PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Klima acınca gelen ugultu sesi

gurcan45
11/07/2011, 13:37
Merhabalar arabam 2011 8500 km de fakat klıma acınca cok ugultulu calısıyo.Rolantıde net duyuyorum vede 2500-3000 km arası gıt gıde artıyo. servıse gosterdım normal dedıler ama bana hıc normal bır ses gıbı gelmıyor.Baska bır puntoya bındık aynı ses onda da var servıs personelınede guvenırım hepsı tanıdık nerdeyse ama bu ses bana hıc normal gelmıyo forumda takıp ettım ınceledım bu konuda sıkayetcı olan cok var ama kesın sonucun ne oldugu hakkında bır net bılgı bulamadım.Yardımlarınızı ve fıkırlerınızı beklıyorum.

aon
11/07/2011, 13:50
ayni durum benim aracta da var ve forumdan takip ettigim kadariyla tum puntolarda bu sorun var ve net bir cozumunu daha duymadik. Benim kendi tespitim su yonde bu klimalar puntonun bas belasi ozellikle 75 liklerde cekisi bariz azaltiyor:(

rodopian16
11/07/2011, 14:12
aynı ses bendede var. hatta ilk açtığımda birde kasma sesi geliyor...

GP COSKUN
11/07/2011, 14:37
klimayı açtığınızda sonuçta bir kompresör devreye sokuyorsunuz
mutlaka bir ses ilavesi olacaktır
ancak sesin nprmal olmadığı kanısına varıyorsanız
bir oto elektrikçiye gidip klima kompresör kasnağını streskopla dinletip bilya sorunu yada kompresör bıçaklarında bir sorun olup olmadığına bir baktırın

yns16
11/07/2011, 14:48
benim klima dijital ve aynı sorun bendede var, özellikle yüksek kademedeyken ses gerçekten rahatsız edici. Bu hafta içinde aracımı 70bin bakımı için servise götüreceğim ve şikayetimi orada da belirteceğim. Eğer bir çözüm çıkarsa burada paylaşırım.

gurcan45
12/07/2011, 00:31
bugun bı benzınlı puntolu arkadaslada konustum ondada durum aynı valla boyle bu durum sanırım bıde sıfıra bınecegım bakalm gıdeyım bı ara showrooma

ErdmG
12/07/2011, 00:52
Bende bıraz once farkettım bende ses yok ama klımayı acınca motorun çalışma sesi değişiyor

Birkan61
12/07/2011, 01:01
Aynı sıkıntı bendede var. Belki sorun değilde, ses diyeyim.

Son hızda ve son hıza yakında ses bariz belli. Video çekip koyabilirim.

Fakat active aracımın klimasında böyle bir ses gelmiyordu. Yani ne bileyim sadece üfleme sesi gelmiyor ya da dynamic aracımda üfleme sesi çok sert :D

Misafir047
12/07/2011, 01:04
bende o sorun var özellikle klimayı açında inanılmaz çekişi düşüyor ve acaip yakıyor cok can sıkıcı durum bu

WiSTaRiA
12/07/2011, 02:04
Arkadaşlar benim aracım 95lik starjet... Klimayı açınca ne farklı bir ses duyuyorum nede devir saatinde oynama oluyor... Yolda giderken bile hissetmiyorum klima açık olduğunu... Bir anormallikmi var dersiniz :)

Moosty
12/07/2011, 09:51
Benimkinde de var, sanki motorun sesi şiddetleniyor, delik eksoz gibi. Yol gürültüsü olmadığı için düşük devirlerde kendini daha çok belli ediyor.

Forumda daha önce de geçmişti aklımda kalmış, motor sıkıştığında geriye doğru esniyor, eğer daha önce arabanın altını sürttüyseniz (ben bir kaç kere vurdum), arabanın altındaki demir içeri göçüyor; motor sıkışınca da bu demire dokunup ses yapabiliyor denmişti. Klima çalışınca da o demire sürtünüyor olmasından şüpheleniyorum özellikle kalkış anında sesin şiddeti daha da artıyor.

Klima açılınca çekişten düşme ve aşırı yakıt tüketimi de normalmiş. Dün iş çıkışı trafik yoğunluğunda klima açık, 1. viteste giderken yakıt tüketimi 18-20 lt / 100 km lerdeydi. (kilometrede 80 kuruş yapıyor yav) 2. viteste 15-16 lt / 100 km lere düştü. (Kalkış anını demiyorum, onda zaten 25.0 dan sonrasını göstermiyor)

Eve gidene kadar çok dokundu klima, fena çarptı.

Dizel şart.

yns16
12/07/2011, 14:54
aracımı bugün bursa çalışkanel otoya 70bin bakımı için bıraktım ve klima şikayetimide bildirdim hallederiz dediler. bakalım aracı alınca kontrol edeceğim ve ne yaptıklarını soracağım. burayada yazarım yapılan işlemi :)

ulkerhan
12/07/2011, 14:57
Şirket araçları dahil irili ufaklı çok araç kullandım ama Dizel araçlarda ne klima kompresör gürültüsü, ne de performans düşmesi ile karşılaşmadım.

aon
12/07/2011, 17:17
multijetin ne oldugunu bilmeden 1.3 motora "cekmez,gitmez,yokusta kalkmaz" diyenlerle cok tartistim ve aracin performansini ispatladim.ama su klima acikken özellikle yokusta kalkarken aracin stop etmesi hic hosuma gitmiyor.gaza yuklenmeyi beklesem arac geri kaciyor.geri kacmasin diye debriyaji hizli biraksam stop ediyor.bi turlu cozum bulamadim.

operatormurat
12/07/2011, 17:37
Benimkinde de var, sanki motorun sesi şiddetleniyor, delik eksoz gibi. Yol gürültüsü olmadığı için düşük devirlerde kendini daha çok belli ediyor.

Forumda daha önce de geçmişti aklımda kalmış, motor sıkıştığında geriye doğru esniyor, eğer daha önce arabanın altını sürttüyseniz (ben bir kaç kere vurdum), arabanın altındaki demir içeri göçüyor; motor sıkışınca da bu demire dokunup ses yapabiliyor denmişti. Klima çalışınca da o demire sürtünüyor olmasından şüpheleniyorum özellikle kalkış anında sesin şiddeti daha da artıyor.

Klima açılınca çekişten düşme ve aşırı yakıt tüketimi de normalmiş. Dün iş çıkışı trafik yoğunluğunda klima açık, 1. viteste giderken yakıt tüketimi 18-20 lt / 100 km lerdeydi. (kilometrede 80 kuruş yapıyor yav) 2. viteste 15-16 lt / 100 km lere düştü. (Kalkış anını demiyorum, onda zaten 25.0 dan sonrasını göstermiyor)

Eve gidene kadar çok dokundu klima, fena çarptı.

Dizel şart.mustafa odediğin demirin sesle bir alakası yok,ben onu geçen sene çıkardım o kompresörden gelen ejderha çığlığı benzeri ses hala devam ediyor..

okaya
13/07/2011, 10:24
dün arabama dedem bindi sıcaktan duramadı ilk kez klimayı kullandım çekiş düştü ses yapmaya başladı bende kızdım dedem inince hemen doğal klimayı açtım pencereleri açtım püfür püfür esiyo :)

gurcan45
13/07/2011, 15:36
valla çözüm yok sanırım bu işin bakalım 0 a binip bakacagım ama boyle bır ses olan sistemi nasıl üertierler anlamıyorum tipomda klimada ses namına hiç birsey yoktu sasırtıyo benı fıat

italyan__atesi16
14/07/2011, 13:16
benim klima dijital ve aynı sorun bendede var, özellikle yüksek kademedeyken ses gerçekten rahatsız edici. Bu hafta içinde aracımı 70bin bakımı için servise götüreceğim ve şikayetimi orada da belirteceğim. Eğer bir çözüm çıkarsa burada paylaşırım.

torpidonun alt kısmında klima havalandırma fanı var onun içine yaprak bocek herbişey kacıyo ve bu fan yuksek hızda donmeye basladıgı zamn rahatsız edici bi ugultu olusuyo ben haftasonu soktum klima fanını temizledim monte ettim ve ses falan kalmadı .
sorunun klima kompresorunde olup olmadıgınıda klima devredeyken fanı yuksek devire alın bide klimayı devreye sokup en son devire alın sorunu daha iyi anlamıs olursunuz

italyan__atesi16
14/07/2011, 13:18
multijetin ne oldugunu bilmeden 1.3 motora "cekmez,gitmez,yokusta kalkmaz" diyenlerle cok tartistim ve aracin performansini ispatladim.ama su klima acikken özellikle yokusta kalkarken aracin stop etmesi hic hosuma gitmiyor.gaza yuklenmeyi beklesem arac geri kaciyor.geri kacmasin diye debriyaji hizli biraksam stop ediyor.bi turlu cozum bulamadim.

arac 75bg oldugu için zorlanıyordur benimki 90bg klima acıkken hiç sorun yasamıyorum bayırda derede hiç bi yerde:)

yns16
14/07/2011, 16:55
aracımı bugün servisten aldım ve denedim klimada ses kalmamış. sorunun kronik bir arıza olduğunu ve giderilemeyeceğini düşünüyordum buradaki yorumlardan sonra. içim gerçekten rahatladı :) polen filtresi ve klima motorunun temizlendiğini söylediler servisten umarım bu şikayeti olanlarında biran önce sorunları hallolur çünkü gerçekten çok rahatsız edici ve sinir bozucu birşeydi.

aon
15/07/2011, 11:32
polen filtresi ve klima motoru temizligi icin ekstra ücret aldilar mi?

yns16
15/07/2011, 15:18

sanırım almadılar faturada yazmıyordu gibi hatırlıyorum ama eve gidince faturayı bidaha kontrol edip yazarım.

makeles
16/07/2011, 00:05
benzer bir ses olayında klima kompresörü değiştirildi..
1 hafta sonra ses yine başladı..
üstüne düşmedim soğutması sorunsuz..

opexturk
18/07/2011, 01:20
benim aracımda da çok gürültü oluyodu klima çalışırken 20 bin bakımında geçen hafta söyledim hallettiler şimdi ses falan gelmiyor . ancak klima açıldığında hele bide full auto'ya basarsanız izmir gibi sıcak bi şehirde motorun sesi illaki değişecektir :D

hasaneray
19/07/2011, 01:29
hele bir opel astra 3 kullanda gör kardeşim,neymiş o. valla zor kurtuldum ondan.

hidroliq
19/07/2011, 18:01
benim 90 lık puntomdada klima açıldığında uğultulu bir motor sesi var, şehirler arası 110 140 arası ortalamayla 6.0 litre yakıyorum klima kapalı hiç denemedim. çekilmiyor ne yol sesi ne sıcak, ama güç azalması gibi bişey yaşamıyorum 6 nci viteste 2000 devirde %7 eğimli bir rampayı bile vites düşürmeden çıkabiliyorum, gerçi anlık 9.4 lere kadar çıkıyor ama devirde hızda düşmüyor. eski arabam klima gazını kaçırıyordu, klima gazı azaldıkça klima motoru çok ses çıkarmaya başlıyordu ama bu arabamdaki ses sanki bir mil yada kayış yada kasnak sanki vibrasyonluymuş gibi dönüyormuş gibi hissettiriyor çok az da olsa, 40000 bakımı yapılacak arabama filtreler yağlar kayışlar değişecekvbirde gazı kontrol ettirecektim ama herkezde bu ses olduğuna göre bu şekilde çalışıyor demektir bu.

hilmiusta
20/07/2011, 01:07
ayni durum benim aracta da var ve forumdan takip ettigim kadariyla tum puntolarda bu sorun var ve net bir cozumunu daha duymadik. Benim kendi tespitim su yonde bu klimalar puntonun bas belasi ozellikle 75 liklerde cekisi bariz azaltiyor:(

bende 90 ık var klımanın acık olup olmadıgını anlamıyorum bıle oyle gıdıyor
sese gelınce ben dede var yoktu ama bu ara gelmeye basladı bı gelıyor bı gıdıyor ben klımanın rulmanını degısmıstım ses orda gelıyor dıye benım aks ın baglı oldugu bı rulman var onun degısmesı gerekıyormus onuda degısecem bakalım ne olacak kolay gelsın :D

granded
21/07/2011, 01:02
Merhabalar arabam 2011 8500 km de fakat klıma acınca cok ugultulu calısıyo.Rolantıde net duyuyorum vede 2500-3000 km arası gıt gıde artıyo. servıse gosterdım normal dedıler ama bana hıc normal bır ses gıbı gelmıyor.Baska bır puntoya bındık aynı ses onda da var servıs personelınede guvenırım hepsı tanıdık nerdeyse ama bu ses bana hıc normal gelmıyo forumda takıp ettım ınceledım bu konuda sıkayetcı olan cok var ama kesın sonucun ne oldugu hakkında bır net bılgı bulamadım.Yardımlarınızı ve fıkırlerınızı beklıyorum.
selam arkadaşlar..o sesi duymamız kadar normal birşey yok ,çünki puntolarda adam akıllı yalıtım yok..kaputun altındaki bütün sesleri duyabiliyoruz :) klima motoru hareketini ana motordan alıyor..dijital veya analog farketmez..ana motor çalışırken klima motorunun kasnağı devamlı döner..kasnakta elektrik bobinli bir kavrama var..biz klimayı açtığımızda bu kavrama, klima motorunu harekete geçirir ve extra bir motor çalışmış olur ve extra bir ses olur..ana motor bu motoru çevirmekten direk etkilenir ve zorlanır.. ve çok yakarız..ben devamlı inişlerde komprasörde giderken açarım klimamı.. hem rampayı daha güvenli iner hem bedava serinlerim :)

hidroliq
21/07/2011, 09:15
dün başka bir topikte açtığım elektriksel problem için oto beyinlerinin tamirini yapan bir elektrikçi arkadaşıma gittim, arkadaşım problemi çözerken bende klima motorundan gelen o uğultuya bakmak için epey bir zaman harcadım, en sonunda o uğultunun kompresör motorundan değil fan motorundan geldiğini farkettim, kompresör devreye girince aynı anda radyatör fanıda düzenli olarak devreye girip çıkıyor, devreye girdiğinde çok yüksek devirde dönüyor bir kaç saniye boyunca, bu yüksek devirde dönmesi çok azda olsa bir balans ve ses yapıyor,
klima devrede olmadığında klima motorunun kasnağı dönmeye devam ediyor ama klima bıçaklarının bağlı olduğu mil dönmüyor, devreye girince mil de dönmeye başlayıp arabanın gücünden biraz çalıyor, ama sanırım o uğultu sesi bu milden değil, yüksek devirde dönmeye başlayan radyatör fanından geliyor. gerçi araç 1500 2000 devirde gittiğinde bu sesi duyamıyorum ben sadece rolantide duyuluyor,

yns16
23/07/2011, 19:18

sonunda faturama bakabildim gecikme için kusura bakmayın :) klima motoru temizliği için bir ücret yazmamışlar faturaya ancak polen filtresine 10 lira yazmışlar.

tunalent
01/08/2011, 02:47
bu sorun klima kompresörlerinden kaynaklanıyor ilk açıldığında lok diye çıkan bir ses ve açıkken motorun daha uğultulu titreşimli ve gürültülü çalışması .bu sorun genelde bir çok araçta çıkıyor linealar da dahil ama şu an bir gelişme yok sadece çok gürültü yapanı değiştiriyorlar.arka kapılarda da bir müddet sonra gark gurk sesler geliyor onlarıda linea daki kapı gergilerinle değiştiriyorlar.netice de herşeyin bir çözümü oluyor ama firma nedense kolay kolay iyileştirme yapmıyor.muhtelif zamanlarda yani 2008 2010 2011 yılarında aldığım linea ve evo araçlarda maaşallah hiç sekmeden aynı sorunlarla karşılşatım ))

amortes
03/08/2011, 14:25
bende mart ayında punto evo aldım benım aracımdada klımayı açtıgında rulman sesı gelıo öncelerden çok gelıodu birmot'a göturdum ses normal dediler ama bılıodumkı ses normal değildi daha sonra çalışkanel oto'ya goturdum ılk başta klıma kompresörü dediler çok gelen sesi bıraz azaltılar fakat hala ses gelıodu bi kere daha götürdüm çalışkan ele ses baya azaldı ama hala ınanıorumkı bu ses tamamen ortadan kalkar...çunku kendı arabamda ses bazen kesılıo 4-5 sn tekrardan ses gelmeye başlıo...10 küsür punto evoda denedım hepsındende ses gelıo ama benım arabamın sesı baya azaldı inş zamanla tamamen gıder o ses. kronık bı hata galiba inşallah fıat yetkılılerı bu sesi çözerler.

sperenza9
03/08/2011, 18:33
Aynı ses olayı bendede var sankı motora bı parca baglamıslar aglıo gibi ilk iki vites cok Agır yurusemmı yurumesemmı dıo bide ben sogutmasında memnun degılım kardesımde daica sandero var klımayı bı acıosun buz gıbı bızımkı nerde 18de bıle yumusak ufluo sogutması uzun sure alıo ve yeterlı degıl gıbı bide klımalı yakıt tuketımı hakıkaten fazla anlık tüketimi kapatıyorum sinirim bozuluo ızmırde sehır ıcı cok rahat 7 litre bide sanderoya gore cok zayıf sogutma cift bölge digital ama bu konularda sogutma acısından müzdarip olan arkadas varmı
kısacası cekıs zayıf yakıt cok klıma performansı zayıf 10 bine gıtcem yakında servıse sorcam bakalım ama chıp tunıng klıma ıcın sart :)

teo53
03/08/2011, 20:03
aynı sorun bızım puntodada var 1.3 75HP yokuşta klimayı kapamak zorunda kalıyoruz yada el frenı yardımı ıle kalkıs yapmak durumunda kalıyoruz. Birde klima açıkken motordan gelen sesi ben İveconun minibüslerine benzetiyorum sesten rahatsız olmamak için biraz minibüs şöför moduna geçince sorun kalkıyor tavsiye ederim :D

gokhanay1
03/08/2011, 20:40
Arkadaşlar başımdan geçen olayı sizlerle paylaşayım. Arabamı Kasım 2010 da sıfır aldım. Aynı problem bende de vardı ama bende ek olarak bir de kompresör kendi kendini saniyede bir açıp kapatıyordu... Bursa Birmot'a götürdüm şikayetlerimi dile getirdim. En iyi ustaları (sözde) baktı ve bu ses çok dedi, sonra arabayı aldılar ve verdiklerinde sorunu hallettiklerini içinden 1000 gr. gaz çıktığını söylediler (normali 500-600 arası). Klima kompresörü kendini açıp kapatmayı bıraktı ama ses tam gaz devam.. Bir daha götürdüm, aynı usta sese bu sefer normal dedi. Sonra Teknomak'a götürdüm sese normal dediler. En sonunda Eskişehir Birmot'ta sesin anormal olduğunu söyleyerek yeni kompresör takıldı! Fakat ses hala var ve üzerine tekrar kendini açma kapama sorunu geldi. Tatil dönüşü herhangi bir trafik ışığında durduğumda klima devreden çıkıp girmeye başlıyodu ve iğrenç nemli, ılık bir hava veriyodu. Yol burnumuzdan geldi, artık ne yapacağımı şaşırdım. Sözde yeni kompresör...

menesi
03/08/2011, 21:16
arkadaşlar bende de aynı durum var.evo mu seviyorum:)ALLAH kimsenin başına bende dahil kaza bela vermesin.ben şöyle diyorum nabalım fiat lar böyleymiş.bu paraya bukadar çok özellik..bazı eksikleri olacak tabi yapcak bişi yok:)))

ORS15
14/05/2014, 21:50
arkadaşlar havalar ısındı artık bugün klimayı açtım bir uğultu duydum devir artınca seste artıyor servise gittim torpidonun altında üfleme pervanesi varmış ondan olabileceğini ama söküp kontrol etmek gerek dedi. Bu sorunu çözen var mı yada nasıl sökebilir bu fanı

gurcan45
14/05/2014, 23:07
fan sesı hafıf sürtme sesı gıbı ama ugultu motordan gelıyo normal oldugunu tespıt ettım dıger puntolarada bakınca gercı araba pert oldugu ıcın artık onuda duyamıyorum oda ayrı bı konu :)

ORS15
19/05/2014, 15:47
cumartesi servise gittim bakıma fanı söküp hava tuttular ses gitti. fan için Ücrette almadılar.

EMRE ALTINOK
27/05/2014, 00:55
bendede var o ekstra ses ama sadece iç sirkülasyon düğmesine basınca yapıyor. düğmeye basıp kapatınca ses kesiliyor. (1. v2. kademede o ses yok. 3. ve 4. kademede yapıyor.)

fluminense
27/05/2014, 19:09
Aynı ses bende de var..klima devrede değilken sakin sakin çalışan motor,klima devreye girince resmen sinirlenip hırlamaya başlıyor..performans yerlerde tabi :D