PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Fan sesi

sfkbrtn
20/06/2011, 00:48
arkadaşlar arabam 700 km ye geldi gece saatlerinde düşük devirli ve max 70 km hızda bir ş.içi turunun ardından arabamın fanı boeing uçakları gibi çalışmaya başladı sanki bir iş makinası gibi çok yüksek bir ses... farkettim durup kaputu açtım 1 dakika içinde durdu ama bu kadar yüksek bir fan sesi hiç duymamıştım daha önce başına gelen var mı konulara göz attım ama göremedim...

sayal
20/06/2011, 08:07
arkadaşım ihmal etme aynı şey benim başıma geldi fanın iç kısmında pervanenin bağlantı civatası var o gevşemiş azdaha pervane yerinden çıkıyormuş eğer çıksaydı radyatörü ve davlunbazları parçalardı dikkat et

HarbiAslan
20/06/2011, 09:09
şu araçlarda uğraştığımız sıkıntılara bak, Allahım daha neler görüp duyacağız , ne sürprizlerle karşılaşacağız bilmiyorum. çıkabilecek sorunları, yaşayan ve tecrübe eden arkadaşlardan not etmeye başladım artık. Şaka gibi.

sfkbrtn
20/06/2011, 11:11
arkadaşım ihmal etme aynı şey benim başıma geldi fanın iç kısmında pervanenin bağlantı civatası var o gevşemiş azdaha pervane yerinden çıkıyormuş eğer çıksaydı radyatörü ve davlunbazları parçalardı dikkat et

tavsiyeniz için teşekkürler. korktum şimdi...

kitanotr
20/06/2011, 11:34
Emin değilim ama benim fan galiba daha hiç çalışmadı.Aracı alalı 9 ay falan oldu 25.000km yaptım.Arac 1,3m jet.

krm1983
20/06/2011, 12:14
Emin değilim ama benim fan galiba daha hiç çalışmadı.Aracı alalı 9 ay falan oldu 25.000km yaptım.Arac 1,3m jet.
Fan çalışmasa hararet yaparsınız :)

GP COSKUN
20/06/2011, 12:31
şafak fan muhafazasının üstünde 3adet civata var bunları kontrol et gevşeklik varsa paervane kpruma plastiğine çarpmış olabilir
ayrıca fan balanslı dönüyorsada ses yapar bilyasına baktır
yada en basiti olan başına gelmiştr
fanın pervanesine gazete kağıdı naylon gibi bir şey araya girdiysede ses yapar bunları kontrol ettir kardeş

asil
20/06/2011, 13:10
benim de aynı olay dün başıma geldi. ses yapıyodu pervanenin arasına nerden girdiyse ufacık bir karton parçası girmiş onu çıkartınca sorun çözüldü....

GP COSKUN
20/06/2011, 13:19
biz zamanında arkadaşlarımıza şaka yapmak için pervanenin üstüne balans yapıştırırdık arkadaş arabayı çalıştırıp yola gidince ödü patlardı pule dağıtıyor diye
ölürdük gülmekten
kaputu açıp bakardı pervaneye yinede balans yapıştırdığımızı anlamazdı kırılırdık arkadaş midemize kıramp girerdi =)))

byspayn
20/06/2011, 15:47
Yalnız aracınız 95 hp. Multijet araçlarda fan biraz fazla gürültülü çalışır bunu göz önünde bulundurun. Ama yinede içinizin rahat etmesi için bi servise uğrayın derim ;)

atalayx
20/06/2011, 19:03
benim puntoda dediğiniz gibi fanın balansı bozuk nasıl düzelir ne yapmam gerek? çalıştığı anda hissediyorum çok titriyor.

sfkbrtn
23/06/2011, 01:28
arkadaşlar bilgiler için çok teşekkür ediyorum fana baktım herhangi bir yabancı madde yok:) birdaha da aynı şeyi yapmadı mjet lerin fanları normalde zatn sesli biliyorum ama o ses çok daha yüksekti...

IVAA
23/06/2011, 05:49
ilk önce tabiki servise gösterin fakat anlattığınıza göre bende de aynı olay başıma geldi hatta hala geliyor, düşük devirlerde (1500 devir) gezdiğimde hiç fan açmayacak durumda benim aracımda fan açmıştı ve anlattığınız gibi çok gürültülü çalışıyordu, 2 servise götürdüm kontrol ettiler birşey yok dendi. sonrada olayı çözdüm araçlarımızda bulunan DPF (Dizel partikül filtresi) temizleme işlemi yapıyor ve bu sırada 2 kademeli olan fan tam kapasite çalışıyor. aracında durum tekrarlarsa fan çalışırken anlık tüketimine bak derim eğer DPF temizliğinden kaynaklanıyorsa anlık tüketimin 2 kat artacaktır. 1 viteste anlık tüketimde 35lt gibi rakamlar görmeye başlıyorsun.
eğer bu anlattıklarım olmuyorsa diğer arkaşdaşların dediği gibi balans yapmıştır yada gevşemiştir.

byspayn
23/06/2011, 12:26
DPF 1.3 multijetlere de mi gelmiş :S

sfkbrtn
23/06/2011, 12:37
ilk önce tabiki servise gösterin fakat anlattığınıza göre bende de aynı olay başıma geldi hatta hala geliyor, düşük devirlerde (1500 devir) gezdiğimde hiç fan açmayacak durumda benim aracımda fan açmıştı ve anlattığınız gibi çok gürültülü çalışıyordu, 2 servise götürdüm kontrol ettiler birşey yok dendi. sonrada olayı çözdüm araçlarımızda bulunan DPF (Dizel partikül filtresi) temizleme işlemi yapıyor ve bu sırada 2 kademeli olan fan tam kapasite çalışıyor. aracında durum tekrarlarsa fan çalışırken anlık tüketimine bak derim eğer DPF temizliğinden kaynaklanıyorsa anlık tüketimin 2 kat artacaktır. 1 viteste anlık tüketimde 35lt gibi rakamlar görmeye başlıyorsun.
eğer bu anlattıklarım olmuyorsa diğer arkaşdaşların dediği gibi balans yapmıştır yada gevşemiştir.

çok teşekküe ediyorum takip edeceğim

DPF 1.3 multijetlere de mi gelmiş :S
95mjet lerde dpf var 75 lerden emin değilim ama euro5 emisyon değerindeki her araçta var sanırım

yusufagcatr
08/04/2014, 09:47
eğer bu anlattıklarım olmuyorsa diğer arkadaşların dediği gibi balans yapmıştır yada gevşemiştir.

IVAA arkadaşın dediği olabilir çünkü aynı olay birkaç gün önce aldığım 2011 punto evo 1,3 Mjet aracımda da aynı şey oldu.Aracı evin önüne park ederken biraz araç içinde bekledim, biranda uçak sesi gibi fanın ses çıkardığını farkettim sonrasında kaputu açtığımda anormal bir durum göremedim,hemen sonrasında egzostan bri miktar bayaz duman çıktı ve normale döndü.Aracı alırken arkadaş söylemişiti.DPF sistemi bu tarz hareketler yapabiliyor.

sakinkaradas
08/04/2014, 22:12
56500 km yaptim evo ile fanin calistigina hic sahit oldugumu hatirlamiyorum.sadece klima acinca dusuk devirde devriye girdigine sahit oldum

Discovery cihazımdan gönderildi