PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dulogic lanet bır vites...!!!

cemline
20/07/2011, 17:53
punto evo 95 hp kullanıcısıyım bu kadar amator bır vıtes olamazmıs bunu anladım berbat muhendısınden uretıcısıne hıc mı akıl yok garajın dık rampasından cıkarken gerıden hızlanmassan duraksıyo bi sonradan aklı gelıo aletın...doneceksın bır kavsakdan hızlı cıkıs yapman lazım bas gaza kokune kadar,arkadas toparlayıp hızlı kalkıs yapana kadarkı surec korkutuyor...

byspayn
20/07/2011, 18:39
Forever manuel :D Robotize şanzımanlar sadece otomatikmiş hissi vermek için tasarlanmış bence :)

acRep
20/07/2011, 19:10
İflah olmaz hiiç uğraşma saatt ! :/

reddragon
20/07/2011, 19:26
Dualogic hakikaten bazen logic hatası yapıyor. Hele yeni aldıysanız aracı daha çok etkileniyorsunuz.
Misal geçenlerde meşhur marmara forumun iğrenç yokuşlu garaj çıkışındayım. Dualogicim çıkmamaya başladı. vites 2 'yi gösteriyor. Bastım gaza geçmio 1'e.. Aldım manuel olarak 1'e sonra gaza yüklendim biraz zart 2' ye attı yine gitmemeye başladı...
SONUÇ: Dualogici yeri geldiğinde safi manuel olarak kullanmak gerekiyor. Özellikle uzun yollarda sollamalarda bazı yokuşlarda manuel vites moduna geçerek kullanmak lazım.dualogic insan gibi düşünemiyor malesef...

k0d3r
20/07/2011, 19:43
yokuşlarda kullanişli değil anladiğim kadariyla, peki yoğun trafikte nasil, full otomatiğin rahatliğini veriyormu

yklklc
20/07/2011, 20:36
Ben kasım dan beridir kullanıyorum aracımı ondan önceki aracımda toyota nın yarı otomatik şanzımanı vardı BENCE aralarındaki fark 2. vitesten 1.vitese geçiş uzun sürüyor ve 1. vitesten geriye geri vitesten 1. vitese geçişlerde sakin davranmak gerek çünkü çok hızlı geçiş yapamıyor sonra aracı boşa düşürüyor sen gaza basıp motoru bağırtıyorsun Buna da alışıyor insan bence. ilk zaman bu kadar yavaş geçmesi rahatsız ediyordu ama şu an sıkıntı yok.

Önceden yarı otomatik kullanmadıysanız ilk başta alışmak gerek ama emin olun sonradan bu ne rahat şey allahım diyeceksiniz MANUEL viteste neymiş :)

reddragon
20/07/2011, 22:13
Ben kasım dan beridir kullanıyorum aracımı ondan önceki aracımda toyota nın yarı otomatik şanzımanı vardı BENCE aralarındaki fark 2. vitesten 1.vitese geçiş uzun sürüyor ve 1. vitesten geriye geri vitesten 1. vitese geçişlerde sakin davranmak gerek çünkü çok hızlı geçiş yapamıyor sonra aracı boşa düşürüyor sen gaza basıp motoru bağırtıyorsun Buna da alışıyor insan bence. ilk zaman bu kadar yavaş geçmesi rahatsız ediyordu ama şu an sıkıntı yok.

Önceden yarı otomatik kullanmadıysanız ilk başta alışmak gerek ama emin olun sonradan bu ne rahat şey allahım diyeceksiniz MANUEL viteste neymiş :)
Aynen. Her ne kadar stabil karar vermese de MANUEL gibi demode bir vites seçeneğine göre dualogic çok daha rahat. Suyuna göre gitmeyi öğrendikçe de bu artacak.

sfkbrtn
20/07/2011, 22:19
Arkadaşlar bence tamamen alışkanlıkla ilgili ben çok memnunum mesela! Onceki aracımızda fiorino dualogic ondan iice alışmıştım şanzımana dik yokuş varsa manuele geçeceksiniz ani hızlanma istediğinizde de ayni şekilde ekonomik ve sakin kullanimda auto eco da kalacak alışınca gayet rahat bence:)

mistero
20/07/2011, 22:28
bende dualogic 95 hp kullanıyorum, başlarda dik yokuşlarda bende çok sıkıntı çektim ama çözümü diğer arkadaşlarında söylediği gibi manual vitese geçip kontrolü sağlamak.. çünkü trafikten dolayı her zaman arabanın devrini almasını sağlayacak fırsat olmayabiliyor..

Moosty
21/07/2011, 01:16
Çok dik yokuşlara girmeden önce manuele alın yoksa alet saçmalıyor.

Haftasonu Bursadaydım, IKEA nın garajından çıkarken manuele almayı unuttum, arabada 5 kişi vardı klima açıktı. Rampanın tam ortasında 2 yetmediği için kilitlendi. Frene basıp durdum, manuele aldım gaza yüklendim.

Bu sefer patinaj çekti, patinaj çekince ASR devreye girip arabayı bir daha durdurdu ama ayağım hala gazdaydı. Araba durunca ASR devreden çıktı va araç bir daha patinajla kalkışa geçti.

Yokuşun geri kalan kısmını dur-patinaj yap- dur -patinaj yap şeklinde zıplaya zıplaya çıktık.

Dik yokuşlarda klima açıksa araç doluysa çok problem oluyor, vites değişimi yavaş kalıyor ve bu arada araba iyice yavaşlıyor ve düştüğü vites bile yeterli gelmiyor.

Güya araçta eğim sensörü de var, ama algoritmanın onu dikkate almadığı çok açık, direk motor devrine bakıyor. İnsan şuna tork sensörü koyar veya en azından bu işi gaz pedalına basma ve ivmelenme arasındaki farktan yola çıkıp hesaplar bir maliyeti de olmaz.

Palio da kullanılan Speedgear sistemi çok çok daha başarılı, FIAT ı anlamak çok zor.

Gelelim iyi taraflarına, neyse ki düz ova bir şehirde yaşıyorum ve dualogic ile problem yaşamıyorum. Yoğun trafikte çok işe yarıyor; 'Tolgahan26' -Tolga sağolsun bana bir de kolçak ayarladı, sürüş keyfine keyif katıldı.

Manuel vites eziyetmiş, şimdi manuel vitesli araba kullandığımda angarya iş gibi geliyor, öyle alışmışım ki otomatik vitese, manuel vitesli arabalar bas bas bağırana kadar vites değiştirmek aklıma gelmiyor.

Bir daha -dizel olmadığı sürece- manuel vitesli araç almayı düşünmem.

fawori
21/07/2011, 01:58
Ben otomatiklerin hiçbirine alışamadım benim sol ayakla hiç sorunum yok acayip kavrama el freni kalkışı yaparım Bursa - Çekirge yokuşlarında bile dur kalk on numara çıkıyor sadece alışıp ustalaşmak gerek.Dualogic güzeldir trafikte felan ama uzun yolda manuel hele ki 6. viteste çok çok iyi.

USTA
21/07/2011, 09:10
Hızlı kalkışlar ve ani hızlanmalar için ASR yi devre dışı bırakın,işe yarıyor...:)

projist
21/07/2011, 10:00
windows ile linux arasındaki ne kadar fark varsa otomatik vitesler arasında da o kadar fark var. hepsi aynı işi yapıyor ama kullanmayı bilirsen keyifli oluyor.

alfisti
21/07/2011, 10:59
küçük bi ilave.
otomatik modda iken vites manuel olarak büyültülüp küçültülebiliyor.

akca37
21/07/2011, 11:12
Hocam 95 kullanıcısıyım demişsin, kullanıcı bilgilerinde 75 lik dynamic yazıyor, istersen bunu düzelt, ikincisi birazda kullanıcısına bağlı, kimisi sakin kullanır aracı kimisi ise biraz tempolu, birde yokuş yukarı çıkarken de eco modunu açmayıver sende, nihayetinde yokuş bu , sanki manuelinde ilk kaşkışta ferrari gibi mi kalkıyo , yapma gözünü sevim, herkes yazıyo farkıl markalar kullanan forum üyeleri triptronikte dualogic en iyilerinden yazıyor sen ise iğrenç diyosun :)

jrgakbulut
21/07/2011, 11:38
Hocam 95 kullanıcısıyım demişsin, kullanıcı bilgilerinde 75 lik dynamic yazıyor, istersen bunu düzelt, ikincisi birazda kullanıcısına bağlı, kimisi sakin kullanır aracı kimisi ise biraz tempolu, birde yokuş yukarı çıkarken de eco modunu açmayıver sende, nihayetinde yokuş bu , sanki manuelinde ilk kaşkışta ferrari gibi mi kalkıyo , yapma gözünü sevim, herkes yazıyo farkıl markalar kullanan forum üyeleri triptronikte dualogic en iyilerinden yazıyor sen ise iğrenç diyosun :)

yok abi bazı konularda arkadaslara katılıyorum ozellikle istanbuldan yazanlar va şimdi sen kastamonuda gayet rahatsın :) ama burda yokusta kendilgnden 2. vitese alinca diikiz aynaya ne zaman baksan arkanda araba olup saydırmaya hazır vaziyette bekliyor bence triptrnicte dsg dualogicten daha iyi :)

atila
21/07/2011, 11:54
ilk otomatik ve dualogic arabam olduğu için on onbeş gün yokuşlarda bende vitese sayıyordum.alıştıktan sonra araba kullanım şekliniz değişiyor ve rahatlığın tadını çıkarıyorsunuz.dualogic inde manuel inde kendine has özellikleri var,birini diğerine tercih etmek zor,şu anda manuel kullanıyorum ama dualogic ide arıyorum.dualogic in tek eksisi arıza maliyeti biraz yüksek olabilir,çok sorun çıkardığını okumadım.

blackhawk
21/07/2011, 11:55
Dizel ve manuel vites yokuşta gaz pedalına dokunmak ve turbonun nefes almasıyla bir anda koltuğa yapışıyorsunuz.Kalabalık trafikte zaten hidrolik debriyaj pamuk gibi alışınca herşey gayet güzel.

akca37
21/07/2011, 11:59
yok abi bazı konularda arkadaslara katılıyorum ozellikle istanbuldan yazanlar va şimdi sen kastamonuda gayet rahatsın :) ama burda yokusta kendilgnden 2. vitese alinca diikiz aynaya ne zaman baksan arkanda araba olup saydırmaya hazır vaziyette bekliyor bence triptrnicte dsg dualogicten daha iyi :)

Nerelerdesin sen bakim, boşver yorumu da arabayla gezmeyi bırak bu sıcaklarda biraz oturda foruma katkın olsun, arkadaşlar yakıt konularını, sorunları vs paylaşıyor , sen napıyosun cam tavanı açmış müzikleri de açmış geziyosun ooohh bu dünya sana güzel, söle bakalım yakıt değerlerini ve kullanım şekli ile araçtan gelen ses mes varmı onu söle, örnek : sağ arka stoptan ses geliyor mu ?

Kastamonu trafiği konusunda gelirsen bi gün kısmet olursa istanbula dönmek isteyebilirsen hemen :) dün öğrendim il nüfusumuz 91000 , merkez araç sayısı da 90 bin imiş bilgine ...

takres
21/07/2011, 13:03
tam otomatik veya manuel en iyisi...

atila
21/07/2011, 13:47
dualogic ten memnundum,dur kalk trafikte manuel yoruyor.rahatlık yönünden dualogic,spor kullanım için manuel,tercih yapmak zor.dualogic te spor kullanıma geliyor aslında.

jrgakbulut
21/07/2011, 17:44
Nerelerdesin sen bakim, boşver yorumu da arabayla gezmeyi bırak bu sıcaklarda biraz oturda foruma katkın olsun, arkadaşlar yakıt konularını, sorunları vs paylaşıyor , sen napıyosun cam tavanı açmış müzikleri de açmış geziyosun ooohh bu dünya sana güzel, söle bakalım yakıt değerlerini ve kullanım şekli ile araçtan gelen ses mes varmı onu söle, örnek : sağ arka stoptan ses geliyor mu ?

Kastamonu trafiği konusunda gelirsen bi gün kısmet olursa istanbula dönmek isteyebilirsen hemen :) dün öğrendim il nüfusumuz 91000 , merkez araç sayısı da 90 bin imiş bilgine ...

:)) abi naptin sen 17 milyondan bahseidoyurz burda:D 91000 diosn :) nerdeyse bakirkoy o kadar olcak :D:D:D walla abi dolaşmaktan ddgin gibi wakit çok az buluyorum walla abi allaha skur ses gıcırtı falan yok :) yaktta 5.5-6.0 arasında oynuo su anlik :)

atila
21/07/2011, 19:27
Güneş tatile falan gidemiyoruz,ramazan da geldi,foruma takilip isigindan faydalacagiz artik.

mix
21/07/2011, 19:51
forever manuel ya bi debriyaj çok yukarda kavramadığı sürece benim için hiç eziyet değil zaten elektrikli araçlar çıkınca vites falan kalmayacak biraz tadını çıkaralım demi ama...

jrgakbulut
21/07/2011, 19:54
Güneş tatile falan gidemiyoruz,ramazan da geldi,foruma takilip isigindan faydalacagiz artik.

est abi :) ben ufak bi kaçamak yapip geldim şimdi haftada bi gun havuzla idare etmeye devam

atila
21/07/2011, 20:04
:)) abi naptin sen 17 milyondan bahseidoyurz burda:D 91000 diosn :) nerdeyse bakirkoy o kadar olcak :D:D:D walla abi dolaşmaktan ddgin gibi wakit çok az buluyorum walla abi allaha skur ses gıcırtı falan yok :) yaktta 5.5-6.0 arasında oynuo su anlik :)

Güneş mekan Bakirkoy galiba,bende 2003 ten beri Carousel in arkasindayim

1ocak2011
21/07/2011, 21:06
Yav güneş o arabaya o 5.5-6 yı sen nasıl yaktırıyorsun? Neler kapalı? Neler açık bir anlat bakalım?

atila
21/07/2011, 21:44
Yav güneş o arabaya o 5.5-6 yı sen nasıl yaktırıyorsun? Neler kapalı? Neler açık bir anlat bakalım?

Tuncay hocam 95 lik bolumune ekonomik kullanan mistero isimli arkadasimizin tarifi dusmus.

akca37
22/07/2011, 11:10

Dostum sende bizim memleketi iyice küçülttün, iyice bir araştır bakalım istanbul da kaç tane kastamonulu var, benim bildiğim kadarıyla 1,500 000 kişiden fazla kastamonu lu istanbulda , 250 000 den fazla da ankarada mevcut, eskiden üsküdar a kadar bizimdi oraları bilgine

Yahu mubarek 17 milyon insan nüfusu araç nüfusu da o kadar değil ya, hem bende bi dipnot verim sana önceki gün öğrendim kast nüfusu 91 bin ya 90 bin tane de merkezde kayıtlı araç mevcutmuş :) artık trafiği hesap et tımelarda

cemline
26/07/2011, 19:17

eco yu hıc kullanmıyorum kı ben :) dogru 75 yapmısım :ermm: dedıgım gıbı bır refujden u doneceksın yada bırseyden kaçacaksın tehlıke anında gaza basacagına in kapıdan arabayı terk et neredeyse ... geç kavrıyor o bakımdan ...

akca37
27/07/2011, 09:08
eco yu hıc kullanmıyorum kı ben :) dogru 75 yapmısım :ermm: dedıgım gıbı bır refujden u doneceksın yada bırseyden kaçacaksın tehlıke anında gaza basacagına in kapıdan arabayı terk et neredeyse ... geç kavrıyor o bakımdan ...

Bilmiyorum ama ilk birkaç bin km alışma dönemi diye düşünüyorum sonra araca alışınca araç size göre tepki veriyor :)

SKELETER
10/08/2011, 03:21
Arkadaşlar duologic vites bence gayet iyi. Sadece alışamamışsınız. Anlamadığım yokuşlarda yeri geldiğinde vitesi bir hamle yukarı attığınızda vites küçültüyorsunuz. Böylece saydığınız hiçbir şey olmuyor. Duologic vitese müdahale edip kendi isteğinize göre gitmek varken niye manuel e alıyorsunuz ki.

srkaradag
10/08/2011, 21:43
Arkadaşlar duologic vites bence gayet iyi. Sadece alışamamışsınız. Anlamadığım yokuşlarda yeri geldiğinde vitesi bir hamle yukarı attığınızda vites küçültüyorsunuz. Böylece saydığınız hiçbir şey olmuyor. Duologic vitese müdahale edip kendi isteğinize göre gitmek varken niye manuel e alıyorsunuz ki.

aynen katılıyorum hocam.

Birkan61
10/08/2011, 22:22
Tam otomatik vites olsa bu sefer çok yakıyor diye yakınacaktınız hocam.

Acil durumlarda alın manuel'e :)

Bende arkadaşın yarı otomatik Colt'unu kullanırken araba sollamaya çıktığımda bu ne lan vites değiştirene kadar arabayı geçiyorum vites değişirken arabanın gerisinde kalıyorum vites atınca tekrar geçiyorum baya sövmüştüm. Arkadaşımdan tokat gibi cevap sollamaya müptezel gibi yarı otomatikle çıkarsan öyle olur demişti :D

Sollama ve bu gibi durumlarda manuel moda alın..

Phaser
11/08/2011, 10:31

Hocam sende iyice insafsız bir karşılaştırma yapmışsın bizdeki dualogic triptronic şanzıman değil VW'nin kullandığı DSG çift kavrama teknolojisi ile çalışan tam otomatik bir şanzıman bizde altta yatan manuel vitesin üzerine konulan bir robottan ibaret :) Bende 95 dualogic kullanıcısıyım yoluna ve rampasına göre eco modu açıp kapatarak ayda manul'e geçerek tüm yolalrın üstesinden geliyorum. özellikle ECO mod'u kapatmayı öneririm ani ivmelenmek isteyenlere

ultraslan33
11/08/2011, 11:55
yokuş çıkmayı bilmeyen vitesi de kral yaptınız ya haydi hayırlısı...dualogic yerine nologic olmalıymış:)

askin
11/08/2011, 18:11
vay bee... bende dualogic vis niye bakmadım diyordum... anlatılanlara göre hiiiiç benim tarzım değilmiş...

Titan
11/08/2011, 22:56
arkadaşlar, siz ya arabaları ** öldüren yokuşlarına vuruyorsunuz :) yada araç motoru soğuk iken yokuş çıkmaya uğraşıyorsunuz.
yaklaşık 1 aydır dualogic kullanıyorum. evimiz yokuş üzeri. aracı ilk aldığımda bir sabah yokuşta kaldı ve durdu araç. kafası karıştı.
daha sonra dualogic sistemine alışmaya başladım şimdi bu tür sıkıntılarım yok. kısaca tecrübemi aktarayım.

aracın motoru soğuk iken dualogic farklı bir mantık ile çalışıyor. maksat motoru aşınmadan korumak. motor ısınıp kendine geldikten sonra verdiği tepkiler başta verdiği tepkilerden tamamen farklı. sabahları yokuşun ortasında daha araba devrini bulmadan hemen vites büyütmeye niyetlenen sistem, araç motoru ısındıktan sonra bu hamlesinden vazgeçiyor. hatta bugün akşam eve dönerken devirden düşürdüm aracı yokuşta. dört yol ağzından gelenler var sandım. (bilenler için ümraniye hatboyu) fakat araç son derece hızlı biçimde 1 e indi ve devam etti sonrasında da hızla 2 ye geri gelip devam ettim.
bir de arkadaşların da yazdığı gibi vitesi manuele almadan da vites sistemine müdahele edebiliyorsunuz. yarı otomatik sistemin güzelliği

ecosi26
12/08/2011, 08:57
Ben tam otomatik honda jazz ve yarı otomatik toyota auris bunlardan daha öncede mercedes 500sec bmw 3.25 kullanmıştım otomatik arabanın kendinize değil sizin ona alışmanız gerekiyo gaza basışları öyle bir ayarlamak gerekir ki araç kendi bildiklerini en iyi şekilde yapsın buna alıştıktan sonrası kolay. Bu kullandığım araçlar içerisinde en zoru toyota auris olmuştu çünkü yarı otomatik daha önce kullanmadım ne kırmızı ışık kalkışları ne de hızlanmaları yokuşları bir türlü beceremedim çok sıkıntı çektim aracı anlayana kadar. Hepimizin yoğurt yeme işi ne kadar ayrıysa kendi tecrübelerinizle otomatik kullanmak daha mantıklı geliyor bana...

levan34
12/08/2011, 18:42
slm.arkadaşlar...manuel vites hamallık istanbul trafiğinde ...duologic'in + ları çok fazla ve konforu....(-) si dik yokuş sorunu...bence o da çok sorun değil...araç dolu ise, yokuşa çıkmadan manuele alın yada anlık müdahale seçiminizde var (yukarda arkadaşların dediği gibi)...duologic kullana kullana nerde nasıl tepki verdiğine alışıyorsunuz,araba sürüşünüzü ayarlıyorsunuz,böylece pek sorun kalmıyor.