PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Akü ile ilgili bilgi ihtiyacı

gankay
11/06/2011, 01:11
2007 model grandepunto multijet dualogic aracımın orjinalinde 50A 360mA Varta akü var...Bitme sinyalleri verdiği için yenisini almaya karar verdim ve önce aracımdaki akünün değerlerine dikkat ederek önce bir mutlu akü bayisine gittiğimde akülerde 50A 420mA değerini ve 60A 540mA değerlerini gördüm
"(mA) değeri öncekinden fazla bu aracıma zarar verir mi?malum vites dahil herşey elektrikle"
"zararı olmaz faydası olur isterseniz servisinize sorun"
bunun üzerine yetkili servise sorayım dedim.Gittiğimde orada da fiat akü gördüm 60A 540mA değerinde.Konuyu ustaya sorduğumda
"bizde 50A yerine 60A takıyoz bişi olmuyor"
cevabını aldım ve tatmin edici bir açıklama alamadığım için şaşırdım.
Bu konuda bir bilgisi olan varsa anlatsın lütfen.Ben arabam için hangi güçteki aküyü almalıyım?Neden?

ZAK1980
11/06/2011, 01:20
Umarım yardımcı olur

xnode
11/06/2011, 01:32
Ben de aküyü değiştireceğim, çünkü aracımda çok güçlü bir müzik tesisatı var. Şu anda 50A VARTA akü var aracın üzerinde.. Satın aldığım kişi 72A akü takılırsa çok iyi olacağını söylemişti. Fakat bir konuda 72A'lık akünün sorun yarattığını söylemişti adını hatırlayamadığım yorumcu..

gankay
11/06/2011, 01:34
Umarım yardımcı olur

Bu sayfayı defalarca okudum ama teknik açıklamasını yapacak bir uzman:smartass: bulamadım...

ZAK1980
11/06/2011, 01:36
Arkadasım ozamn sana oto izmir-Coşkun abı net bırsey dıyecektır veya Gp earn dıye bır cd mız vardı onu ındırıp bak derım

OzzY
11/06/2011, 02:25
2007 model grandepunto multijet dualogic aracımın orjinalinde 50A 360mA Varta akü var...Bitme sinyalleri verdiği için yenisini almaya karar verdim ve önce aracımdaki akünün değerlerine dikkat ederek önce bir mutlu akü bayisine gittiğimde akülerde 50A 420mA değerini ve 60A 540mA değerlerini gördüm
"(mA) değeri öncekinden fazla bu aracıma zarar verir mi?malum vites dahil herşey elektrikle"
"zararı olmaz faydası olur isterseniz servisinize sorun"
bunun üzerine yetkili servise sorayım dedim.Gittiğimde orada da fiat akü gördüm 60A 540mA değerinde.Konuyu ustaya sorduğumda
"bizde 50A yerine 60A takıyoz bişi olmuyor"
cevabını aldım ve tatmin edici bir açıklama alamadığım için şaşırdım.
Bu konuda bir bilgisi olan varsa anlatsın lütfen.Ben arabam için hangi güçteki aküyü almalıyım?Neden?
burdaki mA neyi ifade bilmiyorum ancak 50 A - 60 A akünün akım kapasitesini gösteriyor yani en fazla 50 Amper çekebilirsin şeklinde. bu yüzden 60Anın bi zararı olmucaktır. Servislerde satılan Fiat akü İnci üretimidir ben kış başında taktırmıştım.

Ben de aküyü değiştireceğim, çünkü aracımda çok güçlü bir müzik tesisatı var. Şu anda 50A VARTA akü var aracın üzerinde.. Satın aldığım kişi 72A akü takılırsa çok iyi olacağını söylemişti. Fakat bir konuda 72A'lık akünün sorun yarattığını söylemişti adını hatırlayamadığım yorumcu..
multijetlerin alternatörleri 90A, 72A akü takabilirsiniz.

krm1983
11/06/2011, 13:50
Elektriksel bir sıkıntı olmaz ama belki 72A boyut olarak büyük olduğu için tablaya oturtmak biraz uğraştırabilir.

srkn15
12/06/2011, 23:41
60A bir arkadaşında dediği gibi (A) akım değeri oluyor. Bu değer standartların üstündeyse daha fazla akım gideceğinden devre elemanlarını yakabilirsin.

(mA) diye ifade edilen olay ise miliamper değeridir. bu değer ise pilin depolayabileceği enerji miktarını gösterir. bunun yüksek olmasının teknik olarak size bir dezavantaj getirmemesi gerekir hatta avantaj sağlar bile diyebiliriz.

siz yinede ustalarada bir sorun, otomobillerde farklı bir detay olabilir bilemediğim. ama elektronik bilminde böyle :)

OzzY
13/06/2011, 02:15
ohm kanunu değişmez siz oraya 10 A aküde koysanız 100A aküde koysanız o devre 1 A ile çalışıyosa yine 1 A çekicektir. burda yüksek amperde akü kullanmak şarj sistemleri açısından önemli. bahsettiğiniz kapasite ise mA değil mAH dır yani miliamper * saat.

ben hala bilmiyorum konudaki mA değerleri neyi ifade bilmiyorum ancak tahmin olarak akünün şarj/deşarj durumunda içersinde kullanılan amper değerinden başka bişey gelmiyo aklıma.

gankay
13/06/2011, 11:29
Teknik yorumlar gelmeye başladı...ilginize ve bilginize teşekkürler...yeni bir şeyler öğrenmek güzel

GP COSKUN
13/06/2011, 13:21
60amper takmanızın bir zararı yok ama çok da fazla amper yükseltilmemeli
şarz dinamosunun diyotlarını yakar
akünün üzerindeki ma ise akünün depolayabileceği enerji miktarını gçsterir
otomobil üreticileri birazda maliyeti düşürmek için 50 amper takıyorlar
60amper daha iyi performa s gössterir