PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Grande Punto Klima Sorunu!

gokhanay1
06/07/2011, 01:47
Arkadaşlar, klimamla ilgili bir sorun var. Klimayı açtığımda motordan içeriye inanılmaz bir inleme sesi geliyor. Şu ana kadar çok klimalı araba kullandım ama boyle bir ses duymadım hiçbirinden! Servisten ilk başta evet sorun var dediler, baktılar ve fazla gaz basılmış dediler. Ses geçmedi, sonra tekrar gittiğimde bu ses grande puntoda normal dediler.. Şimdi sizlere sorum şu, sizin arabalarınızda da klimayı açtığınızda içeriye inleme sesi geliyor mu? Şimdiden teşekkürler.

fawori
06/07/2011, 02:15
araçlarımız silindir hacmi bakımından küçük olduğu için klima açıkken bariz zorlanıyor ama sen yinede klima kasnağına bi baktır sorun olma ihtimali olan parçaların başında gelir kendisi

GP COSKUN
06/07/2011, 02:20
gökhan araban kaç km de
inleme sesi kesinlikle normal değil
o servistekilerin söylediği gibi grande yada evo fark etmezbizim arabalarımız kliması açıkken inleyen nağmeler parçasını çalmayan araçlardır
sorun klima kompresör kasnağının bilyasının bozuk olabileceğini akla getiriyor
bunun yanında kompresörün içinden gelen bıçaklarında sesi olabilir
bakılması lazım
bursa da sanayide bir klimacıya git ilk önce oradan sesin kaynağıyla ilgili bilgi alıp servise direk arıza tespiti ile müracaat et

emirozal
06/07/2011, 10:33
ya benimde klimayı açınca arada bir bilyalardan sıyırma sesi geliyordu araçtan kompresörü komple söktürdüm, söken usta 3-4 klimacıya göstermiş bu olmaz açarsak dağılır toplanmaz demişler. şimdi bu işin üstesinden gelecek iyi bir klima ustası arıyorum. ankara için tavsiye edebilecek kimse varmı?

lektonstar17
06/07/2011, 11:37
benim aracım 4 aylık evo. ben kesinlikle öyle bir ses duyumadım.

Birkan61
06/07/2011, 11:58
Kilometreyle alakası var mı bilmiyorum ama bahsedilmiş benim aracım şuan 144,733 kilometrede tam olarak.

Klimayı son ayarda açtığımda bariz bir ses geliyor üfleme sesi dışında bir ses gibi hemde :D Dizel motorun redline'da gitmesi gibi bir ses geliyor. Ama çok iyi soğutuyor :)

Klima hızı sonda olmadığı zaman hiç bir sıkıntı yok ama, en son iki kademeden aşağıda öyle bir ses gelmiyor.

mehmetsafran
06/07/2011, 12:27
fanla ilgili bir sıkıntı olmasın ? klima 1. kademede de 4. kademede de farklı seste çalışmaz diye düşünüyorum

sunas
06/07/2011, 15:31
Benim de klimayla ilgili bir sorum var klimayı açtığım zaman titreme oluyor direksiyonda falan bu normal mi

gokhanay1
06/07/2011, 18:21
Arkadaşlar cevaplarınız için çok teşekkürler! Problem bir tek inleme de değil, fren pedalını da titretiyor klima kompresörü devreye girdiğinde. Ayrıca geçen gün farkettim, araba giderken 1300-1700 devir (ortalama olarak) arasında klima motoru susuyor arabanın çekişi bi kuvvetleniyor ve sonra tekrar devreye giriyor. Hatta uzun süre o devirlerde gittiğimde bariz bir nem kokusu geliyor ve soğuk hava kesiliyor. Aracımı sıfır aldım ve iki serviste de (Birmot-Teknomak)"bu ses normal abi" demelerinden çok sıkıldım açıkçası! Ayrıca dediğiniz gibi tanıdık bir ustaya gösterdim ve o da kompresörün bilyalarından geliyor olabilir bu ses demişti..

gokhanay1
06/07/2011, 18:23
Bu arada inleme sesi motorun devrine göre yükselip alçalıyor

erhan3131
19/07/2012, 18:06
arakdaş bende 2012 model punto var aracım 8 binde oldu .. ama ikinci kez garantiden klima kompırasörü degişiyor.böyle giderse şikayet edip mahkemeye verme gibi ihtimalim var..yani senin arızan normal degil.

CoachK
20/07/2012, 11:35
Bu fiat servisindekiler de kendilerine usta diyorlar bigün birini fena indiricem youtube koyucam oğlum bak git - 2 olucak :)))

30,000 liralık aracın klimasını açınca araç inler mi ? Akıl var mantık var tamam fiat çok kaliteli değil, zaten adamlar biz yerli bmw yiz gibi bir iddaları da yok... Senin aracının klima kasnağında sorun olabilir, satgı-konjektör-akü de bir sıkıntı olabilir... eğer sargın yeteri kadar elektrik üretmiyorsa / üretemiyorsa zaten üstünde motosiklet aküsü gibi 50amperlik akü ile geliyor 75 bg lik araç klima açınca can çekişiyor. Sargı-akü-konjektör kontrol et. Akü belki zayıfladı ?

Punto larda klima devreye girince bi ses artışı var ama inleme değil, dışarıdan gelen ses de klima kompresörünün sesini duyuyorsun diğer araçlarda olduğu gibi yok öyle inleme...

BeCkS
20/07/2012, 11:58
benimde klimam çok sesli çalışıyordu klima motorunu söktüler içinden şeker jelatini çıktı ne alakaysa:D ama ondan sora ses gitti..

ozdemir58
20/07/2012, 16:09
Polen filtresinden olma şansı varmıdır..
Benım aracımı bakımdan sonra polen taktılar sökülen daha buyuktu takılan filtre ise daha küçüktü anlam veremedim..!!!

CaNeR44
20/07/2012, 18:58
Benim klimada 4. Kademede ses yapiyor sanki pervane surtuyo gibi

pertry
20/07/2012, 22:54
O ses bendede var vuulama sesi gibi bişey soğutmada ve çekişte bi problem yok.
Metal sürtme sesi yoksa problem yoktur bence

Semih Kurtulmus
20/07/2012, 23:14
benim olay daha farklı yolda giderken klimayı açıyorum bazen bi ses geliyor ilk açmada.. Hani bi demir demire sürtmüş gibi ama ilk açılırken ara sıra olan birşey .. nedendir acaba

Semih Kurtulmus
20/07/2012, 23:15
zaten sorunların ardı arkası kesilmiyor bir kaç şey daha çıkarsa benim cinler çıkacak gibi duruyor ama hayırlısı

Semih Kurtulmus
20/07/2012, 23:17
Bu fiat servisindekiler de kendilerine usta diyorlar bigün birini fena indiricem youtube koyucam oğlum bak git - 2 olucak :)))

30,000 liralık aracın klimasını açınca araç inler mi ? Akıl var mantık var tamam fiat çok kaliteli değil, zaten adamlar biz yerli bmw yiz gibi bir iddaları da yok... Senin aracının klima kasnağında sorun olabilir, satgı-konjektör-akü de bir sıkıntı olabilir... eğer sargın yeteri kadar elektrik üretmiyorsa / üretemiyorsa zaten üstünde motosiklet aküsü gibi 50amperlik akü ile geliyor 75 bg lik araç klima açınca can çekişiyor. Sargı-akü-konjektör kontrol et. Akü belki zayıfladı ?

Punto larda klima devreye girince bi ses artışı var ama inleme değil, dışarıdan gelen ses de klima kompresörünün sesini duyuyorsun diğer araçlarda olduğu gibi yok öyle inleme...

utanmasalar koltuğu bile düzgün yapmayacaklar yaylar bi tarafımıza batacak euehuheueh :D :D

CoachK
21/07/2012, 12:57
Klimayı açacağın zaman araç rölantide olursa daha sağlıklı olur. araç devirliyken klimayı açmayı pek tavsiye etmiyorlar.

Hattori_Hanzo
21/07/2012, 13:28
benim aracım 2007 model 1.3 multijet..105000 km de, klimayı açtığımda sanki motorun dışında başka bir motor daha varmış gibi ses geliyor..bu ses klimanın kendi motor sesi değil, sanki ekstra bir dinamo var da gaza bastığımda biryerlere sürtüyor gibi..özellikle 1. ve 2. viteste gaza bastığımda bariz sürtme sesine benzer bir ses geliyor, yüksek viteslerde bu ses duyulmuyor..bir fikri olan?

uygar
21/07/2012, 17:32
Klimayı açacağın zaman araç rölantide olursa daha sağlıklı olur. araç devirliyken klimayı açmayı pek tavsiye etmiyorlar.

Kesinlikle katiliyorum dostum rolentide acip klimayi oyle hizlanmak gerekiyor yoksa arac devirdeyken klimayi acinca klima kompreseru deviri yakalamak icin cok zorlanir demisti fiattaki usta ben oyle yapmaya calisiyorum genellikle

Benim GT-I9100 cihazımdan kullanarak gönderildi.

mutunch
22/07/2012, 11:17
benim aracım 2007 model 1.3 multijet..105000 km de, klimayı açtığımda sanki motorun dışında başka bir motor daha varmış gibi ses geliyor..bu ses klimanın kendi motor sesi değil, sanki ekstra bir dinamo var da gaza bastığımda biryerlere sürtüyor gibi..özellikle 1. ve 2. viteste gaza bastığımda bariz sürtme sesine benzer bir ses geliyor, yüksek viteslerde bu ses duyulmuyor..bir fikri olan?

Sanırım aynı ses bende de var, ama ne olduğunu çözemedim. Klimada bir sorun yok, soğutma işlevini gayet iyi yerine getiriyor.

Semih Kurtulmus
22/07/2012, 12:51

sebebi nedir peki?

Budweiser
22/07/2012, 13:16
Bendede gün geçtikçe artıyor bu ses. Klima açıkken araba resmen saçmalıyor. Çekiş düşmesi eyvallah ona lafım yokta. Fren sertleşiyor direksiyonu döndürürken ses geliyor. Canımı sıkmaya başladı bu iş. Arma otoya götürdüğümdede normal dediler. Kompressör çalışıyo onun sesi dediler. e dedim bu arabaya 2 senedir biniyorum yaz kış klima açıyorum dedim hiç böyle birşey duymadım dedim. Siz şimdi dikkat ediyosunuz ya psikolojiktir o dedi usta. Bu yani Arma OTO nun çözüm yolu bu . Ek olarak soğutmayıda düzgün yapamıyor. Ilıktan bir kademe üstte sadece

CoachK
22/07/2012, 16:22
araç devirliyken klimayı açtığında klima kompresörü 0'dan araç devirne geçerken porblem yaşatabilir, ben aracı ilk aldığımda usta söylemişti zaten araç devrili halde giderken açarsan çat - pat diye sesler gelir korkma bi şey olmaz ama sen yine de araç rölantideyken aç demişti.

rodopian16
22/07/2012, 18:52
sıcak havada o gün içinde ilk çalıştırmada bir saniyelik kasma sesi var 3 yıldır...rolantide açınca daha az geliyor ama devirli giderken motoru sanki düşüreceğiz... garantinin bitiminide 6 ay var bi sefer servise söyledim o gün içinde 2 kez açılıp kapandığı için ses gelmedi problem yok dediler 15 km de bu sıcakta klimasız gidip göstermek var ama üşeniyorum...

puntofireman
01/09/2012, 17:28
benimde aracımda klima sorunu var klimayı kullanamıyorum aşırı bi uğultu oluyo ustaya sordum bakmadan klima motoru değişecek dedi
YARDIM.....

ayaman
03/09/2012, 14:07
Arkadaşlar, klimamla ilgili bir sorun var. Klimayı açtığımda motordan içeriye inanılmaz bir inleme sesi geliyor. Şu ana kadar çok klimalı araba kullandım ama boyle bir ses duymadım hiçbirinden! Servisten ilk başta evet sorun var dediler, baktılar ve fazla gaz basılmış dediler. Ses geçmedi, sonra tekrar gittiğimde bu ses grande puntoda normal dediler.. Şimdi sizlere sorum şu, sizin arabalarınızda da klimayı açtığınızda içeriye inleme sesi geliyor mu? Şimdiden teşekkürler.
arkadaşlar ben bu puntoyu çok seviyorum birçok artıları bir o kadar da eksileri var; ama keratayı kullanan da bier bağımlılık yapıyor kendini çok sevdiryor ;) ... arkadaşlar bizim araçların şu klima sesinin motorun küçüklüğünden oduğu söyleniyor aslında kaliteyle alakalı bir şey bu. şöyle söyleyeyim sattığım punto 1.3 active idi, şimdiki aracım corsa aynı motora ve beygire sahip farklı iki otomobil ama corsada çok şükür klima açıkken o dangur dungur inleme sızlama sesler gelmiyor özellikle buna çok dikkat ettim. servislerin klima sesini motorun küçüklüğüne bağlıyorlar ama kessinllikle alakası yok isterseniz yakın çevrenizde corsa varsa bakın göreceksinizki aynı motora sahip corsada bu durum yok. tamamen üretimdeki dandiklikle alakalı. üretimdeki dandiklik derken araca demedim yanlış anlaşılmasın fıat artık o klimaları nerden ve nasıl temin ediyorsa o klima için söylüyorum ;)...

Nomak
19/08/2017, 12:10
Bu ses olayı bende de yasaniyor. 2012 eays model. Klima düğmeleri de yıldız işareti olan düğmeye basınca motordan vuuu diye inanılmaz gıcık edici bir ses geliyor. Gaza bastikça yükseliyor. bu işlerden anlayan bir arkadaşa arabayı kullandirdim şansıma o an hiç ses cikarmadi. Aynı sorunu yaşayan başkası var mı ?