PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Marş basmıyor

kubica
22/06/2011, 20:04
Anahtarı çevirdiğimde araçtan en ufak ses gelmiyor, birkaç kez yaptı herseferinde 5-10 dakika sonra deneyince kendiliğinden çalıştı, serviste herşeyine bakıldı çözüm bulunamadı, sorun ne olabilir, anahtar yada kontakta problem olabilir mi? (gp 1.4 fire aktive)

StrawBeeRy
22/06/2011, 20:58
marş basmıyorsa marş motoru arızalıdır başka ne olabilirki hem servis nasıl çözüm bulamıyor hayret ya.Coşkun abi konuyu görünce gereken bilgiyi vericektir

Punto_Can
22/06/2011, 21:16
aynı şey benim diğer aracımda da oldu, en son vurdurmaktan başka hiçbir şekilde çalışmıyordu. ilk başta nedenini kartaş'da bulamadı, en son aracı vurdurarak çalıştırıp kartaşa götürünce ve araç toplam 30 saat kartaş'ta kalınca "haaa marş motoru arızalanmış" demişler. 85 TL gibi bi ücret talep etmişler bugün...

egeevo
22/06/2011, 21:34
marş motorudur gerçekten başka ne olabilir ki :S nasıl bulamıyorlar o da ayrı bir soru ama...

cemal arslan
22/06/2011, 21:39
kontak anahtar yuvasında sorun olma ihtimali var...

kubica
23/06/2011, 02:24
Serviste marş motoruna baktılar sorun olmadığını söylediler, bende artık anahtar yuvasından şüpheleniyorum, bu gecede çalışmadı yarın baktıracağız bakalım..

GP COSKUN
23/06/2011, 16:48
o servisin ustasıyla tanışmak isterdim gerçekten nasıl usta olmuş bunu bulamıyorsa orada ustalık yapmaması lazım kardeşim
eğer serviste ustaysan böyle bir sorun karşısında apışıp kalıyorsan kısura bakmada
hıyarın daniskasısın

araçtaki soruna gelince birden fazla ihtimal var ben sırasıyla kuvvetle muhtemel olandan zor ihtimal olana doğru yazayım sen bunlara baktır

birincisi kutup başlarında gevşeklik olabilir yada oksitlenme
ikincisi artı kutup başından marş dinamosunun üzerine giden kabolada temassızlık yada gevşeme oksitlenme
üçüncüsü akünü eksi kutup başından aracın şasesine giden şase kablosuda kopma gevşeme temassızlık
amiyane tabirle ddiğimiz marşdinamosuna marş emrini veren marş otomatiğinde arıza olması
marş dinamosunda kolllektörün kömürleri bitiyor olabilir
marş dişlisinin burçlarından veya bilyasından dolayı sıkışıyor olması
kontakta gevşeklik yada kontak arızası olabilir
bunların dışında bir sorun olması çok zor ihtimal bunlardan birinde bir arıza var

GP COSKUN
23/06/2011, 16:49
o servisin ustasıyla tanışmak isterdim gerçekten nasıl usta olmuş bunu bulamıyorsa orada ustalık yapmaması lazım kardeşim
eğer serviste ustaysan böyle bir sorun karşısında apışıp kalıyorsan kısura bakmada
hıyarın daniskasısın

araçtaki soruna gelince birden fazla ihtimal var ben sırasıyla kuvvetle muhtemel olandan zor ihtimal olana doğru yazayım sen bunlara baktır

birincisi kutup başlarında gevşeklik olabilir yada oksitlenme
ikincisi artı kutup başından marş dinamosunun üzerine giden kabolada temassızlık yada gevşeme oksitlenme
üçüncüsü akünü eksi kutup başından aracın şasesine giden şase kablosuda kopma gevşeme temassızlık
amiyane tabirle ddiğimiz marşdinamosuna marş emrini veren marş otomatiğinde arıza olması
marş dinamosunda kolllektörün kömürleri bitiyor olabilir kömürler kollektöre tam basmıyor olabilir
marş dişlisinin burçlarından veya bilyasından dolayı sıkışıyor olması
kontakta gevşeklik yada kontak arızası olabilir
bunların dışında bir sorun olması çok zor ihtimal bunlardan birinde bir arıza var

StrawBeeRy
23/06/2011, 16:52
coşkun abi araba hiç maarş basmıyor diyor arada basıyormuş o zaman immobilizerında sorun olabilirmi? bugün birmotada sordum onlaarda büyük ihtimal immobilizer arızalıdır dediler

GP COSKUN
23/06/2011, 17:07
mert imboda arıza olsa marş basar ama motor çalışmaz
bu arabada bir basıyor bir basmıyor bir yerde temassızlık var
muhtemelen ya şase kablosunda yada otomatiğe giden artı kablosunda sorun var
akşam sorunun ne olduğunu öğreniriz bakalım
araca bakma şansımız olsa 10dakka da çözeriz uzaktan müdahale ancak bu kadar
oluyor

cemal arslan
23/06/2011, 17:47
immo sorunu olsa marş basar 2 sn sonra stop eder
vw lerde böyle...sanırım bunlarda da aynı olsa gerek

ben hala anahtar yuvasında sorun olacağını düşünüyorum

rockforever
23/06/2011, 17:51
büyük ihtimal ile marş motorundaki dişlilerinde problem var gibi benim daha önceki arabamda başıma gelmişti... servis salladımı acb ...

h k
23/06/2011, 20:18
marş basıyor döndüremiyor falan olsa az da olsa bir ses gelir. arkadaş iilk mesajında hiç ses yok diyor , bence de bir temazsızlık sorunu var.

halils2
23/06/2011, 20:44
peki akü bitmiş olamaz mı?? hiç ses gelmiyorsa bu da olabilir bence

HasanAliz
23/06/2011, 21:58
peki akü bitmiş olamaz mı?? hiç ses gelmiyorsa bu da olabilir bence

benimde aklıma bu geldi. O usta marş basmamanın sebebini bilemediyse akünün bittiğini de biraz zor anlar gibime geliyor :)

GP COSKUN
23/06/2011, 23:15
peki akü bitik olsa 10 dakka sonra nasıl basıcak
kendi kendinemi şarz edecek problemin aküyle alakası olma ihtimali bu dırumda çürüyor

halils2
24/06/2011, 20:22
ewet abi 10 dk kısmını atlamışım :(. eski aracım tipo idi onunda marşında sorun vardı marş basıyo ama dişli kısmı çeviremiyodu kendim söküp halletmiştim. senin de dediğin gibi coşkun abi aracı görmeden anca bu kadar tahmin yürüytülüyo. arkadaşta 2006 punto var. o demişti araba sabah marş basmadı biraz bekledim sonra deneyince çalıştı die ama daha sonra aynı sorunu tekrar yapmamış

halils2
24/06/2011, 22:52
düşünürken aklıma geldi emin değilim ama (elektrik sistemini bilmediğimden) marş motoruna komut veren bir röle varsa ki çektiği akım göz önüne alındığında olması lazım rölenin kontaklarından kaynaklı bir sorun olabilir. işinin ehli bir elektrikçiye gösterin derim

zafer murat
27/07/2012, 21:58
aynı sorun benim şuanki sıfır fiorinomda var araç henüz 150km'de önümüzdeki hafta aracı aldığım bayiye götürüceğim.

Ziyaretçi033
16/10/2012, 15:40
.

Yönetime şikayet edildiniz. 3 mesaj attınız ve 3üde reklam içeriyor.

BaranSelo
16/10/2012, 17:02
Sigorta sorunu olabilir mi? Benim eski araçta da (Pug 206) bir türlü marş basmıyordu. Servisten 2 usta getirdik dönüp dolaştılar çekici çağırıp servise götürcez dediler. Kalsın gerek yok dedim sigortaları tek tek inceledim bir tanesi yanmış, immobilizer devre dışı kalmış. Rastgele bir sigorta söküp yanan sigortanın yerine taktım araç çalıştı.

Belki sigorta tam anlamıyla iletkenliğini kaybetmemiştir ve 10 dakika sonra bi şekilde immoyu çalıştırıyordur?

TaYFuN
16/10/2012, 17:31
aynı sorun yakalşık bir ay önce benim aracımdada oldu ilk başta aküden sandım sanayiye akü almaya gittim ama usta marş motorundan oldugunu söyledi sorunun marş motorunda-marş dinamosunda oldugunu söyledi 60 lira bi maliyeti oluyr dedi, marş motoru gibi birşeyi serviste tamir ettirmek (degiştimek) istedim fakat servis malzememnin sırf 350 lira işçilikle 450 lira tutcagını söyledi vede sorunun tespitini söylememe ragmen sorunu görmeleri için arabanın kalmasını istedi (serviste her marşta çalıştı çünkü).tekrar sanayiye döndüm sanayideki usta motoru söktü içini temizledi hiç bi sıkıntısı kalmadı dedi ogünden beri hiç bir sıkıntı yok maliyetide 40 lira. yani marş motorunuzu bir elektrikçi ustasına gösterin derim

omer ozenir
26/05/2016, 16:25
arkadaslar ayni sorun bugun iki sefer benimde basima geldi sabah calistrdim gidecegim yere gittim strat stop oldugu icin durunca kendisi stop etti zaten kontagi kapattim 10 dk sonra gidecem mars yok cok kisa giv dedi kaldi tik ses yok elektrikciye gittim yuriyerek yakindi vurdurup calistr getir dedi vurdurdum oraya vardim sorun yok aku gevsekmis dedi hallettim dedi gittim 1 km park ettim yarim saat sonra isimi halledip mars bastim gene cok kisi giv dedi baska tik yok aku bitse teyp yada gosterge isiklari soner marsa basarken yada temassizlik olsa hersey normal sadece anahtar bosa donuyor tik yok vurdurup calistiriyorum stop edip mars basiyorum calisiyor elektrikcide bulamadi daha once basina gelen varmi mar dinamosunda sorun olsa normal basarkende sorun yapar