PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : araba ilk çalışmada kendinden geçiyor:S

phantomlord
23/06/2011, 08:51
Arkadaslar bilmeyenler için 2 gün önce Atiker tüplü 2006 starjet dynamic aldım.

2 gündür sabah evden cıkıp arabayı çalıştırdığımda. arabada acayip bir sarsıntı oluşuyor. devir ibresi oynuyor. gaza basınca araba devir alacagına iyice boğuluyor. direk benzine geçtim yine bişey değişmedi. etraf gaz ve benzin kokusu doluyor. muhtemelen gaza basınca yakamadığını egzoztan attıgındna dolayı:S daha sonra araba tüpe geçtiğinde hiçbirşey yokmuş gibi tıkır tıkır calısmaya devam ediyor:S az önce kendinden geçen araba başkaymış sanki :S

avubay
23/06/2011, 09:54
Aynı sorun eski arabam 2001 model Opel Astra'da vardı. Değiştirmediğim filtre kalmamıştı. En son sorunun egzosda olduğunu anladık. Egzos tıkanmaya başladığı için bahsettiğiniz sorunun aynısı meydana geliyormuş. Değiştirince sorun ortadan kalktı. Egzosunuza baktırın belki yardımı dokunur.

eexelanss
23/06/2011, 13:33
Demiştim starjet lerde lpg problem diye öyle her sistem takılmaz. Muhtemelen zengin fakir karışım olayıyla alakalı.. İyi bir atiker bayisine gidip çok ince bir ayar yaptırmanız lazım lpg ye

GP COSKUN
23/06/2011, 17:47
lpg ayarına baktır eğer düzenli ise katalizörün dolmuş olabilir yada oksijen sensörün arızalı

phantomlord
23/06/2011, 19:18
Lpg ayarında bir sakatlık var zaten ama buradaki adam ince ayar çekebilirmi bir fikrim yok:S

Arkadaşlar diğer ihtimalleri düşünüyorum ama araba sadece bunu sabahları yapıyor. işe gidiyorum sabah 8de boraktıgım arabay aksam 6da biniyorum tık demeden çalışıyor. SAbahki hava soguklugunun bir etkisi var ama ne:S

arabayı benzinde bırakıp sabah calıstırmayı deneyecem,

phantomlord
27/06/2011, 19:56
LPG servisine gittim. bilgisayara bagladı ve aracın ayarı gayet güzel dedi. araba calısınca benzinde çalıştığından benzinle ilgili bir sorun vardır dedi. Motoru rastgele bir ustaya dağıttırmayım diye servise gittim. bilgisayara bagladı arabada bir sorun görünmüyor ayrıntılı bakmak lazım dedi. benimde işim oldugundan servise bırakamadım. Ama servisteki elemanda sorunu çözecek gibi durmuyordu:S

oskijen sensörü ve katalizör aklımda.

Bu arada yağ filitresi yag hava filtresi değiştirttim toplam 150 tl ödedim.

pusat
27/06/2011, 20:53
sanayide servisten 1 yıl öncesinden ayrılma kadir usta var istersen arabayı birde ona göster sana yardımcı olur.

Ziyaretci046
27/06/2011, 21:54
ilk çalışmada yapıyorsa benzin pompası yeterli basınçla benzin basmıyorsa ya da ateşleme sisteminde bir sıkıntı varsa veya motor zengin karışım yapıp oksijen sensörü düzgün çalışmıyorsa boguluyorsa yapabilir

eexelanss
27/06/2011, 22:18
Arkadaşım Arabanda Hiç bir sorun yok.. Sorun tamamen lpg den kaynaklı. Daha öncede söyledim şimdide söylüyorum aracına elletme.. Başka lpg ustasına git. Lpg ye otomatik kalibrasyon yaptırma, lpg ustası aracına oturucak aracın beynine cihazı bağlayacak ve ordan benzindeki devirler neyse lpg de her devirde o ayarı giricek ancak öyle bir ihtimal daha iyi olur.. tekrar hatırlatayım Starjetlerde lpg problemli her lpg kiti takılmaz. Atiker gibi markalar bu araca göre değil..
Kulaktan dolma olarak söylemiyorum bunların hepsini bizzat yaşayarak tecrübe ettim bildiğim için söylüyorum..
Saygılar.

phantomlord
28/06/2011, 00:45
eexelans bende aynı senin gibi düşünüyorum. ama işte bu işin ustasını bulmak lazım.

otomatik kalibrasyon sonuc vermiyor. kendisi ince ayar çekmesi lazım onun içinde tecrübeli işten anlayan bi usta lazım:S

peki acaba lpgyi iptal edebilirmiyiz? lpg sigortasını cıkarıp aracı calıstırsam lpg beynini devreden cıkarmıs olurmuyum? bu şekilde test edebiliriz.

phantomlord
28/06/2011, 00:48
birde olayı ayrıntılı anlatayım.

arabayı calıstırıyorum. ( sabah ilk calısma daha sonrakilerde sorun yok) devir 800de ve sarsıntılı zamanla sarsıntı artıyor. gaza köklesen bile benzin yemiyor araç. daha sonra zamanla rolantı artıyor artıyor 2000 devire ulasınca düşüyor ve motor normal çalışmasına dönüyor.

yarın sabah videoya cekip ekleyim buraya.

phantomlord
28/06/2011, 00:49
sanayide servisten 1 yıl öncesinden ayrılma kadir usta var istersen arabayı birde ona göster sana yardımcı olur.

bu kadir usta dediğiniz özsinan lokantasının aşagıdaki ustamı? biri daha önermişti arabayıda ona göstermiştik ama adını hatırlayamadım..

eexelanss
28/06/2011, 08:59
birde olayı ayrıntılı anlatayım.

arabayı calıstırıyorum. ( sabah ilk calısma daha sonrakilerde sorun yok) devir 800de ve sarsıntılı zamanla sarsıntı artıyor. gaza köklesen bile benzin yemiyor araç. daha sonra zamanla rolantı artıyor artıyor 2000 devire ulasınca düşüyor ve motor normal çalışmasına dönüyor.

yarın sabah videoya cekip ekleyim buraya.

Tamam işte aynı sorunu bende starjetimde yaşadım.. SAbah basıyorum marşa aynı senin dediklerin gibi ama sadece sabah motor soğukken oluyordu.. Bu problem tamamen gaz ayarı ile alakalı tecrübeyle sabittir..

phantomlord
28/06/2011, 16:34
eexelanss (https://forum.grandepuntotr.com/members/eexelanss.html) peki naptın? nasıl çözdün?

eexelanss
29/06/2011, 09:17
eexelanss (https://forum.grandepuntotr.com/members/eexelanss.html) peki naptın? nasıl çözdün?

Benim aracımda zavoli takılıydı. Zavolinin starjetler için italyada hazırlanmış özel bir paket ayarı vardı onu yüklediler lpg ecu suna.. Birde bobinleri değiştirmiştim ben. Lpg li araçlarda ateşleme sisteminin hiç sorunsuz olması şart çünkü..

aytek06
29/06/2011, 09:43
Kardesm sendeki aynı sorun bendede var şu aralar.Tabi bnm aracım fire active.Tüptenmi yoksa baska biseydenmi bilmiyorum.Bendede günün ilk calıstırmasında oluyor.Daha sonraki çalıştırmalarda olmuyor.

cunsuz
29/06/2011, 13:13
Aldığında aynı sorun var mıydı ? Eğer varsa neden aldın o bozuk arabayı ? :)

aytek06
29/06/2011, 17:59
Aldığında aynı sorun var mıydı ? Eğer varsa neden aldın o bozuk arabayı ? :)

Banamı dedn kardesm?ki bende aynı durumdaym. 1-alırken yoktu. 2- istesende anlayamazsn çünkü,ilk calıstrmada yapıyor bu sorunu.Adam aracı sana getirip stop edip sen calıstırdığında normal çalısıyor.Dediğim gibi sadece günün ilk çalısmasnda bunu yapıyor.Bunuda anlaman cok zor. ;)

phantomlord
01/07/2011, 21:35
evet aynı şekilde... arabayı aldıgımın ertesi günü sabah ben farkettim. ama artık almıs oldum arabayı. ve genel olarak araba güzel başka sorunu yok motoru olsun yürüyeni gayet iyi durumda..

phantomlord
01/07/2011, 21:37
aytek sende hangi lpg takılı?
eexalans malatyada 2 lpg servisine gittim ikiside bişi diyemedi bi ustayı önerdiler son olarak ona gidecem. olmazsa ankaraya gidecem 1 ay sonra oradaki atiker bayilerini gezerim.

aytek06
02/07/2011, 15:48
aytek sende hangi lpg takılı?
eexalans malatyada 2 lpg servisine gittim ikiside bişi diyemedi bi ustayı önerdiler son olarak ona gidecem. olmazsa ankaraya gidecem 1 ay sonra oradaki atiker bayilerini gezerim.

Bende Tomasetto takılı.Benden önceki sahibi taktrmış.Ama tüpten olmayabilir.Çünkü benzinde çalıştrdığımdada yaptı bende..

phantomlord
02/07/2011, 23:41
evet zaten benzinde yapıyor bunu. tüpe geçinde sorun yok:)

sıkıntıda burda zaten:)

aytek06
03/07/2011, 22:33
evet zaten benzinde yapıyor bunu. tüpe geçinde sorun yok:)

sıkıntıda burda zaten:)

Bende ikisndede yapıyo :D ne yapcaımı şaşrdm ama.çünkü ilk calstrmada yaptığı için serviste anlayamaz ne olduunu.onlar calstırınca sorun olmaz çünkü :(

phantomlord
05/07/2011, 18:44
ben hem atiker bayyi olan hemde motordan anlayan bi usta buldum.

arabayıona bırakacam sabah çalıştırınca baksın bi noluo napıo:)

lpginin sigortasını cıkarıncada yapıyor. ama araba sacmalarken kontagı kapat yeniden aç sorun olmuyor:)

sedini
05/07/2011, 19:04
lpg ayarına baktır eğer düzenli ise katalizörün dolmuş olabilir yada oksijen sensörün arızalı

abi oksijen sensörü arızalanınca check engine diye uyarı vermiyormu?

phantomlord
05/07/2011, 19:19
check engine ve airbag lambası paso yanıo zaten.