PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Aracın altını sürttüm

BLUEMAN
04/07/2011, 17:36
Arkadaşlar ortası tümsekleşmiş bir eski asfalta aracımın altını yaklaşık 1 metre boyunca 1cm genişliğinde 1 yada 2 milim derinliğinde iz yapacak şekilde sürttüm aracım yüklü olmasından dolayı (5 kişi ve bagaj)vede sanırsam lastiklerin havasını kontrol için ankarada lastikçiye gittiğimde "lastiklerinizin havası çok yüksek" diyerek bütün lastiklerin havasını 32 'ye düşürdüler hatta düşüren 15 yaşlarında bir çocuk, gerçi kızdım sonrasında ustaya kontrol ettirdim bunların da etken olduğunu yani lastiklerin havasının düşük olmasının ve de aracmın yüklü olmasının bir sebep oluğunu düşünüyorum gerçi seyahat dönüşü sürttüğüm yeri gördüm belki benden sonraki araçlarda aynı yere sürtmüş ve izi derinleştirmiş olabilirler sormak istediğim aracın neresini sürtmüş olabilirm altına baktığımda uzun bir boru geçiyor ve ön sağ tarafta birtakım parçalar var sorun ciddi olabilirmi ?

tayfux
04/07/2011, 17:39
lastiklerin ön 30 arkaların 32 olması idealdir zaten..bu arada arabayı bıraktığın yere 1 saat sonra git alttan yağ atma falan varsa göstermende fayda var..bu gibi durumlarda en önemlisi yağ pompasına yada filtresine gelmiş olma ihtimalidir ona dikkat et..

LorDracula
04/07/2011, 18:22
motor önde olduğu için önelerin 32 arkaların 30 olması gerekmezmi tayfun? içinde bir sıkıntı varsa git bir tamirciye aracı kaldırt altına bak neresi cizilmiş görürsün ordada söylerler zaten ben bir zamanlar ehliyetimi daha almadığım bir zamandıki arabayı öne alim derken arac hava kalktı ve indi altına baktıp kaya koymuslar ikiye bölünmüş ortada bir yerdede göçük oluşmus ben sandım arka koltuğun altı meğersem değilmiş bir kaç sene sonra babam aracı havaya kaldırana kadar bilmiyorduk meğersem benzin deposuymus :( sende git bir bak altına

Birkan61
04/07/2011, 18:32
Benim aracımda 3,5 cm yay var.

Giresunda gece ışıklandırması olmadığından gece saat 2 sularında yolun tam ortasında ölmüş bir köpeğin üstünden geçtim tam ortalayarak. Kaçmak isterdim fakat aksi durumda kaza yapmam kaçınılmazdı.

İleride ilk benzinlikte durduğumda aracın altına yattım ışıkla kontrol ettim motorun alt kısmında enlemesine tahminimce 1 metre civarında bir demir parçası var. O demir parçasını yamultmuştum vurduğumda. Ustaya götürdüğümde sıkıntı olmaz demişti ve demiri biraz daha düzeltip tekrar yerine takmıştı.

Bende aracım yüklüyken 3,5 cm yaylı ve ince taban lastikler ile ( 205/40/17 ) köye çıktım. Maçka yolları taşlı derler ya gerçekten öyle :D bazı yerlerde altını gene vurdum ama bir sıkıntı olmadı. Kolay kolay birşey olmuyor ama genede dikkat etmek lazım ben çok şükür bir sıkıntı yaşamadım araçtada sıkıntı yok 3 kez baktırdım ne olur ne olmaz diye :)

tayfux
04/07/2011, 19:47
motor önde olduğu için önelerin 32 arkaların 30 olması gerekmezmi tayfun? içinde bir sıkıntı varsa git bir tamirciye aracı kaldırt altına bak neresi cizilmiş görürsün ordada söylerler zaten ben bir zamanlar ehliyetimi daha almadığım bir zamandıki arabayı öne alim derken arac hava kalktı ve indi altına baktıp kaya koymuslar ikiye bölünmüş ortada bir yerdede göçük oluşmus ben sandım arka koltuğun altı meğersem değilmiş bir kaç sene sonra babam aracı havaya kaldırana kadar bilmiyorduk meğersem benzin deposuymus :( sende git bir bak altına
ben böyle biliyorum hocam motor ne kadar da önde olsa ağırlık yerçekimi vs arkaya yük biniyor..zaten önlerin çok şişik olması iyi olmaz mantiken de motor gerekli gücü yere iletemez çünkü araçlarımız önden çeker..

LorDracula
04/07/2011, 21:17
ben böyle biliyorum hocam motor ne kadar da önde olsa ağırlık yerçekimi vs arkaya yük biniyor..zaten önlerin çok şişik olması iyi olmaz mantiken de motor gerekli gücü yere iletemez çünkü araçlarımız önden çeker..

orası öyle ben arabayı alırken burda okuduğum için kontrol ettirdim serviste, ama nafile kontrol etmekte yarar var. gecenlerde ısıklara ve kavsaklara yanasırken beyaz cizgiler koymaya basladılar yaa onların üstünden gecerken araçın bir kıç atışı var araç kullanmayı bilmesem ya sağdayım ya solda. lastik havalarına baktım serviste baktırdığım halde 40 çıktı.

bvulgari
04/07/2011, 21:29
Standart verilen lastiklerde önler 35 arkalar 30 hava basılıyor..Genelde çoğu kimse öne 35 yerine 32 basıyor. Fakat arkalar önlerden daha şişik olmaz. Önlerin çok şişik olması demek 35 in bi hayli yuksek olması demek. cok yüksek iyi olmadıgı gibi düşük te iyi degildir. Agırlık olarak ön daha agırdır aracın yer çekimi ise arkaya etki ettiği gibi öne de etki ediyor. Arac yüklü ise arkalara 32 hava basılıyor.Diger hallerde arkalar 30 önlerde 35-32 arası..

gurik
04/07/2011, 23:39
ön arka 32 dir. standart basınçlar kitapçıkta böyle. 175x65x15 lastik için

mehmetefendi
05/07/2011, 13:32
Ben de bozuk bir yolda son anda fark ettiğim sivri tümseğe sürtmüştüm bir süre aracın altından yağ vb. sıvı geliyor mu diye kontrol ettim. Serviste de kontrol ettirdim bir problem yok dediler. Tam olarak nereden vurulduğuna göre değişebiliyor sanırım durum.

1863ff
05/07/2011, 23:35
valla arkadaşlar aracı alalı 7 ay oldum hep on arka 35 bastım gayet guzel hemde gercekten yakıt tasarrufuna etkisi var tabii eğer kar varsa don olayı varsa 32 ye ındırıyorum

opexturk
06/07/2011, 00:28
lastiklerin ön 30 arkaların 32 olması idealdir zaten..bu arada arabayı bıraktığın yere 1 saat sonra git alttan yağ atma falan varsa göstermende fayda var..bu gibi durumlarda en önemlisi yağ pompasına yada filtresine gelmiş olma ihtimalidir ona dikkat et..

bugün serviste 20 bin bakımında lastik havalarını da ayarlayın dedim hepsini 32 yapmışlar en iyisi bu dedi usta

cihan80
06/07/2011, 00:38
bence bi baktır altına yağ filtresine gelme ihtimali olmazda olur ya bir yere zarar vermiştir.umarım birşey yoktur geçmiş olsun

BLUEMAN
06/07/2011, 20:35
bence bi baktır altına yağ filtresine gelme ihtimali olmazda olur ya bir yere zarar vermiştir.umarım birşey yoktur geçmiş olsun

teşekkür ederim .

herzaman buyuk PUNTO
06/07/2011, 20:50
g.puntonun kataloğunda önler 35 arkalar 32 belirtiliyor yüklü seyahatlerde 1- bar daha fazla yapmalısın ayrıca amortisörlerinin esnekliği çok önemli uzun süredir bakımsızsa aşırı yaylanma yapar lastiği istediğin kadar şişir heryere sürtersin :) punto nun altı kapalı çokta ağır bir sürtme olmamış aynısı keşan ylunda benimde başıma geldi öle bir ses geldiki fena tırstm ama bişe olmadı sadece ön tampon altında ki plastiği çıta gibi plastiği biraz yırtmışım onun dılında zarar verebileceğin tek yer orta eksoz karteri delmen mümkün değil bu şekilde yine de bir baktır.geçmiş olsun.

seniorimmortal
06/07/2011, 22:36
bu aralarda altını çarpmayan yoktur alçak araba benimde başıma geldi manifolt (https://www.google.com.tr/search?hl=tr&biw=1366&bih=592&sa=X&ei=JbkUTs3GH4Wf-waRvpn1Dw&ved=0CDEQBSgA&q=manifolt&spell=1) açmışık sende bir bak isterzen yada en güzeli anlayan birine baktır için rahat etsin

BLUEMAN
06/07/2011, 23:14
Arkadaşlar yorumlarınız için gerçekten çok teşekkür ederim en kısa sürede baktıracağım çok sağolun .

callemtras
14/07/2011, 15:32
bende arabayı ilk aldığımız günlerde altını yere sürtmüştüm teknik servise götürdüm fren kayışı muhafaza kabı kırılmış. zaten arabanın altına baktığımda bir şeyler sarkıyordu. 15 dakikada yaptılar. kafaya takılacak bir sorun değildir seninki de.