntotr.com/members/abellan-denton.html) sorununu üzüntüyle takip ediyorum ancak bi o kadarda gülüyorum yazdıklarına...ne servilser varmış kardeşim demeden edemiyor insan....

abellan denton
03/08/2011, 16:16
EVVETT BEKLENEN ADANA SEFERİNE GİDİLDİ.

Biraz önce aracı Adanaya götüren abimle konuştum dönüş yolunda olduğunu Adanadaki servisin turboyya bakacakları elektronik aletlerinin bozuk olması sebebiyle elektronik kontrol yapamadıklarını ancak deneme amaçlı test sürüşü gerçekleştirildiğini ve şu cevap verildiğini söyledi;
Arabada bi şey yok gibi iyi gidiyor. TURBO BİZİM ARAÇLARDA 2500 DE DEVREYE GİRER.
bi de bi ara 2008 model arabanın nasıl garantisi olur demiş sonra uzatılmış garanti olduğunu fark etmiş ve geçen hafta mersinde servise girildiğini görmüş hıı demiş.
Arabanın garantisi bitsin de rahatlayalım yav şöle neyse parası verip bi servise gireyim ordaki elemanlara da bi yemek ısmarlayayım PARA VAR İMKAN VAR DEMİ :)
bundan sonra sanayiciyiz. Sanayiye gidip ustaya neyse parası veremde coşturulmuş garanti yap dicem :)

gokhanay1
03/08/2011, 21:04
Geçmiş olsun :) Bende sol arka lastikten frene hafif dokununca gelen lokurtu sesini sormuştum, usta tecrübeden sonra "abs dir abi" dedi. Ben değil diyince 110a çıkıp frene birden koydu takır takır abs çalıştı "bak abi abs işte" dedi. Ben de o sesin bu ses olmadığını, sadece sol arka lastikten geldiğini ve yolun ve fren şiddetinin absyi devreye sokmayacak şartlarda olduğunu anlattım ve "abs bağımsız çalışıyor abi bu arabalarda" cevabını aldım. Artık tartışmanın gereksiz olacağını düşünerek vay canına dedim ve soru sormayı bıraktım :)

emin tahir
09/08/2011, 18:50
Servisleri bizi çok bilgisiz sanıyorlar heralde....