PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motor Numarası Hakkında acil Yardım...

cemyk
29/06/2011, 11:08
Arkadaşlar herkese kolay gelsin. 2009 grande punto alıcam araç temiz fakat motor numarasını okuyamadığım için yani bulamadığım için içimde şüphe kaldı araç 30 000 de motor numarası TAM olarak nerdedir. ayrıca motorun değişip değişmediğini başka nasıl anlarız... teşekkürler...

tayfux
29/06/2011, 11:14
motor numarasından anlaşılır başka çaresi yok..üstünde plaket gibi birşeyde yazıyor olması lazım sağ tarafta..

cemyk
29/06/2011, 11:18
plaket vs hiçbirşey yok... yani bu durumu anlamıyorum ya adam akıllı yere koysana şu numarayı niye insanlara işkence çektiriyorsun. çok zor bişey olmasa gerek :( ara tara yok nalet şey...

emirozal
29/06/2011, 13:08
benim duyduğum puntoların %90 nı nın motor no okunamamasından dolayı muayenede hafif kusurlu olarak geçtiğini biliyorum. benim arabamda dahil. görünür biryerde değil çünkü. motor bloğunun alt taraflarındamı neymiş. yani kaputu açıp bakıp görmek pek mümkün değil.

E_N_D_E_R_
29/06/2011, 14:34
Motor numarasını Servise gidip baktırman gerekir... motorun alt kısmında çünkü bende muayenede hafif kusurlu geiçmiştim o kadar söylememe rağmen orda ki işçinin işgüzarlığı.

kara kız
29/06/2011, 15:19
grande punto larda motor numarasını okumak ımkansız arkadaşlar..sen saşiye bak gerisini boşver..ağer aracın sahibinde bi tuhaflık yoksa yada aracta içine sinmeyen bi durum söz konusu ise alma..servise gitsende motor numarasını okuyamamssın..çunku GP ların motor numarası motorun ust kapagının altında imiş ben öyle hatırlıyorum motorun açılması lazım okunması için.sen araç sahibinden aracın proformo faturasını ıste orda hersey yazar..yok sada fazla dıdıkleme içine sindiyse al tabi bir expertize sokmayı ıhmal etme..

ZAK1980
29/06/2011, 16:05
Sağ ön koltugun altındakı paspasın altında sıyah bır kısım var orayı sola cektıgınızde bır numara yazıyor orası şasemı motormu tam bılmıyorum ama aklınızda bulunsun

cemyk
29/06/2011, 16:23
orası şase. gerçekten gıcık bir durum. :) yani insanın içine kurt kaçınca çıkarması zor oluyor :) neyse ya Allah dicez alcaz artık... ama çoğu çakalın ekmeğine yağ sürüyor bu durum. şöyle ki motor kaza yapmadan arızalandı veya ya karteri delip yağsız kaldı ve motor gitti. gidip yenisini taktırıp hiçbir işlem yapmadan satabilir. saha sonra araç tespite girdiğinde bu durmla karşılaşan adam ne yapıcak. belki ozaman kadar kaçıncı el değiştirişi aracın. nerden bulacak motorun faturasını !!! kime takıldığını. motoru ruhsata işlemek için birton evrak istiyorlar çünkü... budum bence önemli. belki binde bir olur ama olursada insanın canı fazla acıyabilir... sahsi görüşümdür. yanıldığım veya atladığım şeyler olabilir...

krm1983
29/06/2011, 17:31
Muayenede sıkıntı olmaz zaten çoğu aracın motor nosu okunamıyor.
Motor nosu bir de bagajda yazıyor.

cemyk
29/06/2011, 17:40
bagajda yazan motor no değil farklı bir numara . motor no baştaki numaralar tamam ama sonra versiyon numarasına geçiyor. oda ruhsatta yazan değil. sizin ruhsatta yazan motor
no tamamı ile arkadaki plakada yazan rakamlar tamamı olarak tutuyormu. benim bildiğim ordaki numara motor no değil versiyonla ilgili farklı bir numara...

krm1983
29/06/2011, 17:47
İlk 8 hanesi yazıyor motor numarasının.

cemyk
29/06/2011, 17:54
evet bendede öyle il sekiz hanesi var... oda motorun ana kodu. yani motor değişse dahi o numara değişmiyor...önemli olan ondan sonraki sayılar. :(

krm1983
29/06/2011, 18:03
Servis dışında onu okutman zor.Tuvturk'un kendi sitesinde de bu motor numarası okuması uygulamasının avrupada olmadığından bahsediliyor.

By_HaNNibaLL
29/06/2011, 19:03
Motor numarasi motorla şanzuman arasinda bi yerde yani şanzumana yakin bi yerde ama öyle bi yer ki lanet olsun oraya :D bende aracimin rengini çift yaptirmak için ek1 formu doldurttum muayeneye gittim adam dedi motor numarasina bakacaz zaten alti kir pas içinde bide okuyacam illa imzalamam dedi :D 2 kere yıkattim 10 10 20 lira verdim iyice sinir oldum okuyamadik motor numarasini bende aldim kağitlari gitti gerçi emniyette bakmadilar imzaya onayladilar ama :D serviste bile zorlaniyorduk biz araç muayeneye hazirlik bakimlarinda

MRT 791
03/07/2011, 17:23
evet arkadaslar benım aracımdada okunmamıstı motor numarası hafıf kusurlu gecmıstım muayeneden 1,5 sene once,

cosworth20
07/06/2012, 10:42
motor numarasına araç serviste lifte kaldırılarak , o bölge temizlenerek ve ayna tutularak okunabiliyor. garip bi yere yazmışlar motor numarası.

barisunye
08/06/2012, 07:36
Bende lpg sonrası muayenede sıkıntı yaşadım...Bulamadı gorevlı okuttur gel dedi...Aracım starjettı bu arada...sonra motorun uzerınde kı kapağı söktük....ordan altta köşede(motor bloğunun altı diye gecıyor galıba) bulduk..biraz silince elfenerı yardımıyla okuduk...