PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ön Lastikten çıt çıt çıt diye bir ses geliyor...

egeevo
26/06/2011, 15:53
Arkadaşlar merhaba...

Benim ön lastiklerimden camı açınca sanki lastik kanallarına taş girmiş gibi bir ses geliyor çıt çıt çıt diye, tabiki taş değil bu belli ama ne olabilir...bilya felan olabilirmi oradaki yapıyı bilmediğim için anlayamadım tam? yaşayan varmı bu sorunu?

Mentor
26/06/2011, 16:14
aynı sorun bendede var takıpdeyım konuyu servıse goturdum adamlar bı sonuc bulamadılar bende .

askin
26/06/2011, 16:22
eğer bahsettiğiniz insanı rahatsız etmeyecek derecede olan bir ses ise ve plastik bir aksamdan geliyor gibi ise bendede var. sol ön taraftan lastikten geliyor sanırım. bence jant kapaklarından gelen bir ses.

EvoKoray
26/06/2011, 16:31
lastikleriniz ne marka bizim Goodyear GT3 çok taş topluyor yol sessizse çok rahat duyuluyor çıt çıt taş sesleri

Mentor
26/06/2011, 17:02
taşla alakası yok sanırsam ben taşlardan temızledım jant kapaklarınıda kelepceledım ama ses kesılmedı bende

egeevo
26/06/2011, 21:39
Bir sikinti var,jantlar aluminyum benim kapak yok arkadaslar ama tuaf...muslum abiye gidicem haftaya bakalim ne cikicak...yeni basladi ses birde tas olsa ritmik oluyor bu bazen anlik kesiliyor snra hemen basliyor...

smartengineer
27/06/2011, 13:12
kardeş aynı ses bendede var geçtiğimiz cuma servise gittim ustayla denemeye çıktık ama sessiz ortam olmayınca duyamadık. şöylede bişey dikkatimi çekti yol kenarında dururken önümden bi mercedes geçti araba boşa atmış gidiyordu ve aynı ses ondada vardı.ilginç bi durum

kara kız
27/06/2011, 13:40
arkadaşkar dişlerin aralarına cam,boncuk taş vs bişey girmiş olobilir tum dıs aralarını kontrol edin..mutlaka bı yerde gözünüzden kaçan bişey orda duruyordur..

egeevo
27/06/2011, 13:45
kardeş aynı ses bendede var geçtiğimiz cuma servise gittim ustayla denemeye çıktık ama sessiz ortam olmayınca duyamadık. şöylede bişey dikkatimi çekti yol kenarında dururken önümden bi mercedes geçti araba boşa atmış gidiyordu ve aynı ses ondada vardı.ilginç bi durum

ya aslında baktım ama bişey göremedim...birde geçen gün yani yaklaşık 7-8 gün önce eşim arabayı ön sol tekerlekten kaldırıma çarptı ve lastik yarıldı, bu olaydan sonra bu ses başladı...birde garip bir gırt sesi var tam kavrama yaparken araba,iyice kafam karıştı...tam araç kavrayıp debriyajı bırakmaya yakın gırt hırt gibi bir ses geliyor :S

egeevo
27/06/2011, 13:46
arkadaşkar dişlerin aralarına cam,boncuk taş vs bişey girmiş olobilir tum dıs aralarını kontrol edin..mutlaka bı yerde gözünüzden kaçan bişey orda duruyordur..

gözüme bişey çarpmadı ama tekrar bakacağım umarım birşey takılmıştır ama bir önceki arkadaşa attığım cevaptaki ses kafamı karıştırıyor o seside önceden hiç duymamıştım bakalım ne olacak...

egeevo
27/06/2011, 15:19
Arkadaşlar biraz araştırdım netten bilya felan diyolar ama anlamadım :S hem çıt çıt çıt hemde birinci viteste kalkarken araç kavrarken tık tık sesi kafamı iyice karıştırdı...çarpmadan kaynaklı bir sıkıntı var sanırım araçta :S

SinanGS
27/06/2011, 17:13
Birinci viteste kalkarken gelen ses davlumbazdan olabilir. Kırık veya çatlak var mı diye bi kontrol et istersen.

egeevo
27/06/2011, 20:53
Birinci viteste kalkarken gelen ses davlumbazdan olabilir. Kırık veya çatlak var mı diye bi kontrol et istersen.

Baktım sinan hiç bişey yok... :S çarşamba sabahına randevu aldım müslüm abiden sabah gidicem bakalım hayırlısı, umarım kötü bişey yoktur, sonucu paylaşıcam arkadaşlar sizlerlede...

takres
27/06/2011, 21:34
sol ön tekerde gıcırdama gibi bir ses de bende var...

alfo
27/06/2011, 22:08
Benim arabanın sağ arka tekerinden de aynı ses geliyordu hatta bu yüzden başlık bile açmıştım.Servise gidecektim ama uzun yola gitmem gerekti oymuş yoldan dönünce ne ses kaldı ne gürültü..

alfo
27/06/2011, 22:11
Sinir edici bir ses. Biraz yol yapınca sorunun gideceğini tahmin ediyorum.

egeevo
28/06/2011, 08:29
Aslinda ben sinir olmuyorda esimin kazasindan snra baslayinca acaba sorunmu var diye suphelendim, yarin sabah goturuyorum servise bakalim ne cikacak...

onderbaki
28/06/2011, 17:57
çok yumuşak lastik ve diş araları açık. 2 defa bu durumla karşılaştım.
ön tekerlerdeki büyük küçük demeden taşları temizlediğimde ses kesiliyor

gemlikli_55
29/06/2011, 14:48
Anıl sonuç ne oldu gittin mi müslüm abi problem neymiş ve çözüm yolu ne yazarmısın

egeevo
29/06/2011, 20:19
arkadaşlar sorun görünmeyen taş parçasıymış :) neden görünmüyor çünkü lastiğin kanallarına değilde dişlilerin içine girip ufalanıp orda kalmışlar, lastikleri tornavida ile temizledik ses kesildi...kalkışta ve fren yapınca çıkan ses ise davlumbazmış sorun kalmadı araçta :)

krm1983
29/06/2011, 20:20
Gözünüz aydın sorun masrafsız çözülmüş :)

egeevo
29/06/2011, 20:33
sağol kerem :) abi çözülünce mutlu oldum hakkaten...22 temmuzda marmarise yola çıkıcaz gitmeden önce filtreleri değiştikmi oh mis olur mis...

krm1983
29/06/2011, 20:36
Tadından yenmez :)

egeevo
29/06/2011, 20:42
aynen öyle az yakar hop kaçar :) arkadaşlar allah kimsenin arabasına sorun vermesin, sorunsuz binmek kadar güzel birşey yok...

kolpamuhendis
05/12/2011, 23:18
merhaba
benim de lastiklerden cıt cıt sesi geliyor. Asfalt yolda sesi daha fazla duyuyorum.
araç 650 kmde. Acaba lastikler yeni diye mi geliyor. Lastiklerim continetal.
Yarın servise götüreceğim.

StrawBeeRy
06/12/2011, 21:06
dişlerin arasına taş girmiştir ses hangi lastikten geliyorsa iyice kontrol edin arasına ufacık taş parçası sıkışmış olabilir.

Luc
06/12/2011, 21:30
merhaba
benim de lastiklerden cıt cıt sesi geliyor. Asfalt yolda sesi daha fazla duyuyorum.
araç 650 kmde. Acaba lastikler yeni diye mi geliyor. Lastiklerim continetal.
Yarın servise götüreceğim.

Eger ani fren yaptiysan, lastigin uzerinde gozle goremeyecegin bir duzluk olusur. Ve lastik donerken cit cit cit diye ses cikarir.

Sent from my GT-I9100 using

yusufekinci06
10/12/2011, 23:51
ya aslında baktım ama bişey göremedim...birde geçen gün yani yaklaşık 7-8 gün önce eşim arabayı ön sol tekerlekten kaldırıma çarptı ve lastik yarıldı, bu olaydan sonra bu ses başladı...birde garip bir gırt sesi var tam kavrama yaparken araba,iyice kafam karıştı...tam araç kavrayıp debriyajı bırakmaya yakın gırt hırt gibi bir ses geliyor :S

Çok önemli bi durum bu bence !!!!!!!!!!!!

eger teker sökülüp takıldıysa ki sökülüp takılmış....

1 - diyorsun ki kavrama yaparken ses geliyor. yani lastiklere güç uygulanıp yük bindiğinde geliyor....

2- ses ilk başlangıçta azdı. fakat şuan eskiye nazaran daha fazla mı?

3- seyir halindeyken ayağını gazdan geçince, yani tekerdeki gücü kesincede aynı ses geliyor mu? .(ara ara gazı verip verip bırkarakta da denemende fayda var)

Eğer bu durumlar oluyorsa yüksek ihtimalle bijonların iyi sıkılmamış olabilir. bu şekilde kullanmaya devam edersen eğer bijonlarında sıkılı değilse iyice gevşeyecektir. en yakınyerde durup bijonlarını sık. biraz gez tekrar sıkılığını kontrol et.

belki sana ait olmayan uzun bi bijon bile takılmış olabilir. sökülen tekerle sökülmeyen tekerlerdeki bijonları karşılaştır aynı mı?

mümkünsede bana bu konu ile ilgili haber ver arızayı çok merak ediyorum.
aynı ses bendede vardı. 20 bin bakımından çıktıktan sonra servis sıkmamış bijonları benim. 200 km sonra fark ettim. 150 km sonra ses yapmaya başlamıştı teker.

yusufekinci06
10/12/2011, 23:55
arkadaşlar sorun görünmeyen taş parçasıymış :) neden görünmüyor çünkü lastiğin kanallarına değilde dişlilerin içine girip ufalanıp orda kalmışlar, lastikleri tornavida ile temizledik ses kesildi...kalkışta ve fren yapınca çıkan ses ise davlumbazmış sorun kalmadı araçta :)

tmm problem tatlı çözülmüş. ama yukarıdaki notumu bi kenara herkes. yazsın... malum can taşıyoruz.

EB1983
19/08/2020, 20:37
Var mı çaresi?

Han
19/08/2020, 21:08
aynı sorun bendede başladı araç kalkarken çıt çıt çıt diye ses geliyor ön düzene girdim arızalı parçalar değişti rot balans yapıldı en son giderken ses yine geldi usta fren balatalarının tutan yayın yaptığını söyledi ama emin olamadım bi söktürüp baktırcam tekrar

EB1983
20/08/2020, 21:46
Bendeki çıtçıt artık gıcırtıya döndü.. Törpülendi galiba.. Gıcır gıcır gidiyorum yolda 😂