PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Direksiyonu Çevirdigimde Gelen Ses??

gorkem kaan
30/06/2011, 17:40
3-4 gündür aracımı ilk çalıştırmamdan sonra dururken direksiyonu saga yada sola cevirdigimde bir tok tok sesi geliyor.2-3 kere tokluyor bu canımı sıktı. bu sorun hakkında yardımcı olabilecek arkadaş varmı takozlardan geliyo gibime geliyo yardımcı olursanız sevinirim.

onurunlu
30/06/2011, 22:08
muhtemelen amortisör takozlarıdır, bendede aynı sorun oldu değiştirince ses kesildi, forumda konuyla iligli çok sayıda başlık var detaylı incelemeni tavsiye ederim

geçmiş olsun..

Ziyaretci046
30/06/2011, 22:44
amortisör takozu rulmanı bozuk su almıştır değişecek

gorkem kaan
30/06/2011, 22:51
bilgiler için teşekkür ederim. peki tahmini ne kadar tutar.garanti kapsamına girmez herhalde? 2014 e kadar garantili olunca herşeyi garantiye sokmaya calısıyorumda :):)

sss33
01/07/2011, 08:20
bilgiler için teşekkür ederim. peki tahmini ne kadar tutar.garanti kapsamına girmez herhalde? 2014 e kadar garantili olunca herşeyi garantiye sokmaya calısıyorumda :):)

garantiye girer.ben garantiden değiştirdim 1 ay önce.

gorkem kaan
01/07/2011, 22:06
garantiye girer.ben garantiden değiştirdim 1 ay önce.

p.tesi günü birmota gidip konuşuyum bakalım ne diycekler teşekkürler

illisyonist
03/07/2011, 09:46
p.tesi günü birmota gidip konuşuyum bakalım ne diycekler teşekkürler

serviste 260-300 arası isterler ben takozun ikisini 70 tl ye almıştım 40 tl de işçilik verdim takan arkadasımdı 110 tl ye mal oldu kıyak olsun diye motor temizligide yapmıştı :)

gorkem kaan
05/07/2011, 20:31
dün servise gittim direksiyon altındanda gıcırtı sesi geliyordu onuda ekledim aracı sogutucuya alıp izolasyon yaptılar direksiyon gıcırtısı diye bir ses kalmadı.fakat ilk çalıştırmada direksiyon cevirmemdeki ses hala devam ediyor. aracı lift e kaldırmışlar takozlarda süspansiyon amartisor hiçbi sorun yok dedi.aracı teslim alırken ses yoktu saga sola cevirmede fakat bu sabah yine calıstırdım sag sol yaptım gene aynı ses tekrar götürücem.. sorun başka ne olabilir servise şuralara bakın demem gereken nokta ne olabilir yardımcı olursanız sevinirim city modu kapattıgımda tok sesleri dahada artıyor city moddayken 2-3 kere toklayıp bidaha yapmıyor.. :****(

Rapax
05/07/2011, 21:18
Kesinlikle amortisör takozu problemidir. Aracınızın garanti süresi bitmediyse servis ücretsiz olarak değişimini yapıyor. Eski amortisör takozları su alıp çabuk paslandığı için böyle bir ses çıkartıyor. Sonuç olarak eski amortisör takozları üzerinde geliştirmeye gidilmiş yenilerinde böyle bir sıkıntı yaşanmayacağını söylemişlerdi Zincirlikuyu Birmot da.

gorkem kaan
05/07/2011, 22:16
takozlara bakıldıgını ve bi sorun olmadıgını söylemişlerdi neyse artık tekrar gidip degişimini istiycem garantim var zaten

kubilai
05/07/2011, 22:45
ya bir konuda bilginizi istiyorum bugün aracı servise götürdüm aynı arıza bende de mevcut değişecek tabi ikiside. Usta şöyle söyledi " grande puntoda normal bir şey değil takoz değişmesi fiorino falan olsa tmm ". yani normal mi bu arıza yoksa hor kullanmak mı ? aracı gerçekten temiz kullanmaya özen gösteriyorum da ondan soruyorum.

Rapax
05/07/2011, 23:10
Benim aracım Fiorino'ydu ve bu problem kronikti. Ki 2009 model araçlarda bu kronikmiş sizin aracınızının modelini bilemiyorum. Ama duyduğuma göre çoğu Fiat modelinde bu problem mevcut. Bazısında 100 binde olurken bazısında 20 binde çıkan bir sorun. Birazcık şans diyelim. Tabi kullanıcı faktörü de yabana atılacak bir şey değildir.

gorkem kaan
06/07/2011, 00:49
acaba sorun ön takımlarda olabilirmi ? arac 32 binde hor falanda kullanılmadı öyle bozuk yollardada gitmedi

GP COSKUN
06/07/2011, 02:16
görkem serviste aracın amortisör takozlarından ses yapmıyor kanısına nereden vardılar

ben sana bir test önereyim (bak sırf pendiklisin diye ) uygula sonuca göre arızayı net olarak tespit et

direksiyondan ses geldiğinde bir kişi direksiyonu sağa sola çevirsin bu sırada sende ön lastiğin iç tarafında bulunan helezon yayı elle tut
ellle tuttuğunda yaydada ses ve titreşip algılıyorsan sorun amortisör takozu
yaylarda bir titreşim ve ses yok ise buradan yaz bana başka bir test uygulayıp sorunun
kaynağını bulalım

gorkem kaan
06/07/2011, 11:04
:) tamam abi sagol bilgi için söyledigini deniycem bakalım yazarım yine.

askaruwa
06/07/2011, 21:22
arkadaşların dediği gibi aynı sorun bendede oldu takozlar rulmanlı olduğu için toz vb maddelerden dolayı zarar görebiliyormuş. gp coşkunun deiği yöntem ustalarcada arızanın müşteriye gösterilmesi için kullanılan güzel bir yöntemdir. garanti yoksa servise uğrama...dışarıda 100 tl ve civarı halledersin...

veyselkula
08/07/2011, 13:22
Selam arkadaşlar bende aracımı alalı 2 ay kadar oldu ilk öncelir bir problem yoktu fakat şimdi arabayı stop ederken direksoyunun ordan ses geliyo 2-3 saniye felan sürüyo aynı işeride yumuşak bir köpük varmış gibi sakni sağa sola sürtüyo gibi bir ses bu ne yapmam gerekir problem çıkartırmı bana
Yardımcı olusrasnız sevinirim...

chefofosul
15/07/2011, 20:57
şimdi GP COSKUN arkadasin dediği serviste biri direksiyona oturdu biri sol ön lastik bölgesinde muayene yapti ve sol amörtisör takozu değişecek sağ da problem varsa o da değişecek 2*100 = 200 TL dediler (Mersin Bilen yetkili servis)
Amortisör takozu değişecek 150*2=300 (Mersin Boranlar yetkili servis)
Amörtisör takımı değişecek Ankara X usta 2*200 = 400 TL ne yapacağımı şaşırdım arkadaşlar hayır arabadan anlamam ekonomik olsun diye bütçeyi bin bir zorlukla tutturup aldık almasina araç 100.000 devirmiş daha neler çıkar bilmiyorum hoş direksiyon CITY modundayken yapıyorr sesi ve beni hiiic rahatsiz etmiyor (yalaaaan):) Allah icin Ankara'da kendimi yolunmus kaz gibi hissettirmeyecek esnaf gidince sohbetinden birde keyifle çay içebileceğim ESNAF ustaniz varsa lutfen yönlendirirseniz sevinirim
Herkezin mübarek beraat kandilin kutlarım
Saygılar