PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 1.4 77hp evoyu nasıl yürütebilirim :((

burak-evo
20/07/2011, 08:44
mrb bnde 77hp evo var istediklerimi yaptım ama tek eksik araç istediğim kadar süratli değil 20hp ile 30hp arasında nasıl yükseltebilirim bana yardım edermisiniz...

akca37
20/07/2011, 10:26
95 dualogic ile değiştir epeyce performans artmış olacaktır :)

USTA
20/07/2011, 10:58
Turbo takarsan o dediğin değerleri alırsın,ufak tefek oynamalarla 20-30 hp güç alınmaz...

iris19
20/07/2011, 11:07
1.4 benzinli motoru maalesef bende 3 yıl kullandım bu motor 16 valf olmadığı için kesinlikle oynanmıyor.eğer bütçeniz yeterli ise kesinlikle satın multijet alın artı bu araç ne şehir içi nede şehirdışı kullanımlarda tasarruflu diil.

OzzY
20/07/2011, 11:09
1.4 benzinli motoru maalesef bende 3 yıl kullandım bu motor 16 valf olmadığı için kesinlikle oynanmıyor.eğer bütçeniz yeterli ise kesinlikle satın multijet alın artı bu araç ne şehir içi nede şehirdışı kullanımlarda tasarruflu diil.

amacına uygun kullanılırsa(şehir içi sakin kullanım) ne kadar tasarruflu olduğunu görebilirsiniz. Hatta geçenlerde açılmış bir konu vardı bakın bakalım ne kadar tasarruffluymuş. Ancak, bu araçtan performans bekleyerek yüklenirseniz doğal olarak hem yakar hemde gitmez...

USTA
20/07/2011, 13:09
1.5 dci Kangoo ile 5.0 litre ortalamayla geldiğim yolu,Evo ile aynı yük ve kullanım stiliyle 6.0 litre ortalama ile geldim,hem otomatik,hem 1.4 hemde benzinli bu araç daha ne yapsın...:)

reddragon
20/07/2011, 13:33
1.4 fire'dan performans beklemek doğru değil. Gaza yüklendiğiniz anda 1.6 motordan fazla yakıyor...
Böylesine mükemmel bir otomobili bu kadar cılız bir motora mahkum etmek Fiat'ın prestijini bozan bir durum. Gerçi onlar da maliyet düşünerek böyle yapmışlardır. Şu anda en zayıf 1.4 benzinli motor punto ve evo'da. Hatta 1.2 'lik corsa bile 85 hp...
Bu motorla yol çok müsait değilse sollamaya çıkılmaz. Bu motor adama hız yaptırmaz. Dolayısıyla ciddi kaza da yaptırmaz. İyi tarafından bakın.

izoci
20/07/2011, 13:45
Chip+büyük cooler+büyük turbo işte bu kadar :D

akca37
20/07/2011, 14:08
1.4 fire'dan performans beklemek doğru değil. Gaza yüklendiğiniz anda 1.6 motordan fazla yakıyor...
Böylesine mükemmel bir otomobili bu kadar cılız bir motora mahkum etmek Fiat'ın prestijini bozan bir durum. Gerçi onlar da maliyet düşünerek böyle yapmışlardır. Şu anda en zayıf 1.4 benzinli motor punto ve evo'da. Hatta 1.2 'lik corsa bile 85 hp...
Bu motorla yol çok müsait değilse sollamaya çıkılmaz. Bu motor adama hız yaptırmaz. Dolayısıyla ciddi kaza da yaptırmaz. İyi tarafından bakın.

Dostum yorumuna bişiler katmak istiyorum, bir grande punto ve evo kullanıcısı olarak,

senin beğenmediğin 1.4 77 fire benzinli puntodan bende de vardı ilk göz ağrım sıfırdan bendeydi, o kadar çok 1.6 motorlu araçlara yolda nal toplattırdım ki anlatamam, örn: 1.6 2001 model astra, 1.3 2006 Astra III, 1.3 linea 90 hp, 1.6 Tempra, tipo ve bunlar gibi bir sürü , denemesi bedava benim aracım 2 viteste azami 90 km hızı gördü, yapıştır ayağını gaza bakalım nasıl ok gibi fırlıyor !!! Lütfen ama

akca37
20/07/2011, 14:12

Yorumunuza çok katılıyorum, benzinlisiyle maksimum 3 bin devirde kullanmak şartıyla yokuşları olan bir ilçeye gittiğimde (zamanında) 25 tl yakıyordu, babamın 1.3 doblosuyla gittiğimde 13 TL ye aynı yolu aynı kullanımda gidiyordum, sonra bende ilk fırsatta satıp 1.3 75 dynamic evo aldım, o kadar cimri ki bu mjetler

1.3 mjet dynamic evo ile 1.3 mjet 95 hp dynamic otomatik evo arasındaki yakıt farkı toplamda 100 km de 3,5 TL oynuyor yani bir litreye yakın daha atıyor , otomatiği daha da cimri (amma tabiki bunları denerken hep 90 km sabit hiz ve sabit devirde)

swimmer_tr
20/07/2011, 14:49
performans istiyorsanız aracınızı satıp şunu alacaksınız: 5K DYNAMIC Start & Stop 1.4 MULTIAIR 105 HP

siz gidip fiat ın ekonomi ve tasarruf için özel olarak tasarladığı, 8 valf e sahip bir araç almışsınız. bu motorun üstüne yapacağınız her modifiye de (örn: torbo, intercooler vb.) hem motorun ömrünü ciddi biçimde azaltacak, yakıt sarfiyatınızı ise tavana çıkaracaktır. derseniz ki ben benzin parası veririm basınca gitsin, yukarıdaki araç tam size göre üstelik o da aşırı yakan bir motor değil. Benzin parası çok olur derseniz de 5K DYNAMIC Start & Stop 1.3 MULTIJET 95HP DUALOGIC bu aracı alacaksınız benim aracım da bu şu ana kadar hiç bir sorun yaşamadım ne performans olarak ne de başka bir şey inşallah da yaşamam.

akca37
20/07/2011, 14:59
Allah a binlerce şükolsun, bende yaşamadım 7700 km lik toplam yolculuk boyunca, en yakın örneği bu sabah çevre yolu ışıklarında şehrin girişince bir wv bora 1.6 cı benim arka tarafımda fıldır fıldır geçmek istiyordu , ancak yol bozuk old için yol vermedim sonra , ışıklarda durduğumuzda arkadaşın yanında biri vardı tam gaz kalktılar sonra bende eco moddan çıkıp yapıştırdım ikinci vites dahil baş başaydık, ancak sonra benim machine burn içmiş gibi atağa kalktı ve arkadaş benim aracımın arka plakasını okumaya başladı :) sonra içimden dedim , bir daha 095 i görünce şekil yapmaya çalışmazsın umarım dedim !!!

GünahsizSeytan
20/07/2011, 16:45

Kötü yönleride yokmu? skışık trafikte sıyrılman gereken noktalarda bayılıp kalmak gbi :) fire motoru bende kullanıyorum acıkcası pek övülecek yanı yok gibi . :sweatingbullets:

Bu arada Burak evon cok güzel sadece seni motor konusunda üzüyo sanırm .. aracı bu kdar yaptıktan sonra bence alışmaya bak bu motora yapacak pek bişey yok gibi :)

gurhany
20/07/2011, 16:49
bende aynı dertten muzdaribim ama artık chip olayını ciddi ciddi düşünüyorum. oluşacak olan fark sadece 7-8 hp gibi ama zaten benim beklentim hızlı gitmek falan değil. rampalarda biraz daha düşük devir. kalkarken biraz daha seri bir araç. sanıyorum uygun olursa haftaya yaparım. sonuçları da bildiririm. alabildiğim en iyi fiyat da 500 tl.

reddragon
20/07/2011, 17:33
Dostum yorumuna bişiler katmak istiyorum, bir grande punto ve evo kullanıcısı olarak,

senin beğenmediğin 1.4 77 fire benzinli puntodan bende de vardı ilk göz ağrım sıfırdan bendeydi, o kadar çok 1.6 motorlu araçlara yolda nal toplattırdım ki anlatamam, örn: 1.6 2001 model astra, 1.3 2006 Astra III, 1.3 linea 90 hp, 1.6 Tempra, tipo ve bunlar gibi bir sürü , denemesi bedava benim aracım 2 viteste azami 90 km hızı gördü, yapıştır ayağını gaza bakalım nasıl ok gibi fırlıyor !!! Lütfen ama
Diğer araçlara nal toplatmak sizin şoförlük beceriniz. Şahin' le de iyi şoförseniz ferrarisi olan acemiyi şehir içinde geçersiniz...
Deviri sürekli yüksek tutmak lazım az bişey gitsin diye, ne gerek var al 1.6 düşük devirde daha hızlı git.
Araçlarımızı seviyoruz fakat fire motor gerçekten de 1.4 ' ün hakkını vermiyor. Bari 1.2 16v olsaydı da vergiden yırtsaydık o da yok...

byspayn
20/07/2011, 17:38
1.4 FIRE oldukça ekonomik bir motor.

Başka bişi demeye de gerek yok sanırım :)

etufan
20/07/2011, 17:50
1.4 Fire motorun ekonomisi bence çok çok iyi. Hyundai, Renult, Peugeot gibi markaların bazı modellerini de vakti zamanında denemiş görmüş olduğumdan bu düşüncem yine bence yerinde. Ayrıca performans konusunda haklısınız araba ok gibi fırlamıyor ama yeri geldi mi de yokuş mokuş dinlemiyor bazen :) nedense ?

byspayn
20/07/2011, 18:32
Yakıt çok önemli bir etken. Shell'in benzini gibi benzin kullanmadım daha ben. Zaten kendileri de diyor "Aracınız ne olursa olsun ondan en iyi performansı alın" diye. Bunu yazan broşür resminde Grande Punto vardı :D Yakıt çok önemli bir etken yani bunu unutmayın. Babam bazen Opetten alır yakıtı nefretlik bir yakıt o opetin benzini. Opetten alınan benzin tiner gibi kokuyor Shell benzini ise benzin gibi. Bunlar performansta benim bulgularım :) Ama ne olursa olsun ekonomi için tasarlanmış motordan 0-100 hızlanma ara hızlanma beklenmez. Sakin sakin gitmeye zorlayan bir motor FIRElar.

k0d3r
20/07/2011, 19:05
Allah a binlerce şükolsun, bende yaşamadım 7700 km lik toplam yolculuk boyunca, en yakın örneği bu sabah çevre yolu ışıklarında şehrin girişince bir wv bora 1.6 cı benim arka tarafımda fıldır fıldır geçmek istiyordu , ancak yol bozuk old için yol vermedim sonra , ışıklarda durduğumuzda arkadaşın yanında biri vardı tam gaz kalktılar sonra bende eco moddan çıkıp yapıştırdım ikinci vites dahil baş başaydık, ancak sonra benim machine burn içmiş gibi atağa kalktı ve arkadaş benim aracımın arka plakasını okumaya başladı :) sonra içimden dedim , bir daha 095 i görünce şekil yapmaya çalışmazsın umarım dedim !!!

o da iyimiş, torkun gözünü seviyim :D

StrawBeeRy
20/07/2011, 21:54
performans istiyorsanız aracınızı satıp şunu alacaksınız: 5K DYNAMIC Start & Stop 1.4 MULTIAIR 105 HP

siz gidip fiat ın ekonomi ve tasarruf için özel olarak tasarladığı, 8 valf e sahip bir araç almışsınız. bu motorun üstüne yapacağınız her modifiye de (örn: torbo, intercooler vb.) hem motorun ömrünü ciddi biçimde azaltacak, yakıt sarfiyatınızı ise tavana çıkaracaktır. derseniz ki ben benzin parası veririm basınca gitsin, yukarıdaki araç tam size göre üstelik o da aşırı yakan bir motor değil. Benzin parası çok olur derseniz de 5K DYNAMIC Start & Stop 1.3 MULTIJET 95HP DUALOGIC bu aracı alacaksınız benim aracım da bu şu ana kadar hiç bir sorun yaşamadım ne performans olarak ne de başka bir şey inşallah da yaşamam.

performans istiyorsanız 1.4 120 hp t-jet bi chip bi büyük turbo piyasada alayına gitmesse arabayı yakın ;)

iris19
20/07/2011, 22:15
amacına uygun kullanılırsa(şehir içi sakin kullanım) ne kadar tasarruflu olduğunu görebilirsiniz. Hatta geçenlerde açılmış bir konu vardı bakın bakalım ne kadar tasarruffluymuş. Ancak, bu araçtan performans bekleyerek yüklenirseniz doğal olarak hem yakar hemde gitmez...

arabayı kullanmaktan başka ne amaç olabilir.hayatınızda ilk defa araç kullanıyorsunuz sanırım ben 3 yıldır bu aracı kullandım araç kesinlikle gitmiyor gaz pedalını halının üzerine yapıştırıp kullanacaksın bu motor sadece palio yu çekiyor.bu araca uygun bir motor diil kasayı maalesef taşımıyor gitmeyen bi aracı ne derece zevk alarak kullanabilirsinizki nereye kadar ışıklarda dur az yaksın diye gaza yüklenme hemen sağ şeride geç ne kadar kötü bir durum

OzzY
20/07/2011, 23:22
arabayı kullanmaktan başka ne amaç olabilir.hayatınızda ilk defa araç kullanıyorsunuz sanırım ben 3 yıldır bu aracı kullandım araç kesinlikle gitmiyor gaz pedalını halının üzerine yapıştırıp kullanacaksın bu motor sadece palio yu çekiyor.bu araca uygun bir motor diil kasayı maalesef taşımıyor gitmeyen bi aracı ne derece zevk alarak kullanabilirsinizki nereye kadar ışıklarda dur az yaksın diye gaza yüklenme hemen sağ şeride geç ne kadar kötü bir durum

ben kullanmayın demedim. 2006 şubattan beri araç bizde son 2 yıldırda benim. öncesindeki 3,5 yıldada aktif olarak kullandım. bu süre içersinde daha birçok aracı uzun veya kısa dönem kullandım(marea clio cmax vectra corsa corolla a6 clk vs vs)(ayrıca yaşıma aldanmayın ehliyetten çok önce trafikte araba kullanmaya başladım bunuda kendimi yükseltmek için değil acemi/yeni sürücü muamelesi yaptığınız için yazıyorum) her aracın hitap ettiği kitle farklı üretim amacı farklı. biz bu aracı alırken şehir içinde annemin kullanacağı az yakan bir araç olarak aldık. paramızda bu kadarına yetti. evet performansı zayıf bassanda pek bişey alamıyosun ancak annemden bir kere bile böyle bişey duymadım. şehir içinde gaza mümkün olduğunca az basıyorum ekonomi yapıyorum vs ama gitmiyor dicek kadarda öldürmek haksızlık bence. neyle kıyasladığınız önemli. şöyle bi örnek vereyim yengemin arabası yenilendi a3 aldılar ama arabayı beğenmediler çünkü dayımda a6 var, bana göre çok güzel bi araba çünkü punto var.
şehirler arasındada ölü değil bence performans. senede enaz 2 kere ankara izmir yapıyorum. sağlam rampalar dışında 100-110 hızımı gayet rahat koruyabiliyorum. dik rampalarda ise 80e kadar düşüyorum. oda gaz vermezsem(az yakması açısından) dediğim gibi ben bu kadarını bekliyorum zaten ve memnunum. performans seviyorum hız seviyorum hatta bir sonraki aracım SL500 olucak ama bu performansı puntodan beklersem bırakın "bu araba gitmiyo" demeyi "gaza basınca geri gidiyo" derdim...

bilmem anlatabildim. özetle bu aracın kullanım amacı sakin kullanım ve ekonomi. siz bunun dışında bir beklentiye girerseniz tabiki memnun olamazsınız.

lektonstar17
21/07/2011, 10:57
Chip+büyük cooler+büyük turbo işte bu kadar :D

1.3 75 lik için chip dışında ne gibi eklemeler yapılabilir.

akca37
21/07/2011, 11:28
Diğer araçlara nal toplatmak sizin şoförlük beceriniz. Şahin' le de iyi şoförseniz ferrarisi olan acemiyi şehir içinde geçersiniz...
Deviri sürekli yüksek tutmak lazım az bişey gitsin diye, ne gerek var al 1.6 düşük devirde daha hızlı git.
Araçlarımızı seviyoruz fakat fire motor gerçekten de 1.4 ' ün hakkını vermiyor. Bari 1.2 16v olsaydı da vergiden yırtsaydık o da yok...

:) sizde haklısınız , en azından 16v olsalardı 1.4 fire lar o zaman azda olsa epey güçlü olurdu

taneren
21/07/2011, 21:19
başka markaların forumlarınada arada sırada göz atıyorumda, punto kullanıcısı kadar şikayetçi ve mızmız başka araç sahipleri görmedim.

bizim araçlarımız ya gerçekten çok kötü yada biz puntocular çok kompleksliyiz.

arabam gitmiyor diyen arkadaşlara
fiat punto 1.4 77 bg - 115 tork 1040 kg

renault clio 1.2 75 bg - 105 tork 1090 kg
vw polo 1.2 70 bg - 112 tork 1067kg
peugeot 207 ve citroen c3 1.4 75 bg - 118 tork 1139 kg

e o zaman soruyorum sevgili arkadaşlarıma bu arabalar daha ağır olmasına rağmen nasıl gidiyor.
bir aracının seriliği ve esnekliği sadece motor gücüyle orantılı değildir.

reddragon
21/07/2011, 23:54
Araç şehir içi için yeterli. 100 km hıza kadar çoğu araç kadar iyi hızlanıyor...
Fakat otobanda verim alamassınız bu araçtan. 100'ü geçince hızlanma çok yavaşlıyor.
5. vites 3000 devirde 90-95 km yapıyorsunuz. Otobandaki araçlara ayak uydurmak için 3500-4000 devir çevirtmek zorundasınız. Bu da yakıt tasarrufunuzu olumsuz etkiliyor.
Özetle şehir içinde ok ama otobanda keyif vermiyor...

ibrahim06
22/07/2011, 23:03
Benim albea da 1.4 fire. Arabanın yaktığına bişey demiyorum kardeşim benzin çok pahalı memlekette.

oguzhan06
23/07/2011, 20:03
evodan önce bir çok marka araç kullandım çoğu otomatik vites ve lpg'li idi. İçlerinde yakıtı en iyi olan 2000 model honda civic otomatik vitesti ve 30 litre lpg ile 300-320 kilometre arası yapıyordu. Şimdi evo'da lpg'li aynı 30 litre gazla 400 kilometreyi geçtiği oluyor belki seri değil, zaman zaman hantal kalıyor ama arabayı zorlamadığınız zamanda inanılmaz derecede ekonomik bir motor. Hani derler ya ne kadar ekmek o kadar köfte yakıt fiyatlarının başını alıp gittiği , aldığım her bir litre yakıttan bile vergi yoluyla soyulduğum ülkemde fire motorlar iyidir bence...

ibrahim06
24/07/2011, 10:59
Dün Ankaradan Adapazarına geldim otobandan. Yokuşlarda önceden kaptırırsanız yani 3500-4000 devrin altına inmezseniz sorun yok.ama bunun altına zorlanıyor ve vites küçültüyorsunuz. Düz yollarda hızlanmada sorun yok ama. 150-170 arası kapattyım geldim valla. ama benzini içti o ayrı mesele. En kıs zamanda LPG takmam lazım. Müslüm Bey duy sesimi. Benim araba landirenzo istiyor.

puntolEVOli
24/07/2011, 12:55
Ben daha acemi bir sürücüyüm 1.4 77 beygir duologic aracımı yeni yeni keşfediyorum bazen aracın bayılmsı benimde hoşuma gitmiyor ama Kırmızı ışıklarda ki kalkışlarda aracım yandaki araçların eline veriyor vitesi bu zevk bile bana yetiyor ayrıca performans beklentisi olan kişileri anlamıyorum madem hızlı araba istiyorsunuz neden 1.4 8 valf araç alıyorsunuz ayrıca hız ile ne yapacaksınız anlamıyorum karayolları yarış pisti değil ki bu kadar performans merakı içerisindesiniz...

GünahsizSeytan
24/07/2011, 14:59
Ben daha acemi bir sürücüyüm 1.4 77 beygir duologic aracımı yeni yeni keşfediyorum bazen aracın bayılmsı benimde hoşuma gitmiyor ama Kırmızı ışıklarda ki kalkışlarda aracım yandaki araçların eline veriyor vitesi bu zevk bile bana yetiyor ayrıca performans beklentisi olan kişileri anlamıyorum madem hızlı araba istiyorsunuz neden 1.4 8 valf araç alıyorsunuz ayrıca hız ile ne yapacaksınız anlamıyorum karayolları yarış pisti değil ki bu kadar performans merakı içerisindesiniz...

:D :D :D :D :D abi terimler harika

yklklc
24/07/2011, 17:22
Fire motor ekonomik deniliyor ancak bence uzaktan yakından ilgisi yok ekonomiyle... Yok şöyle kulanırsan yok böyle kullanırsan ekonomik deniliyor eee efendim her aracı öyle kullanırsak zaten az yakar nerde kaldı ekonomi o zaman ayrıca denildiği gibi vergi avantajı da yok 1.6 vergisi ödüyoruz , gidemiyoruz ekonomi mi oda ne ...

Hocam uzun yola çık klimayı aç birde rampalarda bak araca bazen beim önceki 1.0 toyota motoru arıyorum yemin ederim. yazlığın önündeki dik yokuşu hızlanmadan klima açık halde 2.viteste çıkamıyorum şaka gibi.

taneren
25/07/2011, 09:56
Fire motor ekonomik deniliyor ancak bence uzaktan yakından ilgisi yok ekonomiyle... Yok şöyle kulanırsan yok böyle kullanırsan ekonomik deniliyor eee efendim her aracı öyle kullanırsak zaten az yakar nerde kaldı ekonomi o zaman ayrıca denildiği gibi vergi avantajı da yok 1.6 vergisi ödüyoruz , gidemiyoruz ekonomi mi oda ne ...

Hocam uzun yola çık klimayı aç birde rampalarda bak araca bazen beim önceki 1.0 toyota motoru arıyorum yemin ederim. yazlığın önündeki dik yokuşu hızlanmadan klima açık halde 2.viteste çıkamıyorum şaka gibi.

Fire motor kullanıcılarının en büyük hatası, bu aracı başka araçlarla kıyaslamak ve onlar gibi kullanmaya çalışmak.
sorun tek başına motor gücünde değil , oda etken ama değil.
kavrama sistemi, dişli oranları vb. bunlar hep etkiler.
bana göre yokuşlarda bayılma sebebi şanzıman dişli oranlarıyla alakalı.

yoksa clio'nun 1,2 75 bg lik 105 torkluk aracının hiç rampa çıkamaması lazım gelir.

burak-evo
25/07/2011, 10:26
peki maliyet :)) bi evo parasıda motoruna harcarız heralde :))

burak-evo
25/07/2011, 10:34
hiç bişey yapmasaydım satardım ama o kadar para harcadıktan sonra satmayı düşünmüyorm keşke hiç bişey yapmadan satsaydım neyse artk bi kaç sene binip satarım alısalım nasıl olacak

blackhawk
25/07/2011, 12:07
Taneren'e hak veriyorum bu motordan değil tamamen şanzuman ile alakalı bir durum. Dişli oranları o kadar kötü ki 3'ten 4 de takıyorsun motor devri nerdeyse hiç düşmüyor. Araba sollamak için 5'ten 4 de çakıyorsun Arabanın zıplaması lazım ama nerdeeee...
O yüzden fire sahipleri aracınızı fabrikanın dediği gibi ya şehiriçinde kullanın ya da şehirdışına çıkacaksanız araç sollamadan sakin kullanın:(
Kesinlikle önünüzü uzağınızı görmeden sollamayın karşıda uzakta araç görseniz dahi sola çıkmayın bir anda önünüzde bitebiliyor.

iris19
25/07/2011, 16:57
ben kullanmayın demedim. 2006 şubattan beri araç bizde son 2 yıldırda benim. öncesindeki 3,5 yıldada aktif olarak kullandım. bu süre içersinde daha birçok aracı uzun veya kısa dönem kullandım(marea clio cmax vectra corsa corolla a6 clk vs vs)(ayrıca yaşıma aldanmayın ehliyetten çok önce trafikte araba kullanmaya başladım bunuda kendimi yükseltmek için değil acemi/yeni sürücü muamelesi yaptığınız için yazıyorum) her aracın hitap ettiği kitle farklı üretim amacı farklı. biz bu aracı alırken şehir içinde annemin kullanacağı az yakan bir araç olarak aldık. paramızda bu kadarına yetti. evet performansı zayıf bassanda pek bişey alamıyosun ancak annemden bir kere bile böyle bişey duymadım. şehir içinde gaza mümkün olduğunca az basıyorum ekonomi yapıyorum vs ama gitmiyor dicek kadarda öldürmek haksızlık bence. neyle kıyasladığınız önemli. şöyle bi örnek vereyim yengemin arabası yenilendi a3 aldılar ama arabayı beğenmediler çünkü dayımda a6 var, bana göre çok güzel bi araba çünkü punto var.
şehirler arasındada ölü değil bence performans. senede enaz 2 kere ankara izmir yapıyorum. sağlam rampalar dışında 100-110 hızımı gayet rahat koruyabiliyorum. dik rampalarda ise 80e kadar düşüyorum. oda gaz vermezsem(az yakması açısından) dediğim gibi ben bu kadarını bekliyorum zaten ve memnunum. performans seviyorum hız seviyorum hatta bir sonraki aracım SL500 olucak ama bu performansı puntodan beklersem bırakın "bu araba gitmiyo" demeyi "gaza basınca geri gidiyo" derdim...

bilmem anlatabildim. özetle bu aracın kullanım amacı sakin kullanım ve ekonomi. siz bunun dışında bir beklentiye girerseniz tabiki memnun olamazsınız.

arkadaşım sen biraz daha kullan bu arabayı sadece kendini kandırıyorsun bu yorumlarınla ya arabadan anlamıyorsun yada yorum yapmak için yorum yapıyorsun memlekette bu aracın motorunu 100 kişiden 90 kişisi menun değil bu arabayı alırken herkez yakıt ekonomisi ve dış görünüşüne bakarak çekiş gücüne aldanıyorlar bu arabaya 3 kişi binip rampa çıkamıyorsun 3.vitesle serçede çıkıyor aynı rampayı

taneren
25/07/2011, 17:33
Emrah kardeşim, sen arabayamı gıcıksın,yoksa kullananlaramı yahu. tamam kabul araç performanslı bir araç değil ama sen zaten dizel kullanıyorsun. bırakta bu bizim problemimiz olsun, ama bana göre ortada bir problem yok.
ben bu araçla 5 yetişkin,2çocuk full klima ve full bağaj ile rahat rahat tepe bayır aşabiliyorsam, bana göre sorun yok demektir.
sen kendi aracının keyfini çıkar, tabi onada bir bahane bulmazsan eğer.:sapsal:

swimmer_tr
25/07/2011, 17:34
arkadaşım sen biraz daha kullan bu arabayı sadece kendini kandırıyorsun bu yorumlarınla ya arabadan anlamıyorsun yada yorum yapmak için yorum yapıyorsun memlekette bu aracın motorunu 100 kişiden 90 kişisi menun değil bu arabayı alırken herkez yakıt ekonomisi ve dış görünüşüne bakarak çekiş gücüne aldanıyorlar bu arabaya 3 kişi binip rampa çıkamıyorsun 3.vitesle serçede çıkıyor aynı rampayı

memnun değilseniz satın değiştirin t-jet alın ya da multiair motor alın. yani buraya gelip kendini kandırıyorsun falan demeyin kimseye. kimse silah zoruyla o aracı kullandırmıyor size ...

not: bizim insanımız hem yakıt ekonomisi hem performans istediği için %90 ı beğenmiyor. ama ortada fizik var yakıt yoksa güç de yok değil mi ?

düzeltme: sizin aracınız profilinizde dizel görünüyor zaten sorun ne çözemedim :D

asil
25/07/2011, 20:50
size katılmıyorum 1.4 t jet var 120 bg performans araçı denilebilir.seçenek çok 75 bg,90bg,95bg,77 bg,120bg,seçin alın:D

krm1983
25/07/2011, 21:29
arkadaşım sen biraz daha kullan bu arabayı sadece kendini kandırıyorsun bu yorumlarınla ya arabadan anlamıyorsun yada yorum yapmak için yorum yapıyorsun memlekette bu aracın motorunu 100 kişiden 90 kişisi menun değil bu arabayı alırken herkez yakıt ekonomisi ve dış görünten üşüne bakarak çekiş gücüne aldanıyorlar bu arabaya 3 kişi binip rampa çıkamıyorsun 3.vitesle serçede çıkıyor aynı rampayı
Gayet güzel çıkıyor ama kullanmasını bilirseniz tabi.At sahibine göre kişner.
3 kişi ve tepeleme dolu araçla 4ten aşağı düşmedim.

iris19
26/07/2011, 00:25
gayet güzel çıkıyor ama kullanmasını bilirseniz tabi.at sahibine göre kişner.
3 kişi ve tepeleme dolu araçla 4ten aşağı düşmedim.
peki arkadaşım sende haklısın biz kullanamamışız bu arabayı

Sauron
26/07/2011, 08:55
Ben 5 yetişkin ve klima sürekli açık haldeyken İstanbul izmir yaptım öyle aman aman kötü diyemem , önceki arabam 16 valf 1.4 fiestaydı , onun çekişi daha iyiydi ama bu araç daha daha az yaktığı kesin , ben yılda 10 - 12bin km yaptığım için benzinli tercih ettim 3,750 fiyat farkını da vermek istemedim , benim tek şikayetim 700 lira verdiğim yıllık vergi onu da helal etmiyorum verirken ..

cck1
26/07/2011, 08:58
Ben 5 yetişkin ve klima sürekli açık haldeyken İstanbul izmir yaptım öyle aman aman kötü diyemem , önceki arabam 16 valf 1.4 fiestaydı , onun çekişi daha iyiydi ama bu araç daha daha az yaktığı kesin , ben yılda 10 - 12bin km yaptığım için benzinli tercih ettim 3,750 fiyat farkını da vermek istemedim , benim tek şikayetim 700 lira verdiğim yıllık vergi onu da helal etmiyorum verirken ..

Vergi olayınde bende katılıyorum genel müdürümde 1.4 tsı passat var aynı vergiyi ödüyoruz... adelat nerde???

Sauron
26/07/2011, 09:40
Vallahi 700 lira vergi 220 lira trafik sigortası 550 lira kasko arkadaş bu ne ya.. resmen arac kullanıyoruz diye bize ceza kesiyorlar .

taneren
26/07/2011, 10:18
Vallahi 700 lira vergi 220 lira trafik sigortası 550 lira kasko arkadaş bu ne ya.. resmen arac kullanıyoruz diye bize ceza kesiyorlar .

Gökhan, senin sigorta biraz yüksek gibi, ben 150 tl ye yaptırmıştım.

Mugen_punto
26/07/2011, 10:22
İstanbul plakalı olmanın dezavantajları :)

OzzY
26/07/2011, 10:33

haddinizi aşmayın! aynı şeyleri tekrar tekrar yazmıcam açın bi daha okuyun...

Sauron
26/07/2011, 12:22
Gökhan, senin sigorta biraz yüksek gibi, ben 150 tl ye yaptırmıştım.

Hocam ben makina imalat sektöründeyim oralarda bana göre iş var mı , ne yaptıysam kurtulamadım şu istanbuldan :)

iris19
26/07/2011, 12:27
haddinizi aşmayın! aynı şeyleri tekrar tekrar yazmıcam açın bi daha okuyun...

onursal üye yanlış bilgiler veriyorsun üyelere o yüzden müdahale etmek zorunda kalıyorum

taneren
26/07/2011, 14:16
onursal üye yanlış bilgiler veriyorsun üyelere o yüzden müdahale etmek zorunda kalıyorum

sevgili arkadaşım senin adın Emrah'mı? Hakan mı? onu bir netliğe kavuştursak.

puntocu07
02/08/2011, 00:19
slm arkadaşlar konuyla alakası yok ama benzinli punto için 3,5 h&r mi daha iyi düşürür eibach mı

StrawBeeRy
02/08/2011, 00:22
slm arkadaşlar konuyla alakası yok ama benzinli punto için 3,5 h&r mi daha iyi düşürür eibach mı

Benzinli H&R :thumbup1:

ykaya1983
02/08/2011, 00:50
Bence fire motor o kadar da kötü değil.Mesela ben de bun aracımdan önce 1.6 16 v 103 hp palio vardı.Onunla 5.vites 90 la çıktığım rampayı şimdiki aracımla 4. vites 80 le çıkıyorum.Ama yakıt tüketimi palio aracımdan %40 daha az desem abartmış olmam.
Bu aracın sanırım en sevilmeyen tarafı sollamalarda sıkıntı çıkarması.Yoksa rampalara bi şekilde devirli girdiğin zaman sıkıntı olmuyor.