PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Klimadan gelen acayip bir kıtırt sesi

Cuhara
26/06/2011, 00:15
Arkadaşlar Merhaba,

Yaklaşık son bir aydır aracımın klimasında özellikle ilk çalıştırmada acayip bir ses geliyor. Şöyle ki aracı çalıştırıyorum, hareket halindeyken veya durduğu yerde önce havalandırmayı 1 veya 2. konuma aldıktan sonra klima düğmesine bastığımda "Kıtırt" diye bir ses geliyor (1 saniyelik bir ses). yanlış anlaşılmasın, bu klimayı ilk açtığınızda gelen ufak "çıt" sesi veya yakın zamanda açılmış olan konudaki uğultu sesi değil. çok bariz ve acayip bir ses ve çok net duyuluyor. ve çok enteresandır aracı stop edip çalıştırınca bu ses gelmiyor. anca aracı stop edip bir süre bekleyip tekrar çalıştırınca aynı şeyi yapıyor ( bu bekleme en az bir kaç saat gibi bir süre). 1 hafta kadar önce İzmir den İstanbul a gidip geldim, yol boyunca klima açıktı soğutma ile ilgili bir sıkıntı yok. fakat birkaç gün önce iş biraz daha ilerledi. havalandırma 2. konumda ve klima açıkken, bir süre gittikten sonra durduğumda, klimanın sesi motorun sesinden fazla gelmeye başladı ( klimayı açıp kapatıp test ettim ses klimadan geliyor) ve soğutmada halen bir sorun yoktu gayet iyi soğutuyor. önümüzdeki günlerde durumu izlemeye devam edeceğim ama böyle bir sorun yaşayanınız varmıdır diye sormak istedim . en azından aracı servise götürmeden önce biraz bilgim olursa daha iyi olur. Aracım 2011 Model Grande Puto Multijet ve şu an 6400 Km de. Çoğunlukla haftasonları kullanıyorum. Bazen haftaiçi beş gün hiç çalıştırmadığım zamanlarda oluyor.

fawori
26/06/2011, 00:21
Klimayı genelde kullanırken motor yüksek devirde ise ya vitesi boşa atıp çalıştırmak ya da 70 in altına inip hız olarak tabii düşük devirde o şekilde klimayı çalıştırmak gerekiyor.Çünki motor yüksek devirde iken klima kasnağı bir anda devreye girince maalesef zarar görüyor hatta araç triger kayışlı ise bir anda kayışa bile zarar verme olaılığı var zaten parça pahalı birde şarrj dinamosu üzerinden müdahale olunca trigerede el atılıyor kaçınılmaz olarak geçmiş olsun iyi bir ustaya gösterin. İzmirdesiniz a ya da benim ustaya yönlendirebilirim 6. sanayi Gazimeir - Buca tarafı benim ustada 1. sanayi Çamdibi tarafında

Cuhara
26/06/2011, 00:37
Klimayı genelde kullanırken motor yüksek devirde ise ya vitesi boşa atıp çalıştırmak ya da 70 in altına inip hız olarak tabii düşük devirde o şekilde klimayı çalıştırmak gerekiyor.Çünki motor yüksek devirde iken klima kasnağı bir anda devreye girince maalesef zarar görüyor hatta araç triger kayışlı ise bir anda kayışa bile zarar verme olaılığı var zaten parça pahalı birde şarrj dinamosu üzerinden müdahale olunca trigerede el atılıyor kaçınılmaz olarak geçmiş olsun iyi bir ustaya gösterin. İzmirdesiniz a ya da benim ustaya yönlendirebilirim 6. sanayi Gazimeir - Buca tarafı benim ustada 1. sanayi Çamdibi tarafında

Teşekkür ederim, klimayı genellikle arabayı ilk çalıştırdıktan sonra, bi 15- 20 sn bekleyip öyle çalıştırıyorum (hareket etmeden). yada hareket halindeykende çok hızlı giderken birden açtığımı hatırlamıyorum. 2011 Multijet GP lerde triger kayış değil zincir diye biliyorum. ile daha önce tanışıklığım var :) fakat araç daha 6-7 aylık. garanti dahilindeyken yetkili servis harici müdale etmenin çok doğru olacağını düşünmüyorum.

sfkbrtn
26/06/2011, 00:43
aynı ses bende de var üstelik araçı hareket ettirmeden çalıştırıyorum yine de oluyor...

gokhanay1
08/07/2011, 22:51
Bende de var o ses, üzerindeki mıknatıslı parça iniyomuş onun sesiymiş. oyle dedi usta bana pişkin pişkin gülerek :) şu ana kadar yüzlerce farklı araba kullandım fakat hiçbir zaman böyle problemli klima görmedim, açılması sesli, çalışması sesli.....

Birkan61
08/07/2011, 23:03

Bilgi için teşekkür ederim bunu bilmiyordum,

Uzun yolda gelirken klima tuşuna bastığımda resmen küt edişini duyuyordum aracın.

gurcan45
09/07/2011, 19:55
benım tıpoda yapıyordu kompresorun calısma sesı gayet normal