PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Lastiklerden parçalar kopuyor.

tarrega
19/06/2011, 13:26
Herkese selam,
Eşime 8 ay önce aldığımız Evo'nun bugün lastiğine gözüm ilişti, küçüklü büyüklü çeşitli parçalar kopmuş. Araç henüz 3.000 km'de ve asfalt dışında birşeye ayak basmadı. Fotoğraflarını eklemeye çalışacağım. İyi anlaşılsın diye araya 10 kuruşluk iliştirdim. Bu kadar yeni bir lastikte bu sayıda kopuk parça bana normal gelmedi, acaba lastiğin serisinde bir hamur sorunu filan mı vardır nedir? Continental marka ki bu markayı daha öncede yıllarca kullanmış ve sorun yaşamamıştık. Diğer lastiklere de baktım onlarda da birkaç kopuk parça gördüm var, ama bu şekilde iyice anlaşılmıyor, aracı kaldırtıp diğer lastiklere de dikkatlice bakacağım, genel bir sorun varsa sanırım Fiat'a başvururum.
Sizler ne düşünüyorsunuz?

GP COSKUN
19/06/2011, 13:39
fotoğraflarda aracın durduğu yerdeki gibi zeminde sert kalkış ve patenaj yapmaktan dolayı yırtılma olmuş
lastiklerde sorun yok kullanıcı hatası bu tamamen

StrawBeeRy
19/06/2011, 17:14
resimlerde kullanıcı hatası gibi gözüküyor lastik durup dururken yırtılmaz coşkun abininde dediği gibi kalkışta patiye sarmışsa taş veya kesici birşey yapmıştır.

tarrega
19/06/2011, 22:56
Valla ben patinaj yapmayı bilmem, eşim de bilmez ve yapmaz ve yapamaz zaten, tek aklımıza gelen yıkamaya bırakılan yerin zemini çakıllı, aracın başında değilken onlar yapmış olabilir, peki bu durumda iki sorum var:
1- Dualogic vites ile de patinaj yaptıralabilir mi? Gaza sonuna kadar basıp el frenini aniden bırakınca yapılır herhalde, sorumu geri aldım.
2- Arka lastiklerde de bu durum varsa (detaylı bakamadım ama 1-2 tane gördüm) hala patinaj diyor musunuz?

Teşekkürler.

16BBZ66
19/06/2011, 23:13
3000 km deki aracın lastiği patinajla bile olsa bu hale nasıl gelirki anlamıyorum her patinaj çeken lastikmi deiştirmek zorunda yani

Punto_Can
19/06/2011, 23:38
iş sadece patinaj ile bitmiyor, patinaj çekilen zeminin önemi daha fazla...
şimşirleşmiş yolda patinaj çekersin, lastiğe neredeyse hiç zararı olmaz, ancak karo döşeli bir yolda çekersen resimlerde göründüğü gibi lastiği parçalar...

tarrega
19/06/2011, 23:45
Ben şu arka lastiklere de bakayim da ondan sonra tartismaya devam ederiz, patinaj denen sey arabanin çekiş yaptigi lastiklerde zarar veriyor olmalı, arkalarda böyleyse patinaj teorisi çöpe gider bana göre.

phyevren
20/06/2011, 00:30
kullanıcı hatası olabilir tamam ama bende konuya farklı bir bakış açısı getirmek istiyorum 2009 model aracım ve 52.000km hala pirelli p4 fabrika lastikleri üzerinde.lastiklerin diş derinliği gayet iyi,kullanım tarzımda çok yumuşak sayılır.
Ben bu lastikten parça kopmalarının lastiğin yapım malzemesi ile ilgili olduğunu düşünüyorum lastiklerimin diş derinlikleri iyi olmasına rağmen belli bölgelerde gömlek düğmesi büyüklüğünde kopmalar delikler olduğunu gördüm ancak su tahliye yollarına bir etkisi yok.
Aracımın lastikten kaynaklı herhangi bir sorunuda yok ama bridgstone,michelin ya da goodyear marka lastikler daha homojen aşınıp kopma olmadan diş boyu azaltıyor gibi geldi bana.
Tabi bu konuda tartışmaya açık hangisi tür lastik daha faydalı geç aşınıp zamanla parça parça kopan lastikmi yoksa çabuk aşınıp büsbütün aşınan lastikmi.
aklıma hemen formula1 yarışları geliyor biliyorsunuz orada bir kaç tür lastik var asfaltın sıcaklığı hava durumu vs. durumuna göre seçim yapıyorlar ve orada da benim gördüğüm sert hamur lastikler unufak kopuyor.
Kullanıcı hatası evet ama lastik hamuruda etkili..

gemlikli_55
20/06/2011, 09:41
valla bende ptınaj cekmeyi bilmem ama önler benımde aynısı hatta daha beter arkalar sorunsuz neden oldu anlayamadım mi
herhalde lastık cok yumusak

tarrega
20/06/2011, 13:44
valla bende ptınaj cekmeyi bilmem ama önler benımde aynısı hatta daha beter arkalar sorunsuz neden oldu anlayamadım mi
herhalde lastık cok yumusak

Sizin de araç yeni ve aynı marka (Continental Eco Contact) lastikten mi bahsediyoruz?

GP COSKUN
20/06/2011, 13:53
ben arka lastiklerde soru olacağını sanmıyorum
resimde görülen zeminde lastikleri durudğu yerde bile sağa sola çavirseniz zarar verir kaldıki mesajımda sadece patenaj yazmamışım sert kalkışlar diyede belirtmişim dualogiclerde bazen gaz verdiğinizde patenaj çekmese bile aniden kalkmaya çalışıyor araç resimde görülen zeminde bunu yaparsanız lastiklerde kopma olacaktır
bunun yanında lastik hava basınçlarınında önemi çok bir lastiği 10hava düşük şekilde dahi kullansanız aşırı ısınmadan bu olay meydana gelecektir
benim aracımda da en dandik olarak bilinen pirelli lastikler mevcut sıfordan beri altında şu anda 65bin km deyim daha dişlerim yarım ve yanakta çatlamalar harici hiç bir sorun yok yüzeyde kullanım çok önemli
ben hala lastiklerde bir sorun olmadığı kullanım hatası olduğu yönünde düşünüyorum

gemlikli_55
20/06/2011, 14:08
benım lastıkler Michelin Energy yalnız 07 sonu uretim

matushella
20/06/2011, 14:45
3000 km lik bir lastik için çok fazla aşınmışlar. Yumuşak hamur, zemin farkı, otomatik vitesin kontrolsüz ani güç yüklemesi sebep olmuş olabilir ama 3000 km için çok fazla aşınma var. Belkide fabrika elinde kalmış eski lastikleri takmıştır. Malzeme bozuluncada kopmalar olmuştur. Lastiğin üretim yılını kontrol etme şansınız varsa bir bakın. Eskiyse servise yada müşteri hizmetlerine şikayet edebilirsiniz gibi görünüyor.

tarrega
20/06/2011, 21:04
3000 km lik bir lastik için çok fazla aşınmışlar. Yumuşak hamur, zemin farkı, otomatik vitesin kontrolsüz ani güç yüklemesi sebep olmuş olabilir ama 3000 km için çok fazla aşınma var. Belkide fabrika elinde kalmış eski lastikleri takmıştır. Malzeme bozuluncada kopmalar olmuştur. Lastiğin üretim yılını kontrol etme şansınız varsa bir bakın. Eskiyse servise yada müşteri hizmetlerine şikayet edebilirsiniz gibi görünüyor.

Lastiklerin üretim tarihi 2510 gözüküyor, yani 2010 Haziran'ın son haftası gibi. Aracı da Eylül'de aldık zaten, eski lastik değil yani.

Du Hast
20/06/2011, 22:14
arka lastiklerim arabanın orj lastiği energy saver 07 son hafta üretim. halen kullanıyorum siz düşünün. kullanım ve ya satıh çok önemli

Ersal
20/06/2011, 22:17
arka lastiklerde varmı aynı parçalanmalar

gemlikli_55
21/06/2011, 10:26
bende yok arkalar sorunsuz önler parca kopuklu

reddragon
21/06/2011, 19:52
Dualogiclerde patinajı önleyen ASR sistemi bulunmakta ama devre dışı yaparak kalkılabilir. Muhetemelen aşındırıcı bir zemin üzerinde manvradan olmuş gibi. Bana kalırsa garantiden bi şansınızı deneyin lastikler için 3000 km çok erken henüz...

StrawBeeRy
21/06/2011, 19:58
lastikler garantiye girmez kullanıcı hatası derler

Ersal
21/06/2011, 22:45
Eğer arka lastiklerde kopma yoksa muhtemelen farkında olunmadan sert ve pütürlü bir zeminde (demir ızgaralar olabilir) direksiyon çevrilmiş veya pati çektirilmiş olabilir.