PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dizel Evoma Chip Yazdırdım

AlemCi_SeRSeRi
05/07/2011, 11:56
Punto Evo 1.3 Multijet Aracıma Chip Yazdırdım...Normalde 75 bg Olan Aracım 95 bg oluyordu Fakat 3 kere Ayar Yaptırarak Limitleri Zorluyarak 105 bg e Kadar Ayarlarını Açtık...Arabam Şuan Müthiş Gidiyor Basmazsam Normal Yaktığından Daha Az Yakıyor Yakıt Çok Ekonomik Seviyelere Düştü..Ama Basar Gazlasam Yakıyor Yani Bilginize Tek Sıkıntı Duman Atıyor Gazlarken Egsozdan Çok Duman Atıyor Herkez Normal Diyor Bişe Olmaz Diyor Umarım Bu Durum İleride Sıkıntı Açmaz Bütün Olay Chip Herkeze Tavsiye Ediyorum 3 te Bağırarak Çıktığım Rampayı Artık 5 te Güle Oynuyarak Çıkıyorum Ayrıca Aracın Top Speed 15km/hız daha fazla yapıyor düz yolda 170-175 i geçmeyen aracım artık 190-195 düz zeminde çok rahat yapıyor :)

cck1
05/07/2011, 12:02
Hayırlı olsun... ama sınırları fazla zorlamışsınız...

AlemCi_SeRSeRi
05/07/2011, 12:04
Evet Biraz Böyle Kullanayım Bakıcam Belki Kıstırırız Ayarları...Şimdi Sıra Coiloverda Ayarlı amortisorde Yaptıkmı Tadından yenmez :)

bvulgari
05/07/2011, 12:13
Normal diyen herkes kim merak ettim. Enjektörlerin ve Turbonun çok daha çabuk bozulacağını düşünüyorum bunun dışında hayırlı olsun yazılımınız keyifli sürüşler.

Engin_T
05/07/2011, 12:23
Duman atması iyi değil bence enjektörleri zorluodur cunku..

krm1983
05/07/2011, 12:27
Zinciri koparmayın da.

femoli
05/07/2011, 12:28
O kadar uç nokta değerlerle oynarsanız duman gayet normal , ama bu normalllik aracın kendisine değil gelinen nokta için normal bu ileride başınıza sorun açabilir bence alınabilecek en son nokta yerine tatmin olunacak bir nokta seçseymişsiniz daha iyi olacakmıştı , yinede güle güle kullanın..

StrawBeeRy
05/07/2011, 12:32
Normal diyen herkes kim merak ettim. Enjektörlerin ve Turbonun çok daha çabuk bozulacağını düşünüyorum bunun dışında hayırlı olsun yazılımınız keyifli sürüşler.
ben dedim.çünkü ayarları sonuna kadar açtım diyor sonuna kadar açtığı içinde enjektörleri zorluyor normal.zaten bu konuyu fatih abiye açıkladığım kendiside biraz hevesimi alayim ayarları tekrar düzelttiricem dedi

AlemCi_SeRSeRi
05/07/2011, 12:39
Kesmedi Beni Turboyuda Değiştiricem :) Gt28r turbo bu araca uyarmı acaba :)

speedy_16
05/07/2011, 12:46
arkadaşlar moralini bozmayalım arkadşımızın bu kadar ben hayrlı olsun diyim bari :) dizel araç normaldede bir miktar duman atar zorlayınca chipli olduğu için bunun bi miktar daha fazlalaşması bence normal olabilir ama ne kadar attığını görmedim belki normal sınırdan biraz fazladır ama norml güç artışı değerini aştığınız için bişey diyemicem güle güle sorunsuz kullanırsınız inş. ilerleyen kmlerde soru işaretleri kafanızdan yavaş yavaş kalkar

StrawBeeRy
05/07/2011, 12:58
iş dumansa sadece chiple olucak şey değil kat iptali yapın düz boru yapın dumanı görün birde işin içine chip girinci çıkılmaz bir hal alıyor :)

GP COSKUN
05/07/2011, 13:10
çok uç değerlerde yükleme neticesinde başta enjektör sorunu
aşırı kurum sebebiyle piston tepelerinde kurum tepecikleri
egr valfinin ve katalizörün erken dolması
bunun yanında uzun süre tam gaz gittiğinizde gaz kesme problemlerini kesinlikle yaşayacaksınız
bence nominal değerlere dönmeniz daha akıllıva olur

StrawBeeRy
05/07/2011, 13:14
çok uç değerlerde yükleme neticesinde başta enjektör sorunu
aşırı kurum sebebiyle piston tepelerinde kurum tepecikleri
egr valfinin ve katalizörün erken dolması
bunun yanında uzun süre tam gaz gittiğinizde gaz kesme problemlerini kesinlikle yaşayacaksınız
bence nominal değerlere dönmeniz daha akıllıva olur

Fatih abi bak ben sana ne demiştim :)

mehmetefendi
05/07/2011, 13:22
Araç nasıl 75 beygirden 90 beygire çıkıyor biraz bilgi verebilir misiniz? Chip yazdırmak yeterli mi? Eğer öyleyse standart araçlarda neden 90 beygir ayarlamıyorlar? 1.3 90 beygir epey güzel olur diye düşünüyorum :)

AlemCi_SeRSeRi
05/07/2011, 13:24
ozaman azcık kısalım şu ayarları standart verdiği beygiri versin yeter yani 95 bgde kalalım 10 bg indircez ozaman :) napalım coşkun abi söylediyse bu işi karara bağlanmıştır cumartesi gidiyorum maslağa ayarları kıstırıyorum 95 bg limit iyidir yada bi 100 bgde deneyeyim..

AlemCi_SeRSeRi
05/07/2011, 13:26
Benim Şuan 105 bg civarında aracı elektronik beyin yönetiyor chip yazan arkadaşta bilgisyarla bu beyini kurcalıyor enjekötrlere daha çok mazot gitmesini sağlıyor turbo basıncını yükseltiyor falan filan ne kadar istersen açar motoru eline alana kadar :)

GP COSKUN
05/07/2011, 13:27
fatih en iyisini yaparsın bu şekilde
iyi gazlamalar bu arada

cemal arslan
05/07/2011, 14:32
bu araçlarda...turbo basıncı yükselmiyor...sadece enjektör ve tork limitörü yükseltiliyor...

aşırı duman iyi değil...ileride sorun yaşarsınız.

dumansız 90-95 hp iyidir...sonrası iyi değil...

bvulgari
05/07/2011, 15:43
Şöyle söliim bana versinler bitane orjinal 90 bg punto sende senin sözde 105 ligi al ben seni geçerim..Ayrıca son sürrat artmaz zaten..Şanzıman aynı sonuçta.. İyi sürüşler tekrar :)

AlemCi_SeRSeRi
05/07/2011, 15:47
Kullandığım Arabayı Benden İyimi Biliyosun Hocam Ayrıca Bukadar İddalı Konuştuğuna Göre İyi Şöförsün Al Dizel Evonuda Gel Ozaman Çıkalım Bi Kapalı Trafiğe Seninle :)

bvulgari
05/07/2011, 15:54
Hocam senin kullandıgın arabanın motorunun aynısından bende kullanıyorum..Yapma Allah aşkına orjinal 75 ligi geçersinde 90 lıgı geçemezsin..Son sürat olayıda aynı kalır fakat sen fazla yakıt püskürttügün için daha çabuk hızlanırsın..

AlemCi_SeRSeRi
05/07/2011, 15:56
valla 90 lık punto lazım 90 lık astrayı hiç kasmadan geçiyorum
2 boy öndeyim hemde

speedy_16
05/07/2011, 15:57
Şöyle söliim bana versinler bitane orjinal 90 bg punto sende senin sözde 105 ligi al ben seni geçerim..Ayrıca son sürrat artmaz zaten..Şanzıman aynı sonuçta.. İyi sürüşler tekrar :)
şanzıman oranları aynıda örnek veriyorum daha iyi anlatabilmem için ;
Bu araç 5000 d/dk limitör yapıyor dielim normal chipsiz haliyle 5. vites 4000d/dk da 170 175 km yapıo kalıo daha fazla gidemiyor, yani daha gitmeye devir var ama gücü yetmio chipten sonra aracın gücü biraz daha artığı için bu sefer 5. viteste 4500d/dk kadar çıkabiliyor o devirdede hızı 190 oluyor
zaten her araba son vites limitöre kadar gidecek diye bir kural yok t-jette hafifi bayır aşşğı 220 yaptım devir daha 5500 d/dk dı 6500 e kadar gidemedi gücü yetmedi mesela onun turbosunu büyütsem şanzıman oranlarını ellemeden yada chip vs modifiye etsem 6500 d/dk ya kadar gelicek 240 yapcak misal

AlemCi_SeRSeRi
05/07/2011, 16:15
Aynen Böyle İşte Ama İnsanlar Başka Açıdan Bakıyor :)

StrawBeeRy
05/07/2011, 22:00
valla 90 lık punto lazım 90 lık astrayı hiç kasmadan geçiyorum
2 boy öndeyim hemde

astra ile punto arasında 175 kilo fark var.zaten geçemessen ayıp :)

punto 1100 kilo civarı Astra ise 1275

dunesea
06/07/2011, 16:54
Mehmet Gazihan'ın sitesi sanırım dizelim.com. ordada bu konu eni boyu tartışılıyor. chip tuning yaptırmakta bir zarar yok lakin motoru uç sınırlarda haritalamak pek iyi değil 75 hp bir aracı chip tuning ile 90 ila 95 beygire getirmek bence yeterli. firmaların motorları kısmalarında ki ana amaçlardan birininde motor ömrünü uzatmak olduğunu unutmayın. ha derseniz ki 150.000 ya da 200.000 de satarım ben bunu, alacak olan düşünsün. ona bir şey diyemem tabii. yinede çok abartmamakta fayda görüyorum. ayrıca aracın kasası, aerodinamik yapısı, fren sistemi ve diğer bileşenleri 105 hp lik bir güç için ne kadar uygun düşünmek lazım

lostface
06/07/2011, 19:51
birde arkadasım bu cip olayı nekadara patlıyor fiyat olaraka acaba?_

AlemCi_SeRSeRi
07/07/2011, 09:11
Valla Ben Maslakta Yaptırdım Herkez 1000 TL Fiyat Çekiyor Orda Biyer Buldum 700 e Yaptı..Duman Atması Haricinde Herşey Harika Gazlarken Arkayı Dumana Boğuyor :)

clax22
07/07/2011, 09:14
dumansız hava sahası iyidir 90-95 beygir arası normal zorlamaya gerek yok :)

StrawBeeRy
07/07/2011, 11:00
bu işi yapan arkadaşım var 650 liraya yapıyor

lektonstar17
07/07/2011, 11:23
bizim multijetlerin turbolarının yerine daha güçlü başka turbo takılabiliyor mu? yada turbonun ilk devirlerden itibaren çalışması mümkün mü? biliyosunuz ki 1750 devirden sonra devreye giriyor.

GP COSKUN
07/07/2011, 14:58
bizim multijetlerin turbolarının yerine daha güçlü başka turbo takılabiliyor mu? yada turbonun ilk devirlerden itibaren çalışması mümkün mü? biliyosunuz ki 1750 devirden sonra devreye giriyor.

turbo wksoz gazının basıncıyla çalıştığı için mümkün değil
ancak
mercedesin kullandığı örnek olarak süpercarger buda bir çeşit turbo ama gücünü direk motordan alır
bu sistemde turbo düşük devirlerde de gücünü hissettirirr

brabus
07/07/2011, 16:01
170e çıksan ne olur 190a çıksan ne olur
aracın yürüyen aksamına, frenlerine müdahele etmeden bu şekilde güçlendirsen çok şey olur
konuşma tarzından da gazalmayı çok seven genç bir arkadaşa benziyorum umarım kaza bela başına gelmez başkasının da canını yakmazsın

bu şekilde müdahele ederek motor ömrünü kısalttığın aşikar
ayrıca katalizör iptali gibi işlemleri de düşünmeyin o araçlarla trafikte dolaşıyorsunuz.

Bu kadar da meraklıysan gazlamaya, sağda solda araçlarla kapışıyorsan ne işin var 75 bg lik dizel grande punto ile. şamar olanı yaparlar trafikte seni.

lektonstar17
07/07/2011, 16:23
turbo wksoz gazının basıncıyla çalıştığı için mümkün değil
ancak
mercedesin kullandığı örnek olarak süpercarger buda bir çeşit turbo ama gücünü direk motordan alır
bu sistemde turbo düşük devirlerde de gücünü hissettirirr
amacım performansını zorlamak yada 200 km hız yapmak değil. enazından kalkışlarda ve hızlanmalarda biras daha serilik katmak.bu konuda pratik çözümler varsa ve paylaşırsanız çok sevinirim.

punto_multijet
07/07/2011, 18:09

Normalde motor hacmi ufak oldugundan ve turbo egzos gazıyla calıstıgından daha buyuk turbo takmak alt devirleri daha oldurur ancak eger hybrid turbo kullanırsanız kucuk motorun dezavantajını ortadan kaldırarak yapabilirsiniz. egzos palleri kucuk emme palleri buyuk turbo işinizi gorur ;)

aslanerh
07/07/2011, 20:17
arkadaslar mesela 75 hp lik puntoyu 85 hp yapsak da ornegin 2100 devirde 5. viteste 85 km/s yerine 90-95 km/s basabilir miyiz? yani ne kadar katkisi olur ve 10 hp artirmak motor omrunu ne kadar etkiler?

cevap verecek arkadaslara simdiden tesekkurler

EvoKoray
07/07/2011, 20:32
arkadaslar mesela 75 hp lik puntoyu 85 hp yapsak da ornegin 2100 devirde 5. viteste 85 km/s yerine 90-95 km/s basabilir miyiz? yani ne kadar katkisi olur ve 10 hp artirmak motor omrunu ne kadar etkiler?

aracın şanzımanı aynı olduğundan viteslerde değişiklik olmaz , sadece daha yüksek devirlere daha kolay yoldan çıkarsın ;)

acRep
07/07/2011, 20:33
Fatih yaptıysa bii bildiği vardır :)

GP COSKUN
07/07/2011, 20:53

böyle bir şey söz konısu değil
aracınızı chıplesenizde şanzuman oranlarınız aynı kalacak
sadece 2100devire 5. Viteste atıyorum 12 saniyede çıkıyorsanız 11saniyede çıkacaksınızbeygir gücü eşittir birim zamanda yapılan iştir

AlemCi_SeRSeRi
08/07/2011, 09:12
170e çıksan ne olur 190a çıksan ne olur
aracın yürüyen aksamına, frenlerine müdahele etmeden bu şekilde güçlendirsen çok şey olur
konuşma tarzından da gazalmayı çok seven genç bir arkadaşa benziyorum umarım kaza bela başına gelmez başkasının da canını yakmazsın

bu şekilde müdahele ederek motor ömrünü kısalttığın aşikar
ayrıca katalizör iptali gibi işlemleri de düşünmeyin o araçlarla trafikte dolaşıyorsunuz.

Bu kadar da meraklıysan gazlamaya, sağda solda araçlarla kapışıyorsan ne işin var 75 bg lik dizel grande punto ile. şamar olanı yaparlar trafikte seni.

Çok Sıkıldım Ucuz Muhabbetlerden Yok Şamar Oğlanı Yaparlar Şöle Olur Böle Olur..Varsa Atarı Olan Vuyursun..E5 Bizim Varsa Ben E5te Harbi Seni Ezerim Diyen Gelsin Arkadaşım Burda Böyle Yazmakla Olmuyor Bu İşler...
AlemCi_SeRSeRi@hotmail.com her çeşit arabamız mevcut neyle kapışmak isterseniz gelin seçin 75 bg den 400 bg e kadar araba mevcut icraat görelim anca yazı okuyoruz :)

dunesea
08/07/2011, 13:13
Çok Sıkıldım Ucuz Muhabbetlerden Yok Şamar Oğlanı Yaparlar Şöle Olur Böle Olur..Varsa Atarı Olan Vuyursun..E5 Bizim Varsa Ben E5te Harbi Seni Ezerim Diyen Gelsin Arkadaşım Burda Böyle Yazmakla Olmuyor Bu İşler...
AlemCi_SeRSeRi@hotmail.com her çeşit arabamız mevcut neyle kapışmak isterseniz gelin seçin 75 bg den 400 bg e kadar araba mevcut icraat görelim anca yazı okuyoruz :)

Canım kardeşim biz o bahsettiğin E-5 de eşlerimiz, çocuklarımızla seyehat ediyoruz. hani diyorum ki hayatlarımızı tehlikeye atmasan.... !!!

Madem aracınla yüksek hızlara çıkmaya meyillisin. yarış yapmayı seviyorsun. git amatör olarak motor sporları ile ilgilen. trafiğe açık alanda insanların yaşamlarını tehlikeye atmak sence mantıklı mı ???

AlemCi_SeRSeRi
08/07/2011, 13:28
Yok Be abicim Bişi Yaptığımız kimseyi tehlikeye atmıyoruz...ama meraklısı varsa yüksek hızlara çıkmadan trafikte bi show yapabilirim :) 40-50 km hızla akan trafik yeterli maksimum 70 olsun yasaal hız sınırları içinde bekliyorum :)

brabus
08/07/2011, 13:38

sen benim yazdığımı okumamışsın veya anlamamışsın
gel kapışalım değilim, öyle hayatı laylaylom yaşayan biri de değilim.
Kolay gelsin

Aşağıda da arkadaşımız ne güzel yazmış. Böyle bir şeyde istersen. Karting yarışlarına katıl, bu kesmezse Türkiye çapında amatör Karting'ler pro seriler var.
Bunlar da kesmezse motorsporlarında yarışmak için lisans al, istediğin biri seri de yarış. Bunun için sana yardımcı da olurum.

Ama gidip de bu şekilde basmaya uygun olmayan bir araçla yok şöyle basarım ederim deme komik düşer.

Canım kardeşim biz o bahsettiğin E-5 de eşlerimiz, çocuklarımızla seyehat ediyoruz. hani diyorum ki hayatlarımızı tehlikeye atmasan.... !!!

Madem aracınla yüksek hızlara çıkmaya meyillisin. yarış yapmayı seviyorsun. git amatör olarak motor sporları ile ilgilen. trafiğe açık alanda insanların yaşamlarını tehlikeye atmak sence mantıklı mı ???

GP COSKUN
08/07/2011, 13:46
fatih bencede bunları trafikte yapma sevgili kardeşim
sürat önemli değil kurallara uygun seyrtmek önemli
arada sırada herkes bir miktar gazlıyor önemli olan bunu alışkanlık haline getirip
kimsenin hayatını ve malını riske etmemek gerek

AlemCi_SeRSeRi
08/07/2011, 13:50
Tamam Bende Diorumki Basmaya Uygun Aracımda Var Garajımda Bahsettiğinz Yarışların Yeride Zevkide Başka Tabiki Yapmak İsterim Piste Çıkmak Düşüncesi Benim İçin Olumlu Varsa İçimizde Bir Rallici Eğitmen Görüşelim Belki Hayatımın Akışı Değişir :) Profesyonel Lisanslı bir Yarışçı olmak bambaşka bir heyecan..ama ne yazıkki ülkemiz şartlarında biraz zayıf pek fazla imkan olmuyan bir spor..

femoli
08/07/2011, 13:53
chipten konuyu nereye getirmişsiniz,

Sevgili arkadaşım sen bu tarzda konuşunca insan ister istemez ya altındaki alt tarafı grande 75 hp lik değilmi diyor ..

Bence biraz daha sakin vede bu tarz gel kapışalım gazlayalım kelimeler kullanmazsak hem forum hemde konu için daha sağlıklı olacağı kanısındayım :)

AlemCi_SeRSeRi
08/07/2011, 13:56
:) İçim Dışım Bir Yalan Konuşmuyorum E5te Başka Puntolarlada Rastlaşıyoruz Konular Falan Buraya Taşınmıyor Gördüğüm Puntocularda Pek Masum Değiller :)
Tamam Burda Konuşmayalım Ama Ciddiyim Varsa Profesyonel Biri İçimizde Görüşmek İsterim..

ygttt54
11/07/2011, 14:23
Bende çok uğraştım puntoyla hızlı gitsin şöyle olsun hatta gözüme ferrari gibi geliyor :D sonuç olark hepimiz kabul edelim arkadaşları bu arabalar ekonomik olsun diye yapılmış ve bence bu konuda sınıfının en iyisi, 1.3 75bglik arabalardan bahsediyoruz taş patlasın 10 km daha sürat yapcaz sınırı belli öncelikle kendi canımızı sonra arabamızı ve cebimizi riske etmeye gerek yok benim başım yandı bnde çok heveslyim hızlı gitsin iyi gözüksün fln fln ama dediğim gibi bu araçlar ekonomi için yapılmış zorlarsan oda seni zorlar maddi olark.. mesala ben şuan puntomu satmadan SL 320 mercedes almak üzereyim 3bin tl indirirse bnm :D ekonomiyse ekonomi hızsa SL 320 tüpsüz üstüde açık püfür püfür hemde duman çıkara çıkara gtmek bnce komik şahsen benm yanımdan geçsen öyle arkandan yapcağım şey gülmekten başka bşy olmaz.. bence chiple uğraşcağına o kadar para harcayacağına hemde arabayı bu gidşle çöp yapıcağına hız için yapılmış bi araba al en kötü sıkılınca aldığının en fzla 3 bin TL altına satarsın ;)

darkman
11/07/2011, 15:04
hocam chipi kim yaptı?

Scottie
11/07/2011, 15:42
arkadaşlar birbirinizi kıracak ve ortamı gerecek mesajlar atmaktan kaçının...