PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Euro5 multijet

iris19
27/07/2011, 00:19
değerli arkadaşlar sizlere bir soru sormak istiyorum 1.3 multijet ile euro5 multijet arasında emiyon değerleri haricinde ne gibi farlılıklar vardır.

tayfux
27/07/2011, 00:28
euro 5 motorlar çevreci motorlar diye biliniyor salınım miktarı az..

femoli
27/07/2011, 00:56
Sadece salinim baska hic bisi yok dpf var .

siyahinci83
27/07/2011, 02:20
fiat'ın euro 5 motorları ile ilgili bir araştırma yaparken "fiat professional.com" sitesini buldum bakın şöyle bir açıklama yapmışlar bu açıklama Euro 5 1.3 Mtj 75hp için yapılmış hepsi için geçerli mi bilmiyorum

** consumes 4.3 litres every 100 km over a combined cycle, 113 g/km of CO2 emissions;
oil change needed only every 35,000 km

Kaynak Link: Fiorino Combi: Engines - 1.3 Multijet 16v 75 HP Euro 5 | Fiat Professional (https://www.fiatprofessional.com/com/Modelli/Fiorino_Combi/Motori/13_Multijet_16V_75CV_Euro5)

siyahinci83
27/07/2011, 02:33
birde multijet için fiat ayrı bir web sitesi kurmuş o da şu adres MultiJet II (https://www.fptmultijet2.com/eng) euro 5 motorla berber enjektör sayısı 8 e yükseltilmiş

lektonstar17
27/07/2011, 10:11
birde multijet için fiat ayrı bir web sitesi kurmuş o da şu adres MultiJet II (https://www.fptmultijet2.com/eng) euro 5 motorla berber enjektör sayısı 8 e yükseltilmiş
sitede mjet 2 motorun 2009 yılında kullanılmaya başladığı belirtiliyor. o zaman şu an kullandığımız motorlar mjet 2

IVAA
27/07/2011, 12:24
kullanım kitapçığına göre Euro4 motorda turbo 1750 devirde devreye giriyor Euro5 de 1500 devirde yakıt tüketiminde ise şehir içinde 6,2Lt yazıyor Euro4 için Euro5 de 5,2 yazıyor.

tayfux
27/07/2011, 12:30
bu arada euro5 motorların bakımları daha pahalı oluyor deniyor nedeni ise fazladan bir filtre daha değiştirildiği için deniyor..

siyahinci83
27/07/2011, 12:43
bu arada euro5 motorların bakımları daha pahalı oluyor deniyor nedeni ise fazladan bir filtre daha değiştirildiği için deniyor..

bahsettiğin sanırım dizel partikül filtresi ama bu filtre her bakımda değişmiyor en az 100 bin hatta daha fazla gidiyor değişimide baya tuzlu 3000TL civarında diye biliyorum ayrıca bu filtrenin bir özelliği de kendi kendini temizleyebilmesi artık filtre işini yapamaz duruma gelince mecbur değiştiriliyor

lektonstar17
27/07/2011, 13:13
evet euro 5 lerin bakımının daha masraflı olduğunu bende duydum.partikül filtresi 2500-3000 arası fiyat biçiliyor. ve şu da var bu euro 5 motoru daha ekonomik carbon salınımı daha düşük diye piyasaya sundular hatta 5 beygir daha fazla olduğu söyleniyor. ama sonuçlara göre euro 4 daha avantajlı bu çok garip.
bende arabayı aldığımda ah niye euro 5 almadım diye söyleniyordum. şimdi rahatım iyiki euro 4 almışım diyorum :)

tayfux
27/07/2011, 13:26
evet euro 5 lerin bakımının daha masraflı olduğunu bende duydum.partikül filtresi 2500-3000 arası fiyat biçiliyor. ve şu da var bu euro 5 motoru daha ekonomik carbon salınımı daha düşük diye piyasaya sundular hatta 5 beygir daha fazla olduğu söyleniyor. ama sonuçlara göre euro 4 daha avantajlı bu çok garip.
bende arabayı aldığımda ah niye euro 5 almadım diye söyleniyordum. şimdi rahatım iyiki euro 4 almışım diyorum :)
evet 90 lıklar 95 lik olmuş ama partikül filtresi 100 binde falan değişiyorsa bence çok kötü neden derseniz bizim arabalarımızın 100 bine gelmesi çok basit hele ki şirket araçları euro5 motor almaması lazım 3000 lira az değil motor mu yapılıyor sanki araca yuh..

iris19
27/07/2011, 23:56
desteğiniz için çok teşekkür ederim.partükül filitresini soracağım fiyatını bu arada bilmenizi isteğim bişey var bu motor çok sessiz çok seri ve diğer motora göre biraz daha büyük hacimli

lektonstar17
28/07/2011, 11:07
desteğiniz için çok teşekkür ederim.partükül filitresini soracağım fiyatını bu arada bilmenizi isteğim bişey var bu motor çok sessiz çok seri ve diğer motora göre biraz daha büyük hacimli
evet motor seri ve sessiz.extra yalıtım ve filtrelemeyle sesini azalttılar. motor bir öncekilerden 5 beygir daha güçlü. ancak daha ekonomik diye piyasaya sürdükleri motor euro 4 lerden daha fazla yakıt harcıyor.bence daha zamanı var almak için. bir iki yıl daha geçsin görelim istatistik değerleri. EURO 4 E DEVAM :)

lektonstar17
28/07/2011, 11:24
arkadaşlar aslında bu konuyu işin ustalarına danışmak gerek. onların yorumları daha önemli . içinizde euro 5 motorun erbabı bir ustayla iletişim kurabilicek biri varsa bu konuda bizi aydınlatabilirse harika olur.

Mugen_punto
28/07/2011, 11:28
Ben PDF filtresinin illa değişmesi gerekmediğini duymuştum. Temizleme yapan yerler var bunun için buda linki :Opel Partikül Filtresi 500 TL - İlan ve alışverişte ilk adres sahibinden.com' da - 33249748 (https://www.sahibinden.com/ilan/vehicles-parts-accessories-cars-suvs-dizel-partikul-filitresi-temizlenir-100-garantili-sonuc-33249748/detay/)

iris19
28/07/2011, 12:52
evet motor seri ve sessiz.extra yalıtım ve filtrelemeyle sesini azalttılar. motor bir öncekilerden 5 beygir daha güçlü. ancak daha ekonomik diye piyasaya sürdükleri motor euro 4 lerden daha fazla yakıt harcıyor.bence daha zamanı var almak için. bir iki yıl daha geçsin görelim istatistik değerleri. EURO 4 E DEVAM :)
sağol arkadaşım yorumun için fakat neden çok yakıyor yada çok yaktığını nerden duydunuz

zoomes
28/07/2011, 12:55
Euro 4 te kullandım Euro 5 te arada hiçbir fark yok,basarsanız ikiside yakıyor.

tayfux
28/07/2011, 13:27
Euro 4 te kullandım Euro 5 te arada hiçbir fark yok,basarsanız ikiside yakıyor.
aynen volkan basarsan her araba yakıyor..75lik puntolar ile uzun yolda 120-130 gidin bakalım fabrika değerleri ile fark nasıl çıkıyor :)

Misafir047
03/08/2011, 13:04

Hakikaten bende uzuluyordum 2011 model euro 4 motor ne saçmalık niye euro 5 yok diyordum iyi euro 4 varmış:) :)

muhammedçelik
03/08/2011, 13:15
Eski teknolojinin yeni teknolojiden daha iyi olduğu düşüncesi Türklere özgü bir düşünce olsa gerek zaten italyanlarda oturup kafa yormuş nasıl yaparızda şu sorunsuz az yakan multijet motorumuza biraz daha fazla yaktırıp daha az co2 salınımı elde ederiz diye..vede yapmışlar abi...

Misafir047
03/08/2011, 14:15
Eski teknolojinin yeni teknolojiden daha iyi olduğu düşüncesi Türklere özgü bir düşünce olsa gerek zaten italyanlarda oturup kafa yormuş nasıl yaparızda şu sorunsuz az yakan multijet motorumuza biraz daha fazla yaktırıp daha az co2 salınımı elde ederiz diye..vede yapmışlar abi...

tabbi eski teknoloji yeni teknolojıden iyi olamaz hiç kimsenin öyle düşüncesi yok fakat euro 5 dpf ve daha maliyetli bakım nedeniyle euro 4 ten memnunum dedim

muhammedçelik
03/08/2011, 14:30
tabbi eski teknoloji yeni teknolojıden iyi olamaz hiç kimsenin öyle düşüncesi yok fakat euro 5 dpf ve daha maliyetli bakım nedeniyle euro 4 ten memnunum dedim

Dizel Partikül Filtresi « Teknik Eğitim Portalı (https://www.otobil.net/blog/2010/10/08/dizel-partikul-filtresi/)

Bu sitede hem yazılı hemde görüntülü olarak dpf nin ne olduğunu anlatmış ayrıca dpf nin diğer filitrelerle bir alakası olmadığını değişim gerektirmeyen dolduğu zaman kendi kendini yakarak temizleyen bir sistem olduğunu birkaç yerde okudum.Arızalandığı taktirde pahalı olabilir sonuçta arıza durumunda garanti yoksa zaten ucuz parçamı var?

ayanikwalla
03/08/2011, 14:35
Dizel Partikül Filtresi « Teknik Eğitim Portalı (https://www.otobil.net/blog/2010/10/08/dizel-partikul-filtresi/)

Bu sitede hem yazılı hemde görüntülü olarak dpf nin ne olduğunu anlatmış ayrıca dpf nin diğer filitrelerle bir alakası olmadığını değişim gerektirmeyen dolduğu zaman kendi kendini yakarak temizleyen bir sistem olduğunu birkaç yerde okudum.Arızalandığı taktirde pahalı olabilir sonuçta arıza durumunda garanti yoksa zaten ucuz parçamı var?

Evet sitede gerçekten güzel anlatılmış. Emeği geçen hocamıza teşekkürler.

Misafir047
03/08/2011, 14:54
araba ile veya 100bin km ömrü var bunlar fasa fiso ama su gercek olanlarin eger partükel temizlemesi yaptirtmazlar ise tikanmaya sebebiyet verebilir bu daha cok motorda agir masraflara yol acabilir...
birde hatirlatma yapayim aklima gelmis iken;
partikel filitresi olmamasi daha iyi :D basiniz agrimaz...
partikel temizleyen motorlarda dikkat edilecek yag seviyesi gözden kacirmayin seviye yanmamis mazzor ile yükselir..servis bakimlarini uzun tutmayin motorunuzun sagligi icin cünkü yag incelmesi olusuyor buda motor icin saglikli degil yani dedigim gibi partikel filitresi olmamasi daha iyi :D
olmayanlar sevinsin

muhammedçelik
03/08/2011, 15:07
araba ile veya 100bin km ömrü var bunlar fasa fiso ama su gercek olanlarin eger partükel temizlemesi yaptirtmazlar ise tikanmaya sebebiyet verebilir bu daha cok motorda agir masraflara yol acabilir...
birde hatirlatma yapayim aklima gelmis iken;
partikel filitresi olmamasi daha iyi :D basiniz agrimaz...
partikel temizleyen motorlarda dikkat edilecek yag seviyesi gözden kacirmayin seviye yanmamis mazzor ile yükselir..servis bakimlarini uzun tutmayin motorunuzun sagligi icin cünkü yag incelmesi olusuyor buda motor icin saglikli degil yani dedigim gibi partikel filitresi olmamasi daha iyi :D
olmayanlar sevinsin

Hocam videoyu dikkatli izlersen zaten filtre dolunca motora sinyal veriyor motor otomatikman yakarak temizliyor.. olandan zarar gelmezmiş varsın dpf de olsun :D ben 2004 model 1.3mjet puntomu yaklaşık 170bin km kullandım traktör misali çok sesliydi onu sattım bunu aldım rolantide neredeyse çalıştığı bile belli değil adı üstünde yeni teknoloji;) Allah kaza bela vermesin gerisi hikaye..

Misafir047
03/08/2011, 15:15
Hocam videoyu dikkatli izlersen zaten filtre dolunca motora sinyal veriyor motor otomatikman yakarak temizliyor.. olandan zarar gelmezmiş varsın dpf de olsun :D ben 2004 model 1.3mjet puntomu yaklaşık 170bin km kullandım traktör misali çok sesliydi onu sattım bunu aldım rolantide neredeyse çalıştığı bile belli değil adı üstünde yeni teknoloji;) Allah kaza bela vermesin gerisi hikaye..

hayır ben sunu demeye çalışıyorum zaten bır araca ne kadar cok donanım eklenirse maliyetlerde o derecede artar dpf olan eur 5 motorlarda bakım daha maliyetli yani daha riskli bunu demeye çalışıyorum

muhammedçelik
03/08/2011, 15:24
hayır ben sunu demeye çalışıyorum zaten bır araca ne kadar cok donanım eklenirse maliyetlerde o derecede artar dpf olan eur 5 motorlarda bakım daha maliyetli yani daha riskli bunu demeye çalışıyorum

Abi ozaman ne yapalım maliyet düşük olsun diye reanult torosa mı binelim? sıfır donanım sıfır teknoloji minimum maliyet:D:D:D nekadar teknoloji okadar maliyet yapacak birşey yok :D

Misafir047
03/08/2011, 15:26
Abi ozaman ne yapalım maliyet düşük olsun diye reanult torosa mı binelim? sıfır donanım sıfır teknoloji minimum maliyet:D:D:D nekadar teknoloji okadar maliyet yapacak birşey yok :D

:):) valla bende eur 4 motor var çok menunum dpf gibi sorunlarım olmıyacak en azından ilerde:)

sperenza9
03/08/2011, 18:38
bende E5 s&s var arkadasımın E4 gaz pedalı daha sert sankı gaza daha ıyı cvp cerıo gıbı bıde ben 2 viteste gaza bastıgımda 12 goruo 2000 deviri biraz gecene dek onda 10 litre cıvarı gosterıo E4 aynı gaz tepkısı corsa gibi sanki benımkı bıraz daha seri asıl bu arabanın 95 bg yada 85 ecosu var onların turkıyeye gelmesı lazım hem yakıt hem klımalı cekıs ıcın 85 eco için karısık 3,6 sehır dısı 3 sehır ıcı 4,5 fabrıka verılerı var

seawarrior
10/08/2011, 00:45
aracın euro 4 yada euro 5 motora sahip olduğunu nasıl anlayacağız peki??

lektonstar17
10/08/2011, 02:48
aracın euro 4 yada euro 5 motora sahip olduğunu nasıl anlayacağız peki??

hocam alırken sormadılarmı hangisi olsun diye. yada start&stop özelliği olsunmu diye. en basitinden start&stop varsa e5 tir yoksa e4 tür.heralde bayiye gidip 'eh bu olsun.bu güzel görünüyo' deyip aldınız arabayı. :)

Du Hast
10/08/2011, 03:45
emisyon mevzu sıkı tutuldukça hayatımıza DPF gibi parçalar daha çok girecekler.
DPF bizim araçlarda kendi kendini temizleyen tipte. DPF dolunca ecu ya sinyal gidiyor sonra ecu da gösterge panelinde ikaz lambası yakıp rezenerasyon yapmanız gerektiğini söylüyor. siz bu lamba yanında 2000 devir üzerinde 10 - 15 dk gibi lamba sönene kadar gitmek zorundasınız. eğer 2000 devir üzerinde 5 dk gittiniz durdunuz bu DPF zarar verir ve temizlenme işlemi tamamıyla gerçekleşmemiş olur.
ayrıca DPF lambası yandıktan sonra motor yağının değişmesi gerekiyormuş diye duyum aldım. DPF araçlar için motor yağıda özeldir.

en güzeli adblue DPF. hem uzun ömürlü. şu otobüs, kamyonlarda kullanılanlardaç.

siromar
30/11/2011, 14:09
2 gun once dpf ışığı ilk defa yandı cok heyecanlandım:rudolph0::tongue00::tongue00:
baya uzun sürüyor gercekten 15 dakika yol gittim sonmedi akabinde 5 dakika daha rolantide calıstı ama ekranda uyarı vermesi guzel birşey

Misafir047
30/11/2011, 14:45

bende senin gibi düşünmüştüm araştırdım euro 4 daha avantajlı

Misafir047
30/11/2011, 14:47
2 gun once dpf ışığı ilk defa yandı cok heyecanlandım:rudolph0::tongue00::tongue00:
baya uzun sürüyor gercekten 15 dakika yol gittim sonmedi akabinde 5 dakika daha rolantide calıstı ama ekranda uyarı vermesi guzel birşey

ee ne anlamı kalıyor yakıt tassarufta euro5 te valla euro 4 tercih ederim şahsen:)

takres
30/11/2011, 15:20
emisyon mevzu sıkı tutuldukça hayatımıza DPF gibi parçalar daha çok girecekler.
DPF bizim araçlarda kendi kendini temizleyen tipte. DPF dolunca ecu ya sinyal gidiyor sonra ecu da gösterge panelinde ikaz lambası yakıp rezenerasyon yapmanız gerektiğini söylüyor. siz bu lamba yanında 2000 devir üzerinde 10 - 15 dk gibi lamba sönene kadar gitmek zorundasınız. eğer 2000 devir üzerinde 5 dk gittiniz durdunuz bu DPF zarar verir ve temizlenme işlemi tamamıyla gerçekleşmemiş olur.
ayrıca DPF lambası yandıktan sonra motor yağının değişmesi gerekiyormuş diye duyum aldım. DPF araçlar için motor yağıda özeldir.

en güzeli adblue DPF. hem uzun ömürlü. şu otobüs, kamyonlarda kullanılanlardaç.

yağ olarak total ineo ecs 5w30 veya mobil 1 esp formula 5w30 tavsiye ediyorlar dpf olan araçlar için...

siyahinci83
30/11/2011, 15:23
yağ olarak total ineo ecs 5w30 veya mobil 1 esp formula 5w30 tavsiye ediyorlar dpf olan araçlar için...

BP 'nin sayfasında da benzer birşey var

5W30

"ACEA spesifikasyonları: ACEA C3 Dizel Partikül Filtre (DPF) takılı dizel otomobiller için"

cemyk
21/05/2012, 19:12
torku biraz daha fazla ve daha düşük devirlerde elde edebiliyorsunuz. yakıt tasarrufu kesınlıkle daha fazla bizzat kendim karşılaştırdım duruma göre euro 4 ile arasında 1 litre kadar oynayabiliyor. ellerinde euro 4 motor olanlar tabikide euro 4 ü savunacaklardır oyuzden denemeden karar vermeyin bence cok başarılı olmuş. ayrıca 2013 gibi gelecek olan emisyon değerlerine göre vergilendirmedede birhayli ucuzluk sağlayacağı ortada...

iris19
22/05/2012, 22:25
evet çok başarılı torku yüksek sessiz ve yakıt tüketimi gerçekten düşük bir makina :) zaten euro4 yok artık istesenizde olmayacak

cemyk
23/05/2012, 09:33
euro 4 üde euro 5 de kullandım kesinlikle sessiz ve güçlü motor sizi yormuyor. enjektörlerdeki değişiklik nedeniyle max devir/tork oranını 1750 yerine 1500 e kadar düşürmüşler. buda hızlanmalarda çok belli ediyor kendini. ikisindede uzun yol yaptım gerçekten çok fark var...

musisi
06/10/2013, 10:40
Euro 5 motor kalkışlarda ve alt devirlerde çok daha seri yakıt tüketimi kesinlikle daha az. 4 sene Euro4 motor gp den sonra bu motor çok daha keyifli ayrıca daha sessiz.