PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bir sabah Airbag uyarı lambası+çalışmayan sinyal+açılmayan radyo..vs.

gankay
09/06/2011, 00:38
Geçen sabah eşim telaşla aradı:
-Airbag lambası yanıyor ve uyarı yazısı var,sinyal çalışmıyor ve radyoda açılmıyor...
-Araba çalışıyormu?
-Evet normal çalışıyor...
Bu dialogtan sonra işe gidebileceğini öğlen arasında gelip arabayı alacağımı söyledim
Öğlen gittiğimde araba hiç bir uyarı mesajı ve ışığı olmadan çalıştı.oto elektrikçisine gittim.2007 model aracımdaki orjinal fabrika çıkışlı Varta aküyü kontrol etti normal şarjda ve tam dolulukta olduğunu ve durumunun gayet iyi olduğunu söyledi...
İlk fırsatta servise götüreceğim ama 2 gündür hiçbir olumsuzluk olmadı.Acaba aküden mi?
Böyle tür bir uyarıyı kışın birkaç sabah radyatör ısısı fazla motoru kapatın die vermişti
Bir iki hafta öncede airbag hatası die vermişti
her ikisinde de motoru aç/kapa yapınca başka bir uyarı vermedi...
Şimdi de bu olay oldu...
Acaba sorun nerede?neden böyle bir durum yaşandı?Benim tahminim doğru mu?Yani akü değişmeli?veya başka bir sorun mu var?

GP COSKUN
09/06/2011, 00:42
gökhan muhtemeln akünün ömrü bitiyor
elektrikçiye gittiğinde akünün normal çıkması doğal çünki araç çalışıp aküyü
şarz etmiştir
ama evin önünde uzun süre bekledikten sonra şarzı azalır ve bu arızalara sebeb verir
zaten 2007 model olmasıda artık uzatmaları oynadığının işareti akünü değiştirirsen
bir sorunun kalmaz

OzzY
09/06/2011, 01:01
Direksiyonun içindeki flex kablodanda olabilir forumda konular mevcut, umarım aküdendir.

gankay
09/06/2011, 01:19
Hımmm...bu bana bir hikayeyi hatırlattı:
Uzak yüksek ve ıssız bir dağda bir çoban yaşarmış
Gecelerin birinde korkunç bir kar fırtınası varmış
Rüzgar çobanın kulübesinin taşduvarlarını bile sarsıyormuş
Birden kapı çalınmış çoban şaşırmış
"Bu saatte bu havada dışarıda kim olabilir ki?" demiş
Ama yinede kapıyı açmış yabancıyı içeri almış
Yerinden,ateşinden ve yemeğinden vermiş
Bu ikramlar yabancının hoşuna gitmiş
"Çoban kim olduğumu sormadan sahip olduklarını benimle paylaştın"demiş
"Kim olursan ol bana tanrı misafirisin neyim varsa senindir" demiş
Bunun üzerine yabancı "Ben Azrailim" demiş
Çoban korkuyla titremiş "Bunun için mi geldin?" demiş
"Hayır,sadece bu zor geceyi burada geçirmek için ama yaptığın hoşuma gitti" demiş
Bunun üzerine "Seni tanıdığım ve evimde misafir ettiğim için bir şey isteyebilir miyim?"demiş
Azrail gülmüş "Peki" demiş ve çoban "sadece canımı almaya gelmeden önce haber ver ona göre hazırlanayım" demiş
Azrail "Olur,gelmeden önce haber vereceğim" demiş kapıdan çıkmış gitmiş
Çok uzun yıllar geçmiş ve çoban kulübesinde otururken birden Azrail çıkagelmiş
Çoban şaşkınlıkla sormuş "Haber vermeye mi geldin?" Azrail gülerek "Hayır canını almaya"
Çoban sitemle sormuş "Hani önceden haber verecektin?"
Azrail "Haber verdim hemde defalarca" deyince çoban "Nasıl verdin?" demiş
Azrail "Önce gözlerin az görmeye başladı,ardından zor duymaya,bacakların/kolların ağrımaya başladı ve sonrada belin büküldü şimdi de zaman geldi,haydi gidiyoruz" demiş

sanırım akümünde vakti yaklaştı...mutlu silver 60lık düşünüyorum yeterli olur mu?başka bir seçenekte olabilir mi?

GP COSKUN
09/06/2011, 01:28
yani bu kadar mı güzel anlatılır
mutlu aküyü tavsiye ederim

illisyonist
09/06/2011, 02:15
gökhan muhtemeln akünün ömrü bitiyor
elektrikçiye gittiğinde akünün normal çıkması doğal çünki araç çalışıp aküyü
şarz etmiştir
ama evin önünde uzun süre bekledikten sonra şarzı azalır ve bu arızalara sebeb verir
zaten 2007 model olmasıda artık uzatmaları oynadığının işareti akünü değiştirirsen
bir sorunun kalmaz

benimde geçen aküm biti daha sonra takviye yaptım bir baktım airbac ışıgı sönmüyo kontajı tekrar kapattım açtım çalıştırdım söndü ertesi gün akü aldım hemen beyni falan bozulur birde onla ugrasmayalım

inci akü 60 amper 100 tl ye aldım ...

krm1983
09/06/2011, 09:05
Hımmm...bu bana bir hikayeyi hatırlattı:
Uzak yüksek ve ıssız bir dağda bir çoban yaşarmış
Gecelerin birinde korkunç bir kar fırtınası varmış
Rüzgar çobanın kulübesinin taşduvarlarını bile sarsıyormuş
Birden kapı çalınmış çoban şaşırmış
"Bu saatte bu havada dışarıda kim olabilir ki?" demiş
Ama yinede kapıyı açmış yabancıyı içeri almış
Yerinden,ateşinden ve yemeğinden vermiş
Bu ikramlar yabancının hoşuna gitmiş
"Çoban kim olduğumu sormadan sahip olduklarını benimle paylaştın"demiş
"Kim olursan ol bana tanrı misafirisin neyim varsa senindir" demiş
Bunun üzerine yabancı "Ben Azrailim" demiş
Çoban korkuyla titremiş "Bunun için mi geldin?" demiş
"Hayır,sadece bu zor geceyi burada geçirmek için ama yaptığın hoşuma gitti" demiş
Bunun üzerine "Seni tanıdığım ve evimde misafir ettiğim için bir şey isteyebilir miyim?"demiş
Azrail gülmüş "Peki" demiş ve çoban "sadece canımı almaya gelmeden önce haber ver ona göre hazırlanayım" demiş
Azrail "Olur,gelmeden önce haber vereceğim" demiş kapıdan çıkmış gitmiş
Çok uzun yıllar geçmiş ve çoban kulübesinde otururken birden Azrail çıkagelmiş
Çoban şaşkınlıkla sormuş "Haber vermeye mi geldin?" Azrail gülerek "Hayır canını almaya"
Çoban sitemle sormuş "Hani önceden haber verecektin?"
Azrail "Haber verdim hemde defalarca" deyince çoban "Nasıl verdin?" demiş
Azrail "Önce gözlerin az görmeye başladı,ardından zor duymaya,bacakların/kolların ağrımaya başladı ve sonrada belin büküldü şimdi de zaman geldi,haydi gidiyoruz" demiş

sanırım akümünde vakti yaklaştı...mutlu silver 60lık düşünüyorum yeterli olur mu?başka bir seçenekte olabilir mi?

harika bir hikaye :)

USTA
09/06/2011, 09:21
Arıza için geçmiş olsun,hikaye ile bize ölümlü olduğumuzu hatırlattığın için teşekkür ederim...:)

gankay
09/06/2011, 10:19
Arabada orjinal 50A akü var yine 50A mı alsam yoksa yerine 60A alırsam sisteme zarar verir mi?Bir bilgisi olan var mı?

krm1983
10/06/2011, 13:32
Bir zarar vermez hatta tesisat varsa daha iyi olur.Benimde 50A bitince 60A ile değiştireceğim.