PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : klima ve uğultu!!

byspayn
20/06/2011, 15:58
Arkadaşlar klimayı açınca motor sesinin değişmesi falan normal eywallah da son zamanlarda klimayı açtığımda fazlaca bir uğultu duymaktayım buna bağlı olarak da devir geç düşmekte.

Klima açıkken gaza basıp bırakıyorum rölantiye düşerken bir uğultu geliyor ama çok sinir bozucu bi ses. Bu hepinizde var mı yoksa bi aksilik mi var?

Bu da sesin olduğu video linki:

Hotfile.com: One click file hosting: DSCF0247.rar (https://hotfile.com/dl/122314788/f050d1d/DSCF0247.rar.html)

Klimayı açtıktan sonra arabanın rölantiye bariz geç düştüğünü videoda görebilirsiniz. Ayrıca ses de klima yüke bindikten sonra bariz ortaya çıkmakta...

isuldor
20/06/2011, 16:16
sanırım ben de var ama ugultu değil tam fan sesi gibi emin değilim normal bir ses olabilir

Engin_T
20/06/2011, 16:22
Bende de rolatiye düşerken uğuldama sesi geliyor bence normal klima motorundan gelen bi ses, servisede gösterdim normal dediler

byspayn
20/06/2011, 16:32
eskiden daha azdı gelen ses sonradan çoğaldı :S olmazsa video ekliyim...

GP COSKUN
20/06/2011, 16:35
klimanın kasnak bilyasına baktır

byspayn
20/06/2011, 16:38
Coşkun Abi araba daha 6000km de ama yine de bilyadan yapabilir mi?

Engin_T
20/06/2011, 16:42
eskiden daha azdı gelen ses sonradan çoğaldı :S olmazsa video ekliyim...

Banada öyle geliyor şimdi sanki ilk aldıgımda o ses yok gibiydi ama bence arabaya alıştıkça bizler arabayı daha fazla dinlemeye başlıyoruz başlarda yeni heves pek dikkatimizi çekmemiş olabilir :)

Mentor
20/06/2011, 16:50
bendede1ve2 kademede ses yok 3. kademeye gectıgım zaman ugultu cıkıyor bunun nedenı nedır acaba ?

PuNTo
20/06/2011, 19:25
Buyrun arkadaşlar aşağıdaki konuyu okumanızı tavsiye ederim aynı sorun bendede mevcut klimayı açınca motorun sesini bastırıyor mübarek klimayı kapatınca arabam benzinli gibi sessiz oluyor sanki kasnağı değiştiricem ama adam gibi bir yer bulamadım sorunu gösteriyorum kompresör bozuk diyorlar patlayana kadar böyle devam deniyor.Gebzede bunu hakkıyla yaptırabileceğim bir usta tavsiye edebilecek olan arkadaş varmıdır büyük bir hayır duamı alır benden.

https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/19047-klima-kompresor-kasnagi-yardim.html

GP COSKUN
20/06/2011, 19:55
bendede1ve2 kademede ses yok 3. kademeye gectıgım zaman ugultu cıkıyor bunun nedenı nedır acaba ?

sende fan rezistörüne baktır

tnrsahin
22/06/2011, 17:32
Bende de rolatiye düşerken uğuldama sesi geliyor.bana kompresörden geliyor gibi geldi. özellikle 1500-2000 devir aralığında daha baskın. servisede gösterdim normal dediler.

PuNTo
22/06/2011, 19:45
normal değil arkadaşım banada normal demişlerdi garanti bittikten sonra hiçbirşey yaptıramıyorsun garantin varsa sıkıştır değiştirsinler

byspayn
22/06/2011, 22:04
Bencede normal değil abi ya ses baya değişti çünkü. Bi gün motor sıcakken kaydedicem o sesi. içerden çok net duyuluyor. motordan dinleyince pek anlaşılmıyor motor sesi uğultuyu bastırıyor ama içerden çok net. en kısa zamanda video eklicem konuya...

fdaygn
22/06/2011, 22:43
Arkadaşlar klimayı açınca motor sesinin değişmesi falan normal eywallah da son zamanlarda klimayı açtığımda fazlaca bir uğultu duymaktayım buna bağlı olarak da devir geç düşmekte.

Klima açıkken gaza basıp bırakıyorum rölantiye düşerken bir uğultu geliyor ama çok sinir bozucu bi ses. Bu hepinizde var mı yoksa bi aksilik mi var?

satmış olduğum ford focus ta öle bi ses vardı götürdüm ustaya polen filitrelerini değişti ve ses kesildi.filitrelerde sorun olabilir

byspayn
23/06/2011, 00:49
Hava ve polen filtresi geçen ay değişti ama yine de bi kontrol ederim olmazsa...

fdaygn
23/06/2011, 11:13
Hava ve polen filtresi geçen ay değişti ama yine de bi kontrol ederim olmazsa...
işallah öledir fazla bi maliyeti yok çünkü umarım kilmadan bişe çıkmaz sonucu bekliorum

fatihhhh
24/06/2011, 13:00
çıcak havada,
araca ilk bindiğimde.
içerisi hemen sernlesin diye LO konumuna aldığımda inanılmaz bir gürültü ile çalışıyor.
sanki bozulacak gibi.
o gürültüye dayanamadığım için hemen 16 dereceye ayarlıyorum.
aracın içi serinledikçe, fan hızı azaldıkça gürültüde azalıyor.
sms o ilk andaki gürültü inanılmaz.
aracı 2007 de aldığımda bu kadar rahatsız etmezdi.
bir şeyler bozuluyor gibi.

rockforever
24/06/2011, 13:06
konu ile az alakalı ;benimde klima açıkken direksiyon normalden biraz fazla titreşim artıyor bu durum normalmi acb arkadaşlar...

kitanotr
24/06/2011, 17:10
düşük devirlerdeki uğultu bende de var arac 2007 multijet.filtrelerden değil çünkü mazot filtresi de dahil tüm filtreleri yeni değiştirdim.çözümünü gerçekten merak ediyorum

halils2
24/06/2011, 20:25
konu ile az alakalı ;benimde klima açıkken direksiyon normalden biraz fazla titreşim artıyor bu durum normalmi acb arkadaşlar...
walla abi normal mi bilmem ama aynı durum bende de var. klimanın soğumasından falan da şikayetim yok şimdilik. ya bilmediğim arac basıma iş acacak die ödüm kopuyo. gerçi korkunun ecele fayadası da yok ama...

flood01
25/06/2011, 11:14
arkadaşlar benimde klima hakkında bir sorum olacak aracı çalıştırıyorum ve klimayı yola çıkmadan açarım her zaman geçen camları açtım araç 10-15 saniye rolantide bekledi sonra klimayı açtım tak diye bir ses geldi kapadım tekrar açtım tekrar aynı ses geldi servise gittim normal bu ses dedi ama bilmiyorum kafam çok rahat değil normal bir durum mu sizce bu ?

halils2
25/06/2011, 13:21
o ses klima devreye girdiğini bildiriyo. zaten klimayı ilk açtığınızda ve kaparken duyarsınız çat çat eder en azından bende böyle bir sorun olduğunu düşünmüyorum:)

flood01
25/06/2011, 14:23
teşekkür ederim verdiğiniz bilgi için sağolun :)

byspayn
27/06/2011, 01:51
ilk mesajıma sesi içeren video ekledim arkadaşlar...

onderbaki
16/07/2011, 09:28
ses çok anlaşılır değil. bende de bu uğultu var normal olmadığını düşünüyorum. geçen sene hiç böyle bir durum yoktu. bu sene çıktı piyasaya. bir de yapmurlu havada camdaki buğuyu kesmek için açın sesin canavardan çıktığını sanarsınız. kesinlikle bir çözümü olmalı servis bunu halletmeli. polenle falan alakası olan birşey de hiç değil çünkü araç bakımdan yeni çıktı.

evoantalya
16/07/2011, 12:16
neredeyse butun arabalarda oluyor normal bende de aynı ses var sanki motor bvağırıyor gibi oluyor.. özellikle düşük fiteste...

byspayn
16/07/2011, 12:48
ses çok anlaşılır değil. bende de bu uğultu var normal olmadığını düşünüyorum. geçen sene hiç böyle bir durum yoktu. bu sene çıktı piyasaya. bir de yapmurlu havada camdaki buğuyu kesmek için açın sesin canavardan çıktığını sanarsınız. kesinlikle bir çözümü olmalı servis bunu halletmeli. polenle falan alakası olan birşey de hiç değil çünkü araç bakımdan yeni çıktı.

Baki Abi ilginiz için çok teşekkür ederim. Servise kesin bi gidecek araç o zaman sıkıntımızı söyleriz inşallah çözerler.

neredeyse butun arabalarda oluyor normal bende de aynı ses var sanki motor bvağırıyor gibi oluyor.. özellikle düşük fiteste...

Tolga Abi öyle değil de bi uğultu şeklinde. Yoksa zorlanıyo tabi her motor.

cll07
23/07/2011, 11:32
Benim gp de de aynı sorun var... Klima devreye girince hem ses geliyor hem de kalkışta çok rahat hissebildiğim bir titreşim oluyor... Sanki bir parçada sürtünme var gibi... Hafiten gaza yüklenince düzeliyor... Servise ve tanıdık bir ustaya gidip ayrı ayrı göstereceğim... Bakalım ne diyecekler...

onderbaki
23/07/2011, 12:26
benzinli 1,2 clio. 1,4 era da klimada hiç böyle şeyler yok.
kimsede beğenmez haa bu arabaları. bu durumlarda servislerin bir kabahati
yok. tek kabahati nasıl davranacağını bilmeyen, teknik çözümler üretemeyen ya da usta gibi usta olmayan adam çalıştırmaları olabilir.
diğer tüm sorunlar FİAT MARKASINA aittir.
İNŞ. FİAT kendini aşar da bu ince sıkıntıları çözer de; o zaman 10 numara.

daha eski forumlarda isyan da ederek gıcırtı ile ilgili bir başlık açmıştım. bravo, fiat 500, gibi modellerde de bu şekilde ince sıkıntılar var mı diye ?
kimsede sıkıntı yok. benim anlamadığım; geçtim bunları palio da bile yok ama nedense
puntoda bazı ufak sıkıntılar var. çözülmüyor mu çözülüyor. daaa esas sorun bence 0 aldığım bir araba için senede 1 bilemedin 2 kere bakıma gidecekken 6 kere servise gitmek zorunda kalmaktır.

aracımdan yüksek oranda menunum. performans-donanım-iç dış
dizayn-konfor-yakıt tüketimi-yol tutuş. daha ne sayabilirim.

sıkıntılarımı ise ilerleyen zamanlarda topluca yazmayı planlıyorum.
herkese iyi forumlar. kazasız sürüşler....

fiko
23/07/2011, 17:47
ark bu gün taksinin bakımı için istanbulda bir servise gittiğimde punto evonun klimayı açtığımda ses yapmasını ve düşük devir de etkilediğini söyledim servis danışmanı bana kronik olduğunu klima borularından kaynaklandığını söyledi getirip göstereceğiz albeada daha çok ses var bütün devirlerdetabi motora yükleme olduğu için ama ses asab bozucu