PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Mehmetçiğe Derin Saygı

krm1983
15/06/2011, 22:32
Mehmetçiğe Derin Saygı
23 Nisan 1915 günü, Conkbayırı'nda Türkler ve Birleşik Kuvvetler arasında korkunç siper savaşları oluyordu. Siperler arasında 8-10 metre mesafe vardı. Süngü hücumundan sonra savaşa ara verildi. Askerler siperlerine çekildi. Yaralılar ve ölüler toplanıyordu. İki siper arasında açıkta ağır yaralı ve bir bacağı kopmak üzere olan İngiliz Yüzbaşı avazı çıktığı kadar bağırıyor, ağlıyor, "kurtarın" diye yalvarıyor. Ancak, hiçbir siperden kimse çıkıp yardım edemiyor, çünkü en küçük bir kıpırdanışta yüzlerce kurşun yağıyordu. Bu sırada, akıl almaz bir olay oldu. Türk siperlerinden beyaz bir iç çamaşırı sallandı. Arkasından aslan yapılı bir Türk askeri, silahsız siperden çıktı. Hepimiz donup kaldık. Kimse nefes alamıyor, ona bakıyorduk. Asker yavaş adımlarla yürüyor, siperdekiler kendisine nişan almış bekliyordu. Asker, yaralı İngiliz subayını okşar gibi yerden kucakladı, kolunu omuzuna attı ve bizim siperlere doğru yürümeye başladı. Yaralıyı usulca yere bırakıp geldiği gibi kendi siperlerine döndü. Teşekkür bile edemedik. Savaş alanlarında günlerce bu kahraman Türk askerinin cesareti, güzelliği ve insan sevgisi konuşuldu. Dünyanın en yürekli ve kahraman askeri Mehmetciğe derin sevgi ve saygılar.

Üsteğmen Cosey
(Sonradan Avustralya Genel Valisi olmuştur)

Scottie
15/06/2011, 22:36
böyle büyüktür... Türk askeri....

krm1983
15/06/2011, 22:38
Ulu Önder ve şanlı silah arkadaşlarının ruhları şadolsun.

xnode
16/06/2011, 00:50
Çanakkale ve Osmanlı askeri.. Maneviyat ve vatanperverlik.. Ruhları şad olsun.. Ben bu arada şaşırtıcı bir biçimde kimsenin adını dahi anmadığı/hatırlamadığı Çanakkale Savaşları Başkomutanı Mareşal Liman von Sanders ve hayatını kaybeden Alman askerlerini de saygıyla anıyorum..

bvulgari
16/06/2011, 01:40
Çok güzel ve öğretici bir hareket..Ruhları şad olsun..

ZAK1980
16/06/2011, 02:01
Forum ahalisi olarak sık sık gerçekleştirdiğimiz Anıtkabir ziyaretlerimizde komutanlığın bize tahsis etmiş olduğu Mihmandar askerlerde anlatıyor askerlerımızın butur kahramanlıklarını fakat biz halen gazilerimize, istiklal madalyası almıs askerimize saçma sapan ücretler verıyoruz yaşamlarını sürdüre bilmeleri için

tayfux
16/06/2011, 11:19
evet bu olayı okumuştum çok duygu yüklü bir konuşma gerçekten Türk askerinin ne kadar hisli bir asker olduğunu kanıtlayan en büyük kanıtlardan birtanesi..değişen zamana değişen dünyaya karşı Türk askeri her zaman vatan aşkını koruyacak bir karış toprağına karşılık canını düşünmeden vermeye hazır olacaktır..