PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Farlar Yada Sisler yanıyorken, Sağ Stop lambası takılı kalıyor.

hidroliq
19/07/2011, 10:16
Arkadaşlar merhaba,
arabamdaki ilk arızamla karşılaştım, ilginç bir arıza
3 ay önce far ve sislere Sentinel marka Xenon kit taktırmıştım, 3 ay hiç bir problem yaşamadım, gerçi nadir kullanyorum arabamı, aracım emotion 90 BG multijet,
aracımda son bir haftadır farlarım yada sis farlarım yanık durumdayken fren yaptığımda gösterge panelindeki sarı lamba uyarı ışığı hatası veriyor, ve kontrol ettiğimde sağ arka fren lambam yanık kalıyor, ayağımı frenden çektikten sonrada yanık kalıyor, pazar günü tekirdağ dan dönerken uzun yol sırasında uyarı yı aldıktan sonra farlarımı kapatım yaklaşık 20 25 dakika sonra uyarı ışığı söndü sanki normale dönmüş gibi ama farlarımı tekrar yaktığımda 5 dakika geçmeden takrar takılı kaldı ve uyarı yı vermeye başladı,

aranızda bu şekilde bir hatayla karşılaşıp çözüm bulan varmıdır acaba ?
aracı ilk çalıştırdığımda direk farları yada sisleri yada her ikisinide açıp bir kaç kere frene bastığımda problem yok, 2 3 dakika sonra hatayı almaya başlıyorum.
saygılarımla.

asukasan
19/07/2011, 11:00
merhaba, fren müşüründe problem olabilir, takılı kalıyor sanırım, aracınız garanti dahilindeyse isterseniz servise gösterin. gösterge panelinde yol bilgisayarında herhangi bir uyarıya ait mesaj çıkıyormu ?

hidroliq
19/07/2011, 11:04
yol bilgisayarında lamba arıza ibaresi çıkıyor ve sarı lamba uyarı ışığı yanıyor, müşürde ki problem farlar kapalı olduğunda da meydana gelmezmi acaba ? farlar veya sisler kapalıyken ışıklarda herhangi bir problem yok. sadece farlar yada sisler yanıyorken arızayı alıyorum, ayrıca fren müşürü sağ sol ışık ayrımı yaparmı sorusu aklıma geldi şimdi, fren müşürünün yada fren lambalarını kontrol eden rolenin nerde olduğunu biliyormusunuz eğer basit bir yerdeyse kontrol edeyim.
teşekkürler.

asukasan
19/07/2011, 11:15
anladım, lamba rölesinden direk kablo 2 arka stop için çekilmiş olması lazım ancak belki röle ayaklarından ayrı ayrıda gidiyor olabilir haklısınız röleninde kontrolü gerekebilir, ben aracın ön konsolda yaptığım kontrolde röle göremedim fakat kaputu açtığınızda akünün sağ tarafından röle kutusu var, sisler ve farlarınki orada , muhtemelen arka lambalarında orada olması gerekli, fakat hangi rölenin olduğu şu anda aklımda değil kutunun kapağını kontrol edin orada hangi rölenin nereye ait olduğu belirtiliyor olması lazım.

hidroliq
19/07/2011, 11:19
bir kontrol edelim bakalım basit birşeyse bir iki deneme yapalım. sağolasın.

hidroliq
21/07/2011, 09:25
beyin tamir eden elektrik çi arkadaşıma götrüdüm aracı, ilk işi ampulu değiştirmek oldu, sonra her ihtimale karşı da body computer i söküp gözle ve ölçü aletleriyle kontrol etti, bunları yaparken bilgisayarlda her bir üniteye bağlanıp hataları kontrol etti ama kullandığı cihazda kodu olmayan 2 hata kodu okundu bilgisayarda, temizliğini yapıp geri taktıktan sonra problem çözülmüş gibi gözüküyor, en azından en geç 5 dakika içinda hatayı alıyordum dün 1 saat kullandım aracı bakımdan sonra ve hatayı hiç almadım. inlaşallah çözülmüştür, hafta sonu antalya yapacaz, 8 saat o sarı üçgen insanın moralini bozar :)

eğer sizinde başınıza gelirse ilk işiniz ampulu değiştirmek ve soketleri temizlemek olsun.