PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 5.viteste gaz yememe

rational
25/07/2011, 16:35
Mrb arkadaşlar, aracım 58000 km de 2008 model...Araçta 5.viteste bir süre gaz yemiyor (devri 2000 in üstünde) birkaç sn sonra turbo devreye giriyor.Her zaman da yapmıyor.debimetre kaynaklı olabilir mi?sanırım 60 bakımına erken gireceğiz...

Du Hast
25/07/2011, 18:00
Mrb arkadaşlar, aracım 58000 km de 2008 model...Araçta 5.viteste bir süre gaz yemiyor (devri 2000 in üstünde) birkaç sn sonra turbo devreye giriyor.Her zaman da yapmıyor.debimetre kaynaklı olabilir mi?sanırım 60 bakımına erken gireceğiz...
her zaman yapmıyorsa bakılması gereken yerler debimetre ve egr valfi

rational
27/07/2011, 10:44
gncll

rational
03/08/2011, 00:29
Servise gidildi, çalışanla teste çıkıldı , sorun görüldü, motorun üzerindeki soketin olduğu parça sanırım debimetre temizlendi. Fakat başka bir usta ile konuyu paylaşınca araç garantide diye muhabbetler geçti(be uzaktaydım).Ben de gıcık oldum olaya; sanki araç garanti kapsamında olmasa farklı işlemler yapılacaktı... Eğer yanılmadıysam gerçekten Fiat adına üzücü bir durum olacak...

tayfux
03/08/2011, 01:30
araba garantide iyice araştırmayalım yoksa parası bize demişlerdir içlerinden ve idarelik çözüm bulmuşlardır kesin..bu fiat servislerinin hepsi mi böyle anlamadım..

ecosi26
03/08/2011, 08:02
Aynı sorun bir arkadaşımda da oldu doblosu var kendi ustama götürdük hava sensörü arızalı dedi garantiden değiştirsinler diye yolladı servise. servis bakmış demişler ki turbo arızalı garantiden değiştirdiler, arkadaşımda bizim ustanın söylediğini söylemiş onada bi bakalım deyip aracı tam bir haftada serviste tutup değişen parçayı bile göstermeden geri verdiler sonra gene aynı şeyi yaptı sıkıntı devam ediyo hayırlısı bakalım dedi...

chapkyne
04/08/2011, 02:00
abi bujilerle ilgili olabilrmi?

Du Hast
04/08/2011, 02:04
abi bujilerle ilgili olabilrmi?
dizelde buji olmaz hocam.
bu olayı yapacak birinci parça egr diğeride hava debimetresi.
egr nin soketini çekip deneme yapılabilir ama arıza lambasını yakar, o şekilde kullanılmaz insanı gıcık eder. en temizi ya iptal edeceksiniz (mekanik olarak ) yada söktürüp temizleyeceksiniz.

ecosi26
04/08/2011, 07:58
Evet dünde yazmıştım arkadaşımın durumunu ve son durumu yazıyorum. Arkadaş tekrar gitti ve sorunun hava akım sensöründen olduğu net anlaşıldı değiştirilmiş ve sorun çözülmüş boşu boşuna turbo değişmiş oldu...

rational
05/08/2011, 08:37
egr nin soketini çekip deneme yapılabilir ama arıza lambasını yakar, o şekilde kullanılmaz insanı gıcık eder. en temizi ya iptal edeceksiniz (mekanik olarak ) yada söktürüp temizleyeceksiniz.
evet soketi çıkarp deneme yapmışlardı.sonra temizlenmişti... bu arada debimetre ile hava akış sensöru aynı şeymidir...

hidroliq
05/08/2011, 17:16
evt, akışmetre de denebilir air flow mass sensör, çok önemli parçalardan bir tanesidir, çok kolay sökülüp değiştirilir. temizlerken çok dikkat edilmesi gereklidir, içinde pirinç tanesinden daha küçük sensörler vardır. hava filitrenizi düzgün değiştirdiğiniz sürece hiç bişey olmaz ama arabanın gidişini yakışını performansını herşeyi etkiler.

ecosi26
06/08/2011, 08:28
Dostum hava akış sensörünü mutlaka değiştirin arkadaşımın aynı problemi bu şekilde çözüldü...

ecosi26
06/08/2011, 08:29
Eğer hava akış sensörünü değiştirince gene aynı sorun devam ediyorsa turbonuz arızalı demektir..

emir867
06/08/2011, 10:23
arkadaşlar ben katalizörün içini kırdırdım eksozcuda çekişi çok düzeldi bilginize ( muayenede sorun oluyormuş ama daha iki sene var eksozcularda yedek varmış muayene için ;)) )

rational
14/08/2011, 16:49
1 hafta önce resimdeki parça değiştirildi.az önce tekrar denedim 4.vitesten 5 e atacağım sıra araba yine yığıldı.Mübarek günde çok canım sıkıldı.O zaman arkadaşlar sorun nerden kaynaklanabilir. ( bu parça debimetre değil mi ? )

rational
14/08/2011, 20:54
sorun çozülsün istiyorum...

gemlikli_55
14/08/2011, 21:14
BİR TANEDE MOTORUN ÜZERİNDE VAR benzer parca
odamı değişmeli acaba

rational
14/08/2011, 21:27
BİR TANEDE MOTORUN ÜZERİNDE VAR benzer parca
odamı değişmeli acaba
bilmiyorum burda bir sonuca ulaşmak istiyorum.çok sevdiğim aracımın avrupada o ödül alan motoru ile bu sorunları yaşamak çok üzücü bir durum...

Du Hast
14/08/2011, 22:36
bilmiyorum burda bir sonuca ulaşmak istiyorum.çok sevdiğim aracımın avrupada o ödül alan motoru ile bu sorunları yaşamak çok üzücü bir durum...
hocam egr valfinde halen ısrarcıyım. en azından egr valfinin soketini çıkartıp deneme yapın.

rational
23/09/2011, 18:01
60.000 km bakımını Ankara'da iken Kavaklıdere oto da yaptırdım.Sorunu ilettim.Atmosferik basınç sensörü temizlendi.Bilgisayara bağlandı , Yasin Bey de tekrar yığılma olursa Sensörü değiştir demişti.Halen devam etmekte. Buarsa sensörü gerçekten değiştirirsem sorun hallolur mu bilmiyorum.Bu arada bu sensör ne kadar ark.lar bilginiz var mı?

SpyHunter33
23/09/2011, 18:12
bende de çok enteresan bi olay var 4. vitesde çokrahat 140 lara kadar çıkıyorum ama 5.vitese attığım anda ayağımı pedalın sonuna kadar basıyorum. devrim 4200den yukarı çıkmadı daha ve hızımda kesiliyor 140dan sonra 150 falan anca. Bazen de 190 gördüğüm oluyor :D

rational
10/10/2011, 11:42
debimetre değişti, atm.basınc sensörü temizlendi, sorunum devam etmekte.Egr valfinin nesine bakılması gerekiyor.Eğer sorun çözülmezse sanırım turbo dan kaynaklanıyor diyeceğim.

rational
10/10/2011, 11:48
hocam egr valfinde halen ısrarcıyım. en azından egr valfinin soketini çıkartıp deneme yapın.

debimetrenin ordaki soketi söküp teste çıkıldı.sonrasında debimetre değişti.egr valfinde ne sıkıntı olur, değişmesi mi gerekir?

rational
10/10/2011, 11:56
Aracım hafif eğimli bir yolda park halinden geri geri giderken tam aracı debriyaj ayarı ile (aşağıya gitmesin diye) tutarken aracta bir uğultu var.asağı yukarı 20 binden beri var.serviste kayıtları da mevcut.Zaten aynı seyi vites küçültürken ; mesela 3 ten 2 ye alırken tam kavrama esnasında da aynı uğultu belirginleşiyor.bu konu ile baskı balata değişti (30000 km 'de ).bu konu ile ilgili de cözüm arıyorum.
teşekkür ederim arkadaslar...

rational
23/10/2011, 09:27
gncll

Puntist
24/10/2011, 13:41
60000 km aracın garantisi devam etmekte mi?

rational
24/10/2011, 14:49
60000 km aracın garantisi devam etmekte mi?
uzatılmış garantisi vardı ; yani uzatmalardayım...

34TH065
24/10/2011, 15:12

Akşam kendi aracımın turbosunu söktürdüm ve muazzam bir şekilde temizlettim. Her anın resmini çektim bilgisayara attıktan sonra konu açıp paylaşıcam. Araç farklı birşey oldu sanki bir hafta öncede manifolt söküp temizlettim suan ciğerler tamamen açık motor sesi dahi değişiyor herkeze tavsiye ederim kesinlikle. Özellikle 90Bg 6 ileri emotion ve dinamic araçlar için kesin yapılması gereken işlem içerisi kurum bağlıyor EGR iptal olmadığından dolayı.

34TH065
24/10/2011, 15:14
Ayrıca turbonun geç açması ya da pedalda boşluk oluşmasının da çözümü bu olarak kesinleşti kafamda hem manifolt hemde turbonun içerisindeki kurumu ve tıkanıklığı görünce. Resmen kanser olmuş durumdaydı şuan aracım ve kafam rahat gerçekten resimleri paylaşıcam gerçekten hak vereceksiniz.

eexelanss
24/10/2011, 16:01
Ayrıca turbonun geç açması ya da pedalda boşluk oluşmasının da çözümü bu olarak kesinleşti kafamda hem manifolt hemde turbonun içerisindeki kurumu ve tıkanıklığı görünce. Resmen kanser olmuş durumdaydı şuan aracım ve kafam rahat gerçekten resimleri paylaşıcam gerçekten hak vereceksiniz.

Resimleri bekliyorum sabırsızlıkla. Uzun bir işlemmi nekadara mal oldu acaba

34TH065
25/10/2011, 14:12
2-3 saatlik bir işlem ancak gerçekten özenecek ve tanıdık bir yer olmalı yoksa kimse o işi yapmıyor.

gemlikli_55
27/10/2011, 14:35
hüseyin link ne oldu resim ekleyecektın merak ettim simdi

rational
18/07/2012, 00:16
sorun yine hortladı maalesef...geçen servise gittim çok bilmiş usta arabayı bırak dedi,gitmiş gezmiş gelmiş heralde.bişey yok dedi.gitti debimetreyi temizledi(bu arada benim bildiğim sıkıntı debimetrede ise kara düzen hava tutmak ve temizlemek gibi bişey işe yaramaz diye düşünüyorum).Ve öğleden sonra köye gittim.25 km lik, öyle bi sıkıntı yarattı ki 4 ve 5 . vitesteki sorun rampa yukarı çıkarken 3.viteste ve 2 .viteste daha sık yaptı.25 dk lık yolu 40 dk da gidebildim.Sağa çekip servisi aradım yarın saat 17 de geliyorum diye, aynı sıkıntı var diye, biraz da o sorunu hallettiğiniz sıkıntı devam etmekte diye sert bi şekilde söyledim.Saat 21,30 gibi dönüş yoluna çıktım.dönüşte çok rampa yok yapmadı.Ya nasıl bişey bu anlamadım, halen sinirliyim.Burda EGR valfi ne bakılsın diyen bir arkadaş oldu.Belki basit belki de komplex bir durum ama bana göre ya debimetre,ya Atm.basınç sensörü,ya da arkadaşın dediği gbii egr...Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...