PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Led sis farı yapımı (yoğun istek üzerine) :)

uurknkc
25/07/2011, 00:26
Başlamadan önce basit gibi görünsede çok zahmetli olduğunu söyliyim... hiç akıllı işi değil anlıcaksınız ilk başta :) ve tek başınaysanız en az 5-6 saatinizi alacaktır... bir arkadaşınızı yardıma çağırın... :) neyse biz konumuza dönelim fazla gözünüzü korkutmadan :)

İlk olarak 120 tane 60 derece mantar led alıyoruz(uzun bacaklı).. eğer fazla anlamıyorsanız daha fazla alın patlayabilir çünkü sonra tekrar almaya gitmekle uğraşmayın. bir tane anahtar ve 8 metre ledlere uygun kablo alıyoruz...

Söktüğümüz kapaklara 1.5 cm aralıklarla veya istediğiniz aralıklarla işaretleyin ben öyle yaptım 47 led gitti bir fara... resimlerden hesaplayın aralıkları daha uygun olur.. bir mum veya ocak yakın, ledlerden birkaçını plastiği delmek için feda edicez çünkü... ledlerin bacaklarını aynı uzunlukta keserek, mumda ısıtıp basıyoruz plastiğin üstüne biraz seri olmak lazım hemen soğuyor. delikleri açtıktan sonra altına çok az sıcak silikon sıkarak ledleri yerine oturtuyoruz(biraz öne bakcak şekilde yaparsanız daha güzel olur.silikon su geldiğinde arıza yapmaması için)... arkada bağlantıları seri şekilde lehim yapıyoruz(3 lede bir direnç olacak şekilde).. bilmeyen arkadaşlar için çizim yapıp upload edicem... artı ve eksi uçları çıkarıyoruz kablo lehimleyebilecek şekilde..bu uçları çıkarttıktan sonra arkaya hiçbir tel ortada kalmayacak şekilde sıcak silikon dolduruyoruz yine su tehlikelerine karşılık... Daha sonra artıya gidecek kablodaniçeriye bir anahtar çekiyoruz... artı ve eksi uçları direkt aküye bağlıyoruz (arıza lambası tehlikesi olduğu için bu şekilde yaptım).anahtarı + dan çekmeyi unutmayalım yoksa ledler hiç sönmez...

Bir de arabayı çalıştırırken ve kapatırken kapalı tutuyoruz, aküde olan akım dalgalanmalarından ledler patladığı için.. sorusu olan arkadaşlar sorabilirler... :)

inşallah yardımcı olabilmişimdir...güle güle kullanın... :)

uurknkc
25/07/2011, 00:39
https://img339.imageshack.us/img339/4916/sisr.png

elektronikten fazla anlamayan arkadaşlar için.. inşallah başarılı bi çizim olmuştur..:)

bu arada malzemeleride yazıyım:

-120 veya daha fazla 60 derece uzun bacaklı mantar led
-50 civarı uygun direnç
-8m led için kablo
-devre anahtarı
-sıcak silikon (3-4 tane gider)
-havya ve lehim teli
-izole bant

erosistanbul
25/07/2011, 00:51
dirençleri kaç ohm kullandınız. birde merak ettim, aküden direk kablo çekince topraklama, sigorta vb gibi önlem aldınızmı. fazla elektrik bilgim olduğu söylenemez ama en azından akümüzün ark yapacak kadar watı olduğunu düşünüyorum. bilgilendirirseniz sevinirim. saygılar.

OzzY
25/07/2011, 10:22
sigorta şart.

aküden çıkan kabloya 7812 koyarsanız çok çok daha uzun ömürlü olur.(akımı datasheetten kontrol etmek lazım)

uurknkc
25/07/2011, 12:13
sigorta şart.

aküden çıkan kabloya 7812 koyarsanız çok çok daha uzun ömürlü olur.(akımı datasheetten kontrol etmek lazım)

ben onu sordum araya hiçbişey koymana gerek yok dediler ama koyarsak çalıştırırken problem olmaz mı diosun o konuyu bende daha çözemedim çünkü...

uurknkc
25/07/2011, 12:16
dirençleri kaç ohm kullandınız. birde merak ettim, aküden direk kablo çekince topraklama, sigorta vb gibi önlem aldınızmı. fazla elektrik bilgim olduğu söylenemez ama en azından akümüzün ark yapacak kadar watı olduğunu düşünüyorum. bilgilendirirseniz sevinirim. saygılar.

led aldığın yerden veriyorlar kaç ohm olduğunu bilmiyorum.. diren konusunda sıkıntı yok.. sigorta kullanmadım ama çalıştırırken kapalı tuttuğum sürece hiçbir problem yaşamıyorum... keşke bi çözüm bulsak onla uğraşmasak... ozan arkadaşımız yardımcı olacaktır inşallah bu konuda...

OzzY
25/07/2011, 12:51
7812 tarzı bişey kullanırsanız ledler voltaj dalgalanmasından etkilenmez. böyle bir projedede 7812 yeterlimidir bilmiyorum datasheetine bakmak gerekli. koymazsanız ledler patlayabilir. gaza yüklenince 14V a kadar çıkıyor araçtaki gerilim. datasheetten bakabilirsin voltaj değerlerine hangi aralıkta kaç volt çıkış veriyo. 78XX gibi farklı bi modelde koyabilirsin.

bu arada emin değilim ancak çalıştırırken açık tutmak zarar vermez diye düşünüyorum çünkü voltaj düşüşü oluyor artışı değil.

OnurOz
25/07/2011, 12:54
Sonradan sis takılan arkadaşlara extra olarak + - düğme bacağı arasına sigortalı Röle takılıyor

su almaması için ne yaptınız

uurknkc
25/07/2011, 12:56
sıcak silikonla boşluk kalmıcak şekilde doldurdum... dediğini anlamadım?

OzzY
25/07/2011, 13:09
Sonradan sis takılan arkadaşlara extra olarak + - düğme bacağı arasına sigortalı Röle takılıyor

tamamı led olan bir uygulamada röleye gerek yok.
su almaması için ne yaptınız

sıcak silikonla boşluk kalmıcak şekilde doldurdum... dediğini anlamadım?

aslında sıcak silikon dayanıklı bir malzeme değil bence. özellikle dış ortamlarda çok çabuk deforme olup bırakıyor. normal silikon çok çok daha iyi hatta siyah cam silikonu olsa ömürlük olur.

femoli
25/07/2011, 14:03
Seffaf silikon izalsyonu saglar sicak silikon saglamaz ve cabuk deforme olur .. Araya sigordatili role baglanabilir arac calisrken kapali tutmaya ozen gosterin cunku marsa ilk bastiginiz esnada mars dinamosu akudeki tum elektrigi alacagi icin ledlere 9 volt gibi ufak elektrik gonderecektir calistigi esnada ise birden 14 volta cikaracaktir bu da ledler icin sorun teskil edebiliri..

uurknkc
26/07/2011, 19:57
ben arabayı yıkattım henüz bi sorun olmadı umarım olmaz zaten sonra çekomastik çekicem...

trakya_
29/07/2011, 13:41
eline sağlıkk

acRep
29/07/2011, 15:07
Maşallah ufaktan anlasam bu işten hemen kalkışırdım yapmaya amaa..

uurknkc
29/07/2011, 16:08
yapan ve bitiren arkadaşlar varsa fotoğraflarını çekip paylaşabilirmiyiz... belki farklı dizaynlar görürüz.. :) bu arada elektronikten fazla anlamayan arkadaşlar sorabilirsiniz anlamadığınız noktayı..

06bb5727
06/08/2011, 12:51
böyle bir uygulama karşıdan gelenin gözünü almaz mı bilmediğimden soruyorum saygılar:)