PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Evo klima

kartal3520
10/06/2011, 19:59
Arkadaşlar sizden, araç klimalarınız hakkındaki düşüncelerinizi almak istiyorum.Ben açıkçası pek memnun değilim.Klima maximumda 20 dakika süresince çalışsa bile yeteri kadar soğutmadığını düşünüyorum.Yani yeterince soğuk hava üflemiyor gibi.Daha önce bende palıo vardı inanırmısınız 4.kademede ancak 10 dakika çalıştırabiliyordum daha sonra mutlaka düşürmem gerekiyordu.Acaba benim 1 aylık arabanın klimasında mı bir sıkıntı var ,yoksa puntoların otomatik klimaları böyle mi.Düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

k0d3r
10/06/2011, 20:11
İki dakika içinde buz gibi yapiyor.

fiko
10/06/2011, 20:19
İki dakika içinde buz gibi yapiyor.

aynen öyle yalnız ses yapmaya başladı salı günü servise götüreceğim...

k0d3r
10/06/2011, 20:20
aynen öyle yalnız ses yapmaya başladı salı günü servise götüreceğim...

Nasil bir ses?

ErdmG
10/06/2011, 20:23
daha hiç kullanmadım klimayı umarım sorun yaratmaz

bvulgari
10/06/2011, 20:27
Bi problem yok diye düşünüyorum sizin klimanızda..kompressor ü küçüktür..1.3 motor sonuçta.. Biraz geç sogutuyo.

fiko
10/06/2011, 20:34
uğultu şeklinde kapatınca kesiyor yoksa sogutması iyi belki fan motoru arızası olabilir diye düşünüyorum

k0d3r
10/06/2011, 20:35
uğultu şeklinde kapatınca kesiyor yoksa sogutması iyi

Hmm hiç dikkat etmedim, genelde radyo açik sürerim arabayi. Bir dikkat edeyim bende de uğultu oluyormu diye.

sezerism
10/06/2011, 20:43
klima ilk açıldığında oluyor sanırım .Yanlış anlamadıysam benim araçatada oluyor sonra ses sanırım kesiliyor. Bu önemli değil klima soğutuyorsa problem yok takmayın kafaya .

fiko
10/06/2011, 20:45
hayır ses sürekli var ancak kapatınca kesiyor salı günü servisten sonra sizlerle paylaşırım

kartal3520
10/06/2011, 20:52
1.3 küçük motor ama bendeki eski Palıo 1.2 idi vede klima canavar gibiydi....

sezerism
10/06/2011, 20:53
Tamam arkadaşım o zaman bir servise göster büyük sorun olmadan .

krm1983
10/06/2011, 20:56
Eğer fan üfleme yüksek kademedeyse güzel soğutuyor.

sakinkaradas
10/06/2011, 21:33
bakın ofark aracın dizel olması ile alakalı neden derseniz.klima gazı sistemde dolaşım hızna göre sogutur.genelde bizim araçlarımız yani dizeller 1800-3000 devir arasında kullanılır.oysa benzinli bir araç için 2000 devir kalkış devridir.dizeller 2000 devirle ortalama 90-100 km arası bir hızda iken benzinliler bu devirle hareket eder.beniznli araçlarda genel kullanım aralıgı 3000-5000 devir arası buda klima sisteminde dolaşan gazın 2 kat daha hızlı sogutması demek.genelde sogutma farkı aracın dizel ve benizli olmasından fark ediyor.bu benim kanaatim katılmayanlar olabilir.tabi kompresörde fark eder.2000 cc bir dizelde komproser daha güçlü kullanılırsa çabuk sogutma elde edilebilir ama bizim araçlarımız 1248cc ve bu silindir hacmine göre klima kompresörü kullanılıyor.

bozo114
10/06/2011, 21:53
ben de klimadan memnun değilim. aracın içini genel olarak soğutmuyor, sadece tesir ettiği yere kadar serinletiyor. arkada oturanlar klimadan faydalanamıyor.

egeevo
10/06/2011, 22:38
klima bence kusursuz soğutuyor, en ufak sıkıntı yaşamadım aracım 7. ayına girmiş olmasına rağmen yaklaşık 10 gün önce polen filtresinide değiştirdim gerçekten kirlenmişti...sürekli 22 derece çalışıyor bir kaç gün önce iyi sıcak vardı gayet başarılı...birde aracım kapalı otoparkta olduğu için boruların soğuması felan olmadığı için direk soğuk hava alıyorum...

kifanhom
10/06/2011, 23:50
kilma performansı güzel
ama araç güneş altında kalmışsa içerisinin soğuması süre alıyor
bu da normal bence

yklklc
11/06/2011, 00:19
Klimanın uğultu sesi hatta sarsıntılı gibi çalışması bir sorun değilmiş ben sormuştum servise bunların kliması ve fabı biraz sesli biraz sarsıntılı çalışıyormuş bilginize.

SeaMaN
11/06/2011, 00:27
bende de sorun yok. gayet guzel calısıyor, ben 17 derece yapıyorum gayet iyi

ktpunto
15/06/2011, 13:12
palio ile punto nun iç hacmi arasında fark var . bu da ayrıca bir etken olabilir. ama normal benim daha önce kullandığım opel astrada klimayı açınca eli üşüten bir serinliği veriyordu.bu araçta bu serinliği ben de alamadım.haliyle içeriyi de çok iyi soğutmuyormuş gibi hissediyorum.

fawori
15/06/2011, 13:28
eğer full auto ayarına getirdiyseniz ayarını klimanın soğutması zaman alır çünkü bu modda tasarruf için az az yükleniyor ama yakıt sarfiyatında oldukça fark ediyor modu full autu dan auto ayarına döndürürseniz bir anda soğutma oluyor ayrıca fan ayarını yükseltip menfez seçeneklerinide devreye sokmanız lazım alt arta üst üfleyicileri aktif edin.

BİR DE GEÇEN SANAYİDEKİ USTAMIN YANINA GİTMİŞTİM BİR DOBL VARDI YENİLERDEN KLİMA KASNAĞI UFACIK PARÇA YANMIŞ NEDENİ YÜKSEK SÜRATKERDE KLİMA AÇIP KAPATIYORMUŞ. BENİM USTA AMAN 70 KM. ÜSTÜNDE AÇIP KAPAMA ÇAĞATAY DEDİ 70KM VE ALTINA İN AÇ SONRA HIZLAN DEDİ.çÜNKÜ BİR ANDA YÜKSEK DEVİR VE SÜRATLERDE DEVREYE GİRİNCE ŞARJ DİNAMOSUNA MI NE BAĞLI OLAN KASNAK YANIYORMUŞ PARÇASI PAHALI DEĞİLMİŞ AMA O PARÇAYI DEĞİŞTİRMEK İÇİN TRİGERİ KAYIŞINI VEYA ZİNCİRİNİ SÖKMEK GEREKEBİLİYOR DEDİ BUDA TUZLU OLUYORMUŞ YANİ ASTARI KENDİNDEN PAHALIYA GELİR DİKKAT ET DEDİ SİZLERDE DİKKAT EDİN ARKADAŞLAR CANINIZ SIKILMASIN YANİ.

segin
15/06/2011, 13:38
bu bilgi için çok sağol bende yüksek hızlarda çok kapatıp açıyordum yanmadan kurtardık parçayı sayende:)

k0d3r
15/06/2011, 20:50
eğer full auto ayarına getirdiyseniz ayarını klimanın soğutması zaman alır çünkü bu modda tasarruf için az az yükleniyor ama yakıt sarfiyatında oldukça fark ediyor modu full autu dan auto ayarına döndürürseniz bir anda soğutma oluyor ayrıca fan ayarını yükseltip menfez seçeneklerinide devreye sokmanız lazım alt arta üst üfleyicileri aktif edin.

BİR DE GEÇEN SANAYİDEKİ USTAMIN YANINA GİTMİŞTİM BİR DOBL VARDI YENİLERDEN KLİMA KASNAĞI UFACIK PARÇA YANMIŞ NEDENİ YÜKSEK SÜRATKERDE KLİMA AÇIP KAPATIYORMUŞ. BENİM USTA AMAN 70 KM. ÜSTÜNDE AÇIP KAPAMA ÇAĞATAY DEDİ 70KM VE ALTINA İN AÇ SONRA HIZLAN DEDİ.çÜNKÜ BİR ANDA YÜKSEK DEVİR VE SÜRATLERDE DEVREYE GİRİNCE ŞARJ DİNAMOSUNA MI NE BAĞLI OLAN KASNAK YANIYORMUŞ PARÇASI PAHALI DEĞİLMİŞ AMA O PARÇAYI DEĞİŞTİRMEK İÇİN TRİGERİ KAYIŞINI VEYA ZİNCİRİNİ SÖKMEK GEREKEBİLİYOR DEDİ BUDA TUZLU OLUYORMUŞ YANİ ASTARI KENDİNDEN PAHALIYA GELİR DİKKAT ET DEDİ SİZLERDE DİKKAT EDİN ARKADAŞLAR CANINIZ SIKILMASIN YANİ.

Hangi hizda olursak olalim, klimayi devreye sokarken, ya da devreden çikarirken debriyaja basip, işlemi yapip, sonra ayağimizi debriyajdan çekersek sorun olmaz diye biliyorum.

k0d3r
15/06/2011, 20:51
palio ile punto nun iç hacmi arasında fark var . bu da ayrıca bir etken olabilir. ama normal benim daha önce kullandığım opel astrada klimayı açınca eli üşüten bir serinliği veriyordu.bu araçta bu serinliği ben de alamadım.haliyle içeriyi de çok iyi soğutmuyormuş gibi hissediyorum.

Abicim o kadar soğuğu da napicaksiniz yav anlamiyorum :) Morga mi çevireceksiniz araci. 20 derece iyidir :)

cunsuz
15/06/2011, 22:49
Gayet hızlı soğutuyor, bende de bir problem yok şükür olsun..

Backer
15/06/2011, 23:17
Fethiye gibi bir yerde iş yerimizdeki yada evimizdeki klimalar bile yetişmezken arabanın kliması imkansız biliyorum :) güneşin altında araç 45 dereceleri görüyor renkte siyah olunca epey sınırları zorluyor... 20 dk dan öncede huzurlu bir serinlemeyi elde ettiğim söylenemez hatta bazan 40 dk ama bence bu aracın bir sorunu değil :)

egeevo
16/06/2011, 20:06
araçların soğmasında sorun yok bence, arkadaşlar biraz fazlasını bekliyor bence...yazın güneşin altında kalan bir araba öyle 3-5 dk da istediğin ısıya felan gelemez. dakikalarca çalışması lazım, uzun yol yapmanız lazım, içerdeki kaç LT sıcak hava var bilmioyruz, borular ısınıyor, içerdeki döşemeler, plastikler sıcaklık yaratıyor doğal olarak soğmuyor tabiki...kısaca klimalar süper...

ktpunto
16/06/2011, 23:55
ben de bugun öğle tatilinde 365 e giderken tam güç verip adam gibi teslim ettim klimayı . hakkaten de hakkını verdi içeriyi daha 365 e gidemeden soğuttu ve gayette güzel bir şekilde..

EvoKoray
17/06/2011, 00:26
klimanın soğutmasından memnunum 10 dk içinde yeterli oluyor , klima hızını arttırdıkça motordan gelen seste artıyor , klima derecesi düşük hızı yüksekse bayırda stop ettirdiğimizde oluyor 1.3 sonuçta klima zorluyor biraz :)

halils2
17/06/2011, 04:20
bende sizin gibi klimamda sorun var sanıyodum geçenlerde bişey fark ettim eğer fanları cama verirsem içerisinin soğuması zaman alıyo fakat hava yolunu torpido gözlerine verdiğimde klimamın daha etkili olduğunu fark ettim. sanırım cama vuran soğuk hava güneşi gördüğü için ısınıyo ve bu da içerisinin soğumasını geciktiriyo die düşünüyorum. sonuç olarak klimayı açtığım zaman cama vermiyorum. paylaşmak istedim belki faydam olur...

egeevo
17/06/2011, 17:07
Bugun ogle arac isiyi 37 gosterirken aselsan dan adliyeye gittim ve klima super soguttu 10 dk icinde. Isiyi hep 22 de tutuyorum ve icerisi harika oluyor. On cama vermeyin gec sogur icerisi uygun isiya gelince on cama verip isiyi sabit tutabilirsiniz...bugun birsey dikkatimi cekti aqs olayini biliyorsunuzdur arkdaslar hatta konu acilmisti ve sanirim aqs calisiyor cunku full oto da calisirken klimam bir anda sesi artti ama fan hizi ayniydi...emin degilim ama yinede yazmak istedim durumu takip edicem

k0d3r
17/06/2011, 20:48
Bugun ogle arac isiyi 37 gosterirken aselsan dan adliyeye gittim ve klima super soguttu 10 dk icinde. Isiyi hep 22 de tutuyorum ve icerisi harika oluyor. On cama vermeyin gec sogur icerisi uygun isiya gelince on cama verip isiyi sabit tutabilirsiniz...bugun birsey dikkatimi cekti aqs olayini biliyorsunuzdur arkdaslar hatta konu acilmisti ve sanirim aqs calisiyor cunku full oto da calisirken klimam bir anda sesi artti ama fan hizi ayniydi...emin degilim ama yinede yazmak istedim durumu takip edicem

aqs nedir

mistero
17/06/2011, 21:14
benim klimada da problem yok gayet güzel soğutuyor...

sfkbrtn
17/06/2011, 21:25
bende klimamdan memnunum:))

egeevo
18/06/2011, 09:59
aqs nedir

Selçuk Air Quality System (hava kalite sistemi) şöyle çalışıyor, tünele girince veya uzun süre kalabalık dur kalk yapılan trafikte gidince otomatik olarak iç hava sirkülasyonunu açıyor ve dışarıdan hava almıyor. FULL AUTO tuşuna basınca aracınızda klima ekranında hava alım şekli üzerinde auto yazar...olay bu tam otomatik klimalarda...bu durumu takip edicem çünkü bu sistemin bizim araçlarımızda olmadığı konuşuluyor

k0d3r
19/06/2011, 22:53
Selçuk Air Quality System (hava kalite sistemi) şöyle çalışıyor, tünele girince veya uzun süre kalabalık dur kalk yapılan trafikte gidince otomatik olarak iç hava sirkülasyonunu açıyor ve dışarıdan hava almıyor. FULL AUTO tuşuna basınca aracınızda klima ekranında hava alım şekli üzerinde auto yazar...olay bu tam otomatik klimalarda...bu durumu takip edicem çünkü bu sistemin bizim araçlarımızda olmadığı konuşuluyor

Hmm anladim iyimiş, teşekkürler bilgi için.

lektonstar17
20/06/2011, 12:58
ben aracımı yaklaşı 3 aydır kullanıyorum klimanın kışın ısıtmasından yazın soğutmasından son derece memnunum. yaşanan uğultu sorunu bende oladı ama sanırım klimanın arkasındaki borulardan kaynaklanıyor çünkü bu sorunu daha önce yaşayanlar oldu ve sorunun borulardan kaynaklandığını buldular. benim bir sorum var aracımızın klimasını sadece havalandırma konumunda çalıştırmamız mümkünmü ? yani bir dereceye bağlı kalmadan ve soğutucu düğmesine basmadan sadece dışardaki havayı içeriye püskürtmesi için bir konum varmı?
zaman geliyor dışardaki havanın temiz olduğu yerlerde ve serin olduğu zamanlarda sadece dışardaki havayı kullanmak istiyorum.acaba böyle bir seçeneğimiz varmı ?

egeevo
22/06/2011, 20:05
ben aracımı yaklaşı 3 aydır kullanıyorum klimanın kışın ısıtmasından yazın soğutmasından son derece memnunum. yaşanan uğultu sorunu bende oladı ama sanırım klimanın arkasındaki borulardan kaynaklanıyor çünkü bu sorunu daha önce yaşayanlar oldu ve sorunun borulardan kaynaklandığını buldular. benim bir sorum var aracımızın klimasını sadece havalandırma konumunda çalıştırmamız mümkünmü ? yani bir dereceye bağlı kalmadan ve soğutucu düğmesine basmadan sadece dışardaki havayı içeriye püskürtmesi için bir konum varmı?
zaman geliyor dışardaki havanın temiz olduğu yerlerde ve serin olduğu zamanlarda sadece dışardaki havayı kullanmak istiyorum.acaba böyle bir seçeneğimiz varmı ?

hocam klima düğmesine basma herhangi bir tuşa bas aç klimanı, dereceye bağlı kalmadana gelince en düşüğe yani low a getir fan hızını manuel ayarla o kadar. Ama bu senin istediğin şey değil tam olarak...her halukarda fan hızı olmuş olacak

fuatcosar
23/05/2012, 23:58
genel olarak bende memnunum ama son hızda açtığımda yanımdaki arkadaşımın sesini zor duyuyorum çok sesli çalışıyor.

fhmnl
24/05/2012, 14:16
bu bilgi için çok sağol bende yüksek hızlarda çok kapatıp açıyordum yanmadan kurtardık parçayı sayende:)

hız düşmeye gerek yok vitesi bosa alıp acabilirsiniz paliolarda da bu sekildeydi.

gokhannnn
20/06/2012, 01:41
Arkadaslar ben de bugün klimayi ilk defa açtim ve bisey farkettim. Kısın hiçbir sorun yoktu ama simdi klima acikken yavasladgmda yada durakladgmda klima kapaniyor sonra saniyesinde geri aciliyor. Bu dedigim olay sehiriçinde oldu uzun yolda nasıl olur bilmiyorum bilgisi olan arkadaslardan merakla yardım bekliyorum.

Du Hast
20/06/2012, 03:17
Arkadaslar ben de bugün klimayi ilk defa açtim ve bisey farkettim. Kısın hiçbir sorun yoktu ama simdi klima acikken yavasladgmda yada durakladgmda klima kapaniyor sonra saniyesinde geri aciliyor. Bu dedigim olay sehiriçinde oldu uzun yolda nasıl olur bilmiyorum bilgisi olan arkadaslardan merakla yardım bekliyorum.
fan üflemeyimi kesiyor?

alixxx
20/06/2012, 11:33
Bende aynı kanıdayım. Bundan önce bende de corsa vardı ve onun kliması çok daha iyiydi G.puntonunki banada soğutmuyormuş gibi geliyor hatta gazı yeni bastırdığım halde ilk kalkılkarda ılık bile üflüyor diyebilirim.

rederfi
20/06/2012, 12:11
bende memnunum sadece biraz fazla ses yapıyor o kadar başka bir sıkıntı yok

gokhannnn
20/06/2012, 15:00
fan üflemeyimi kesiyor?

evet mesela bi yol ayrımına geliyorum yavaşlamak için debriyaja bastığım an çıt diye bi ses geliyor klima açık kalıyor ama seviye en aşağı düşüyor 1sn sonra tekrar seviye normale dönüyor ancak bu bazı zamanlar oluyor herzaman değil. Bu olay bana pek normal gelmedi arabanın bi özelliği mi yoksa benimkinde mi sorun var anlamadim

muti9
20/06/2012, 15:17
bnde digital klima var. Fan yüksek hıza biraz ses yapıyor o kadar. Onun Dışında üşütüyor bile :)

Du Hast
20/06/2012, 15:59
evet mesela bi yol ayrımına geliyorum yavaşlamak için debriyaja bastığım an çıt diye bi ses geliyor klima açık kalıyor ama seviye en aşağı düşüyor 1sn sonra tekrar seviye normale dönüyor ancak bu bazı zamanlar oluyor herzaman değil. Bu olay bana pek normal gelmedi arabanın bi özelliği mi yoksa benimkinde mi sorun var anlamadim
fan rezistörü müydü neydi adı hatırlayamadım tam, torpidonun altında bir parça var onun bağlantıları zamanla aşınıyor ve bu soruna neden oluyor.

Luc
20/06/2012, 16:04
Dijital KLima Tirltladi ve Klima arizasi konulari isinizi girebilir.

Du Hast'in bahsettigi gibi rezistor olabilir sorun.

https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/34495-dijital-klima-tirtladi.html#post639269

https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/34129-digital-klima-arizasi.html#post632728

Sent from my GT-I9100 using 2