PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motor Yıkatma

ErdmG
06/06/2011, 09:36
Arkadaşlar merhaba. Aracı kasım2010'da almıştım,ancak dün bi yağına suyuna bakmak için kaputu açtım ve ne göreyim fazla bi şekilde motor pislenmiş ve bu kadar kısa bi sürede bu derece pislenmesi beni şaşırttı. Motoru yıkatmayı düşündüm ancak,aracı alırken tanıtan kişi motoru yıkatmamı söylemişti motoru sol tarafında aracın beyni'nin olduğunu oraya asla su değmemesini söylemişti. Bu ne kadar doğru?

asukasan
06/06/2011, 09:42
Arkadaşlar merhaba. Aracı kasım2010'da almıştım,ancak dün bi yağına suyuna bakmak için kaputu açtım ve ne göreyim fazla bi şekilde motor pislenmiş ve bu kadar kısa bi sürede bu derece pislenmesi beni şaşırttı. Motoru yıkatmayı düşündüm ancak,aracı alırken tanıtan kişi motoru yıkatmamı söylemişti motoru sol tarafında aracın beyni'nin olduğunu oraya asla su değmemesini söylemişti. Bu ne kadar doğru?

evet arkadaş doğru söylemiş, motor beynine su teması olmaması lazım, ben her yıkama sonrası ıslak bez ile tozunu kirini alırım, yapı ve büyük marketlerin oto reyonlarında motor koruma, temizleme spreyleri ve sıvıları var, onlardan kullanarak motorunuzu temizleyebilir,toz tutmasını engelleyebilir ve şık bir görünüme kavuşturabilirsiniz.

albuz
06/06/2011, 09:49
sanayiden parçaçıdan birtane balata spreyi al onunla temizle harika temizliyor

sonytech
06/06/2011, 10:12
Ben geçen motoru yıkattım.Aracın beynini bezle sardılar orayada su gelmemesi için dikkat ettiler bi sorun olmadı.Tabi güvenilir bi yer olması önemli, dikkat edilmesi gereken bir konu bu.

Birde arkadaşım sıfır punto almıştı kendi motoru yıkamaya kalkmış sonuç felaket beyni arızalanmıştı :wallbash::wallbash:

tnrsrc
06/06/2011, 10:46
Motor temizleme işlemi ise suyla yapılması çok sakıncalı dediğiniz gibi beyinlere sıvının temas etmemesi gerekiyor. Motor temizleme işlemi hafif nemli bir bezle yapılabilir.

WiSTaRiA
06/06/2011, 11:29
evet arkadaş doğru söylemiş, motor beynine su teması olmaması lazım, ben her yıkama sonrası ıslak bez ile tozunu kirini alırım, yapı ve büyük marketlerin oto reyonlarında motor koruma, temizleme spreyleri ve sıvıları var, onlardan kullanarak motorunuzu temizleyebilir,toz tutmasını engelleyebilir ve şık bir görünüme kavuşturabilirsiniz.

Motor temizlemek için sana gelicem ozaman hasanım :D:D

synx
06/06/2011, 11:32
Oto yıkamacılar biliyorlar konuyu zaten yeterli özeni gösteriyorlar. Ama yinede gözünüzün önünde olsun ne olur ne olmaz..

takres
06/06/2011, 12:08
kendiniz gerekli malzemlerle temizlerseniz daha iyi olur bence hem para cebinizde kalır :)

USTA
06/06/2011, 12:29
BİM den 2 liraya bir paket ıslak mendil alıp temizleyin motoru,geçen gün temizledim Evo nun motor bölümünü,bayiden aldığım gün gibi tertemiz duruyor,bir hususta karter muhafaza bulunmayan araçların motor bölümü çok kirleniyor...

matushella
06/06/2011, 12:39
Motorun altı tamamen açık ve hızla giderken su birikintilerine girince motorda ıslanmayan parça kalıyor mu sizce? :D Bu kadar sorun değil motor yıkatmak. Sadece beyini kapatan plastik kabın contalarının iyi olması lazım. Eğer yamulma açılma varsa bırakın yıkamayı, yağmurlu havada bile beyine su kaçabilir. Asıl motor yıkatmadaki sorun sıcak motora su değerse blokta çatlamaya sebep olur ani soğumadan. Asıl dikkat edilmesi gereken bu.

Basitçe beyin kısmını bezle yada poşetle sarmak yeterli yıkatma öncesinde.

oguzhan06
06/06/2011, 20:02
valla üç kuruşluk şey için beş kuruşluk risk almaya deymez bana göre bakıma götürdüğünde üç beş neyse ver serviste temizlet ( suyla değilde kimyasal bir maddeyle yapıyolar motor fabrikadan çıkmış gibi gözüküyor) kafan rahat olsun valla ne kadar usta servis elemanı vs. tanıdıysam motor yıkatmayı tavsiye etmiyor eminim vardır bir bildikleri....

ZAK1980
06/06/2011, 20:06
Asla yıkatmam servisteki arkadas motoru yıkatma demıstı beyne su gelebılır veya aracın motorundakı sensörlerın bırıne su teması sensore zarar verırı sensorun tanesıde 200 tl cıvarında

Du Hast
06/06/2011, 20:22
Asla yıkatmam servisteki arkadas motoru yıkatma demıstı beyne su gelebılır veya aracın motorundakı sensörlerın bırıne su teması sensore zarar verırı sensorun tanesıde 200 tl cıvarında
ben kendim yıkıyorum. elektronik aksamlara su değdirmeden basınçlı su ile yıkıyorum. ankarada yıkatmak isteyen olursa bana ulaşsın :) işi bilen olursa hiç bir sıkıntı olmaz.

izoci
06/06/2011, 20:33
benim konum vardı araştırırsanız bulursunuz..:) ben tazyikli su tuttum bişi olmadı :)

tnrsrc
07/06/2011, 00:11
...ben tazyikli su tuttum bişi olmadı :)

tecrübeyle sabittir diyosun yani ;)

kifanhom
07/06/2011, 00:34
evo larda sağ davlumbaz ın o delikli kısımı oldukça karter muhafaza da koysan bir işe yaramıyor.
o tarafı o şekilde yapan zihniyete kaputu her açtığımda bir tomar sövüyorum.

xnode
07/06/2011, 01:09
Benim bildiğim motor tazyikli buhar püskürtülerek yıkanır. Su tutularak yıkanması sakıncalıdır. Ne kadar dikkat edilirse edilsin risk almak demektir su tutmak. Aynı zamanda kolonyalı mendil ile temizleyen arkadaşım lastik boruları mümkün olduğunca kolonya ile temizlemeyin bir süre sonra kılcal çatlaklar meydana gelir.
Saygılarımla..

USTA
07/06/2011, 09:03
Benim bildiğim motor tazyikli buhar püskürtülerek yıkanır. Su tutularak yıkanması sakıncalıdır. Ne kadar dikkat edilirse edilsin risk almak demektir su tutmak. Aynı zamanda kolonyalı mendil ile temizleyen arkadaşım lastik boruları mümkün olduğunca kolonya ile temizlemeyin bir süre sonra kılcal çatlaklar meydana gelir.
Saygılarımla..

Dediğim ıslak mendilde alkol yok,yıllardır kullandığım araç motorlarını ve iç aksamını o mendille silerim,sorun olduğunu görmedim bugüne kadar,kolanyalı mendil konusunda haklısınız...

ultraslan33
07/06/2011, 10:14
valla üç kuruşluk şey için beş kuruşluk risk almaya deymez bana göre bakıma götürdüğünde üç beş neyse ver serviste temizlet ( suyla değilde kimyasal bir maddeyle yapıyolar motor fabrikadan çıkmış gibi gözüküyor) kafan rahat olsun valla ne kadar usta servis elemanı vs. tanıdıysam motor yıkatmayı tavsiye etmiyor eminim vardır bir bildikleri....
+1000:dj:

matushella
07/06/2011, 10:30
Motora bukadar su gelmesinden sıkıntılıysanız motorun alt kısmını su geçirmez şekilde kapatın ozaman :D Utanmasam motor boşluğuna ayağımı atıp girecem yere basacam. Okadar boşluk var yer görünüyor. Hala ne su girmemesinden bahsediyorsunuz anlamadım :D

zafer murat
07/06/2011, 11:47
Servis yakınsa serviste temizletebilirisiniz

xnode
07/06/2011, 11:50
Motora bukadar su gelmesinden sıkıntılıysanız motorun alt kısmını su geçirmez şekilde kapatın ozaman :D Utanmasam motor boşluğuna ayağımı atıp girecem yere basacam. Okadar boşluk var yer görünüyor. Hala ne su girmemesinden bahsediyorsunuz anlamadım :D

İsterseniz motorunuzu bahçe hortumuyla bir güzel yıkayın. ECU'ya su kaçırırsanız şöyle bir 2.500 TL öder rahatlarsınız :D :X

bedo
07/06/2011, 11:58
bende her sene motorumu yıkatır korumasını attırtırım şu ana kadar hiçbir sıkıntı olmadı dikkatli bir şekilde yapıldıktan sonra birşey olacağını düşünmüyorum..

matushella
07/06/2011, 12:46
İsterseniz motorunuzu bahçe hortumuyla bir güzel yıkayın. ECU'ya su kaçırırsanız şöyle bir 2.500 TL öder rahatlarsınız :D :X

Ecu poşet ile yada bez ile sarıldıktan sonra basınçlı su ile yıkamada çok problem yok. Ben Ecu'ya su kaçmasından daha çok eğer yıkama işlemi motor sıcakken soğuk su ile yapılır ise bloğun çatlamasının daha vahim ve bir okadarda gözden kaçırılan bir husus olduğunu düşünüyorum.

Beylikdüzü birmot, her bakımdan sonra arabanın motorunu ecuyu kapatarak basınçı su ve hava ile yıkıyor. 2 dir gidiyorum ve bunu yapıyorlar. Özellikle radyatörün önüne dik olmamak kaydıyla basınçlı su tutmak mantıklı, bütün sinek böcek arı pislik dökülüyor.