PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : cola içtiğinizde vücudunuzda neler oluyor..alıntıdır

zeynepc
18/05/2007, 11:04
İlk 10 dakika: 10 çay kaşığı şeker almış vücudunuza girer (Günlük almanız gereken şeker miktarının tamamı kadar). Fosforik asit tat alma duyunuzu keser ve aşırı şeker yüklemesinden dolayı kusmanızı engeller.

20 dakika: Kan şekerinizde ani bir yükselme olur, yüksek miktarda insülin patlamasına neden olur. Karaciğeriniz vucudunuzdaki şekeri yağa çevirerek buna bir yanıt verir. Bu sadece bir kaç dakika içinde olur

40 dakika: Kafein absorbsiyonu tamamlanır. Göz bebeklerniz büyür. kan basıncınız yükselir, karaciğeriniz kana daha fazla şeker pompalamaya başlar. Beyninizdeki adenozin reseptörleri rehaveti önlemek için bloke olur.

45 dakika: Beyninizde dopamin salgısı artar. Bu tıpkı eroinin vücuttta yaptığı tepkimelere benzer.

60 dakika: Kafeinin diüretik özellikleri baş gösterir (tuvalet ihtiyacı).Buda vücutta depolanmış kalsiyum, magnezyum ve çinkonun da beraberde dışarı atılması demek.

Bir süre sonra şeker ihtiyacını tekrar duymaya başlayacaksınız, kendinizi halsiz ve bitkin hissedeceksiniz. Vucüdunuzda kola ile alığınız ütün su tekrar dışarı atıldığı için sussuzluğunuz tekrar hissedeceksiniz. Şekeri ihtiyacını takiben, kafein isteğide başlayacak (sigara da ki gibi)

tigis
18/05/2007, 11:15
zeynepcim paylaşım için teşekkürler
gerçekten colanın vücudumuza yaptıkları ortada
ben 3 yıldır eve meyve suyundan başka birşey sokmuyorum
ama saf olanlarından illaki, biraz pahalı ama en azından sağlıklı
yada kendim alıp sıkıyorum ohhhhhhhhhhhh :)
herkese tavsiye ederim...

femoli
18/05/2007, 11:17
müthiş bundan sonra cola yok yani yaşasın su .....

bu arada naptın özel den ulaşsana :)

zeynepc
18/05/2007, 11:22
bencede cola nın zararları ortada zaten ben protesto ediodum içmiodum..yasık yaaa hem sağlıksız hemde yahudilere para kazandırıyorus..

shoparr_
18/05/2007, 13:08
ben vazgeçemem cola dan bu zararları düşündürücü ama yapmam yapamam:D:D

ufuk61
18/05/2007, 13:20
zeynepcim cok teşekkür ederim paylaşım için yahu ben vücüduma neler yapıyormuşşumda haberim yokkuş zararlı olduğunu biliyordum ama bu kadarda değil

GaladrieL
18/05/2007, 14:27
ben her sabah aç karnına 1 litre içiyorum bişi yok devam edin :p
hiiihhh ne diosunn :icon_smile_angry: çok tehlikeli bişey, Allah korusun walla miden delinir..hem aç karnına hem de 1 L....acilen bunu değiştirmeni tavsiye ederim, onun yerine %100 meyve suyu olan içecekler var ya da mesela meyveli sodalar falan..şimdi bi belirti yapmaz belki ama ileride çok sıkıntı çekersin.. hem kalori ve selülit açısından da tehlikeli :baris:

ABNEW
18/05/2007, 14:56
Sağol Zeynep, Kolanın zararırını biliyordum ama böyle bilimsel olarak ele almak daha etkili oldu kanımca.Dün de 1lt ye yakın içmiştim:(

zeynepc
18/05/2007, 15:09
içmeyiinn arkidişleerrr...:)

İbrahimKC
18/05/2007, 16:16
İçelim Güzelleşelim.

Kola içen ölecek de, su içen ölmeyecek mi? :)

dejavu
18/05/2007, 16:45
valla bende çok içiyordum ama artık içmiyorum... ve benim yeni bir kokteylim var.. ankara ulucanlardan birer kasa vişne suyu ve beypazarı maden suyu alıyorum.. toptan alınca ucuza geliyor.. ve yarı yarıya büyük bardağa koyup ikisini aynı miktarda karıştırıyorum.. valla denemesi bedava.. ayrı bir damak tadı var... herkese tavsiye ederim..

kadoku
18/05/2007, 18:18
bende son 2 yıldır eve cola sokmamaya özen gösteriyorum onun yerine meyve suyunu mevsimine görede taze sıkılmış meyve suyunu tercih ediyorum, ayrıca Zeynep'in dediği gibi aldığımız her colada ABD ye para kazandırıyoruz birde işin bu tarafından bakmak lazım ama önce sağlık gelir tabii. Özellikle çocukları coladan uzak tutmakda fayda var.

zeynepc
18/05/2007, 18:35
bende son 2 yıldır eve cola sokmamaya özen gösteriyorum onun yerine meyve suyunu mevsimine görede taze sıkılmış meyve suyunu tercih ediyorum, ayrıca Zeynep'in dediği gibi aldığımız her colada ABD ye para kazandırıyoruz birde işin bu tarafından bakmak lazım ama önce sağlık gelir tabii. Özellikle çocukları coladan uzak tutmakda fayda var.

+1000 amerika detayına inmek istemiyorum..daha öncede yazmıştım..her yudum cola mermi olarak bebelerin üstüne düşüo...:help:

GaladrieL
19/05/2007, 00:58
şu anda her ne olursan ol, bigün sende yaşlanıcaksın ama...fiziksel görüntünün hiç önemi yok, zaten mide. kalp..vs.. seni yarı yolda bırakırsa en kral manken olmanın bi anlamı bile kalmaz.. ;) ben yine de meyve suyuna transfer ol derim

dagored
19/05/2007, 09:38
Zenyep teşekkürler paylaşıma...