PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Fren Sertleşmesi.

srkn15
08/07/2011, 18:11
Arkadaşlar farı değişmesi için arabayı servise vermiştim.

bugün teslim aldım eve kadar geldim.

ilk direksiyon hatası yandı, sertleşti direksiyon.

kapatıp açtım arabayı bu sefer motor hasar lambası yandı beraber.

kapatıp açtım direksiyon söndü motor kaldı.

kapattım 20dk sonra açtım hasar lambaları sönmüş ama öncekinden farklı birşey var araçta;

aaç kapalıyken frene basıyorum kaldırıyorum ayağımı sanki pompaya basıyormuşum gibi fıs fıs ses geliyor ve fren giderek sertleşiyor sonunda basılmayacak kadar sertleşiyor. aracı çalıştırınca normal haline dönüyor.

daha önce aracımda böyle birşey yoktu şimdi niye oldu bu bilgisi olan yada karşılaşan oldu mu bu tarz bir durumla?

ilave: hidroliğe baktım sanki ilave yapmışlar gibi geldi gözüme neredeyse ağzına kadar dolu gibiydi sebebi bu olabilir mi?

direksiyon ve motor arıza lambalarından sonra bunu farkettim sizce neden kaynaklanabilir bu?

Rapax
08/07/2011, 19:14
Araç boştayken veya çalışmazken frene üst üste birkaç kez basarsanız sertleşir zaten bu çok normal bir şey. O yüzden araçlarımızı sürekli boşta kullanmamalıyız güvenlik açısından. (WestingHouse Fren Sistemi. Frenin gazla bağlantısı (egzoz) vardır. ) Boşta çalışır vaziyette üst üste frene basarsanız. Fren tabiri caizse şişer. O haldeyken gaza basın yumuşar :)

Ayrıca : en kaba tabirle, bir boru vasıtası ile egzoz manifoldundan ana fren merkezine sıcak hava akışı sağlanır, fren pedalı daha tesirli hale gelir.. motor stop halindeyken fren pedalının sertleşmesinin nedeni, bu sistemin sadece motor çalışırken görevini yapmasıdır.. (alıntıdır) Ancak motor çalışırkende olsa boşta üstüste basarsanız yine fren sertleşir.

Düzenleme: Bilgi ekleme.

srkn15
08/07/2011, 20:08
çok teşekkür ederim ama daha önce nasıl dikkatimi çekmedi hayret herhalde ben arabayı servisten alınca pek içime sinmedi arıza lambalarıda yanınca filan biraz olay içinde olay aradım.

merak ettiğim o arıza lambaları niye yandı durduk yere direksiyon sertleşti filan. sadece far değişeceklerdi hepsi hepsi, hafiften arabamdan soğur gibi oldum

Rapax
08/07/2011, 20:36
Diğer sorunlar için kafanızı rahatlatmak adına bir daha servise uğrayın. Ama anlattığınıza göre frende sıkıntılı bir durum göremedim. :)