PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : City Mode

HKNZHR
18/05/2007, 07:42
arabayı aldıgım gun city mode yağ gibiydi direksiyonu hiç hissetmiyordum.hatta calıstırdıgımda hiroligin devreye girdigini hissediyordum diyebilirim.. ama simdi bana hareketlerin sert gelmeye basladıgını hissettim.. acaba bozulmus olurmu bozulmuşsa standart olarak neden bozulabilir arabamı alalı daha 14 gun oldu :) servise goturmemin geregi varmı?

gokhantr
18/05/2007, 08:23
direksiyon sistemi elektrikle çalışıyor. city ile normal arasında fark yoksa sistem bozulmuş olabilir.Ama arıza olsa panelde arıza ışığının yanması gerekir.

Mısafır
18/05/2007, 08:37
serviste kontorl ettır bellı oranda sertlesme olabılır...

HKNZHR
18/05/2007, 08:43
tamam ben adanalı arkadaslardan birine gosteririm uygun zamanda onlarda aynı şeyi sölerse gotururum servise :) belki bana öle geliyordur..

ufuk61
18/05/2007, 08:45
bencede götür servise önemli birşey değildir inşallah belkide birşey yok alışkanlık yapmış olabilir örneğin gecen gün pederin meganı kullandım direksiyom sanki kazık gibi geldi yahu cıty harika bir oluşum

fatihhhh
18/05/2007, 09:08
bu city gibi çoook konfrorlu ve kullanışlı bi özelliği FİAT dan çok daha kaliteli markalar neden yapmıyorlar acaba? city fonksiyonunun başka bi markada olduğunu görmedim yada ben bilmiyorum. sanırrım yok?

anvil
18/05/2007, 09:08
sürekli cityi kullanınca alışkanlık yapıyo. ben de geçen dobloya bindim kazık gibi geldi. geri puntoma bindim tekrar tüy gibi geldi. garip mi peki bence değil :D

ORACLE
18/05/2007, 09:09
Lastiklerinin havasını kontrol et bence

tigis
18/05/2007, 09:15
Lastiklerinin havasını kontrol et bence

+10000
bencede lastiklere bir baktır arkadaşım

Linos
18/05/2007, 09:18
Büyük bir ihtimalle alışkanlıktandır diye düşünüyorum! Zira ben de city açık olduğu halde "ne kadar zor dönüyor" diye hayıflanıyorum bazen! Arasıra başka araçlara binmek lazım ;)

HKNZHR
18/05/2007, 09:20
lastik olayına katılıyorum 2-3 gundur bana inik gibi geliyor.. en iyisi lastikciye goturim bi baktırim.. city mode sayesinde bir cok kez arabayı vurmaktan kurtardım :)
büronun orda aynı yerlere park ediyoruz arkadasımla 2 kere lastik patlamış acaba lastik patlamış olabilirmi gözle gorulen bir farklılık yok ama nerden anlayabilriim neyse en iyi ben lastikciye goturim aksam cevap gecerim neymis sorun :)

Lewent
18/05/2007, 10:45
Bende şu tıkırtı burcu problemi hasıl olduğu zaman böyle bi ağırlaşma olmuştu.
Burç değiştikten sonra düzeldi fakat ilk günkü gibi olmadı sanki...
Gerçi araban 2007 ama lastik basınçlarından değilse bundan da olabilir, serwise bi uğra bence.

Honor COOPER
18/05/2007, 10:53
benim kişisel görüşüm alışmış olmamız.örnek olarak ben ilk aldığımda çok korkmuştum bu nasıl bişey kaza yaparım diye sanki direksiyon boşta dönüyordu ama şimdi normal gibi geliyor fakat cityi kapattığımda yada başka hidrolik direksiyon araç kullandığımda citye göre çok sert geliyor.problem yok anşayacağınız.

CAGLARKA
18/05/2007, 10:59
city direksiyon süper bişey. bugün nihayet linea ile test sürüşü yaptım ve cty modu yok direksiyon ağır geldi.

ABNEW
18/05/2007, 11:55
Önemli bir fark yoksa bence de alışmış olmaktan kaynaklanıyor olabilir.Çünkü eğer bozuk olsa direksiyonu hareket ettirmek oldukça güçleşirdi.Yine de lastik basınçlarını kontrol ettirmek lazım...

Mısafir
18/05/2007, 12:08
Bende şu tıkırtı burcu problemi hasıl olduğu zaman böyle bi ağırlaşma olmuştu.
Burç değiştikten sonra düzeldi fakat ilk günkü gibi olmadı sanki...
Gerçi araban 2007 ama lastik basınçlarından değilse bundan da olabilir, serwise bi uğra bence.

Bende direksiyondan gelen tık sesini yaptırmak için götürdüğümde bir kaç ayar yaptılar. Ses hala devam edince bi daha gittim çok az kalmış ses biraz daha ayar yapalım dedim onlarda biraz daha bi yerleri sıktıklarını söylediler. Eskisinden sert ama sessiz bi direksiyonum oldu. Tabi diğer arabalara binince hala kuş gibi bi direksiyonum olduğunu hatırlıyorum hemen.Bi yerlerde bi ayarı olduğu kesin. ama tabi denemek için bi city den çıkarın farkı hissedin.

Ziyaretçi047
18/05/2007, 12:58
alışkanlıktan sertleşiyor. sıcaktan lastikler yapışıyor sertleşiyor. lastik havaları inmiş olabilir sert hissettirir. hepsi etken. bir süre city i kapatıp kullan. sonra açınca anlarsın serti yumuşağı :)

shoparr_
18/05/2007, 13:01
lastikler doğru teşhis olabilir. ancak alışkanlıkta bir okadar mantıklı ben ilk zamanlar tüh taşıyor gibiydim şimdi okadarda hafif gelmiyor ama city i kapatıp araç parketmeye çalışınca anlıyor insan..citsiz araba almak mı? asla asla asla:D:D

Misafır
18/05/2007, 13:24
lastik havası konusunda hemfikirim hepinizle.
alışkanlık konusu ise ayrı bir dert.
bazen bana da oluyor öyle.
acaba diyorum, biraz sertleşti mi direksiyon.
aslında hayır tabi ki.
city aynı city, direksiyon aynı direksiyon.
ama beden yorulunca kol kasları yorgun olunca sanki ağır gibi geliyor insana.

tamamen yanılsama yani

batuhan
18/05/2007, 14:52
cok guzel ve akıllıca birozellik sağol fiat

*C@N*
18/05/2007, 15:52
Ben bu cityi çok merak ettim bu kadar met ediyorsunuz oh oh ne güzel kas yapmaktan kurtulacağım :) sözüm ona hidrolik direksiyon ama yoldan geldikten sonra sıcak havada lastikler yapışıyor parketmek işkenceye dönüşüyor Doğan parkerder gibi kavrama noktasında direksiyon çevirmek zorunda bile kaldığım oluyor :):)

HKNZHR
18/05/2007, 17:54
tamam yine acemiligimden kaynaklanan bir telaş yapmışız :) neyse sonucta başımıza gelecek şeyleri ogrenmiş oluyoruz.lastikler inik gibi geldi ama kime sorduysam normal dedi.. bu arada övülecek bir durum yok city mode kullansan sanırım digerlerine hidrolik demessin :)

ufukbzk84
18/05/2007, 18:14
Valla Ben şikayetçiyim Bu City Versiyonundan City Yüzünden Başka Araba Kullanamaz Oldum... Hidrolik Kütüğü Birak Kaya Gibi Gelmeye Başladi Bizim Pederin Doblusu Kütük Gibi Geldi Valla çok Zor Kullaniyorum....:D ÖNCEDEN HER ARABAYI KULLANIRDIM ŞİMDİ PUNTO DIŞINDAKİLERİ KULLANIRKEN ZORLANIYORUM... RAHATAMI ALIŞTIK NE :D

TEZEL PUNTO 45
18/05/2007, 19:36
Valla cıtysız araba olmaz bence servıse gıdıp baktır abı :@

h k
18/05/2007, 19:37
bu city gibi çoook konfrorlu ve kullanışlı bi özelliği FİAT dan çok daha kaliteli markalar neden yapmıyorlar acaba? city fonksiyonunun başka bi markada olduğunu görmedim yada ben bilmiyorum. sanırrım yok?

ismi city olmasada bazi araclarda var. genellikle eps (electrically power steer) olarak geciyor. sanirim opelin tüm modellerinde var , honda cityde var , toyota avensisin yüksek donanimlilarinda var. benim bilmedigim daha baska araclarda da vardir mutlak.

opelinki bizimki kadar yumusak degil onu söyleyim , piyasadaki en yumusak direksiyon da gpde olmali , belkide bu kadar cok ariza cikartmasi o yüzdendir.

the_Algn
18/05/2007, 21:10
ismi city olmasada bazi araclarda var. genellikle eps (electrically power steer) olarak geciyor. sanirim opelin tüm modellerinde var , honda cityde var , toyota avensisin yüksek donanimlilarinda var. benim bilmedigim daha baska araclarda da vardir mutlak.

opelinki bizimki kadar yumusak degil onu söyleyim , piyasadaki en yumusak direksiyon da gpde olmali , belkide bu kadar cok ariza cikartmasi o yüzdendir.
city'i diğerlerinden ayıran çift motorlu olması...diğerleri tek motorlu elektro-hidrolik , city de çift...

GaladrieL
18/05/2007, 21:37
ya arkadaşlar peki city sürekli aktif mi sizlerde? yani ben epeyce bi süre eski kasa punto da kullandım, city onda da vardı.. Puntişimde de, eski puntoda da city yi sadece manevra kabiliyeti zor olan ve fazla sayıda manevra yaptığım hallerde aktif hale getiriyor(d)um.. sürekli aktif olması normal mi?

the_Algn
18/05/2007, 21:47
ya arkadaşlar peki city sürekli aktif mi sizlerde? yani ben epeyce bi süre eski kasa punto da kullandım, city onda da vardı.. Puntişimde de, eski puntoda da city yi sadece manevra kabiliyeti zor olan ve fazla sayıda manevra yaptığım hallerde aktif hale getiriyor(d)um.. sürekli aktif olması normal mi?
istediğin gibi kullanabilrsin...:)) sürekli açıkk bizim. ve sorun teşkik etmez...tek sorun var onuda başka araba kullanınca anlarsın:))

GaladrieL
18/05/2007, 22:00
piki :) teşekkür ederim cevap için.. ama yinede alışkanlığımdan kurtulamam herhalde..

ABNEW
19/05/2007, 00:43
City modu zaten 20km/s den sonra devreden çıkıyor önceden de bahsedildiği gibi.Yani istesekte sürekli devrede değil.City ışığının yanıyor olması sadece araç yavaşlayınca tekrar devreye gireceğini gösteriyor ya da elektrik motorunun devreye gireceğini...

Ersal
20/05/2007, 00:51
Gökhan'a bende katılıyorum.City fonksiyonunda bir problem olsa arıza lambasının yanması lazım.Ben GP'mi alalı 1 ay oldu bu city mükemmel birşey ama direksiyonu çevirirken bazen hafifte olsa sertleşme oluyor canını sıkma.Ama ben sana şunu söyleyeyim bu araba süper bir araç ben bayılıyorum.Bu benim 12.nci aracım ama bu gp müthiş birşey.Ufak tefek problemleride kafaya takma bence piyasadaki bütün sıfır araçlarda bu tür ufak tefek problemler oluyor bizimkilerdeki gayet normal.Allah daha büyük arıza vermesin boşver arkadaşım.Bin arabana keyifle ve kazasız belasız kullan hayırlısıyla...Bu arada aracın hayırlı olsun güle güle kullan

pdr42
21/05/2007, 07:36
bu arada surekli city de kullanmak alıskanlık yapıyo baska araba gercekten cok agır gleiyo oyuzden arada city den cıkarıp lkullanınn ki baska arabada yabancılık cekmeyin

erol_serhan
21/05/2007, 13:25
MErhaba arkadaşlar benim de başıma benzer bir olay geldi. Direksiyonun ağırlaştığını hissettikten 15-20 gün sonra direksiyonu çevirirken tırlama hissetmeye başladım. Servise götürdüm. "Hidrolik direksiyon türbün" ünü değiştirdiler. Tırlama ortadan kalktı ama sanırım direksiyon hala biraz ağır.
Servis yeri :Bursa Birmot

Ziyaretçi047
21/05/2007, 13:40
lastikleri şişir :) (cevap hakana yazılmıştı) fakat sorunu halletmiş.

Saraçoğlu
21/05/2007, 13:45
GP test sürüşünde City butonuna bastım , babam sürüyordu "- baba bak şimdi direksiyon yumuşayacak." dedim ama bi fark olmadı.O an ekranda City konumuna bakmak aklıma gelmedi.Bamda "-muhakkak yumuşamıştır ama farkedemedim " dedi ama bi fak olmamıştı.O butona uzun mu basılması gerkiyor???

anvil
21/05/2007, 13:47
20 km'den sonra city modu devre dışı kalır. parkederken kullanışlı oluyor

Saraçoğlu
21/05/2007, 13:48
20 km'den sonra city modu devre dışı kalır. parkederken kullanışlı oluyor
Yok araç durur haldeydi...Demekki tam basamadık yada uzun basılması falan gerekiyodu.

ABNEW
21/05/2007, 14:17
Ahmet uzun süre basmana gerek yok tuşa.Basarsın açılır, bir daha basarsın kapanır.Göstergede de aktif olup olmadığını görürsün...

yvz72
11/07/2007, 13:20
arkadaşlar daha önce bu konu açıldımı bilmiyorum açıldıysada ben rastlamadım.city direksiyon modunu araç seyir halindeyken değiştirmemizde bi sakınca varmı bu konu hakkında bilginiz varmı.

NesT
11/07/2007, 13:30
https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/2832-city-mode.html
Burda gerekli bilgi var. Seyir halinde iken City modunu kapatmak sorun çıkarmaz sadece direksiyondan hissedersin durumu. Bu özellik alışkanlık yapıyor. Diğer araçları kullanmıyorsun.:)

yvz72
11/07/2007, 13:34
başka araca bindinmi acayip geliyo ya

woyzeck
11/07/2007, 14:27
şehir dışında 60 km hızdan sonra otomatik olarak kapanıyor zaten.ben ilk aldığım gün açtım,bir daha hiç kapatmadım..ama haklısınız,inanılmaz alışkanlık yapıyor.geçende abimin arabayı aldım,kullanamadım :)

ABNEW
11/07/2007, 15:03
City modu 20km/s in üstüne çıkınca otomatik olarak devreden çıkıyor zaten.Bu süratin üstünde city modunu açıp kapamanın hiçbir esprisi yok.Eğer kapatılırsa ve hız tekrar belirli süratin altına düşerse bu durumda servo motor tekrar devreye girmez...

xtremetrx
15/07/2007, 20:39
arkadaşlar city modunu açınca sola hafif çekme oluyo sizdede varmı yani direksiyon sola düşüyo hafif çok yumuşadığındanmı =?

Lordrivendel
16/07/2007, 08:50
Diğer topic'te yazdım.
Ben city mode'u açmadığım halde,
Arabayı çalıştırınca bazen city mode devreye giriyor.
Yüksek hızda aynısı olur mu acaba?
Normalde 20km/saat üzerinde kapatıyor ama.
Kendi kendine açıldığına göre ya hızlı giderken de açılırsa...

Denizzz
16/07/2007, 09:56
bence ne olur ne olmaz servise görünmenizde fayda var...bizim araçların direksiyonları zaten çok hafif, otobanda falan city modun devreye girdiğini düşünemiyorum...sonuçta tamamen elektronik bir durum...olmaz diye bir şey söz konusu değil...

geçen gün servise gittiğimde yetkili, puntonun en çok sorun çıkaran parçalarından birinin direksiyon olduğunu, bu nedenle linealarda tekrar hidrolik sisteme dönüldüğünü söylemişti...belli olmaz ne olacağı...

the_Algn
17/07/2007, 18:44
Diğer topic'te yazdım.
Ben city mode'u açmadığım halde,
Arabayı çalıştırınca bazen city mode devreye giriyor.
Yüksek hızda aynısı olur mu acaba?
Normalde 20km/saat üzerinde kapatıyor ama.
Kendi kendine açıldığına göre ya hızlı giderken de açılırsa...
kapalı olduğu halde devreye giriyosa sorun var demektir...

Best
27/07/2007, 01:15
Slm arkadaşlar. benim 2 kere direksiyon kilitlendi. bir kere evin park yerinden çıkarken. bir kere de tam kırmızı ışıktan kalktım sağa dönüyorum kilitlendi. kazık gibi oldu dreksiyon. ama city yi kapatmış gibi değil, sanki araç çalışmıyorkenki gibi oldu. frene asılmasam refüje çıkacaktım. motoru kapayıp açtım her ikisinde de düzeldi tekrar. servise gittim ama herkangi bir arıza tespit edemediler. otobanda falan olacak tekrar diye korkuyorum. cep telefonu bu sistemi etkiliyor olabilirmi? ilk kilitlendiğinde telefon da çalıyordu o ara. bilirsiniz tel çalarken frekansı çok kuvvetli oluyor radyoda parazit yapıyor. bu da onun gibi olabilirmi?

Linos
27/07/2007, 07:28
Slm arkadaşlar. benim 2 kere direksiyon kilitlendi. bir kere evin park yerinden çıkarken. bir kere de tam kırmızı ışıktan kalktım sağa dönüyorum kilitlendi. kazık gibi oldu dreksiyon. ama city yi kapatmış gibi değil, sanki araç çalışmıyorkenki gibi oldu. frene asılmasam refüje çıkacaktım. motoru kapayıp açtım her ikisinde de düzeldi tekrar. servise gittim ama herkangi bir arıza tespit edemediler. otobanda falan olacak tekrar diye korkuyorum. cep telefonu bu sistemi etkiliyor olabilirmi? ilk kilitlendiğinde telefon da çalıyordu o ara. bilirsiniz tel çalarken frekansı çok kuvvetli oluyor radyoda parazit yapıyor. bu da onun gibi olabilirmi?

Mümkündür... Ama sen yine de başka bir servise daha danış bence! ;)

yucelakar
08/08/2007, 10:26
geçen yıl magazin programında izlemiştim ebru gündeş in cayenne sinde vardı bu özellik.Heralde yeterince açıklayıcı olmuştur

puntobilo
17/09/2007, 23:26
selam arkadaşlar bu city modunu devamlı kullanmak sakıncalımı ben ara sıra sıkısık park durumlarında kullanıyorum birde uzun yolda güven vermiyor sanki ne dersiniz ???

the_Algn
17/09/2007, 23:28
Güven vermemesi diye birşey olamaz 20 km hızdan sonra devre dışında kalıyor. Devamlı kullanmanın sakıncası olmaz.

dejavu
17/09/2007, 23:32
valla ben aldım alalı hep city fonksiyonun da kullanıyorum.. ve eylül 21 de bir yıl olacak.. ama ara sıra city siz kullanmak lazım..

ZaMBroTTa_1903
17/09/2007, 23:42
daha once bu konu hakkında baya bi yorum yapılmıstı ben bulamadım bi bulsanıza arkadaslar...Okusun bulent bey...

ABNEW
17/09/2007, 23:54
Önceden de belirtildiği gibi city mod zaten 20km/s den sonra devre dışı kalıyor.Sürekli bu süratin altında gidilmediği için sürekli devrede de değil.Sadece tekrar bu süratin altına inildiğinde yeniden devreye giriyor.Ben aracı aldığımdan itibaren aktif.Hızlanınca devreden çıkıp yavaşlayınca tekrar devreye giriyor.Hiçbir sorun da yok...

Linos
17/09/2007, 23:56
Konuya bu başlıktan devam edelim arkadaşlar! ;)

ugurozer
17/09/2007, 23:57
baska araclari kullaniyorsaniz direksiyona verdiginiz tepkiler bakımından bazi sorunlar yasayabilirsiniz, arkadaslariminda dedigi gibi uzun yolda sakıncasi olmaz cunki hızlaninca devreden cikiyor, ancak city fonksiyonu acik diye araci hic hareket ettirmeden direksiyonu bol bol ceviriyorsaniz direksiyon sistemine ve lastiklerinize uzun vadede zarari olacaktir.

tempesty
17/09/2007, 23:57
Önceden de belirtildiği gibi city mod zaten 20km/s den sonra devre dışı kalıyor.Sürekli bu süratin altında gidilmediği için sürekli devrede de değil.Sadece tekrar bu süratin altına inildiğinde yeniden devreye giriyor.Ben aracı aldığımdan itibaren aktif.Hızlanınca devreden çıkıp yavaşlayınca tekrar devreye giriyor.Hiçbir sorun da yok...

Ardaya katılıyorum bende de aynen öyle hiçbir sorun yok 16 ay oldu..:w00t2000:

Linos
18/09/2007, 00:00
Aynen, hiç bir sorunla karşılaşmadım! Ama o kadar alıştım ki, bu hafif hali bile bazen sert geliyor! :)

Ali Kemal'in de söylediği gibi, arasıra kapatıp, bu nimetin faydasını hissetmek lazım... ;)

ugurozer
18/09/2007, 00:01
arkadaşlar city modunu açınca sola hafif çekme oluyo sizdede varmı yani direksiyon sola düşüyo hafif çok yumuşadığındanmı =?
genelde sag elimizi direksiyondan cekeriz sol elimizde direksiyonun sol tarafina agirlik yapar dolayisi ile asiri yumusak direksiyon sola duser farkinda olmadan ancak direksiyona degmediginiz halde ve sola egimli bir yolda gitmediginiz halde sola donme var ise problem var demektir lutfen servise gidiniz.

ABNEW
18/09/2007, 00:01
ancak city fonksiyonu acik diye araci hic hareket ettirmeden direksiyonu bol bol ceviriyorsaniz direksiyon sistemine ve lastiklerinize uzun vadede zarari olacaktir.

Katılıyorum.Tabi bu durum servo motorsuz araçlar için de geçerli...

memat
18/09/2007, 00:20
Aynen, hiç bir sorunla karşılaşmadım! Ama o kadar alıştım ki, bu hafif hali bile bazen sert geliyor! :)

Ali Kemal'in de söylediği gibi, arasıra kapatıp, bu nimetin faydasını hissetmek lazım... ;)

harfi harfine katlıyorum