PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Grande Punto Dynamic Isı gosterge problemi ve klima problemi

CEMAVCI
21/06/2011, 15:02
Merhaba,

Grande Punto Dynamic model aracımıda ısı göstergesi sıcak havalarda -12 derece gosteriyor Klimayı açtığım zaman sıcak hava üflüyor. Dün aracımı küçükyalı birmot servisine götürdüm, Servis bana sağ dikiz aynasının tamamen değişmesi gerektiği bilgisini verdi. Ama aynada dereceden başka hiç bir sıkıntım yok. Benim anlamadığım ısı gostergesi bozuk, neden komple aynayı değiştirmek istiyorlar bu aynanın içinden sadece ısı gostergesi değişemiyormu. Daha önceden bu problemle karşılaşmış olan arkadaşlardan yardımlarını rica ederim.
Teşekkürler

Scottie
21/06/2011, 15:05
öncelikle hoşgeldin....

ısı göstergesi aynaya bağlı olabilir.. ayna değişmeden değişmesi imkansız olabilir.. servis yerine sanayi de bir servise götür.. aynanın içini açtırıp bakman lazım.. ancak o zaman daha iyi fikir sahibi olabilirsin...

umit
02/08/2011, 01:37
arkadaşlar aynı dertten bende münzaribim, yol bilgisayarında dış ortam ısısı eksili değerlere düştüğünde klima soğutmuyor, bir çıkıyor bir iniyor, hiç başına gelen sadece sensör değiştirten yokmu acaba, oto bizi aydınlatabilir mi, keza sadece sensörün parça kodu sistemlerde var, bugün erkay oto mehmutbey de bana komple sağ ayna değişecek dedi, şuana kadar hiç değiştirmemişler hep komple sağ ayna değiştirmişler 125 +kdv fiyatı... sensör 30 küsür... yrdm ltf. sayg.

tayfux
02/08/2011, 01:46
arkadaşlar aynı dertten bende münzaribim, yol bilgisayarında dış ortam ısısı eksili değerlere düştüğünde klima soğutmuyor, bir çıkıyor bir iniyor, hiç başına gelen sadece sensör değiştirten yokmu acaba, oto bizi aydınlatabilir mi, keza sadece sensörün parça kodu sistemlerde var, bugün erkay oto mehmutbey de bana komple sağ ayna değişecek dedi, şuana kadar hiç değiştirmemişler hep komple sağ ayna değiştirmişler 125 +kdv fiyatı... sensör 30 küsür... yrdm ltf. sayg.
ümitcim bende sattıığım aracımı erkaylarda baktırıyordum çok güvenme onlar direk parçayı değiştiriyorlar hiç sorun neresinde diye uğraşmazlar haberin olsun..bence sanayide güzel bir ustaya göster derim ben..

tayfux
02/08/2011, 01:47
ha birde cem hani arabanın önünde tam ortada ufak bir tepecik var ya ordaki alet de digital klima ile ilgili bir dalga onda da sorun olabilir..

umit
02/08/2011, 16:10
sağol hocam senin arabayı almadık böyle uğraşıyoz, motorda ses vardı 3 gün önce bıraktım baskı balatadanmış, dün debriyaj seti ve volan değişti, kızdırma lambası yanıp sönüyordu 10 15 saniye, kızdırma bujilerini değiştirmeden kızdırma ünitesi değişti sorun halloldu. bu arada kızdırma ünitesi 205 tl debrijaj tk 202 tl volan 472 tl civata sabitlemeyi bile fatura etmişler ayıp yaa...loctite 17,80 tl ısıtma ünite değişim işçiliği (soketi çıkar yeisini tak 2 dakika sürmez 12,90 tl, volan sökme takma işçiliği 236,54 tl işçilik ve parçadan %10 ar iskonto + kdv toplam 1217,82tl evet bir baskı balata değişiminin serviste bana faturası bu oldu arkadaşlar... Battım ben... şimdide ısı sensörü için komple ayna değişecek dediler, klima gazı koydular kondanser (klima peteğinde- radyatöründe) kaçak var, boyalı gaz basıp sarı renkli bir gözlükle bana gösterdiler, dedim kalsın, sonra bakarız, servis bu tamirle uğraşmaz kondanser değişecekmiş, ön tampon komple sökülüyor yarım gün işçiliği var, sağ ayna komple değişirse boya vs 200 tl yi geçiyor. haliç oto bakırköy sağ aynadaki sensörü aynayı komple değiştirmeden hallederiz diye bir cümle kurdu, erkay oto nun servisi allaha emanet işliyor arkadaşlar, piyasada bu işlemi yaptırsam volanı komple değiştirmeye gerek olmazdı, değişen parçaları teslim ettiler volanın yüzeyinde ufak tefek pürüzler vardı baskıdan kaynaklanan, torna ile çok rahat düzeltilirdi, 500 tl param çöpe gitti, sağ aynada sensör değiştiren henüz yok erkay oto da bu adamlar eğitim almıyorlar mı? Adam gibi FIAT servisi bulamayacağız anlaşılan, ERO servis erhan abiye sordum o da sağ ayna değişecek dedi, en sonunda alıcam sensörü ben değiştirecem, erkay daki servis elemanı neymiş klimanın soğutmamasının sensörle alakası yokmuş, sana işini benmi öğreticem, git araştır öğren, dış sıcaklık sensörü eksili değerler okutursa yol bilgisayarına dijital klima soğutmaz dedim.

tayfux
02/08/2011, 16:37
sağol hocam senin arabayı almadık böyle uğraşıyoz, motorda ses vardı 3 gün önce bıraktım baskı balatadanmış, dün debriyaj seti ve volan değişti, kızdırma lambası yanıp sönüyordu 10 15 saniye, kızdırma bujilerini değiştirmeden kızdırma ünitesi değişti sorun halloldu. bu arada kızdırma ünitesi 205 tl debrijaj tk 202 tl volan 472 tl civata sabitlemeyi bile fatura etmişler ayıp yaa...loctite 17,80 tl ısıtma ünite değişim işçiliği (soketi çıkar yeisini tak 2 dakika sürmez 12,90 tl, volan sökme takma işçiliği 236,54 tl işçilik ve parçadan %10 ar iskonto + kdv toplam 1217,82tl evet bir baskı balata değişiminin serviste bana faturası bu oldu arkadaşlar... Battım ben... şimdide ısı sensörü için komple ayna değişecek dediler, klima gazı koydular kondanser (klima peteğinde- radyatöründe) kaçak var, boyalı gaz basıp sarı renkli bir gözlükle bana gösterdiler, dedim kalsın, sonra bakarız, servis bu tamirle uğraşmaz kondanser değişecekmiş, ön tampon komple sökülüyor yarım gün işçiliği var, sağ ayna komple değişirse boya vs 200 tl yi geçiyor. haliç oto bakırköy sağ aynadaki sensörü aynayı komple değiştirmeden hallederiz diye bir cümle kurdu, erkay oto nun servisi allaha emanet işliyor arkadaşlar, piyasada bu işlemi yaptırsam volanı komple değiştirmeye gerek olmazdı, değişen parçaları teslim ettiler volanın yüzeyinde ufak tefek pürüzler vardı baskıdan kaynaklanan, torna ile çok rahat düzeltilirdi, 500 tl param çöpe gitti, sağ aynada sensör değiştiren henüz yok erkay oto da bu adamlar eğitim almıyorlar mı? Adam gibi FIAT servisi bulamayacağız anlaşılan, ERO servis erhan abiye sordum o da sağ ayna değişecek dedi, en sonunda alıcam sensörü ben değiştirecem, erkay daki servis elemanı neymiş klimanın soğutmamasının sensörle alakası yokmuş, sana işini benmi öğreticem, git araştır öğren, dış sıcaklık sensörü eksili değerler okutursa yol bilgisayarına dijital klima soğutmaz dedim.
ümitcim geçmiş olsun vallahi okudum ağzım açık kaldı çok üzüldüm bu kadar masrafa arabanın adam olmaması hala ilginç geliyor bana :( neyse sıkma canını inşallah geçer gider..benim aracı alan arkadaş 120 bin bakımını yapıcak 4 teker takıcak sonra arkasına bile bakmıcak arabam güzeldi de işte şartlar bazen insanı zorluyor..neyse sıkma sen canını şu an nerdesin nerde çalışmaya devam ediosun?

umit
02/08/2011, 17:37
pm attım

tayfux
02/08/2011, 19:45
pm attım
aldım ümitcim bende attım..

hilmiusta
02/08/2011, 19:50

kardes gecmıs olsun ben de senın sorunundan vayanı dıs ısı derecesı hava kavrulurken buzlanma var dıyor dısarda eksılerde gosterıyor ban abı sıkıntısı yok sonradan normala donuyor bıraz sonra fakat klımam da hıc bır sorun olmadı gecenlerde bı sogutmadı acıtı 1 saat falan guzel sogtuyordu sonra sogutmadın bı daha denemedı ondan kaynaklanırmı bılmıyorum ama benım sogutma prb olmadı kısacası orda sensor oldugunu da ılk uyuyorum

umit
03/08/2011, 14:01
kardes gecmıs olsun ben de senın sorunundan vayanı dıs ısı derecesı hava kavrulurken buzlanma var dıyor dısarda eksılerde gosterıyor ban abı sıkıntısı yok sonradan normala donuyor bıraz sonra fakat klımam da hıc bır sorun olmadı gecenlerde bı sogutmadı acıtı 1 saat falan guzel sogtuyordu sonra sogutmadın bı daha denemedı ondan kaynaklanırmı bılmıyorum ama benım sogutma prb olmadı kısacası orda sensor oldugunu da ılk uyuyorum

dostum kusura bakma çivi yazısı gibi yazmışsın anlamak için 2 defa okudum:) sağ ayna altında sensör olduğunu ilk defa duymuşsun bence bir eğil bak orada siyah plastik bir zımbırtının olduğunu da göreceksin, profilinden aracın dinamic görünüyor yani aracın digital klimalı hiç fark etmedinmi kliman açıkken göstergen dış sıcaklığı eksili gösterdiğinde klimanın soğutmadığını...

kartalli2001
03/08/2011, 14:09
Sorun tamamen sağ aynanın altında bulunan ısı sensöründen kaynaklanıyor. Ayna değiştirilerek (garantisi olanlar için garantiden değişiyor) sorun çözülebilir. Ön camın altındaki siyah sensörde yağmur sensörü.

tayfux
03/08/2011, 15:10
Sorun tamamen sağ aynanın altında bulunan ısı sensöründen kaynaklanıyor. Ayna değiştirilerek (garantisi olanlar için garantiden değişiyor) sorun çözülebilir. Ön camın altındaki siyah sensörde yağmur sensörü.
yağmur sensörü olduğuna emin misin?

hilmiusta
04/08/2011, 00:06
mehmet bey nasıl yagmur sensoru oluyor pekı benım arabadana var nasıl calıstıgını dayazın barı de ogrenelım bu kadar emın senız

hilmiusta
04/08/2011, 00:08
dostum kusura bakma çivi yazısı gibi yazmışsın anlamak için 2 defa okudum:) sağ ayna altında sensör olduğunu ilk defa duymuşsun bence bir eğil bak orada siyah plastik bir zımbırtının olduğunu da göreceksin, profilinden aracın dinamic görünüyor yani aracın digital klimalı hiç fark etmedinmi kliman açıkken göstergen dış sıcaklığı eksili gösterdiğinde klimanın soğutmadığını...

yazımı gercekten okuyamamıssın kım bakarkı yan aynanın altına kusura bakmada :d kılımam calısıyor boru gıbı sogutuyor :D bı ara sogutma dı bı kere

kartalli2001
04/08/2011, 13:31
mehmet bey nasıl yagmur sensoru oluyor pekı benım arabadana var nasıl calıstıgını dayazın barı de ogrenelım bu kadar emın senız

sensör ışık ve ışığın kırılma prensibine göre suyun daha doğrusu yağmurun yoğunluğunu algılar..camda herhangi bi su vs. yokken ışığı kırıcak bişi olmadığı için sistem çalışmaz..üstüne su geldiğinde yansıyan ışığın açısı kırıldığından sensör üstünde su olduğunu algılar ve silecekleri çalıştırır..o kırılmanın yoğunluğuna göre sileceklerin hızını ayarlar..
sensör ön camın neresindeyse orası hariç cam istediği kadar ıslansın sensörün üstünde su olmazsa için çalışmaz..bu nedenle en uygun yer camın ortasıdır hem işlevsellik hem de görsel açıdan..

herhalde sizin arabada yağmur sensörü özelliği olmamasına rağmen sensör yuvasının orada bulunması şaşırttı. Yağmur sensörü özelliğini almadıysanız içi boş yuva halindedir.

kartalli2001
04/08/2011, 13:34
yağmur sensörü olduğuna emin misin?

Sensör ama yağmur sensörü özelliği olmayan araçlarda iç kısmı boş, sadece yuvası diyelim daha doğru olur.
Çalışma prensibini bi önceki cevapta yazdım

makeles
04/08/2011, 22:13
dijital klimalı modellerde ortadaki sensörün güneş sensörü olduğunu okumuştum..
güneş arttıkça fan hızını arttırıyor..

hilmiusta
09/08/2011, 15:54
mehmet bey o yuva dıjıtal kılımalı her arabada bı dıkkat edın ıstersenız bence bı yanlıslık var bu ıste servıse gıttıgım de sorucam